www.svethardware.cz
>
>
>

Exoplaneta v obyvatelné zóně se rýsuje v systému Alfa Centauri

Exoplaneta v obyvatelné zóně se rýsuje v systému Alfa Centauri
, , aktualita
Hned na začátku je třeba říci, že dnes opravdu nebudeme mluvit o exoplanetě Proxima b, která se nachází u nám nejbližší hvězdy Proxima Centauri, která se také bere za součást systému Alfa Centauri. Jde o jinou a potenciálně mnohem zajímavější exoplanetu.
K oblíbeným
reklama
Proxima Centauri je červený trpaslík vzdálený 4,24 sv. let a kolem něj obíhá v tzv. obyvatelném pásu planeta Proxima b, která by měla mít zhruba proporce Země. Pokud jde ale o šance na vznik života, ty sráží na minimum samotná hvězda. Červení trpaslíci jsou oproti našemu Slunci malí, ale o to divočejší mají erupce a pokud má být planeta v obyvatelném pásu, znamená to, že bude k takové hvězdě velice blízko (Proxima b je jen na dvacetině vzdálenosti Země od Slunce). Má také v podstatě jistou vázanou rotaci, a tak jsou šance na vznik života, jak jej známe, velice nízké. 
 
Alfa Centauri objektivem Hubbleova dalekohledu
 
Zbylé hvězdy tohoto systému už jsou ale jiná písnička. Rigil (či Rigel) Kentaurus (Alfa Centauri A) a Toliman (Alfa Centauri B) patří do třídy G a K, čili zvláště první z nich je velice podobná Slunci a rovněž patří mezi žluté trpaslíky, i když je větší a zářivější. Druhá hvězda je coby oranžový trpaslík naopak menší a září slaběji. Obě přitom obíhají kolem společného středu ve vzájemné vzdálenosti 11,2 až 35,6 AU. 
 
vlevo jasná dvojhvězda Alfa Centauri, červeně zakroužkovaná Proxima Centauri (vpravo je jasná trojhvězda Hadar) 
 
Co je tedy nového? Mezinárodní tým astronomů s využitím Very Large Telescope (VLT) v Chile objevil jasný signál pocházející z obyvatelného pásu dvou hlavních hvězd Alfa Centauri. Pořízen byl díky nově nainstalovanému přístroji, který je označen jako tepelný chronograf a slouží k odstínění záření hvězd tak, aby vynikly tepelné či infračervené signály z jejich okolí. 
 
 
Po sto hodinách pozorování se tak ukázal signál, o kterém se astronomové ještě zdráhají říci, že jde určitě o planetu. Ta by dle prvních pozorování měla být menší než náš Neptun, čili může jít na naše poměry o menšího plynného obra, nebo naopak o obrovskou planetu s pevným povrchem. Ovšem i kdyby to byl plynný obr, stále může mít na své orbitě menší měsíce srovnatelné s Ganymede, Callisto či Titanem, nebo i mnohem větší, kdo ví. 

Budou tak zapotřebí další pozorování, která by mohla přítomnost planety u hvězd Alfa Centauri A a B potvrdit a to bude zřejmě opět další práce pro JWST, který stále ještě čeká na start, zatímco se mu více a více kupí úkoly. 
 
Je třeba ještě dodat, že jde i o výsledek projektu NEAR (Near Earths in the Alpha Center Region), který podporuje rusko-izraelský miliardář Jurij Milner společně s ESO (European Southern Observatory). NEAR má za úkol pátrat po planetách podobných Zemi ve vzdálenosti do 20 sv. let. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala