Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Evropský soudní dvůr zakázal omezování P2P přenosů

25.11.2011, Jan Vítek, aktualita
Evropský soudní dvůr zakázal omezování P2P přenosů
Soudní dvůr Evropské unie, čili nejvyšší evropská soudní instance, rozhodl, že poskytovatelé internetového připojení (ISP) nesmějí používat filtry omezující využívání P2P (peer-to-peer) služeb, což je například BitTorrent, neboť to porušuje...
Soudní dvůr Evropské unie, čili nejvyšší evropská soudní instance, rozhodl, že poskytovatelé internetového připojení (ISP) nesmějí používat filtry omezující využívání P2P (peer-to-peer) služeb, což je například BitTorrent, neboť to porušuje evropské direktivy (Directive on electronic commerce) a základní práva uživatelů. ISP uplatňující omezování rychlosti přenosů využívaných pro P2P, tedy budou muset svůj přístup přehodnotit.Soud tuto věc projednával jako část případu, který iniciovala organizace SABAM, což je belgický ekvivalent RIAA. Ta žalovala poskytovatele Scarlet přávě kvůli tomu, že přenosy P2P neomezoval a nyní se jí to vrátilo jako bumerang. Dle rozhodnutí soudu není možné P2P sítě omezovat, neboť nelze předpokládat, že veškerá šířená data jsou chráněna autorským zákonem.

Zde by tedy jeden řekl, že stejná logika se dá aplikovat na výběr poplatků za prázdná média včetně prázdných papírů, které u nás platíme všichni už v rámci pořizovací ceny. Ovšem soud své rozhodnutí zdůvodnil hlavně tím, že instalace zařízení monitorujícího přenosy by byla pro Scarlet příliš nákladná a omezovala by tuto firmu v jejím svobodném podnikání a potom by tento systém porušoval základní práva zákazníků firmy, kterým by kontroloval i jejich osobní data. Nic z toho se ale nedá aplikovat na náš případ.

Ovšem stále jde o velmi důležité rozhodnutí, které stojí proti snahám o větší kontrolu Internetu.

Zdroj: OSnews