reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EU chce omezit grafické karty limitem spotřeby

16.10.2012, Jan Vítek, aktualita
EU chce omezit grafické karty limitem spotřeby
Známou strategii Evropské Unie (EU) je postupně omezovat, respektive zabránit zvyšování spotřeby elektrické energie pomocí zajištění energetické efektivity prodávaných produktů. To se jak známo týká svítidel, spotřebičů a zkrátka už snad...
Známou strategii Evropské Unie (EU) je postupně omezovat, respektive zabránit zvyšování spotřeby elektrické energie pomocí zajištění energetické efektivity prodávaných produktů. To se jak známo týká svítidel, spotřebičů a zkrátka už snad všeho, co spotřebovává energie. Již nyní jsou grafické karty rozděleny do skupin G1 až G7, které jsou rozděleny dle propustnosti paměťového rozhraní. Skupina G7 obsahuje karty s propustností 128 GB/s a více, ovšem nyní bez stropního limitu. A to by se mělo brzy změnit.
- připravovaná generace karet AMD --


Evropská komise chce, aby samostatné grafické karty skupiny G7 nešly přes 320 GB/s (pro notebooky jen 225 GB/s), což znamená 384bitovou sběrnici a 6667MHz paměti, nebo 512bitovou s 5001MHz paměťmi. A je celkem jasné, že to rozhodně je v možnostech již příští generace, však RAdeon HD 7970 GHz Edition již má propustnost 288 GB/s.

Dále se mají zpřísnit kritéria na energetickou efektivitu, a zde opět ve vztahu spotřeba - paměťová propustnost. Výkon grafického čipu samotného je tak v této věci naprosto nepodstatný. Prozatím se neví, jaká tato kritéria mají být, ale prý se to má velmi týkat nejen výkonných modelů, ale také low-endových karet a středního segmentu. Zástupci AMD ví víc a dle nich jsou důvody k obavám, protože momentálně prodávané karty by daná kritéria nesplnily.

Ovšem na rozdíl od předchozích zpráv ty nejnovější mluví o tom, že nová pravidla vejdou plně v platnost ne v příštím roce, ale až v roce 2014, ovšem i tak to bude pro AMD a NVIDII velmi nepříjemné a hlavně je omezování výkonu na základě propustnosti pamětí dost nelogické, protože ty spotřebují jen zlomek toho co grafický čip. Jeho výkon ale na druhou stranu na pamětech velmi závisí.

AMD prý plánuje se k celé věci oficiálně vyjádřit a my jen můžeme doufat, že Brusel bude naslouchat.

Zdroj: Nordichardware
reklama
reklama