reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC pro kancelářskou práci v ceně 12 500 - 15 000 Kč

OdMajkla (369)|30.3.2021 07:39
Zaměření pro: kancelářskou práci – Domácí práce, multimedia, zábava.

Platforma: Intel
Operační systém: Bez OP
LCD monitor: bez LCD

Poznámky a periferie:
Přeji hezký den,

chtěl bych Vás opět poprosit o radu a sestavit PC pro kancelářskou činnost, které se mimo ni bude využívat i k běžné domácí zábavě.

Nejedná se o PC pro hraní náročnějších her.

Rád bych měl v PC dva disky. Systémový, nejlépe M2 a poté na ukládání ostatních dat. 3,5" SATA.

Case by měla být středních rozměrů. Líbí se mi průhledná bočnice pro možnost vizuální kontroly stavu PC ( prach ) bez nutnosti sundat bočnici.
Upřednostňuji přístup k USB slotům na přední straně CASe nikoliv shora. ( PC bude pod stolem )

Do PC potřebuji instalovat i CD/DVD mechaniku vzhledem k velkému objemu dat které mám na CD a je tu a tam potřeba do nich sáhnout.Předběžný výběr [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]Předem děkuji za Vaši pomoc
Donald64 (702)|30.3.2021 15:18
V podstatě může být.

- Tento chladič má (někdy může být smůla na kus) tišší ventilátor [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
- HDD s nižšími kapacitami nejsou tak zajímavé v poměru cena/GB, takže jestli je šance prostor využít, už o moc více nestojí 2TB+ varianta. Klidně levná Toshiba P300, kdyby byl důraz na spolehlivost, tak Seagate IronWolf.
- Kdybys u SSD koukal na cenu, klidně bych do kancl pc dal levný Kingston A2000.
Frey (181)|1.4.2021 11:11
U zdroje bych zvážil tento [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] Za o 100Kč vyšší cenu získáte 10 letou záruku plus 50W navíc. Kvalitativně je na stejné úrovni jako Be quiet! System Power 9. Pokud máte zájem, tak zde je recenze na 650W verzi https://www.tomshardware.com/reviews/xpg-pylon-650w-power-supply-review

Chladič CPU bych v tomto případě asi neřešil. Uvádíte, že to bude PC určené primárně pro kancelářskou práci a bude umístěn pod stolem. Ano, standardní chladič u Core i3 není žádný zázrak, ale pro Vaše potřeby je dostatečný. Procesor zvládne uchladit a i s ním bude Core i3 stejně běžet neustále v turbo boostu. Mám to osobně vyzkoušené s F verzí tohoto CPU. Pokud byste přeci jen chtěl ztišit PC, tak stačí minimální investice a pořídit tento chladič [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] Je to v podstatě to samé jako dodávaný chladič, ale jeho ventilátor je kvalitativně jiná úroveň. Pak je ještě možné nastavit řízení ventilátorů na "Silent" ať už v BIOSu a nebo přímo ve Windows pomocí softwaru k základní desce.
OdMajkla (369)|1.4.2021 14:19
Děkuji za odpovědi.

Disk jsem vyměnil za 2TB. Místo zajisté využiju. Obzvláště u domácího/kancelářského PC které je shromaždištěm bordelu v podobě fotek, filmů, a kdejakých kravin.

Chladiči, možná zbytečně, přikládám velký význam, a raději, i když se jedná o kancelářské PC, volím výkon nad cenou a hlukem. Nevím proč, ale odjakživa mám nastavené v hlavě, že procesor, byť neběží v zátěži, musí být výborně chlazený. Spíš bych se zamyslel nad tím, který z chladičů lépe ofukuje okolní prostor, zejména disk M.2 který je v blízkosti patice pro procesor. A poté, který z chladičů, bude lepší pro airflow. U boxového chladiče mám dojem, že dělá s prouděním vzduchu ve skříni hroznej bordel tím, jak tlačí vzduch do základní desky, a od ní se vzduch odráží všemi směry, čímž narušuje proudění zpředu skříně do zadní části. U sloupového chladiče je naopak toto proudění podporováno.

Zdroji výrazně nahrává prodloužená záruka.

Co mě však nyní rmoutí je neznámí termín dodání MTB, CPU a RAM. Zvažuji tedy nějakou záměnu, ale u MTB a CPU dosti nyní tápu.

Tak možná takto. [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Přeji všem hezký den a užijte si prodloužený víkend :)
Frey (181)|1.4.2021 22:01
Základní deska není kompatibilní s Vaší CASE. Ta podporuje pouze desky formátu ATX a micro-ATX. Ale desku jste si nyní vybral formátu mini-ITX. Zde Vám bohužel nejsem schopný přesně říct rozteče a hlavně kolik z nich by pasovalo na díry pro formát ATX. Ve Vašem případě je potřeba si u desky hlavně pohlídat výstupy na monitor. Další věc je, že levné desky pro multimediální/office nasazení nemají vždy M.2 slot a dostatečný počet konektorů pro ventilátory (často pouze 1xCPU a 1xsystemfan). Na CZC nyní není zrovna moc na výběr, ale z dostupných jsou slušné tyto dvě.
Pěkně vybavená a obecně dobře hodnocená micro-ATX ASRock [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

A pak by ještě šla tato MSI [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] Opět je to formát micro-ATX. Na svou cenu má poměrně slušnou výbavu včetně chladiče M.2 disku. Bohužel by ale bylo nutné dokoupit rozdvojku pro ventilátor, protože tato deska má právě jen jeden system fan konektor. Vaše CASE má předinstalované dva ventilátory, takže by byla nutná např. tato [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

CPU je OK. Je to v podstatě refresh Core i3 10100 vydaný spolu s aktuálním uvedením 11. generace procesorů Intel Core. Tato 11. generace totiž není úplná, jako tomu bylo dříve, ale obsahuje pouze i5, i7 a i9, kde i9 vlastně také nejsou tím, čím byly dříve. Chybějící Core i3, Pentia a Celerony jsou nahrazeny CPU 10. generace, kde byla pouze zvýšena frekvence o 100 MHz. Výsledek je ten, že je v tom nyní pěkný zmatek :)
OdMajkla (369)|2.4.2021 11:43
Ta kompatibilita s case mě vůbec netrkla. Díky za upozornění. To bych si to pěkně zkomplikoval. Je vidět že v těchto vodách brázdíte pravidelně zatímco já už nikoliv. Proto je vždy dobré se tu s Vámi poradit. A velké díky.

Uvedenou desku jsem vybral trošku bezhlavě. Splňovala podporu M.2, měla potřebné sloty a navíc jako bonus měla wifi což při instalacích systému vítám neboť se pak nemusím zabývat ( i když je to banalita ) propojováním PC kabelem s internetem. Že nebude pasovat do case jsem zcela pominul.
První uvedená deska se jeví jako ta pravá. Akorát nechápu, tu absenci DVI konektoru když má Dsub, DisplayPort a HDMI. A poněkud mě mrzí absence chladiče na M.2 disk.
Bohatě by stačila druhá jmenovaná, ale ta pro změnu nemá DisplayPort který využívám.
Možná by bylo fajn porozhlédnout se u jiných prodejců, ale nerad nakupuji sestavy u vícero obchodů. Vždy jsem raději když mám vše od jednoho prodejce.

Finální sestava by měla tedy vypadat takto [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Děkuji všem a přeji krásné Velikonoce
Donald64 (702)|2.4.2021 17:57
Ten XPG zdroj je možná všechno, jen ne tichý. Samozřejmě můžeš argumentovat, že v tak malé zátěži, kterou představuje tento pc, pojede na nízké otáčky a nemusí být moc slyšet. Bohužel jsem neměl tu příležitost zdroj naživo slyšet, takže nedokáži říci, jak je na tom ventilátor s kvalitou, hlukem a co je nejpodstatnější, hlukem motorku samotného, a zda třeba po pár letech nezačne dělat kravál, jak mívají tendenci Seasonic zdroje. Pokud si nebudeš ladit větráčky v pc pro co nevyšší tichost, tak ten zdroj vezmi, 10 let záruka za 13 stovek, wooow, v opačném případě ale můžeš případně být i zklamaný, nebo minimálně můžeš být člověk co ho otestuje a dá vědět nám ostatním, co jsou posedlí neslyšitelnými sestavami ;)

Ze seznamu bych však tipl, že budeš s tímto zdrojem asi spokojený, protože 3,5" HDD sám o sobě dělá hluk a v dobře zaregulované sestavě s tichými ventilátory (i tím ve zdroji) je nejhlučnějším prvkem, minimálně bez vyšší zátěže dedikované GPU.
Frey (181)|2.4.2021 18:50
Není zač. Hezké Velikonoce i Vám.

Základní deska ASRock samozřejmě má chladič M.2 disku. Tedy alespoň řekněme hlavního M.2 disku připojeného přímo k CPU. Na obrázku je to ten podlouhlý kus hliníku mezi socketem pro CPU a prvním PCIe slotem. Je na něm nápis "M.2 ARMOR". Případný druhý M.2 disk by pak už byl bez chladiče. A M.2 WIFI modul také nemá žádný chladič. Tam by to ale byla celkem zbytečná věc. Ze sestavy tedy můžete ten extra chladič pro M.2 disk klidně vyřadit, protože je Vám aktuálně k ničemu. Pravdou je, že velká část chladičů M.2 disků jsou různé nalepovací verze a ty opravdu nejsou ideální věcí do PC, protože může časem odpadnout a udělat víc škody než užitku.

S chladiči M.2 disků je to celkově trochu nešťastné řešení, bez ohledu na to, zda jsou to chladiče přímo na základní desce a nebo od třetího výrobce. Kvůli záruce totiž nemůžete odstranit nálepku/y z M.2 disků, takže chladič pak nemá správný kontakt a nefunguje tak, jak by mohl, kdyby mu kus hloupého papírku s lepidlem neblokoval ideální kontakt a přenos tepla z paměťových čipů disku.

