Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade PC

Argo37 (63)|16.9.2020 18:09
Zdravím...,

Již nějakou dobu řeším upgrade grafické karty...řešil jsem v sekci "Grafické karty" ( https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/101569-2070-nebo-2070S?prefixid=GeForce )

Naštěstí mne nezlákal nákup RTX 2080 Super a na radu od ostatních jsem si počkal do dnešních dní :) a nutno říct celkem s úlevou....Snad jen asi ještě počkám s čím se vytasí AMD, ale jinak mám jasnou volbu a to od MSI 3070 Trio Gaming.

To sebou ovšem nese další navazující a to obměna zdroje ( opět jsem řešil s lidmi na fóru a byl jsem ujištěn, že můj Seasonic M12 620W bude bohatě stačit i přesto, že výrobce-prodejce na e-shopech doporučuje 750W ) Tady je spíš problém se stářím zdroje...cca 3-4roky a jede téměř 24h/7dní v týdnu. Jelikož mám case od Corsair 650 D Obsidian series tak bych volil s ohledem na MSI Mystic Light Sync tenhle Fortron : Thermaltake Toughpower GF1 ARGB - 750W
( [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] )

Další věc HW, který budu chtít řešit je obstarožní SSD Kingston 128GB ( se divím, že ještě funguje ). Tady mám asi celkem jasnýho favorita : Patriot Viper Gaming VPR100 RGB, M.2 - 2TB
( [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] )

Zatím neřeším základní desku a procesor, který bych obměnil nejspíš po novým roce ( pokud bude štědrý ježíšek tak ještě letos :) )

Díky Všem za rady a názory...
Donald64 (702)|16.9.2020 19:12
Zejména u SSD bych se opravdu vykašlal na nějaké RGB, jelikož se extrémně limituješ výběrem a přicházíš tak o výborné produkty. Stejně je ta plocha minimální, RGB bych řešil páskami ve skříni, v případě nutnosti je to velmi běžné u grafik, desek, RAM a ventilátorů (ač přicházíš o levné a kvalitní kousky jako Arctic či Noctua), ale žádné jiné komponenty bych nevybíral s požadavkem RGB.

Zdroj doporučím léty prověřený, mírně lépe osazený a mnohem tišší [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] (pasivní do 50% výkonu, nikoli jen 30% a průměrný hluk má jen cca 16dBA, oproti 35dBA Thermaltake). Pokud dáváš přednost světýlkům před hlukem, tak asi nemám námitek, já mám třeba priority opačné.

Proč volíš výkonné SSD o tak vysoké kapacitě, má to nějaký konkrétní důvod? Jak už jsem psal, toto SSD nedoporučuji. Zaprvé má při vysokém zatížení nedostatečný chladič a SSD throttluje na 70°C. Zadruhé Patriot VPN 100 je totožný a přitom je levnější a chladič má dostatečný. Zatřetí, pokud použiješ ovládání RGB skrze aplikaci třetích stran, může to mít negativní dopad na výkon (prý až 35%). No a v závislosti na využití PC je velmi často i výkonnější toto, skoro o 2k lacinější, SSD [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Argo37 (63)|16.9.2020 19:32
Jj jsem světýlkovej a dost...takový moje postižení i když musím uznat, že máš opět pravdu.

U těch SSD bych ho měl rád jako klasickej hlavní disk s rozdělení na systém a zbytek klasický C: a k tomu jako doplněk na filmy atd. ten stávající WD 4TB.
Hlavně kvůli tomu mě spíš zajímá životnost SSD ( přepisování dat... ) než jenom výkon....Ten PAtriot 2TB vypadá opravdu dobře...
Donald64 (702)|17.9.2020 20:17
Ty si reálně umíš představit celé SSD přepsat 640x, že je pro tebe důležité to navýšit na 1557x? Že za životnost SSD zapíšeš více, jak 1 petabajt? Upřímně mi to moc reálné na domácí PC nepřipadá. Až tahle situace nastane, tak budou SSD s minimálně PCIe 5.0 a za tuto cenu nekoupíš 2TB model, ale třeba 16TB a tohle bude směšné a zastaralé věkem. Na poli SSD se toho má v dalších letech hodně moc dít a mají tomu dopomoci zejména nové konzole. Nejnovější hry budou mít v minimálních požadavcích SSD a budou postupně stále větší požadavky na výkon, připravit se na to však nedá, nejlepší je počkat, až to bude mainstream za přijatelnou cenu.

K té udávané životnosti... Při nižším zatížení moc směrodatná není. Výrobce se tím spíše sichruje, a tak uvede naprosté minimum, které zvládne úplně každý kousek, aby neměli reklamace a ještě počítají s velmi špatnými scénáři, že přepisuješ jen menší část SSD, nikoli celé. Ve skutečnosti pro buňky nebývá problém vydržet i 10x tolik, co je udáváno. Obecně lze říci, že 95% SSD umře na řadič, nikoliv na to, že by dosáhly limitu přepisů. Z tohoto důvodu doporučuji dobrý chladič, který tu životnost řadiče prodlužuje.

VPN100 bych ti i schválil, jen prosím tě neber tu hrůzu s RGB :)