reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BSOD pri startu OS

Kozouš (500)|25.2.2009 13:15
Zdravim,
prakticky od doby co jsem si koupil nove streva do pc mam problemy. Sestava viz sysprofil.
OS: Vista 64bit (tyden stara instalace po formatu)

Popis problemu:
OS obcas vytuhne pri startu (vytuhne na desktopu (nektere programy se stihnou spustit - antivir, amd power monitor, spybot atd), nouzak nefunguje)
Pred 10 min mi pri startu vyhodil BSOD s hlaskou "A clock interrupt was not received on a secondary processor within the allocated time interval".
Procesor je nepretaktovany (nejde jej pretaktovat :thumbdown). ACC a CnQ on, pri vytizeni pracuje na 2.6 GHz pri 1,3V. AHCI aktivni. Bios F3.
Jedine co je nastaveno manualne je casovani/V a frekvence ram.

sestava:Phenom 9950BE,MA790GP-DS4H, Kingston 4GB 1066 CL5, HD 3870, Enermax 500W.
Draken (1578)|25.2.2009 14:35
zkoušel si vypnout ACC?
nemáš nainstalovanej dual core optimalizer...
r34ktor (7477)|25.2.2009 15:37
Pokud procesor nechodí korektně na defaultu, reklamoval bych ho. Pravděpodobně máš vadný kousek.
Kozouš (500)|25.2.2009 16:33
2 Draken to je zajimave, v jinem topicu jste mi DC optimizer doporucovali... (ne nemam jej nainstalovany)
2 r34ktor http://forums.amd.com/forum/messageview.cfm?catid=319&threadid=90533
Takze to vypada ze se Vista 64bit a Phenomy nemaji radi.
Jinak co se tyka stability na defaultu, je to na stiru. Pokud mi OS uspesne nabootuje, tak je vicemene stabilni. Ale z 10 restartu az na 11 nabootoval uspesne.
RAM jsem otestoval pomoci nabidky pri spusteni os.
trodas (1753)|25.2.2009 18:03
Zkus XPčka, než ten problem s Phenomy a Vistami někdo úspěšně vyřeší.
Kozouš (500)|25.2.2009 18:25
[QUOTE=trodas;223643]Zkus XPčka, než ten problem s Phenomy a Vistami někdo úspěšně vyřeší.[/QUOTE]

To je rada za vsechny prachy. :mistake

Btw B3 mela prece tuto chybu opravit ne?
r34ktor (7477)|25.2.2009 19:17
[QUOTE=Kozouš;223647]Btw B3 mela prece tuto chybu opravit ne?[/QUOTE]
Pokud nějaký problém v 64-bit Vistě je, tak IMHO s TLB nesouvisí (i když kdo ví :notsure).

Zkoušel jsi vypnout CnQ? Také můžeš na zkoušku otestovat chování systému ve 32-bit Vistě.
Kozouš (500)|25.2.2009 20:25
[QUOTE=r34ktor;223662]Pokud nějaký problém v 64-bit Vistě je, tak IMHO s TLB nesouvisí (i když kdo ví :notsure).

Zkoušel jsi vypnout CnQ? Také můžeš na zkoušku otestovat chování systému ve 32-bit Vistě.[/QUOTE]

V biosu ne, pomoci spravy napajeni ano. Mimochodem, zkusil jsem XP a ty take obcas mrznou pri startu.
Takze je neco spatne.
Draken (1578)|25.2.2009 21:55
já mam XP pro SP3 CZ a Vistu ultimate 64-bit a obojí je na Phenomu II X4 100% stable...takže OS to nebude...

to mrznutí může být i diskem...co máš za disk?

jo a s tim dual core optimalizerem na XP je ok ale jak sem ho dal na Vistu společně s AOC tak už mi to nenaběhlo...musim tam mít jen jedno...
r34ktor (7477)|25.2.2009 22:49
[QUOTE=Kozouš;223703]Mimochodem, zkusil jsem XP a ty take obcas mrznou pri startu.
Takze je neco spatne.[/QUOTE]
To mě vrací k domněnce, že jde o HW problém. Otázkou je, nakolik jsi schopen samostatně diagnostikovat jeho původce. Nebylo by to lepší celé přenechat na odborném servisu?
Kozouš (500)|25.2.2009 22:55
[QUOTE=r34ktor;223758]To mě vrací k domněnce, že jde o HW problém. Otázkou je, nakolik jsi schopen samostatně diagnostikovat jeho původce. Nebylo by to lepší celé přenechat na odborném servisu?[/QUOTE]

