reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EPI směřuje k vývoji evropských procesorů pro exascale HPC a AI systémy

6.6.2019, Jan Vítek, aktualita
EPI směřuje k vývoji evropských procesorů pro exascale HPC a AI systémy
European Processor Initiative (EPI) učinila první kroky na dlouhé cestě vývoje výkonných procesorů, které by se měly uplatnit v evropských vysoce výkonných počítačových systémech. Mluví se o výkonu v řádu exaFLOPS a obecně HPC a AI.
European Processor Initiative už Evropské komisi poskytla první návrhy architektury a přijala do svých řad nové partnery. Celý projekt přitom vznikl teprve loni v prosinci, takže je teprve na začátku, ale už je pokládán za oporu strategických plánů Evropské Unie ohledně budoucích vysoce výkonných výpočetních systémů. Původně čítal 23 partnerů z 10 zemí, k nimž nyní přibyli další tři. Obecně jde o evropská superpočítačová centra, firmy z automobilového a polovodičového průmyslu a výzkumná centra. 
 
 
Existují tři hlavní cíle celého vývoje. Jednak je to obecný HPC procesor, dále výkonný akcelerátor a nakonec automobilová platforma. Pokud ale obecně slyšíme o někom, kdo vyvíjí vlastní procesor a není to zrovna jeden z mála subjektů, který má přístup k x86, obvykle se ptáme, na kterém z čipů ARM bude založen. A zde by se ARM přímo nabízel jako Britská firma, i když ze tří čtvrtin vlastněná japonskou SoftBank Group. 
 
Vypadá to však, že EPI vyvíjí zbrusu nový procesor, a zároveň se dozvídáme, že by v něm měla být alespoň významná část technologií z Evropy. Nic konkrétního není známo krom toho, že se chystají modely jak pro "pre-exascale" systémy s výkonem v řádu 1016 a pak nastoupí i exascale (1018) a ve starším rozhovoru bylo prozrazeno, že ARM je jedním z kandidátů ve smyslu využití jeho technologií jako odrazového můstku pro další vývoj. Není možné začít úplně na zelené louce, nicméně samotný ARM nepatří mezi původních 23 partnerů. V rozhovoru a nyní i v tiskové zprávě byla zmíněna ještě architektura RISC-V, přičemž oboje ukazuje také zveřejněná roadmap. Na RISC-V by měly být založeny také hardwarové akcelerátory, a to jednak vektorový a pak i AI. 
 
Tato roadmap slibuje na rok 2021 první verzi GPP (General Purpose Processor) s kódovým označením Rhea. O rok až dva později má následovat rodina Cronos, která už bude určena pro exascale systémy a v plánu je i třetí generace na rok 2024. To vypadá na vcelku ambiciózní plán. 
 
A jak do toho celého spadá oblast automotive? To se dá lehce uhodnout, půjde pochopitelně o autonomní řízení vozů s využitím umělé inteligence, přičemž zde můžeme mluvit o vzdálených superpočítačových centrech, která se budou podílet na řízení. Zástupce BMW ale také mluví o plánovaných SoC, která budou zahrnovat GPP, akcelerátory i bezpečnostní moduly, takže nepůjde pouze o HPC, ale o čipy určené přímo pro instalaci do automobilů. 
 
Zdroj: TZ EPI


reklama