www.svethardware.cz
>
>

Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí

Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí
, , aktualita
S nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie stoupá také potřeba řešit jejich nestálost. Společnost Form Energy má řešení v podobě železito-kyslíkových baterií. Levnějších a ekologičtějších.
K oblíbeným
reklama
Energetika se v posledních letech hodně mění. Na jednu stranu roste počet elektromobilů, které budou potřebovat mnoho elektrické energie, na druhou stranu se tlačí na zavírání uhelných elektráren (a v některých zemích nelogicky i jaderných), které mají nahradit obnovitelné zdroje energie. Ty ale mají zpravidla problém ve značné nestálosti jejich produkce, takže navíc vyžadují řešení dočasného ukládání energie. To musí vykrýt odběrové špičky i nadprodukci, kdy naopak odběr není dostatečně vysoký.
 
Lithiové akumulátory jsou v tomto dost problematické kvůli množství kontroverzních materiálů a ceně. Články LiFePO jsou prozatím asi jedním z lepších řešení, protože jsou z lithiových článků jedny z těch levnějších, neobsahují tolik problematických materiálů, jsou velmi odolné (nemají takovou tendenci hořet jako klasické Li-Ion), mají také násobně vyšší životnost a jejich nevýhody v podobě nižší energetické hustoty při tomto využití nevadí. Americká společnost Form Energy má ale ještě další bateriové řešení. Železito-kyslíkové akumulátory.
 
Form Energy
 
Společnosti se povedlo je dostat do takové podoby, že mohou být komerčně nasazeny. První takový projekt bude postaven v USA spolu se společností Great River Energy za přispění fondu ArcelorMittal XCarb. Tento systém by měl poskytnout dodávky elektrické energie po dobu až 100 hodin, ale nevíme, zda jde o dobu při plném výkonu (zde poznamenejme, že běžně se podobné baterie konstruují na cca 1,5 hodiny provozu při maximálním možném odběru). Výhodou má být také desetinová cena ve srovnání s řešením využívajícím technologie Li-Ion. Takový akumulátor by měl zvládat dodávat elektrickou energii i několik dní např. po živelné katastrofě.
 
Princip železito-kyslíkového akumulátoru
 
Princip železito-kyslíkového akumulátoru je v zásadě velmi jednoduchý. Kovové železo se při vybíjení vystaví kyslíku, výsledkem čehož je uvolnění energie a vznik rzi. Nabíjení spočívá v přísunu elektrické energie, které ze rzi uvolní kyslík a opět vznikne kovové železo. To vše funguje za přispění tekutého elektrolytu, který je nehořlavý a je na bázi vody a síry. Tyto baterie jsou v modulech a ty se skládají do větších celků, které mají zhruba velikost pračky. A pak už je jen otázkou, kolik se jich umístí vedle sebe. Modularita by měla být další velkou výhodou projektu. Hovoří se o tom, že by mělo být možné dosáhnout výkonu 3 MW na 0,4 hektaru.
 
Společnost ale bohužel není více konkrétní v dalších důležitých parametrech, jako je celkové množství uložené energie nebo efektivita celého procesu (tedy kolik energie se ztratí při převodu tam a zpět). To trochu zvedá varovný prst, i když je projekt součástí grantu ARPA-E, což mu dává trochu větší kredibilitu. Jedním z cílů USA je totiž i snížení závislosti na ropě z cizích zemí a řešení využívající OZE a smysluplných baterií tomu mohou napomoci.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nedostatek kvalifikované pracovní síly může dále zdražovat výrobu čipů Nedostatek kvalifikované pracovní síly může dále zdražovat výrobu čipů
Vysoký zájem o počítačové čipy a elektronické součástky je náročný nejen na zdroje a výrobní kapacity jako takové, ovšem ty jsou pochopitelně spojeny i s potřebnou pracovní sílou. Té se nedostává, a přirozeně tak rostou mzdy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s
Společnost Kioxia, která vznikla relativně nedálo z bývalé Toshiba Memory, si připravila SSD, jež již budou určena pro rozhraní PCIe 5.0, a nabídnout tak vysoké přenosové rychlosti končící až na 14 GB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Doporučené PC sestavy: září 2021 Doporučené PC sestavy: září 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek22 komentářů
NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP
Nevýhody lithiových akumulátorů se dají řešit různě. Automobilka NIO to nyní řeší "novým" typem akumulátorů, který využívá hybridní konstrukce. Kombinuje články NMC a LFP, které mají různé vlastnosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP Envy 34: AiO PC dostane až GeForce RTX 3080 HP Envy 34: AiO PC dostane až GeForce RTX 3080
HP představilo nové All-in-One PC Envy 34. To má ultra širokoúhlý 34" displej IPS, výkonný procesor Intel Core i9 a grafickou kartu až GeForce RTX 3080. Nabídne 16MPx webkameru i porty Thunderbolt 4.
Včera, aktualita, Milan Šurkala