Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Flashové kuriozity

15.8.2008, Michal Koláček, článek
Flashové kuriozity
USB flash disky a obecně flash paměti se těší velké oblibě. Výhodou je jejich spolehlivost, jednoduché ovládání a univerzálnost. Na trhu jsou všemožné druhy a můžete se setkat i s takovými, jež nejsou obvyklé. Dnes do světa flashových kuriozit nahlédneme.

Bylo nebylo...


Počátky USB flash disků sahají někam do roku 2000, kdy společnost Trek uvedla na trh svůj první komerčně dostupný USB flash disk (ThumbDrive). Tehdejší patent však nepopisoval přímo USB disk, ale spíše obecné standardy, jež říkaly, jak přistupovat k paměťovému médiu pomocí USB. Tento počin otevřel dvířka ostatním výrobcům a jak se dnes ukazuje, konkurence na poli USB disků je opravdu veliká.

Velký podíl na vývoji uvažovaných disků měl Dan Harkabim, který pracoval pro společnost M-Systems, jež byla v roce pohlcena SanDiskem. Se společností IBM se věnovali vývoji a výrobě produktu s názvem DiskOnKey, který měl mít kapacitu 8 MB. Jelikož v té době nebyly porty USB samozřejmostí a nebyly ani běžnou součástí běžných počítačů, vyvoj této technologie byl docela nejistý. Problémy byly i s ovladači, podpora USB Mass Storage byla implementována až ve Windows 2000. V neposlední řadě zde byla konkurence v podobě CD disků nebo ZIP médií, jež mnohonásobně převyšovaly tehdejší kapacity USB disků.


- M-Systems DiskOnKey 8 MB -

Je a bude...


Dnes se můžeme na trhu setkat s mnoha modely od různých výrobců, konkurence je opravdu veliká. Aktuální generace těchto zařízení poskytuje konektivitu USB 2.0, velmi malou hmotnost, mnohonásobně větší kapacitu, doslova miniaturní rozměry a v neposlední řadě nízkou cenu. Díky své nízké energetické náročnosti nevyžaduje externí napajení, díky své velikosti umožňuje bezproblémové přenášení a díky technologii flash pamětí slibuje docela slušnou bezpečnost a spolehlivost.

Netradičního použití se můžeme dočkat třeba u některých modelů autorádií nebo hi-fi věží. Disponují USB portem, který umožňuje přístroji přehrávat hudbu. Možností či oblasti využití je však pochopitelně víc. Pokud jde o bezpečnost dat, existují dva možné pohledy. Tím prvním je ochrana v podobě kvalitního provedení (pryžový, kovový obal). Druhým jsou různé "vychytávky", které se liší od výrobce k výrobci. Zmíním zde například možnost vlastního šifrování, ochranu pomocí PINu nebo biometrické snímače otisku prstů (vhodné zejména pro uchovávání hesel a citlivých dat).

Co očekávat do budoucna? Těžko říci, s čím výrobci přijdou, ale jedno je jisté. Připravuje se nový standard s označením USB 3.0. Hlavním přínosem oproti stávající specifikaci bude zvýšení přenosové rychlosti, jež by měla podle dostupných informací dosahovat 4,8 Gb/s (až 600 MB/s). Nový standard má přinést nižší spotřebu elektrické energie při zachování zpětné kompatibility. Specifikace má být hotova v polovině letošního roku.


Flashové kuriozity


Jak samotný název článku napovídá, v této části jsme pro vás připravili krátký průlet tím netradičním, co nám trh s USB flash disky nabízí či nabízel. Některé modely jsou opravdu hodně zajímavé, a tak věřím, že vás následující výčet zaujme.


MedicTag

Jedná se o flash disk specifický v tom, že je schopný díky autorun souboru ihned zobrazit veškeré důležité informace ohledně vašeho zdraví. Dle dostupných informací se pyšnil kapacitou 32 MB, takže se nedá mluvit o nějakém využitelném modelu pro běžnou práci.


- USB flash disk MedicTag 32 MB -

Microdia Micro-Flash Fruity

Říká se, že flash disk může mít různé velikosti nebo různé tvary, ale může mít i různé vůně? Máte rádi vůni jahod či pomerančů? Společnost Microrida přišla na trh s voňavou řadou, jež nabízí široké spektrum vůní, ale také kapacit (128 MB až 4 GB). Vzhledem k docela slušným kapacitám si myslím, že toto řešení je vhodné zejména pro dámy, jež si potrpí na příjemném aroma.


- USB flash disk Flash Fruity 2 GB -

Gooddrive Fresh

Alternativou k výše uvedenému voňavému modelu je flash disk od společnosti Goodram. Je uložen v miniaturní kovové schránce, jež má navoněný pryžový obal. Ten ji chrání před poškozením a zároveň jí dodává svěží barvu odpovídající vůni.


