www.svethardware.cz
>
>
>

Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže

Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
, , aktualita
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
K oblíbeným
reklama
Tento týden zveřejňovalo výsledky několik technologických společností. Byl mezi nimi i Apple a po mnoha rekordních čtvrtletích přichází poněkud vystřízlivění. Celoročně (od ledna) sice zatím vypadá takřka vše dobře a všude vykazuje lepší čísla než za prvních 9 měsíců loňského roku, nicméně pokud srovnáme čtvrtletí Q3/20 proti Q3/19, Apple už investory moc nepotěšil. Celkově příjmy sice mírně vzrostly ze 64 na 64,7 mld. USD (+1,0 %), nicméně klesl provozní i čistý zisk. V jeho případě to bylo ze 13,69 na 12,67 mld. USD (-7,5 %). Provozní marže byla 22,8 %, což je v této kategorii opravdu velmi působivé číslo.
 
Apple logo
 
Vedle snížení zisku tu byly i další dva významné faktory, které moc nepotěšily. Předně je to velmi výrazný propad prodejů v Číně z 11,13 na 7,95 mld. USD (-28,6 %). Ve všech ostatních regionech Apple rostl o cca 1 až 16 %. Dalším faktorem jsou zhoršující se prodeje iPhonů. Ty totiž ještě minulý rok tvořily nadpoloviční většinu příjmů společnosti, což ale není něco, co by Apple chtěl. Závislost na jednom produktu nikdy nevěští nic dobrého. A toto čtvrtletí se to ukázalo. Tuto závislost se mu sice podařilo výrazně snížit z 52 % na 41 % (což je na jednu stranu pozitivní), ale zdaleka to nebylo jen navýšením prodejů v ostatních kategoriích, ale také nemalým propadem samotných iPhonů (což už pozitivní není).
 
V jejich případě tak prodeje klesly ze 33,36 na 26,44 mld. USD (-20,7 %)! To je opravdu hodně na kategorii, která je pro Apple velmi důležitá. Naproti tomu koronavirová pandemie velmi pomohla prodejům Maců (z 6,99 na 9,03 mld. USD, tedy o 29,2 %) a tabletům iPad (ze 4,66 na 6,8 mld. USD, tedy o 46 %!). Rostly i prodeje wearables a dalšího příslušenství, jako jsou chytré reproduktory. Tato část společnosti vzrostla z 6,52 na 7,88 mld. USD (+20,8 %) a pro Apple je důležité především to, že se povedlo opět zvednout i služby, a to z 12,51 na 14,55 mld. USD (+16,2 %). Není divu, že akcie Applu na tato oznámení zareagovala strmým pádem, který spolu s nepříliš pozitivními výsledky jiných velkých společností strhl celý akciový trh. Samotný Apple dnes spadl o 5,8 %, index NASDAQ Composite pak o 2,7 %.
 
Zdroj: apple.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek