reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Stavba HeatPipe

MadMaxII (5)|31.10.2007 12:15
Mam dotaz ohledne stavby vlastni HP, jelikoz muzu ve svem navrhu uzpusobit jeji prumer klidne az do 10-12mm tak se chci zeptat jestli se touto myslenkou nekdo zabyval a byl by schopen poradit jak vyresit vnitrni stranu medene trubky potazenim/nanesenim porezni latky. Za jakoukoli radu, namet budu vdecny...
johny__g (6387)|5.11.2007 15:12
Jak vyrobit ten povrch netuším, ale tady je obrázek heatpipe kterou si někdo vyrobil doma,



a jak píše:

"This is a heatpipe I made at home, it has nothing more than some water inside, which is in a vacuum, and it works surprisingly well."

tak by to mohlo fungovat i bez toho, ovšem určitě ne tak efektivně, navíc asi jen ve svislé poloze. Co třeba nahradit tu porézní hmotu jemnou měděnou síťkou stočenou v heatpipe? Tuším že kdysi se to tak i dělalo.



Vnitřek heatpipe by asi šel "zdrsnit" naleptáním nějakou kyselinou, ale nejsem chemik, tak ti neporadím jakou a v jaké koncentraci zvolit.
MadMaxII (5)|7.11.2007 10:43
Super napad, principove by to melo byt stejne, jediny rozdil v kovove "sitovine" oproti textilii ci umelemu vlaknu je v tepelne vodivosti ale to by nemelo mit valny vliv na princip... Podle meho od kovove sitoviny ustoupili predevsim kvuli cene, nikoli kvuli vlastnostem.
Ted jeste posledni detail, jake mnozstvi... Kdyby byla HP smerovana kolmo k horizontu(stat) pak by bohate stacilo nejakych 10-15% objemu HP zaplnit mediem, ale v pripade ze bude vodorovne s horizontem(lezet) je podle mne idealnim objemem media v HP 40-50% aby se po zvetsila "odparovaci" a zaroven i "prebiraci" plocha... Moje verze totiz bude rovna trubicka o prumeru cca 8-12mm a dlouha cca 100-150mm bez jakychkoliv zahybu.
johny__g (6387)|7.11.2007 11:23
Tak kolik média vážně nevím, osobně bych tam víc jak třetinu objemu heatpipe nedával, spíš míň. Ale to fakt střílím od boku. K tomu průměru - není 12 mm moc? já bych jako maximum viděl těch 8, raději použít víc tenčích HP než jednu silnou. Silná HP sice odvede více tepla, protože objem média bude větší, ale přenos tepla na/z HP do pasivu je horší, protože jedna silná HP má menší styčnou plochu s pasivem než dvě slabší, takže tepelná hustota v místě předávání tepla z HP do pasivu bude vyšší. Snad sem to popsal srozumitelně.
Jak je hodláš vyrábět? Hlavně jak vyrobíš ten podtlak + uzavření HP? Seš opravář ledniček? A jaké médium budeš používat, sice se to dá i s obyřejnou destilkou (opravdu destilkou, ne to co se prodává u pumpy) ale asi je vhodné médium s nižší teplotou varu, třeba nějaký alkohol, nemusíš pak mít takový podtlak. Zase voda má velmi vysoké měrné skupenské teplo varu a měrnou tepelnou kapacitu ...

Našel sem dobrý článek přímo na SHW.

https://www.svethardware.cz/heat-pipe-princip-a-konstrukce/15941
MadMaxII (5)|12.11.2007 12:44
Ano, jiz jsem cetl, takze k veci:
1) Vzhledem k pouzitemu mat.(Cu nebo Al) a konstrukci chlazeni s zebry bude jedna silnejsi HP bohate stacit coz jednak usnadni samotnou realizaci a taktez udrzi naklady na prijatelne urovni... Mimochodem silnejsi stena bude umoznovat vetsi podtlaky....;)
2) Tim ze pouziji sirsi HP muzu si dovolit konec trubky zakoncit "matkou"(HP bude mit na konci vnitrni zavit pro matku) misto "scvaknuti" do ktere lze celkem snadno zabudovat ventil....
3) medium(potazmo jeji objem) Pri pouziti Cu bude medium voda jak jsi spravne zminil, pri Al zkusim pouzit Cpavek, nicmene si nemyslim ze by pouzite medium melo valny vliv na pracovni teplotu a rychlost tepelne vymeny jelikoz vode pomaha med se svoji tepelnou vodivosti a naopak Cpavek je "brzden" hlinikem protoze ma Al nizsi tepelnou vodivost... Takze asi zacnu testovanim jaky podtlak zvladne 8cka a silnostenna 12ka CU trubka jelikoz destilka je preci jen medium se kterym se pracuje snaze, je ekologictejsi a ma snadnou dostupnost...:)
PS: Moji profesi je softwarovy inzenyr, mam napad jak vyuzit HP tak se o to zajimam no...:o))))
johny__g (6387)|12.11.2007 13:09
No tak jestli se dostaneš k realizaci, tak se pochlub, jak to funguje, případně sem dej nějakou fotku.

