EPI směřuje k vývoji evropských procesorů pro exascale HPC a AI systémy

EPI směřuje k vývoji evropských procesorů pro exascale HPC a AI systémy
, , aktualita
European Processor Initiative (EPI) učinila první kroky na dlouhé cestě vývoje výkonných procesorů, které by se měly uplatnit v evropských vysoce výkonných počítačových systémech. Mluví se o výkonu v řádu exaFLOPS a obecně HPC a AI.
K oblíbeným
reklama
European Processor Initiative už Evropské komisi poskytla první návrhy architektury a přijala do svých řad nové partnery. Celý projekt přitom vznikl teprve loni v prosinci, takže je teprve na začátku, ale už je pokládán za oporu strategických plánů Evropské Unie ohledně budoucích vysoce výkonných výpočetních systémů. Původně čítal 23 partnerů z 10 zemí, k nimž nyní přibyli další tři. Obecně jde o evropská superpočítačová centra, firmy z automobilového a polovodičového průmyslu a výzkumná centra. 
 
 
Existují tři hlavní cíle celého vývoje. Jednak je to obecný HPC procesor, dále výkonný akcelerátor a nakonec automobilová platforma. Pokud ale obecně slyšíme o někom, kdo vyvíjí vlastní procesor a není to zrovna jeden z mála subjektů, který má přístup k x86, obvykle se ptáme, na kterém z čipů ARM bude založen. A zde by se ARM přímo nabízel jako Britská firma, i když ze tří čtvrtin vlastněná japonskou SoftBank Group. 
 
Vypadá to však, že EPI vyvíjí zbrusu nový procesor, a zároveň se dozvídáme, že by v něm měla být alespoň významná část technologií z Evropy. Nic konkrétního není známo krom toho, že se chystají modely jak pro "pre-exascale" systémy s výkonem v řádu 1016 a pak nastoupí i exascale (1018) a ve starším rozhovoru bylo prozrazeno, že ARM je jedním z kandidátů ve smyslu využití jeho technologií jako odrazového můstku pro další vývoj. Není možné začít úplně na zelené louce, nicméně samotný ARM nepatří mezi původních 23 partnerů. V rozhovoru a nyní i v tiskové zprávě byla zmíněna ještě architektura RISC-V, přičemž oboje ukazuje také zveřejněná roadmap. Na RISC-V by měly být založeny také hardwarové akcelerátory, a to jednak vektorový a pak i AI. 
 
Tato roadmap slibuje na rok 2021 první verzi GPP (General Purpose Processor) s kódovým označením Rhea. O rok až dva později má následovat rodina Cronos, která už bude určena pro exascale systémy a v plánu je i třetí generace na rok 2024. To vypadá na vcelku ambiciózní plán. 
 
A jak do toho celého spadá oblast automotive? To se dá lehce uhodnout, půjde pochopitelně o autonomní řízení vozů s využitím umělé inteligence, přičemž zde můžeme mluvit o vzdálených superpočítačových centrech, která se budou podílet na řízení. Zástupce BMW ale také mluví o plánovaných SoC, která budou zahrnovat GPP, akcelerátory i bezpečnostní moduly, takže nepůjde pouze o HPC, ale o čipy určené přímo pro instalaci do automobilů. 
 
Zdroj: TZ EPI


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet
Odebrání autonomie Kašmíru v Indii má důsledky i na zdejší online život. Vláda zde totiž vypnula internet, aby se lidé nemohli radikalizovat na sociálních sítích, což v důsledku ruší  lidem účty na nich kvůli neaktivitě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře