reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MP3 přehrávač MuVo TX SE

Honziik (41)|23.8.2006 12:01
Creative MuVo TX SE 1GB
– mezi slepými jednooký králem

Firmu Creative jistě netřeba představovat, jen stěží najdete někoho, kdo o ní ještě neslyšel. Za ta léta co působí na trhu si vybudovala výbornou pověst a o kvalitě jejích produktů není třeba pochybovat. Své dlouholeté zkušenosti firma zužitkovala i při výrobě MP3 přehrávače MuVo TX SE, který má ambice se díky svým schopnostem a velice příznivé ceně ucházet o královský trůn mezi přehrávači do dvou tisíc korun. Jestli si ho opravdu zaslouží nebo bude muset přenechat jiným, to si můžete přečíst v této recenzi.

Začneme specifikací vlastností od výrobce:

? Rozměry: 37 x 74 x 16 mm (DxVxŠ)
? Hmotnost: 31,5 g bez baterie a 43 g s baterií
? Displej: monochromatický, modré podsvícení
? Flash paměť: 256 /512 /1024 MB
? Paměťová karta: Ne
? Podporované OS:Win XP, Win 2000, Win 98 SE (nutno stáhnout ovladače ze stránek Creative)
? Přenos souborů: USB 2.0
? Napájení,výdrž: AAA baterie, až 18 hodin

Krabice pěkná, přehrávač ještě hezčí…
MuVo TX SE se prodává ve slušivé krabici jejíž barva závisí na kapacitě přehrávače – moje 1GB verze
má přidělenu zelenou variantu. Ale pryč od krabice, mnohem důležitější je přece její obsah. Kromě samotného přehrávače ukrývá ještě sluchátka (o nich až později), šňůrku na krk, AAA baterii a tlustý návod. K němu je ale zapotřebí dodat, že o funkcích přehrávače se z něj skoro vůbec nic nedozvíte, obsahuje jen ty nejzákladnější informace (zato ale snad ve všech jazycích).
Teď už k samotnému přehrávači. Ten má tvar obdélníku se zaoblenými hranami a lesklý černý povrch v černé barvě, která mu opravdu sluší. Bál jsem se, že na ní budou ulpívat otisky prstů a přehrávač budu muset neustále čistit. Nakonec se ale ukázalo, že tak strašné to rozhodně není, i když černá je v tomhle prostě černá, takže čas od času si ho přece jen o něco otřít musíte.

Konstrukce – někdy si vrzne
Ještě než se dostanu ke kvalitě zpracování, musím upozornit na jednu konstrukční zajímavost. MuVo se totiž skládá za dvou do sebe zasunutých částí, které se dají silnějším tahem od sebe oddělit. Z části s baterií se vysune displejová část, ukrývající flash paměť, a také (jak zjistíte po vysunutí) plnohodnotný USB konektor. Pro připojení k počítači proto není potřeba žádný speciální kabel, a navíc může přehrávač takto sloužit i jako USB klíčenka.
Pokud si myslíte, že se dvoudílná konstrukce nějak podepsala na její kvalitě, tak se naprosto mýlíte – mechanismus je skvěle propracovaný, obě části do sebe perfektně zapadají a drží jako přibité. Upevnění části s flash pamětí totiž kromě konektoru zajišťuje i hluboká drážka, po které se část sune při oddělování a která jí zabraňuje v jakémkoliv viklání do stran. Přehrávač je celý vyroben z pevného plastu, při silnějším promačkání se ale přece jenom nějaké zaskřípání ozve a to hlavně v oblasti krytu baterie, tady mohli v Creativu opravdu trochu přidat.

Nerozumim čésky
Displej přehrávače je sice poměrně malý, zato ale perfektně čitelný a dostatečně kontrastní, kontrast si navíc můžete přizpůsobit přesně podle sebe. Zářivá modrá barva podsvícení pěkně kontrastuje s černou barvou přehrávače. Podsvícení je silné, v menu se dá nastavit jeho délka. Na displeji se ale bohužel nesetkáte s češtinou, přehrávač s vámi bude komunikovat jen anglicky. Zvlášť ve spojitosti s nekvalitním návodem tato skutečnost zamrzí. Považuji to sice za nedostatek, na druhou stranu ale díky většinou základním anglickým pojmům, kterým rozumí i začínající angličtinář, srozumitelným obrázkům v menu a hlavně intuitivnosti ovládání, není chybějící čeština až takovým problémem.

Kolečka jsou stále v módě
Ovládání přehrávače je vyřešeno jednoduše, vystačíte si se čtyřmi ovládacími prvky. První z nich se nachází hned vedle displeje – je to tlačítko Play/Pause které při delším stisku slouží i jako vypínač přehrávače. Na boku přístroje naleznete další dvě tlačítka, sloužící k ovládání hlasitosti a také hlavní ovládací prvek – vroubkované kolečko s čtvercovým výstupkem. Toto kolečko se dá vytáčet do stran a také stisknout. Při vytáčení klade poměrně velký odpor, což mi při prvním používání celkem vadilo. Po čase jsem v tom ale začal vidět jednoznačný klad – díky tomu je manipulace s ním velice jistá a přesná. Stiskem kolečka se dostanete do menu nebo potvrdíte volbu, vytáčením do stran se přesunujete mezi jednotlivými skladbami nebo mezi položkami v menu.

Hraje i nahrává
Při přehrávání skladby se na displeji zobrazuje aktuální čas, interpret a název písně (pokud není v ID3 vyplněna ani jedna z těchto položek, zobrazuje se název souboru), stav baterie, play mode (o tom za chvíli) a použitý ekvalizér. Při vypnutí přehrávače uprostřed přehrávání skladby a opětovném zapnutí, se píseň automaticky spustí od stejného místa na jakém byla před vypnutím. Přehrávač obsahuje dva režimy přehrávání a to Music a Voice. MuVo totiž dovede kromě přehrávání písní i nahrávat do souboru .waw, a to překvapivě kvalitně. Vaše nahrávky si pak můžete poslechnout ve zmíněném režimu Voice. Ve kterém režimu se právě nacházíte poznáte buď podle noty, nebo komiksové bubliny vedle názvu skladby/nahrávky.
Specialitou MuVa jsou Play módy, čili módy přehrávání. Konkrétně jsou to tyto: „shuffle repeat“ (přeskakovat), „repeat“ (opakovat), „repeat all“ (opakovat vše), „repeat track“ (opakovat skladbu), „repeat folder“ (opakovat složku), „shuffle folder“ (přeskakovat ve složce), „shuffle once“ (jednou přeskočit) a výborné „track once“ (přehrát skladbu jen jednou a pak skončit) a „A-B“. Pomocí něho si pak při přehrávání libovolné skladby označíte jen určitou její část (například refrén), kterou si můžete přehrávat pořád dokola.

Zvuk na jedničku
Při přehrávání písní je zvuk velice kvalitní a vyrovnaný, v tomhle se MuVo vyrovná a často i předčí o mnoho dražší přehrávače. Dodávaná sluchátka jsou na svou cenu překvapivě kvalitní, nechybí jim žádná ze složek zvuku a průměrně náročnému posluchači by měla stačit. Nároční uživatelé ale asi stejně nejspíš sáhnou po nějakých dražších sluchátkách, třeba legendárních Koss Porta Pro.
Zvukový dojem můžete ještě zlepšit pomocí čtyř přednastavených ekvalizérů (rock, jazz, classic, pop) a nebo si nastavit jeden svůj.
Co se týče hlasitosti při přehrávání, nemám k němu žádné výhrady, regulovat můžete po stupních 0 do 40, přičemž při 40 už můžete mít sluchátka dva metry od sebe. Ani při nejvyšší hlasitosti se kvalita zvuku nijak výrazně nezhoršuje, ale přece jen už poznáte kvalitní MP3 od těch horších.

Tvrďák co vydrží
Přehrávač mě velice mile překvapil svou výdrží – výrobcem udávaná výdrž 18 hodin patří mezi průměrné hodnoty a tak sem od MuVa nic víc neočekával. Při průměrné hlasitosti (20-25) mi ale na jednu nabíjecí AAA „tisícovku“ vydrží hrát okolo 24 hodin, což už je hodnota velice pěkná. Samozřejmě jsou přehrávače které vydrží hrát i 40 hodin, ale to už se pohybujeme v jiné cenové relaci.

Půl království a dceru za ženu?
Je tu konec mého článku a zhodnocení MuVa se blíží. Jak jste se sami z recenze určitě poznali, jedná se jistě o velice kvalitní a povedený přehrávač, kterému může konkurovat jen málo stejně drahých kolegů. Prakticky podle mě největšími konkurenty by mohli být jeho o pár set korun dražší bratříček Creative MuVo TX FM nebo Creative Nano kteří nabízejí všechny jeho funkce + rádio. Chybějící rádio je asi jediná věc, která by vám u MuVa TX SE mohla výrazněji vadit. Ale to už bychom asi za ty peníze chtěli moc, nemyslíte?
Jestli si MuVo pomyslný trůn mezi přehrávači do dvou tisíc korun zaslouží nebo ne, to tedy nechám na vás, kdyby ale bylo po mém, už bych na něm seděl.
1.jpg 3.jpg
Salamander (6177)|25.1.2010 16:54
[quote=johnny008;341953]ahoj mě se více líbí tehle http://www.nc.cz/teac-mp-280-fm-8gb-cerny-mp3-player-fm-radio-lcd-1-8in-mp3-wma-drm9-jpg_d20624.html[/quote]

1) Teac - fuj
2) ta recenze je z roku 2006 :p

... a ze se Ti libi vic ... me se vic libi madarska slanina, a ?