To by byl docela problem, jako obvykle mam prakticky kazdou komponentu od jineho prodejce. :D
[SIZE="1"](mimochodem, deska byla reklamovana (po update biosu nebootovala) - dostal jsem "novou")[/SIZE]
r34ktor (7477)|25.2.2009 23:03
[QUOTE=Kozouš;223760][SIZE="1"](mimochodem, deska byla reklamovana (po update biosu nebootovala) - dostal jsem "novou")[/SIZE][/QUOTE]
Právě že jsem si na ty tvoje peripetie vzpomněl...
Kozouš (500)|14.3.2009 06:25
Je zde někdo kdo mi dokáže řict co způsobuje BSOD s hláškou "A clock interrupt was not received on a secondary processor within the allocated time interval" a zamrzání při načtení plochy?
Draken (1578)|15.3.2009 15:15
něco jsem o tomhle problému našel...zkus se mrknou sem...

http://translate.google.cz/translate?prev=hp&hl=cs&u=http%3A%2F%2Fforums.amd.com%2Fforum%2Fmessageview.cfm%3Fcatid%3D319%26threadid%3D90533&sl=en&tl=cs

jinak CnQ a ACC vypni...Voltáž nastav manuálně

(hoď sem fotky nastavení BIOSU)
r34ktor (7477)|15.3.2009 16:18
[QUOTE=Draken;229724]něco jsem o tomhle problému našel...zkus se mrknou sem...

http://translate.google.cz/translate?prev=hp&hl=cs&u=http%3A%2F%2Fforums.amd.com%2Fforum%2Fmessageview.cfm%3Fcatid%3D319%26threadid%3D90533&sl=en&tl=cs
[/QUOTE]
Chce to pozorněji číst. Tenhle link už je zmíněn výše. :mistake

Co se týče problematiky tohoto fenoménu, pěkně to shrnul kazgirl:

[QUOTE=kazgirl]...

I've looked at the possibility of HT being a possble cause of this BSOD and trying to stabilise the HT with voltage increase.... a very long time ago....it may actually be in one of the first few pages of this thread...! Way back when I had a Phenom 9500...!!

I had a X2 6400+BE prior to the X4 9500 and I never had the Clock Interupt BSOD with it..!!

My Clock Interrupt BSOD's started with Phenom... I beleive that its a combination of OS implementation of thread handling, and also Core Weakness in the CPU that is the cause of this BSOD...!!! Though TBH I've had many theories about the possible cause of this BSOD.... in my case the best fix was to replace the CPU...!!!

How many of you are getting the BSOD at stock settings..... when I first encountered this BSOD it was with a X4 9500, and it would occur even at stock settings, but after replacing the 9500 with a 9850BE, I found that the BSOD only started occuring when I was overclocking and it seemed to be more an issue with the stability of the Overclock.....

I think we all need to remember that overclcoking can lead to these sorts of errors, and that there could be any no. of possible solutions that will help with it, but all of which are related to improving system stabilty, whether it be by reducing Clock Speed, or increasing Voltages, all you are doing is a method of improving system stability...!!!

Some people have said that disabling a core can help, or increasing a particular voltage setting, etc.... all that is happening is that stability is being improved by either reducing the stress on the system (reduced clock speed or disabling a core etc) , or by increasing the systems ability to cope with the stress...(increasing voltage settings, or replacing the CPU with one more capable)

In your case it started when you installed the 6400+, so its likely that the 6400+ which needs more voltage than the 5200+ anyway, and runs hotter than the 5200+, so needs more cooling, draws more power.....any number of things could be a possible cause for the system suddenly losing stability.... the added power demands of a higher perfroming CPU, the extra heat being genereated... well as you can see it can be any number of things, and its pinpointing the cause of the instability that is so difficult to do... that is what makes this problem so difficult to solve..!!!

It is likely to have a different cause for any one user.... it could be the PSU for one person, it could be inadequate cooling for another, it could be poor BIOS for someone else, it could be....it could be...it could be....!!!

I really do think that what it comes down to is just finding whatever it is that helps improve stability..... and it will probably be different for everybody...!!!!

At least this is my current thinking about this particular problem...!!!!
[/QUOTE]
Kozouš (500)|20.3.2009 16:55
Aktuální poznatky.
BSOD se zjevil za poslední týden pouze 2x a OS (Vista64 SP1) nabotooval korektně pouze 1x z mnoha zapnutí a restartů pc. Pokud dojde k restartu nebo vypnutí pc, je problém se dostat do OS neboť tento mrze při startu - načte se plocha a v tom vytuhne - pomáhá pouze 10x-20x restart tlačítkem na case.
Problém stále přetrvává.
Vinie (163)|20.3.2009 20:52
Zkus si dát BIOS na defaultní nastavení a to časování RAM taky a vypni ACC a CnQ