S tím opravářem ledniček - to sem myslel proto, že ti mají vybavení na práci s CU trubkama, jejich uzavírání s podtlakem uvnitř atd ..
tomasjerry (78)|24.11.2007 21:53
No pekne citanie. :) S tym cpavkom ale velmi opatrne, v plynnom skupenstve sa rozpada na amoniak a ako vsetci dobre vieme ten je velmi neprijemny plyn. Uz aj v malych koncentraciach sposobuje poleptanie slyznice, takze pokym to nevies 100% uzavriet, tak by som do cpavku nesiel.
karlos.kf (14)|12.12.2007 23:11
ad. tomasjerry... cpavek = amoniak = NH3 je to same
ad. podtlak, maximalni podtlak je 100KPa, min proste nejde, spis budes rad kdyz se dostanes pod 50KPa (absolutnich)
ad, mnozstvi vyber media. v podstate mas pravdu ze cim mene tim lepe, akorat ze cim mene tim musis vic chladit na passivu, voda se pouziva protoze ma velkou mernou tepelnou kapacitu, coz znamena, potrebujes hodne tepla no ohrati a jeste vice na udrzeni varu. rozumne nevidim duvod proc pouzit cpavek misto vody... snad jen pro lepsi prostup tepla, ale rincip je naprosto stejny. princip je takovy, ze HP je nejucinejsi kdy na heatsinku medium vari a na passivu kondenzuje s teka zpet na passive (pri varu se odebira nejvice tepla ze soustavy (heatsink na CPU) a pri kondenzaci prozmenu nejvice tepla preda, relativne pri velmi male zmene teploty.
ad uz nevim co. budes se muset kouknout do chem fyz tabulek (H2O, nebo NH3, nebo jaky medium pouzijes) a kouknout se pri jakem tlaku to medium bude varit dejme tomu pri 55C, podle toho si spocitat celkove mnozstvi media.
ad vnitrek trubicky spravne kyselinou, jinak to nepujde, nebo me jeste napada namotany smirk na vrtaku a zdrsnit to rucne. s vyplni ti neporadim, protoze nerozumim tomu, jestli chces teplo dopravit co nejdriv na passive, nebo pomaleji, ale ucinneji.

tak to by bylo asi vse, jinak fandim at se to povede.
Pavel Boček (4169)|13.12.2007 00:38
[QUOTE=karlos.kf;71271]...[/QUOTE]

Čpavek je roztok amoniaku ve vodě (NH4+ + OH-). A co s tím podtlakem...? mšlena změna tlaku...? Pže 100 kPa tu mám právě teď...
johny__g (6387)|13.12.2007 08:24
[QUOTE=Pavel Boček;71292]Čpavek je roztok amoniaku ve vodě (NH4+ + OH-). A co s tím podtlakem...? mšlena změna tlaku...? Pže 100 kPa tu mám právě teď...[/QUOTE]

