Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Příjem wifi z domu od souseda

butcherson (10)|30.3.2020 15:48
Zdravím! V našem rodinném domě je bohužel signál téměř nula (zkoušel jsme Tesla GSM-LTE zesilovač/opakovač 900/1800 MHz, ale ani ťuk). Domluvil jsem se tedy se sousedem, že vytvoří guest wifi, kterou mohu využít. Jeho dům je vzdálen tak 10m (a připojuji se k jednomu z jeho routeru, který je na úrovni mého patra). Wifi na notebooku chytnu (na telefonu ne), ale rychlost je přes zeď poměrně pomalá. Je myslíte reálné použití wifi extenderu (TP-LINK RE305, ASUS RP-AC51, TP-LINK TL-WA850RE..) nebo spíše router s bridgem případně směrovou anténu s AP (TP-Link CPE605, Ubiquiti UniFi UAP-AC-LR..)?

Budou se současně v mém domě připojovat cca 2-3 zařízení, víc ne. Neočekávám nějakou vysokou rychlost, ale na maily a běžnou práci. Bylo by dobré něco, abych nemusel řešit přímou konfiguraci na routeru souseda, ať ho s tím neobtěžuju. Ale dá se případně domluvit (wps apod.)

U extenderu mám strach, že bych tu rychlost úplně zabil. Takze například TP-Link Archer C6 (TENDA C6) pripadne Ubiquiti LiteBeam 5AC nebo UBIQUITI UniFi AP AC LITE?

Díky moc!
Salamander (6177)|31.3.2020 08:15
idealni by bylo koupit dva PTP Mikrotiky https://www.i4wifi.cz/cs/211011-routerboard-mikrotik-sxtsq-lite5
a udelat si nezavisly spoj. Pak u sebe muzes mit normalni AP/Router.

To, ze u sebe sousedovu wifi chytis, neznamena ze funguje zrovna dobre a degradujes tim i rychlost kterou se pak pripojuji jeho zarizeni. Navic je obecne potreba, aby se v ramci jednoho AP "videla" vsechna zarizeni, coz tady muze byt dost problematicke. Extenderem bys to jenom zhorsil.
(muzes si kdyztak neco precist o Airtime nebo hidden node problemu)

https://en.wikipedia.org/wiki/Hidden_node_problem
butcherson (10)|6.4.2020 14:39
Díky! Podarilo se pomoci routeru (tplink C4).

Řeším aktuálně dilema nového routeru do bytu:

MikroTik RBD52G-5HacD2HnD-TC / RouterBOARD / hAP ac2
nebo
TP-Link C6

Potřebuji na doma - pokrytí cca 100m2 + terasy, NAT forwarding, wifi, guest. Běžné věci. Má myslíte Mikrotik lepší dosah přes zdi (na 2,4ghz) nebo je to stejné?

U MikroTik RBD52G-5HacD2HnD-TC (hAP ac˛) jsou zmiňované problémy s wifi a vyšší spotřeba. Nastavení (alespoň quick mode + nějaké doladění by neměl být problém. Hodně lidí ho vychvaluje že je dobrý dosah a síla wifi. Je tomu tak?

Pokud ne, tak případně asi ten Archer C6...