- USB flash disk Gooddrive Fresh -

USB Flash Drive Wrist Band

Nosíte rádi různé náramky či přívěšky? Pak je tento model určen speciálně pro vás. Jedná se o velmi stylovou vychytávku a vyrábí se v 6 barevných provedeních s kapacitou až 512 MB. Že vás tohle netradiční řešení ohromilo, ale není nikde k dostání? Dle neověřených informací se k nám má dostat v předprodeji až koncem června roku 2009. V diskuzích na internetu jsem také našel zpravu, jež říká, že tyto "náramky" budou k dostání společně se vstupenkou na festival Colours Of Ostrava 2009 (jedná se o nepotvrzenou informaci).

Nabídnut bude ve vizuálním stylu festivalu s pestrou směsí informací o festivalu (mapy, fotky, info, seznam scén, odkazy na webové stránky) a o účinkujících aktuálního ročníku (promo singly mp3 v nízké kvalitě 128 kbps, hudební video v nízké kvalitě, spousty odkazů na web). Součástí má být i video o Ostravě a dokument o předchozím ročníku. Lákavé, nemyslíte?


- USB flash disk Wrist Band -

Wallatex Wallet Flash

Zajímavým řešením je disk v podobě kreditní karty. Jeho tloušťka je neclé 2 mm a rozměry by měly kopírovat již zmiňovanou kreditku (nejspíše nějaký univerzální rozměr). Je vyráběn v kapacitách 128 MB až 2 GB, což tento produkt neodsuzuje k nepoužívání. K dostání, ale ne u nás, je i ve formě MP3 přehrávače.


- USB flash disk Wallatex Wallet 2 GB -

Mini flashky aneb miniaturizace není nikdy dost

V této mini kategorii zmíním dva produkty od společnosti Sony a Petito. Pokud však patříte mezi uživatele, jež jsou nepořádní a nevládnou pořádkem kolem sebe, pak rovnou přeskočte na další odstavec. Jedná se totiž o disky, jež padnou do ruky spíše malému dítěti než dospělému jedinci, a tak se vám může snadno stát, že je ztratíte. V prvním případě společnost Sony vytvořila kolekci miniaturních (řádově v desítkách mm) disků s kapacitou až 4 GB. Druhá společnost uvádí i rozměry svých mini produktů: 9,4 x 17,6 x 36,3 mm s hmotností necelých 8 g. Ač by se to nezdálo, poskytují dle údajů výrobce velmi vysokou přenosovou rychlost (řádově desítky MB/s).


- Mini USB flash disk od společnosti Sony a Petito-


"Největší" USB flash disk

Na první pohled si řeknete, že se jedná o běžný typ flash disku. Zdání klame! Na druhém konci se oproti USB portu nachází SATA port. Opět unikátní kousek od společnosti Novac, který jde zkombinovat například se 750GB SATA diskem. Tím získáte během chvilky docela zajímavou kapacitu. Menší problém může nastat s vyvedením napájecího kabelu disku. Každopádně jde o velmi zajímavé řešení.


- USB flash disk Novac navíc se SATA portem -


USB Flash disk s ochranou pomocí PINu

Tato varianta se hodí pro ty, jež na své flashce přechovávají určité citlivé údaje a chtějí zabránit jejich zneužití. A to zejména v případě ztráty či odcizení. Společnost Corsair nabízí tyto produkty s označením Padlock. Díky numerické klávesnici, jež je umístěna na samotném disku, jsou hardwarově zabezpečené. Pomocí LED idnikuje svůj stav, odemčeno nebo zamčeno. V případě přístupu na disk je nutné vyťukat čtyřmístný PIN kód (na výběr jsou tlačítka s číslicemi 0-9). Uzamčení může být jednak ruční, ale také automatické po odpojení ze zařízení.


- USB flash disk se systémem Padlock -


USB flash disk v kombinaci s LCD displejem

Další zástupce je disk, jenž se může pochlubit LCD displejem. Vyvinula ho společnost Buffalo s kapacitou až 512 MB. Displej udává volné místo k ukládání dat. K dostání je zřejmě pouze v Japonsku, protože se jedná o japonskou společnost. Otázkou je, čím je LCD displej napájen, pokud je disk například od počítače odpojen.


- USB flash disk Buffalo s LCD displejem -


USB Flash disk nebo taky kapesní nůž

V Číně je možné všechno a pravým důkazem toho je i následující produkt. Na první pohled jde o nůž, jenž zabarvením připomíná ty proslulé kapesní "švýcaráky". Obsahuje navíc vychytávky jako nůžky, pilník, propisovací tužku a samotnou čepel. Vyrábí se s kapacitou až 8 GB a navíc má v sobě plochou baterii. Ano čtete dobře, tento kousek vám poslouží jako malá, výkonem né moc dobrá, baterka. Disponuje rozměry 58 x 20 x16 mm (d x š x h) a jedná se poměrně o nový produkt. Pokud toužíte po tomto netradičním víceúčelovém zařízení, hurá nejen do Číny.