S podtlakem to myslel tak, že atmosférický tlak je +- těch 100 kPa, takže pokud by se ti podařilo vytvořit v nádobě absolutní vakuum, rozdíl tlaků mezi okolím a vnitřkem nádoby bude těch 100 kPa. Větší rozdíl být prostě nemůže. Ale všechno je relativní, třeba když se potopím do 35 metrů, tak v pouzdru na foťák mám "podtlak" (rozuměj rozdíl tlaku vůči okolí) 350 kPa. Takže asi tak.
Woyta (284)|14.12.2007 14:12
Nekde jsem videl HP takoveho prumeru udelanou doma. Medium bylo myslim Ether.
Pokusne tim chladil 75w tranzistor. Ale fungovala jen v kolme pozici.
Podobny vysledek budeme moci ocekavat i zde.
karlos.kf (14)|15.12.2007 14:52
[QUOTE=Pavel Boček;71292]Čpavek je roztok amoniaku ve vodě (NH4+ + OH-). A co s tím podtlakem...? mšlena změna tlaku...? Pže 100 kPa tu mám právě teď...[/QUOTE]

viz čpavek http://cs.wikipedia.org/wiki/Amoniak

NH4+ + OH- neni vodny roztok, ale napsal jsi disociacni reakci NH4OH... uz mi prijde zbytecny k otazkam cpavku/amoniaku se dal vyjadrovat.

ano presne tak... maximalni podtlak je 100KPa (coz je 0 Pa absolutnich)... tech tvych 100 je proste 100KPa abs, coz je atmosfericky tlak. ikdyz s tim fotakem je pekny priklad :-)
MadMaxII (5)|21.12.2007 10:26
Zajimave namety a postrehy, rozhodne mne motivoval napad s kyselinou, pouziji chlorid draselny(v koncentraci pouzivane na leptani tisteni plosnych spoju) na "zhrubeni" vnitrniho povrchu, a KONENCE se mi podaril vyresit problem s vnitrnim "kondenzatovodicem", sehnal jsem medenou pletenou "hadici" ci spise trubku ktera se da roztahnout a pouzit cca 6mm - 15mm a vnitrni prumer te silnostenne 12ky by mel byt cca 8mm takze ideal. Mimochodem je to stineni z vysokofrekvencniho kabelu(stareho)... Kdyz jsme u te kyseliny tak jsem dostal jeste jeden napad, co kdybych tu trubicku po naleptani a propajeni "medene hadice jeste udelal galvanicke pokoveni...???

Co se tyce cpavek vs voda uz jsem definitivne rozhodnut zacit vodou, a az kdyz by to nevykazovalo dostatecne parametry tak bych zacal uvazovat o cpavku. Jinak znamy ma pajku s odsavackou ktera je v dobre kondici a max. podtlak da cca -50kPa, a pokud dany objem vody necham zrmznout, vlozim do trubicky, uzavru, vysaju a "zaplombuju" tak voda po dosazeni pokojove teploty jeste navysi podtlak....

Jeste jedno zamysleni:
Alcohol ma daleko nizsi bod varu coz je velmi dulezite ale jeden z nejnizsich transportnich cinitelu... No, stejne budu stavet dva prototypy, mozna to dopadne tak ze jeden bude mit jako medium vodu a druhy budto roztok nebo cisty alcohol, tim ze mam vytecne vyresen odvod tepla z HP tak by se "handicap" nizsiho transportniho cinitele nemusel tolik projevit... Mozna by byl zajimavy roztok(50/50) vody a alcoholu aby se potlacili negativni vlivy obou latek...

PS: Ma to jednu obrovskou vyhodu oproti cpavku, s alcoholem se pracuje daleko "lepe"...:)))))
johny__g (6387)|21.12.2007 10:39
To galvanické pokovení bych nedělal, protože tím by jsi povrch zase vyhladil. Nech to jak je. Jestli KCl naleptá měděnou trubičku nevím, no můžeš to zkusit na kousku mědi. A s tím alkoholem - mrkni nejdřív do tabulek, jakou má teplotu varu při těch cca 50 kPa, aby se vůbec zkapalnil. Taky budeš mít problém ho zmrazit, jestli to chceš dělat stejně jako s vodou, leda snad tekutým dusíkem.
Pavel Boček (4169)|21.12.2007 15:20
Tak jsem zvědav jak to dopadne, se zájmem to tu sleduji. Co to má vlastně dělat...? Na PCTf byla podobná akce, nakonec nevím jestli tam byl odkaz nebo to skutečně dělali, každopádně to "nějaké" (minimální) teplo odvedlo, ale fungovalo to jen v té jedné poloze. S vodou to půjde když vůbec tak minimálně, jakákoliv jiná lépe fungující látka je těkavá a nedá se rozumně do HP dát tak, aby to fungovalo, bylo těsné a odolné vůči tlaku. Doma ne.