www.svethardware.cz
>
>
>

Evropská mise ExoMars začala, TGO odstartoval na cestu

Evropská mise ExoMars začala, TGO odstartoval na cestu
, , aktualita
Dnes dopoledne odstartovala raketa Proton-M, která na své palubě nese družici Trace Gas Orbiter. Začíná tak především evropská mise ExoMars, jejímž úkolem je hledat na Marsu známky života.
K oblíbeným
reklama
Právě o misi ExoMars se zmiňujeme v dnešním článku, ze kterého můžete vyčíst, že nejdříve odstartoval na svou cestu Trace Gas Orbiter. Ten začne vybírat vhodné místo k přistání a pokud vše půjde dobře, za dva roky se na cestu vydá také Schiaparelli EDM lander, který poté na povrchu vysadí své vozítko.

Jeden z hlavních a kritických kroků byl dnes úspěšně proveden, když v půl jedenácté středoevropského času odstartovala ruská raketa Proton-M. Již ve 4:50 dala státní komise startu rakety zelenou na základě příznivé předpovědi počasí. Tedy příznivé zrovna ne, ale zamračená obloha s možností deště nebyla pro start překážkou. Ještě dvacet minut před tím začala být raketa Proton-M napouštěna palivem, což bylo ukončeno v půl osmé.

Zástupkyně ESOC (European Space Operations Centre) po deváté hodině potvrdila, že TGO (Trace Gas Orbiter) je v dobrém stavu a připraven, takže poté už mohla na Bajkonuru odrolovat od rakety servisní věž a vedoucí letu v ESOC ohlásil, že všechny systémy jsou připraveny. Po desáté hodině byl TGO odpojen z podpůrného napájení, takže už začal brát energii z vlastních baterií, které mu musí vydržet po dalších 12 hodin. V 10:26 byla potvrzena připravenost na start, který proběhl v 10:31.


Raketa Proton-M se úspěšně zbavila prvního, druhého i třetího stupně a pak už bylo další urychlování na stupni Breeze-M. Ten má nyní za úkol postupnými zážehy akcelerovat TGO pro cestu na Mars, přičemž aktuálně zbývají ze čtyř zážehů dva.

Sami můžete průběh mise sledovat v online vysílání zde a pak je k dispozici ještě stránka s popisem nejdůležitějších událostí.

Zdroj: ESA

reklama
Nejnovější články
Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu? Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu?
O terraformaci Marsu, čili jeho přeměnu v prostředí vhodné pro život toho bylo řečeno už dost a je zřejmé, že toto je skutečné sci-fi. Ovšem co kdyby nešlo o celý Mars, ale jen o jeho části oddělené od okolí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo
Společnost In Win si pro hračičky připravila zajímavou počítačovou skříň, jejíž celé čelo může posloužit jako jeden velký displej. Nesmíme si ale představovat možnosti, která nám dávají LCD panely, jde o trošku něco jiného. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou
Někdo v Cooler Masteru se asi zamyslel a přemítal o tom, co si asi nejčastěji potřebujeme vedle desktopu odložit. Přišel na telefon a sluchátka, přičemž aby to mělo celé smysl, bude to vhodné spojit i s funkcemi navíc. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat
V posledních měsících jsme si zvykli na to, že ceny pamětí NAND Flash a DRAM, respektive výsledných produktů na nich založených, postupně vytrvale klesají. Nyní se už ale objevil hlas, který varuje před jejich opětovným růstem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek