Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nabíjacie adaptéry - elektrikárska otázka

eraser (0)|21.10.2007 21:22
Tak, elektrikári... ukážte sa. Potrebujem menšie vysvetlenie ohľadne adaptérov.

Napr. mam adaptér pre USB BOX, potom pre repro sústavu a i keď sú tieto súčiastky vypnuté, resp. kompletne odpojené, tak je adaptér horúci. Znamená to teda, že sa mi stále odoberá elektrika, pretože, kde je teplo, tam je logicky spotreba.

No a ďalej mám adaptér pre notebook - IBM Thinkpad a ten je chladný v momente, ak sa notebook nenapája, pripadne je notebook plne nabitý.

Na webe som naviac našiel takýto údaj.

Repráky Creative 5.1:
Vypnuté: 3,7 W
Zapnuté: 9,5 W
So zvukom (stredná hlasitosť): 14 W

Pokiaľ niekto vie tento fakt vysvetliť, tak by som prosil o minimum elektrikárskych výrazov, pretože toto nie je moja parketa. :o
Martin Šejnoha (255)|21.10.2007 21:40
Zdroje pro repro a box jsou klasické lineární, to, že se hřejí i bez zátěže je způsobeno tím, že transformátory v nich jedou s maximálním sycením v rámci šetření na mědi a kvalitním železe do jádra. Zdroj k NTB je zcela jistě spínaný, spínané zdroje mají vyšší účinnost a impulzní transformátor v nich se ani nesmí dostat do přesyceného stavu... moc dlouho by to nevydržel. Jinak doporučuju vše strčit do jednoho prodloužení s vypínačem a vypínat. Nejen že je to úspora proudu ale taky se tím prodlužuje životnost těch adaptérů a i zvyšuje bezpečnost.
eraser (0)|22.10.2007 13:24
Tzn. laicky povedané, tie čo sa hrejú, to sú šmejdy, na ktorých sa šetrilo pri výrobe?

Vypínačka je dobrá vec, lenže v mojom prípade nevhodné riešenie, pretože mám tieto adaptéry zapojené cez UPS. V takomto prípade by sa mi zišiel záložák, ktorý monitoruje hlavnú zásuvku a odpojí niektoré neistené zásuvky, lenže takýto model som na trhu nenašiel, videl som len klasickú predlžovačku, ktorá toto dokáže, naviac sa ťažko zháňajú.
Martin Šejnoha (255)|22.10.2007 21:15
Přesně tak... pokud se adaptér ohřívá bez zátěže je to jasný důkaz šmejdovitosti. Bohužel dnes je to případ většiny.
eraser (0)|22.10.2007 21:47
No, tak potom mi je jasné, že i adaptér pre Thinkpad je v tomto ohľade kvalitný... :) Podradné je to však s adaptérom pre moje Creative 5.1 repráky, ten je horúci tak, že by mi mohol zohrievať nohy pod stolom.
Intri (3490)|22.10.2007 21:52
:-) Přímé srovnání - adaptér Toshiby a Aceru. U Toshiby se zahřívá při zatížení, u Aceru to byl přímotop, který stačilo zapnout do elektriky a nebylo se třeba obávat zimy.

Jinak co znamená ten přesycený stav u spínaných zdrojů? Jak do něj trafo přivést?
Pavel Boček (4169)|22.10.2007 22:14
Když tu to je, u mých bedniček Genius SP-Q06 mě štve hlavně to pískání. Může způsobit nějakej problém přepojení tak, aby stisknutím knoflíku šla šťáva do trafa, přičemž proud z něj by byl trvale napojen ? Teď je to naopak, pořád běží trafo a spouští se to z něj. (aspoň zvenku to tak vypadá)
Intri (3490)|22.10.2007 22:17
Teď nevím přesně, co myslíš. Jako že bys ten vypínač přesunul před adaptér?
Pavel Boček (4169)|22.10.2007 22:19
[QUOTE=Intri;55837]Teď nevím přesně, co myslíš. Jako že bys ten vypínač přesunul před adaptér?[/QUOTE]

Schematicky přesně řečeno, prakticky bych (snad jen) zpřeházel pár drátků...
Intri (3490)|22.10.2007 22:23
V to nevidím nejmenší problém. Ale řekl bych, že daleko jednodušší a bezpečnější řešení bys měl si koupit spínanou prodlužovačku nebo rozmnožovačku ( či jak se říká těm prodlužovačkám s vícero zásuvkami ) a na ní mačkal tlačítko, kterým bys celou prodlužku vypnul. Nemusel bys tak v bedničkách nic přepojovat a hrabat se v poměrně jemné elektronice.

Ale pokud se ti nechce kupovat nic navíc a troufáš si na to, klidně to přepoj. Vypínači je fuk, kam to zapojíš. Jen nesmíš zapomenout zkratovat kontakty toho vypínače, aby byl pak permanentně sepnutý.
Pavel Boček (4169)|22.10.2007 22:26
[QUOTE=Intri;55840]V to nevidím nejmenší problém. Ale řekl bych, že daleko jednodušší a bezpečnější řešení bys měl si koupit spínanou prodlužovačku nebo rozmnožovačku ( či jak se říká těm prodlužovačkám s vícero zásuvkami ) a na ní mačkal tlačítko, kterým bys celou prodlužku vypnul. Nemusel bys tak v bedničkách nic přepojovat a hrabat se v poměrně jemné elektronice.

Ale pokud se ti nechce kupovat nic navíc a troufáš si na to, klidně to přepoj. Vypínači je fuk, kam to zapojíš. Jen nesmíš zapomenout zkratovat kontakty toho vypínače, aby byl pak permanentně sepnutý.[/QUOTE]

No, pořád lézt pod stůl a vypínat to...navíc přepěťovku s vypínačem mám, ale je tam i PC a to je vypínat IMHO volovina. Ty rady na ušetření vyjdou tak, ža ušetříš 30,- na elektrice a dáš 35,- za CMOS baterku :stupid
Intri (3490)|22.10.2007 22:30
No, mě obvykle stačí palcem u nohy zmáčknout vypínač a je to.:-) Ale jestli na tom máš i PC, je to kravina, to máš pravdu. Tak je to na tobě. Technicky s tím nebude žádný problém ( jen měj na paměti, že budeš potřebovat vypínač, který snese 230 V a proud, který si ten adaptér vyžádá - což by ale neměl být problém ), tak je to jen ta tobě, jak se s tím popereš.
eraser (0)|22.10.2007 23:00
Alebo si kúp monitorovaciu predlžovačku, čiže PC máš stále zásobené a ostatné zásuvky sa automaticky vypnú/zapnú a nemusíš nič riešiť a ani sa zohýbať pod stôl. Šikovná vecička.
Intri (3490)|22.10.2007 23:14
Hmm, taková prodlužovačka pak ale nevypne zásuvku, na níž je elektricky zapínané zařízení ( jako třeba ATX PC ), ne?
eraser (0)|23.10.2007 00:31
No, jedna ostáva aktívna, čiže master zásuvka, kde máš pripojené PC, čo má tú výhodu, že sa ostatné zásuvky zapínajú/vypnínajú automaticky, naviac PC máš stále pod prúdom, čiže môžeš využiť SW ON funkciu. Totiž, ja som zistil, že ak vypnem PC úplne, čiže ho odpojím od prúdu, resp. vypnem vzadu na zdroji vypínač, tak potom ho nemôžem naštartovať pomocou klávesnice, musím použiť tlačítko na bedni.
MirekK (106)|6.11.2007 04:27
Souhlas, tato prodlužka je opravdu super praktická věc, protože ušetříte za elektriku, prodloužíte životnost komponent a pro zapínání nemusíte nikam lozit pod stůl.

Nevím, jestli se to může, dělat někomu konkrétnímu reklamu, ale většinou se to prodává jako přepěťovka označovaná Master/Slave s jednou master zásuvkou s nastavitelným klidovým odběrem a několika slave zásuvkami, které se zapnou, pokud odběr na masteru překročí nastavenou hodnotu, tj. např. počítač přešel ze stand by režimu, do režimu on.

Ale stejně to lze použít třeba pro HiFi soustavu na zapínání zesilovače, televize, Set-Top-Boxu apod.

Škoda, že se to moc neprodává, takže je do poměrně dražší (od 500 Kč) ... Byla by super nějaká mini varianta jen s jednou Master a jednou Slave zásuvkou.

Jinak pozor ! Master zásuvka má uvedené maximální zatížení, které se opravdu nesmí překračovat. Už se nám jich od zákazníků pár vrátilo na reklamace např. po připojení velké plazmové televize nebo příklepové vrtačky nebo pily (na automatické zapnutí vysavače) ...
MirekK (106)|6.11.2007 04:38
[QUOTE=Intri;55840]V to nevidím nejmenší problém. Ale řekl bych, že daleko jednodušší a bezpečnější řešení bys měl si koupit spínanou prodlužovačku nebo rozmnožovačku ( či jak se říká těm prodlužovačkám s vícero zásuvkami ) a na ní mačkal tlačítko, kterým bys celou prodlužku vypnul. Nemusel bys tak v bedničkách nic přepojovat a hrabat se v poměrně jemné elektronice.

Ale pokud se ti nechce kupovat nic navíc a troufáš si na to, klidně to přepoj. Vypínači je fuk, kam to zapojíš. Jen nesmíš zapomenout zkratovat kontakty toho vypínače, aby byl pak permanentně sepnutý.[/QUOTE]

Tak toto přepojení bych opravdu neradil, protože to tak výrobce udělal především kvůli bezpečnosti. Tedy primárně kvůli ceně produktu, protože jiná řešení jsou vždy dražší.
Trvale připojené trafo a vypínač až na jeho sekundární straně totiž umožňuje rozpínat pouze jeden vodič, a to levným vypínačem s minimálním krytím bez rizika úrazu elektrickým proudem, protože síťový kabel vede pouze do trafa a není nikde přístupný dotyku a to ani po otevření nebo nechtěném rozbytí zařízení (a snad ani po nechtěném "přelití květináče").
Vypínač v síťovém přívodu musí být konstruovaný na síťové napětí, musí mít dvojitou izolaci (plastový knoflík) a zavádí na desku plošného spoje nebezpečná dotyková napětí po otevření nějakým nenechavcem.
Navíc síťová vedení je v akustických zařízeních vhodné minimalizovat, aby z něj nepronikaly brumy, ruchy, praskání apod. Proto někteří výrobcí používají externí zdroje, přestože by se pohodlně vešly i dovnitř zařízení.