www.svethardware.cz
>
>
>

Evropská mise ExoMars začala, TGO odstartoval na cestu

Evropská mise ExoMars začala, TGO odstartoval na cestu
, , aktualita
Dnes dopoledne odstartovala raketa Proton-M, která na své palubě nese družici Trace Gas Orbiter. Začíná tak především evropská mise ExoMars, jejímž úkolem je hledat na Marsu známky života.
K oblíbeným
reklama
Právě o misi ExoMars se zmiňujeme v dnešním článku, ze kterého můžete vyčíst, že nejdříve odstartoval na svou cestu Trace Gas Orbiter. Ten začne vybírat vhodné místo k přistání a pokud vše půjde dobře, za dva roky se na cestu vydá také Schiaparelli EDM lander, který poté na povrchu vysadí své vozítko.

Jeden z hlavních a kritických kroků byl dnes úspěšně proveden, když v půl jedenácté středoevropského času odstartovala ruská raketa Proton-M. Již ve 4:50 dala státní komise startu rakety zelenou na základě příznivé předpovědi počasí. Tedy příznivé zrovna ne, ale zamračená obloha s možností deště nebyla pro start překážkou. Ještě dvacet minut před tím začala být raketa Proton-M napouštěna palivem, což bylo ukončeno v půl osmé.

Zástupkyně ESOC (European Space Operations Centre) po deváté hodině potvrdila, že TGO (Trace Gas Orbiter) je v dobrém stavu a připraven, takže poté už mohla na Bajkonuru odrolovat od rakety servisní věž a vedoucí letu v ESOC ohlásil, že všechny systémy jsou připraveny. Po desáté hodině byl TGO odpojen z podpůrného napájení, takže už začal brát energii z vlastních baterií, které mu musí vydržet po dalších 12 hodin. V 10:26 byla potvrzena připravenost na start, který proběhl v 10:31.


Raketa Proton-M se úspěšně zbavila prvního, druhého i třetího stupně a pak už bylo další urychlování na stupni Breeze-M. Ten má nyní za úkol postupnými zážehy akcelerovat TGO pro cestu na Mars, přičemž aktuálně zbývají ze čtyř zážehů dva.

Sami můžete průběh mise sledovat v online vysílání zde a pak je k dispozici ještě stránka s popisem nejdůležitějších událostí.

Zdroj: ESA

reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek