www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?

Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
, , aktualita
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
K oblíbeným
reklama
NASA Perseverance dosedl 18. února do kráteru Jezero, který byl dle očividných rysů kdysi dávno zaplaven vodou, a jde tak o jedno z nejslibnějších míst na Marsu, kde by se mohly najít případné známky života.
 
 
Kráter se nachází poblíž rovníku a Perseverance přistál v jeho západní části. Kde přesně? 
 
 
Když si přiblížíme danou oblast, najdeme velký kruhový (jak jinak) kráter nacházející se na samotném okraji pánve Isidis, přes kterou by Perseverance musel přejet, kdyby se chtěl vydat přímo směrem k modulu Insight a roveru Curiosity. Samotný kráter jezero má průměr 49 kilometrů a na jeho západním okraji můžeme jasně vidět strukturu s povědomými rysy. Jedná se o pradávnou říční deltu. 
 
 
Když si tuto oblast přiblížíme, ukáží se již podrobné struktury delty, čili i koryto pradávné řeky, která s sebou nesla materiál, jenž se následně usazoval na dně jezera. Nás zajímá oblast západní delty a sice přímo místo označené jako Olivine-bearing floor. Právě tam si můžete všimnout dvou malých impaktních kráterů umístěných zhruba ve stejné zeměpisné šířce. 
 
 
Když si tuto oblast opět přiblížíme, zjistíme, že se díváme už na opravdu malé struktury, ostatně oba zmíněné krátery už mají průměr jen kolem 0,3 km. A právě už červeně ohraničené místo ukazuje pozici roveru. 
 
 
A konečně tu máme snímek z družice Trace Gas Orbiter (TGO) evropské ESA, která si rover našla 23. února pomocí svého Colour and Stereo Surface Imaging System (CaSSIS). A nejen to, na stejném snímku (vyšší rozlišení) máme zcela vpravo zachycen i tepelný štít, který se oddělil nejdříve, následně rover klesal na padáku, který je i s vrchní skořepinou zachycen naopak zcela vlevo, čili byl odnesen dál, než samotný rover, i když je od sebe nedělí o moc více než kilometr a o zhruba 700 metrů dál pak odletěl nebeský jeřáb, čili Descent Stage, který rover pomalu spustil na povrch Marsu. 
 
 
NASA mezitím stále provádí úvodní kontroly systémů Perseverance, ale ten by se už brzy měl začít hýbat a šťourat se v nánosech delty, ovšem ještě před tím přijde čas pro létající (doufejme) Ingenuity. 
 
Zdroj: ESA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1: co nabízí a jaký je? Apple M1: co nabízí a jaký je?
Procesor Apple M1 už byl oficiálně představen, a my se tak podíváme na to, co nabízí tento čip, s jehož pomocí Apple trhá další vazby ze světem x86 s konečným cílem jej zcela opustit. Jaký tedy je M1? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ceny grafických karet už nerostou, jak situaci ovlivňují distributoři? Ceny grafických karet už nerostou, jak situaci ovlivňují distributoři?
Dalo by se říci, že ceny grafických karet jsou dnes na maximu, a tak sice už dále nerostou, ale to zákazníky pochopitelně moc nepotěší. Můžeme si také přečíst o tom, jak se ke své práci staví distributoři hardwaru.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Citigroup: NVIDIA má jen desetiprocentní šanci na akvizici Armu Citigroup: NVIDIA má jen desetiprocentní šanci na akvizici Armu
Včera jsme se dozvěděli o tom, že akvizice Armu firmou NVIDIA se nepozdává britské vládě, jejíž ministr mluví o otázkách národní bezpečnosti. I to jistě ovlivnilo názor analytiků ze Citigroup, dle nichž je šance uzavřít tento obchod malá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Desky Asus, ASRock i Gigabyte s B560 mají omezenou funkčnost prvního M.2 slotu Desky Asus, ASRock i Gigabyte s B560 mají omezenou funkčnost prvního M.2 slotu
Pokud si někdo plánuje koupit novou desku Asus s čipsetem B560, aby ji využil společně se starším procesorem Core 10. generace, měl by si být vědom toho, že v takovém případě na celé řadě desek nevyužije první slot M.2.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nový ransomware nechce kryptoměny, ale dárkové kódy pro Discord Nový ransomware nechce kryptoměny, ale dárkové kódy pro Discord
Obvyklý malware řadící se do vyděračské kolonky ransomwaru po nešťastnících se zašifrovanými daty zpravidla žádá zaplacení jistého obnosu v kryptoměně a především v Bitcoinu. Ne tak NitroRansomware.
Dnes, aktualita, Jan Vítek