No ne že bych rýpal, ale ČR by si měla přihřát polívčičku. Jednak jsme střed Evropy, odkud se dá hotové zboží velmi snadno rozvézt, dvak je tu dost schopných lidí coby zaměstnanců. A máme tu stabilní dodávky vody a elektřiny, což je pro podobný podnik klíčové.
Odpovědět1 0
Nevím kolik tu máme expertů na křemík, ale určitě jich mají více v Německu, Francii a Nizozemsku. Navíc tyhle fabriky nemají rádi ekologisté, protože žerou příšerně hodně elektřiny, vody a chemie. Navíc někteří mají pocit, že to stačí postavit v oblasti vysoké nezaměstnanosti a přeškolit místní vysokoškoláky s diplomem na homeopatika, skladníky a partu stěhováků a můžete začít vyrábět chipy.
Odpovědět4 0
Nepotřebujete zrovna superexperty. Do továrny. (výzkum a vývoj je něco jiného, uznávám) Tam stačí solidně schopní pracovníci. A spolehliví. (tedy ne ti diplomovaní,vámi zmínění)
Odpovědět1 0
Ona i ta výroba potřebuje experty. Ty stroje nejsou jenom na tlačítko start a stop. I když většinou fungují spolehlivě, stále se musí kontrolovat a poupravovat parametry daných výrobních procesů a tu se musí umět. Teoreticky zná princip atomovky kdejaký středoškolák, ale vyrobit ji umí jen pár států.
Odpovědět0 0
Myslíim, že by se tu dostatečně kvalifikovaní lidé našli. A zrovna s tou atomovkou bych se hádal. Kdybychoim jí chtěli, tak si jí vyrobit umíme. Bez problémů a patrně tak rychle, že by "mezinárodní komisaři" nestačili ani protestovat. Ale zaplať bůh, že jí nemáme. Představa, jak někdo jako Lipacvský vyhrožuje atomovkou je otřesná.
Odpovědět1 0
No, nechci přeceňovat schopnosti mezinárodních komisařů, ale zas tak rychlý aby nestihly protestovat by to podle mě nebylo. Sehnat/vyrobit potřebné centrifugy a přepracování a dostatečné obohacení vyhořelého paliva z JE (nejsnadněji dostupný štěpný materiál pro nás) dá dost práce a prostě to zabere netriviální čas. Ale souhlasím že to u atomový bomby nevisí na personálu.
Odpovědět0 0
Má cenu ty 20-30 let staré fabriky, co vyrábí tranzistory a diody, zmiňovat?
Odpovědět0 0
Má. Třeba u vysílací techniky nebo v dopravě. Prostě tam, kde potřebuješ přes tranzistor hnát xy wattů. (nebo kilowattů) Na přechody co mají šířku v milimetrech fakt nepotřebuješ drahý proces s přesností na nanometry.
Odpovědět0 0
Týjo, děkuji za ten dotaz v nadpisu, na který existuje opravdu velmi snadná odpověď:
"Natiskne si je."
:-)
Odpovědět0 0
Když něco funguje, zdaň to. Když to ještě funguje, zreguluj to. A když už to nefunguje, dotuj to.
Odpovědět0 0
Ursula von der Leyen sa zaviazala že prestane lietať súkromným tryskáčom na trasách ako je napríklad Bratislava/Viedeň. Tým podstatne zníži celkové emisie CO2 vyprodukované v EU a zároveň za ušetrené € dá vybudovať na území EU nové fabriky pre blaho nás všetkých. :-)
Odpovědět0 5
No když nikdo nepřispěje, tak EU jen prohlásí, že jí to mrzí, že se takové úžasné příležitosti nezúčastnili členské státy k větší nezávislosti a podpoře růstu celé unie a abychom se stali lídrem v oblasti umělé inteligence, a ještě více jí mrzí, že nevyužili tento potenciál k podpoře prosperity, nezávislosti, konkurenceschopnosti průmyslové podniky v čele automobilového průmyslu, do kterého vkládala velké naděje. Proto musíme vytvořit komisi, která zajistí výběr těchto financí pro naši budoucnost a demokracii. Bůh žehnej EU a ne jejich nepřátelům.
Odpovědět5 2
A nebo si je vytiskne..... Však se nic nestane
Odpovědět5 1