www.svethardware.cz
>
>
>

ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy

ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
, , aktualita
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
K oblíbeným
reklama
Very Large Telescope (VLT) sledoval velice velkou hvězdu v cca 75 milionů světelných let vzdálené galaxii PHL 293B zvané Kinman Dwarf, kterou astronomové studovali zvláště mezi lety 2001 a 2011, neboť se ukazovalo, že ta je nejspíše v posledních fázích svého života. Nyní je ale pryč a otázka je, zda ji pouze zakryl nějaký jiný objekt, jako třeba mračno prachu, anebo sama opravdu zmizela, respektive se změnila do podoby, v níž už se nám neukazuje. To by ale znamenalo, že hvězda přeskočila fázi supernovy a rovnou se zhroutila nejspíše do podoby černé díry, a to jako vůbec první, kterou kdy astronomové objevili. 
 
 
Doktorand Andrew Allan z Trinity College Dublin se chtěl se svými kolegy v minulém roce podívat právě na danou hvězdu zaměřit a zjistit díky ní více o tom, jak velké hvězdy končí své životy, ovšem poté, co byl VLT zaměřen na Kinman Dwarf, se zjistilo, že tato hvězda je jednoduše pryč. 
 
Ještě mezi lety 2001 a 2011 se přitom daná hvězda mohla chlubit extrémně vysokou svítivostí, v násobku 2,5 milionů Sluncí. Podobné hvězdy se ukazují jako vysoce nestabilní a dají se u nich zaznamenat dramatické změny ve spektru i jasu. Nicméně aby rovnou zmizely beze stopy a především bez závěrečné exploze supernovy, to z pohledu astronomů obvyklé rozhodně není. 
 
Hvězdu se přitom tým astronomů pokoušel hledat nejdříve v srpnu 2019 pomocí nástroje ESPRESSO na VLT a později  vyzkoušeli na stejných teleskopech i X-shooter a opět nebyli úspěšní. Stará data ale ukazují na to, že daná hvězda mohla právě během let 2001 až 2011 být velice aktivní, což představovalo prudký nárůst jasu ve velice krátké periodě a je možné, že nyní se tato hvězda pouze "uklidnila" a kvůli tomu už není tak vidět a nedají se ani zaznamenat specifické stopy modrého proměnného obra, mezi něž patřila. To je jedna možnost a druhá pak je ta, že hvězda se opravdu zhroutila do podoby černé díry bez obvyklého mezistupně v podobě supernovy.
 
Na odpověď si asi počkáme ještě řadu let a poskytnout by ji mohl chystaný ESO Extremely Large Telescope (ELT), který by mohl být schopný rozpoznat jednotlivé hvězdy i v tak vzdálených galaxiích, jako je i Kinman Dwarf. 
 
Zdroj: Eurekalert


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Xe-HPG s ray tracingem přijdou v příštím roce Intel Xe-HPG s ray tracingem přijdou v příštím roce
Intel už konečně zveřejnil nové informace o svých chystaných grafikách Xe v podobě samostatných karet. Očekávat můžeme i Xe-HPG, které přijdou v příštím roce a nabídnou hardwarový ray tracing. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře