www.svethardware.cz
>
>

Factorial Energy otestoval své solid-state články: uchovaly si 97,3% kapacity

Factorial Energy otestoval své solid-state články: uchovaly si 97,3% kapacity
, , aktualita
Startup Factorial Energy oznámil, že úspěšně otestoval své solid-state články, které měly kapacitu 40 Ah a dosáhly velmi solidní životnosti. Propad kapacity byl i po mnoha stovkách nabití velmi nízký.
K oblíbeným
reklama
Akumulátory s pevným elektrolytem (solid-state) jsou dlouho očekávaným řešením pro budoucnost. Prozatím existují především ve stádiu prototypů a malých baterií kvůli různým problémům, které je třeba dořešit. Společnost Factorial Energy je jednou z mnoha, která se snaží přijít s nějakou formou solid-state článků. Společnost v dubnu oznámila, že má 40Ah články typu solid-state.
 
Factorial Energy solid-state akumulátor
 
Nyní zveřejnila i výsledky testů, nicméně zatím neznáme příliš mnoho detailů. Víme to, že testy byly provedeny při teplotě 25 °C a akumulátory si udržely 97,3 % kapacity po 675 nabitích, což je solidní životnost. Pokud si to převedeme např. na elektromobil s dojezdem 500 km, tak by po 675 nabitích měl dojezd stále přes 486 km (tedy po ujetí 333 tisíc km). Bohužel nevíme, jak se tyto akumulátory chovají např. v zimě, což je pro mnohé články velký problém. Také nevíme, jak moc daleko od komerčního nasazení vlastně jsou, ale dá se předpokládat, že to ještě několik let potrvá.
 
Připomeňme, že mnoho automobilek vidí nasazení solid-state článků v prvních pilotních projektech kolem roku 2025 a nasazení do masové výroby až koncem tohoto desetiletí. Jednou z mála výjimek, které hovoří o mnohem dřívějším datu, je čínské NIO, které chce začít prodávat sedan ET7 se solid-state akumulátorem už koncem roku 2022. NIO navíc patří k firmám, které nejsou pochybným startupem, který jen slibuje produkty, jež nikdy nespatřily (a mnohdy ani nespatří) světlo světa. NIO už několik let svá auta prodává a vstupuje už také na norský a velmi brzy i německý trh. Zde tedy plány mají podstatně větší pravděpodobnost uskutečnění než u mnoha jiných firem, byť i tak bych byl překvapen, kdyby se to opravdu stihlo v termínu.
 
Ještě podotkněme, že s Factorial Energy spolupracuje např. Mark Fields (bývalý CEO a prezident Fordu), Joe Taylor (bývalý ředitel a CEO Panasonic North America) nebo Dieter Zetsche (bývalý ředitel Daimleru).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids
Nakonec se v dnešním novinkovém seriálu o technologiích Intelu podíváme na to, jak budou vypadat chystané procesory Alder Lake i Meteor Lake a pak serverové Sapphire Rapids a Granite Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct
Intel nám toho včera naservíroval mnoho, takže pokračujeme v krasojízdě a tentokrát půjde především o inovace v pouzdření čipů. To je nedílným předpokladem pro zajištění dalšího výrazného pokroku a nám tu půjde o technologie Foveros.
Dnes, aktualita, Jan Vítek