Nepřítomnost DVI výstupu bude pravděpodobně z důvodu co nejlevnějších výrobních nákladů. DVI je v dnešní době už stará forma digitálního obrazového výstupu, kterou zcela nahradila kombinace HDMI (z multimediálního sektoru tj. TV a Blu-Ray/DVD přehrávače) a DisplayPortu, který je původem z PC světa a v podstatě tedy jakýsi "právoplatný" nástupce DVI. Přítomnost klasického analogového VGA výstupu je pak asi snaha stále udržet zpětnou kompatibilitu se starými/levnými LCD monitory.
OdMajkla (369)|12.4.2021 12:35
PC složené, a co do funkčnosti není co vytknout. Je tu ovšem pár ale.

Skříň za ty peníze ...no. Hodně mě překvapilo že průhledná bočnice není plexisklo ale je ze skla. Tak to je velké plus. Asi jediné. Zpracování nic moc. Sklo není zapuštěné, takže po připevnění skleněná bočnice nelícuje. A asi největší zklamání je to, že pod předním panelem, ve spodní části, je díra na všech pět prstů, kudy může dovnitř být nasávaný vzduch mimo prachové filtry. Vzhledem k tomu že je prachový filtr i zespodu pro zdroj, tak nechápu proč udělali takovej kopanec a nechali vpředu díru jak vrata. Vzadu je ještě u otvoru pro konektory základní desky nesmyslně ohnutej plech, který dost komplikuje nacvaknutí informačního plechu pro konektory základní desky a trochu jej deformuje.
Jelikož deska byla navržená pro spíše kancelářské využití, má na můj vkus zbytečně velké chladiče. To by až tak nevadilo. Jen ať chladí. Jenže. Vzhledem k rozměru desky, jsou tyto chladiče příliš blízko patici procesoru. Výsledek? Chladiče jdou do kolize s držákem chladiče. Boxový chladič by byl zřejmě bez problémů. Nevím. Nezkoušel jsem ho. Ale Artic Freezer má problém.
Samotný chladič mě ničím nezaujal. Montáž je příjemně jednoduchá. Ale možná právě až moc. Klipsy kterými se uchycuje samotný chladič k držáku jsou...no řekněme funkční, což je hlavní. Ale přitažení šroubků má za následek tak akorát ohýbání se plechu chladiče než zvyšování tlaku základny k cpu. Namontovat jej na tuto desku šel v podstatě jen jediným možným způsobem tak, aby nasával vzduch zpředu dozadu. Vzhledem ke kolizi s chladiči desky jsem jej chtěl pootočit o 90°, ale to docházelo ke kolizi která již bránila uchycení spodního držáku k desce. Takže po jediném možném namontování se držák pouze "dotýká" chladiče. Poté bylo potřeba zkrátit šroubek klipsu, aby se neopřel o chladič desky, a na druhé straně se trefil šroubek mezi žebra chladiče M2 disku.

https://www.rajce.net/a17238066
Frey (181)|12.4.2021 21:00
Od levných skříní holt nelze čekat zázraky. Zpracování odpovídá ceně. Máte ale pravdu, že ten nezakrytý otvor, je opravdová bota. Většinou v tom místě vždy je něco podobného kvůli tomu, aby bylo možné přední panel skříně snadno odejmout a získat tak přístup do prostoru za ním. Možná by bylo vhodné napsat na CZC hodnocení k této skříni a zmínit to tam pro ostatní. V každém případě jste ale vybral asi tu nejlepší skříň, která je tam k dispozici. Protože když zadáte do filtru Vaše požadavky, tak nic lepšího a skladem tam není ... alespoň tam nebylo, když jsem prvně procházel Vaši původní sestavu. Když už skříň splňovala Vaše požadavky, tak měla zdroj klasicky nahoře. Tato skříň má už moderní tunel dole a to je rozhodně plus. Zdroj, který nasává teplý vzduch ze skříně, bude mít vždy horší podmínky, než když má svůj vlastní okruh.

Ohledně CPU chladiče se omlouvám. Tohle mě vůbec nenapadlo zkontrolovat. Pravdou je, že jsem Vám navrhoval jít jinou cestou. Uvedl jste rozumné argumenty, proč chcete chladič CPU, takže jsem na Vás nechtěl dál tlačit. V každém případě jsem ho měl pořádně zkontrolovat, i když jsem Vám ho nenavrhnul. Ještě jednou se omlouvám. Osobně tyto, řekněme levné tower chladiče, zcela vynechávám z výběru. Buď nechám stock chladič (nebo jeho tišší alternativu, kterou jsem Vám navrhoval) a nebo pak rovnou sáhnu po chladiči, který už za ty peníze stojí, jako je např. Freezer 34. Jen tak na okraj. Pokud mám dobré informace, tak i na klasické ATX verzi této základní desky by Freezer 7 měl stejný problém s chladičem napájení. Očividně na to tento chladič vůbec není stavěný. Alespoň na druhé straně by pak bylo volno, protože směrem dolů od socketu CPU mají klasické ATX už dost prostoru.

Ještě bych se rád zeptal, jestli jste zkoušel použít i originální chladič disku M.2, který je na desce předinstalovaný, protože ten by neměl uchycení Freezeru 7 vadit. Rozměrově není tak vysoký.