www.svethardware.cz
>
>
>

Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery

Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery
, , aktualita
Intel přinesl přehled o svých finančních výsledcích za druhý letošní kvartál, v němž dokázal utržit téměř stejnou sumu jako před rokem, ovšem pod touto pokličkou se dějí mnohem větší změny, než by se mohlo zdát. 
K oblíbeným
reklama
Pokud jde tedy čistě o tržby, pak ty se meziročně příliš nezměnily, a to počítáno dle GAAP i non-GAAP principů, nicméně hrubé marže se zvýšily až o téměř 4 procentní body a i přes zvýšení výdajů Intel dokázal dosáhnout stejného čistého zisku, nebo dle non-GAAP i vyššího než před rokem, a to s vyšším výnosem na akcii. 
 
Především ale Intel dokázal překonat vlastní předpoklad, který zněl, že non-GAAP tržby mezikvartálně klesnou na 17,8 miliard dolarů. Ve skutečnosti získal 18,5 miliard i výrazně vyšší výnos na akcii oproti předpokládaným 1,05 dolarům. Pat Gelsinger tak může mluvit o tom, že výkon firmy se začíná stupňovat a ukazuje se další prostor k růstu. 
 
 
Zajímavý je také výkon jednotlivých divizí, kde PC divize CCG zachraňovala pokles serverové divize DCG. Ten ale už není takový jako v minulém kvartálu, kdy získala jen 5,6 miliard dolarů na tržbách, což znamenalo pětinový meziroční propad. Nyní už je to 6,5 miliard, čili o 9 % méně než před rokem.
 
 
Výrazné změny se dějí také v menších divizích, mezi nimiž prudce roste IOTG a zvláště Mobileye, což ale do jisté míry "sabotuje" pokles NSG a PSG. To mělo ale jen malý vliv na celkové výsledky vzhledem k tomu, že růst IOTG kompenzoval pokles podobně velké NSG a malá Mobileye i přes 124% zvýšení tržeb celkové tržby výrazně neovlivní. Čili díky tomu všemu mohou být tržby velice podobné jako před rokem, ačkoliv v rámci jednotlivých divizí nastaly výraznější změny v jejich výkonu. 
 
 
 
Podívat se ještě můžeme na detaily z PC divize, kde Intel dokázal dostat na trh meziročně o 15 % více desktopových procesorů a dokonce o 40 % více notebookových, čili jak je možné, že růst tržeb tomu zrovna moc neodpovídá? Započítat je totiž třeba také snížení ASP (prům. prodejní ceny), a to o 5 a 17 % (desktop a notebook). 
 
Můžeme tak očekávat, že růst podílu firmy AMD na procesorovém trhu se zastaví a možná i zvrátí, neboť zde již nejde o kvalitu a poptávku, ale prostě o schopnost zásobit trh. Intel ale varuje, že během tohoto kvartálu počítá sám s výrazným nedostatkem procesorů pro PC a že to bude nejspíše představovat pomyslné dno a pak už by mělo být lépe, ale potrvá alespoň další rok, než se situace opravdu stabilizuje. 
 
Dále se dozvídáme, že Intel nyní již vyrábí více 10nm waferů než 14nm a že během posledních 12 měsíců dokázal snížit výrobní náklady na 10nm wafer o 45 procent. V pondělí 26. července, ovšem až v našich 23:00, se můžeme těšit na Intel Accelerated Webcast, kde firma prozradí více o vývoji svých výrobních procesů, technologií pro pouzdření čipů a vypustí do světa nové roadmapy. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína začala odchytávat pokoutné těžaře kryptoměn Čína začala odchytávat pokoutné těžaře kryptoměn
Těžba kryptoměn byla v řadě čínských provincií zakázána, a to pochopitelně zvláště v takových, kde dříve bujela i díky cenově dostupné energii. Tyto časy ale skončily a čínské úřady nyní jdou i po těch, kteří zákazů nedbají.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Vzorky získané roverem Perseverance naznačují, že voda byla na Marsu velmi dlouho Vzorky získané roverem Perseverance naznačují, že voda byla na Marsu velmi dlouho
Vědci z NASA zkoumající planetu Mars postupně přicházejí na nové informace o historii tohoto vesmírného tělesa. Momentálně jim se sběrem dat z rudé planety pomáhá rover Perseverance, který NASA vyslala k Marsu v létě minulého roku.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Steve Wozniak má novou společnost pro čištění orbity od vesmírného smetí Steve Wozniak má novou společnost pro čištění orbity od vesmírného smetí
Steve Wozniak se rozhodl, že je na čase přispět k čistšímu prostředí naší planety, ovšem zaměřil se poněkud výš než ostatní, a to na její oběžnou dráhu. Jde tedy o vesmírné smetí, které neohrožuje ani tak planetu jako spíše naši civilizaci. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Far Cry 6: kolik výkonu přidá AMD FSR a jak vypadá ve hře ray tracing? Far Cry 6: kolik výkonu přidá AMD FSR a jak vypadá ve hře ray tracing?
Dobře víme, že Far Cry 6 bude na nejvyšší detaily ve 4K a s ray tracingem velice náročná hra, neboť požadavek v případě grafické karty zní Radeon RX 6800 či GeForce RTX 3080, a to pro jen 30 FPS. Bude to ale lepší s technologií FSR?
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Samsung spustil výrobu 90Hz OLED displejů pro notebooky Samsung spustil výrobu 90Hz OLED displejů pro notebooky
Kdysi jsme si mohli myslet, že v této době už budeme mít na výběr z bohaté nabídky OLED monitorů, abychom se mohli těšit z jejich obrovského kontrastu, kvality barevného podání a nemuseli řešit problémy spojené s podsvícením. 
Včera, aktualita, Jan Vítek