EDIT: Skus tohle měl by jsi zjistit co to způsobuje tedy pokud ti to naběhne

http://sneak.aspone.cz/post/Jak-vyzrat-na-BSOD.aspx

skvělej návod na příčinu BSOD
kokrhanek (92)|23.3.2009 12:50
Update BIOSU by možná pomohl, třeba si nerozumí korektně s tím procesorem.
Kozouš (500)|23.3.2009 14:46
Z updatovaní biosu mám docela strach. První deska update nějak nerozchodila a odmítala bootovat. :thumbdown
Bios mám F3, aktuální je F4A - který řeší kompatibilitu Phenomů II čili tohle mi nejspíš nepomůže.
trodas (1753)|23.3.2009 21:07
I tak bych to zkusil, zdase, ze ty problemy jsou docela huste a mirne receno nesnesitelne.
Co druhy disk a zkusit na nej hodit XPcka, jestli pojedou normalne?
Ja vim, ze je to nepopularni rada, ale nemohu si pomoci... Nebo alespon zkusit reinstall Vist?

PS. nejaky ten disk na pujceni bych mel a jsem ze stejneho mesta, nicmene... muj disk ma momentalne nekdo jiny a nehodla ho jen tak vydat :( A az ho vyda tak buh vi, v jakem stavu ... :angry
kevin00 (10238)|23.3.2009 21:15
[quote=Kozouš;232371]Z updatovaní biosu mám docela strach. První deska update nějak nerozchodila a odmítala bootovat. :thumbdown
Bios mám F3, aktuální je F4A - který řeší kompatibilitu Phenomů II čili tohle mi nejspíš nepomůže.[/quote]

U Gigabytu bych se flashe BIOSu nebál. Motherboard je vybaven DualBIOSem, navíc můžeš flashovat BIOS pomocí utility QFlash z flashky (uf, to je flashů :D) - návod
Kozouš (500)|24.3.2009 07:40
2 trodas Visty jsem již jednou přeinstalovával (formát disku a čistá instalace) právě kvůli těmto problémům a evidentně to nepomohlo.

2 kevin00 I DualBios může selhat, viz https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=29233
Draken (1578)|24.3.2009 08:20
no dobře a nemáš možnost to flashnout s procesorem kterej je stabilní (Athlon,Sempron)?
nevim jestli si zkoušel memtest...?
EditorPO (2819)|24.3.2009 17:34
Ty mas nejaku smolu na stabilitu PC (vid thread, na ktory odkazujes). Tym padom predpokladam, ze hlavny problem bude u teba.

Resetni BIOS na default alebo failsafe hodnoty, skontroluj spravnu detekciu CPU a casovanie RAM.

Hod sem screen nastavenia casovania RAM, napr z CPU-Z.

Tiez napis presny model RAM.
Kozouš (500)|24.3.2009 20:14
2 EditorPO Desku jsem dostal novou, takže tady by problém být neměl. Ale kdo ví...:notsure

Ram: P/N: KHX8500D2K2/4G
Napájecí napětí 2.2 V
Frekvence pamětí 1066 MHz
CAS Latency CL 5 (5-5-5-15)

[QUOTE]skontroluj spravnu detekciu CPU a casovanie RAM.[/QUOTE]
Jak poznám "správnou" detekci? Časování RAM musím nastavit manuálně což je u Kingstonů zvykem.:rolleyes:
aram.jpg
EditorPO (2819)|24.3.2009 23:19
Detekciu CPU som myslel tak, ze ci ti korektne zdetekuje model a frekvenciu. Pozeram, ze asi ano.

Nastav tie RAMky na SPD hodnotu, co je 800MHz, timing of 5-5-5-18 pri 1.8V. Ak ti to pojde stabilne, tak skusaj zvysovat casovanie na tych 1066.

Skus vyhladavanie na fore, daj hladat "KHX8500D2K2/4G". Tieto pamate sa tu riesili uz velakrat, treba len citat, pripadne upresnit otazkou v danom vlakne.
kevin00 (10238)|25.3.2009 07:36
[QUOTE=Kozouš;232866]2 kevin00 I DualBios může selhat, viz https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=29233[/QUOTE]

Ze závady na jednom motherboardu bych všechny neházel do jednoho pytle. Osobně jsem ozkoušel oba způsoby flashe a jsou bez problémů. Myslím, že jsi poprvé trefil pouze na vadný kus, což neznačí, že jsou vadné všechny.

[QUOTE=Kozouš;232866]Jak poznám "správnou" detekci? Časování RAM musím nastavit manuálně což je u Kingstonů zvykem.:rolleyes:[/QUOTE]

Já na to používám Everest. Hned vidíš, jaká je jejich frekvence, časování i napájení. Pokud potřebuješ, můžeš si nechat na plochu zobrazit i OSD a máš to vše hned na očích.
Kozouš (500)|25.3.2009 12:54
2 kevin00 Nikdo netvrdí že všechny Gigabyte DS4H jsou vadné. Jen mají vyšší poruchovost...

Everest mám zapnutý neustále na druhém monitoru (viz screeny vaší plochy).
Při postu se mi cpu hlásí jako AMD Phenom 9950

čili frekvenci při postu nezobrazuje, což není tak důležité.

2 EditorPO Přes noc nechám opět projet Memtest při:
Napájecí napětí 2.2 V
Frekvence pamětí 1066 MHz
CAS Latency CL 5 (5-5-5-15)
Nemá smysl testovat na nižších hodnotách něž na které jsou deklarovány a za které jsem si zaplatil.
EditorPO (2819)|25.3.2009 14:38
[quote=Kozouš;233044]Nemá smysl testovat na nižších hodnotách něž na které jsou deklarovány a za které jsem si zaplatil.[/quote]
To len aby si zistil, ci vobec idu v poriadku na default.

Na 1066 im mozes dat aj 2,3V, je dost mozne, ze pri nastaveni 2,2V dostavaju v skutocnosti menej.
kevin00 (10238)|25.3.2009 23:39
Dle mě nejbezpečnější flash (nevyužíváš žádné utility):

1)
Vem si flashku a zformátuj ji pomocí HP USB Disk Storage Format Tool. Musíš ji zformátovat jako botovací disk. To uděláš tak, že zaškrtneš v programu volbu Create a DOS Startup Disk, dále volbu Using DOS System Files Located At: a vybereš umístění spouštěcích souborů systému DOS (archiv USB-Boot). poté klikni na tlačítko Start.
2)
Spust archiv s novým BIOSem. Rozbalí se Ti 3 soubory, které nakopíruješ na flashku.
3)
Restartuj počítač a dostaň se do BIOSu. Stiskni možnost Load Optimized Defaults pro nahrání defaultních hodnot BIOSu. Zkontroluj zda-li máš nastaveno vše na Auto (napájení modulů RAM, časování a frakvence modulů RAM, napájení všech komponent na Normal, apod.). Ukonči BIOS pomocí nabídky Save & Exit Setup
4)
Při bootu počítače mačkej klávesu F12, pro vyvolání StarUp menu a vyber možnost USB-HDD. Začne se načítat flashovací program na flashce (Flashspi.exe). Provede se kontrola, update a znovu kontrola BIOSu. Poté Ti flashovací program oznámí, že se flash zdařil a ukončí se. Zůstaneš v DOSu na C:\. Pomocí kláves Ctrl + Alt + Delete restartuj počítač.
5)
Nech spustit počítač a najet OS, aby jsi běděl, že to najede bez problémů
6)
Restartuj počítač, vstup do BIOSu a znovu si nastav BIOS, dle tvých požadavků
Vinie (163)|26.3.2009 17:53
Dle mě je tohle asi nejjednodušší způsob a na 99,9% bys s tím být problém neměl pokud uděláš vše tak jak máš přeju hodně štěstí.
Kozouš (500)|6.4.2009 10:02
Flashnul jsem bios F4a - stále zamrzá (plus občasné BSOD) a je celkově velmi nestabilní. :cry Obraz se párkrát rozsypal, málem jsem si myslel že odešla grafika, ale po dvou hard restartech je obraz v pořádku.:notsure
Kozouš (500)|8.4.2009 13:38
Tak jsem nechal spuštěný Prime95 přes noc, a okolo 12:00 (odpoledne) mi to vyhodilo BSOD s "A clock interrupt was not received on a secondary processor within the allocated time interval" kterej zůstal viset.

Nejspíš jsem však přišel na možnou příčinu zamrzání při startu. Pokud mám aktivovaný režim správy napájení balanced, tak většinou zamrzne, těď jsem měl high performance a zatím v pořádku (až na ten bsod při prime).
Kozouš (500)|12.4.2009 02:41
Flashnul jsem na F4, bohužel pořád zamrzá a občasný výskyt BSOD.
Vypadá to, že některá komponenta je vadná. Kterou tedy reklamovat?
r34ktor (7477)|12.4.2009 06:15
Začal bych reklamací procesoru.
Vinie (163)|14.4.2009 00:45
Mno chtělo by to vyzkoušet kdyby jsi měl možnost si od někoho půjčit např. ten procesor, ale spíš bych to viděl na desku
Kozouš (500)|19.4.2009 10:51
Problém vyřešen přeinstalováním ovladačů SB7X0. :thumb