- Multifunkční USB flash disk -

S alternativou nebo spíše originálem zmíňovaného nože s flash pamětí se můžete setkat u společnosti Victorinox. Má kolem tisícovky zaměstnanců a je tak pravděpodobně největším výrobcem nožů a nástrojů v Evropě. V její nabídce nalezneme také hodinky a cestovní zavazadla. Udává se, že 90 % výroby se vyváží do více než stovky zemí. Když bych se měl věnovat pouze nožům, všechny modely pro domácnost i odbornou činnost nesou oválnou značku záruky s orlem a horami.

SwissFlash, jak zní originální název, můžete zakoupit v rozmezí 900 až 5 000 Kč. Při tom záleží jaké má model funkce a samozřejmě kapacitu (1, 2, 4, 8 a 16 GB). Samotný disk je chráněn softwarem SecurLock proti neautorizovanému přístupu k vašim datům. Při přenosu (zápis/čtení) se setkáte s problikávající signalizační LEDkou. Obecně jsou k dispozici nůžky, bílé světlo bez generování tepla nebo laserový paprsek červené barvy, tlakové kuličkové pero, pilník na nehty včetně šroubováku atp.. Opravdu universální věcička.


- Originál Victorinox SwissFlash -

Stylová záležitost od společnosti Prestigio - kožený USB flash disk

Tato společnost je známa vysokým standardem v oblasti svých produktů, a tak se není čemu divit, že nabízí disky v koženém provedení. Rozšiřuje tak módní a stylovou sérii svých produktů. Dostupné jsou v různých barvách a slouží mimo jiné jako módní doplněk. Pokud chcete někomu udělat radost zajímavým dárkem, pak bych vám doporučil právě tento produkt. Výrobce udává kapacity 256 MB až 4 GB. Podpora rozhraní USB 2.0 je samozřejmostí.


- USB flash disk Prestigio 512 MB -

Možná si někteří z vás říkají, že až na výjimku v podobě "čínského multifunkčního nože" uváděné disky moc nevybočují z normálu. Proto vám přinášíme ještě pár opravdu netradičních variant v podobě "useknutého prstu", "větvičky" nebo "kolíku na prádlo".


USB flash disk alias "useknutý prst"

Zdá se vám, že výrobci, co se týče designu, příliš mnoho invence nepředvádějí? V případě společnosti SolidAlliance to neplatí. Koncem roku 2005 vypustila na trh disk v podobě useknutého lidského prstu v životní velikosti. K dostání byla pánská i dámská varianta. Výrobce udával kapacitu až 128 MB a disk podporoval specifikaci USB 2.0.


- USB flash disk SolidAlliance 128 MB -

USB flash disk Yego

S poměrně zajímavým řešením přišla společnost Ritek. Nabízí mnoho produktů, a to nejen v oblasti flash pamětí. Disk s označením Yego (tvarem připomínajícím větvičku) se může pochlubit specifikací USB 2.0, hmotností kolem 17 g a rozměry 69 x 28,8 x 13,5 mm. Kapacitu udává výrobce až 8 GB. V čem se liší od běžných modelů? Nabízí další dva USB porty, takže fungují současně i jako USB hub. Ideální je pro notebooky, jež nevládnou mnoha USB porty, protože se disky mohou libovolně větvit.


- USB flash disk Ritek 8 GB -

USB flash disk od společnosti Mixa

Společnost Mixa je zajímavá už svým obrázkovým sloganem.


- Poslání společnosti Mixa -

Nabízí stylový disk v podobě dnes už zcela zapomenuté magnetofonové kazety. Disponuje kapacitou až 1 GB a bude vám svým specifickým designem neustále připomínat, na čem se v minulosti uchovávala hudba.


- USB flash disk Mixa 1 GB -

USB flash disk od společnosti The Poor Life

Svérázné provedení, kterému rozhodně neschází vtip. Dle mého názoru velice dobře kombinuje možnosti kolíku na prádlo s věcí, kterou nosí uživatel neustále u sebe, tedy flash disk. Na obrázku níže můžeme vidět spojení moderní technologie a tradičního vzhledu. Bližší informace o kapacitě, hmotnosti nebo rozměrech se bohužel dohledat nepodařilo.


- USB flash disk The Poor Life v podobě kolíku -


- USB flash disk The Poor Life jako módní doplněk -

Jak je vidět, možností provedení jednotlivých disků nemá konce a mohli bychom pokračovat dál a dál. Zmínil bych doslova neprůstřelnou variantu od výrobce Pretec s označením BulletProof. Setkat se můžete například i s kachní či myší variantou, kdy samotný disk představuje právě zmíněný druh. S nevšedními variacemi vzhledu na trh přichází zejména japonské společnosti. Za všechny bych vybral pár těch povedenějších.


- Pochoutky v podobě USB flash disků -


- USB flash disk jako kabelka -


- USB flash disk jako kost pro psy -


- USB flash disk jako letadlo -


- Vypečený USB flash disk -


- USB flash disk v dřevěném provedení -

Na závěr bychom chtěli v komentářích pod článkem rozvést diskuzi o flashových kuriozitách, s nimiž jste se osobně setkali, nebo jste o nich alespoň slyšeli. Jak je vidě, fantazii se meze nekladou, ve světě je možné prakticky všechno.