Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade Biosu

Aubrecht (4)|14.11.2007 11:10
Při upgradu biosu kleklo PC. Je nějaká možnost opravy nebo je nutná výměna MB.
Deska ASUS P5K.
Díky za rady
Tonda
mech13 (5526)|14.11.2007 11:30
zalezi na tom jak je chip s bisem na desce pripojen. jestli je jen zasunut v nejakem socketku tak staci vydelat, za chodu dat do jine desky se STEJNYM biosem (tj fyzickym svabem) a na jine nastartovane desce preflashovat.
pokud je bios na desce napajen, tak se to dela o neco hur...
tgfh (2985)|14.11.2007 11:55
Takže říkáš, že jsi upgradoval BIOS? Jako z desky jsi ho vydělal a použil nějaký lepší jo? Nebo jsi BIOS updatoval, tak že jsi přehrál jeho obsah?

Zjevně nevíš jaký je v tom rozdíl
Aubrecht (4)|14.11.2007 12:35
Omluva, samozřejmě updatoval.
Tonda
eraser (0)|14.11.2007 12:55
Novšie dosky by mali obsahovať záchrannú akciu, takže zvyčajne si stačí nachystať korektný BIOS a následne ho použiť. Jednotlivé dosky na to môžu mať špecifickú kombináciu kláves, prípadne pristupujú na disketu v prípade chyby automaticky. Manuál by ti mal povedať viacej.
Styryx (351)|14.11.2007 14:13
Pokud vím tak ASUS P5K má dual bios a umí recovery, tj. vložit originální CDčko s driverama (co bylo přibalený u desky, měl by na něm bejt v rootu soubor biosu) a spustit počítač, i když nejde obraz mohlo by se povést že si přehraje zpátky ten bios co je na cd - mělo by bejt vidět jak přistupuje k CD mechanice a je nutný počkat až se to nahraje, mělo by to bejt do 5ti minut. Ale nikdy jsem to ještě nezkoušel, takže nemůžu osobně potvrdit, že to opravdu funguje. Mělo by to bejt popsaný v manuálu desky, já měl P5K-E a tam to takhle bylo.
johny__g (6387)|14.11.2007 14:23
Najdi si manuál a tam je to podprobně popsané, alespoň u mé ASUSky ano. Je to zhruba tak nějak jak popisuje Styryx. Akorát mám pocit že dual bios to mít nebude, to je specialita Gigabytu.
Styryx (351)|14.11.2007 15:13
Jo, je fakt že Dual Bios to asi nemá, ale je to něco-jako-záložní-bios, kterej umí spustit počítač a provést znova update (říkají tomu Crash Free Bios), taky zafunguje v případě chybnýho přetaktování (nastartuje s default hodnotama ale v biosu zůstanou poslední, což se mi docela líbilo když jsem tu desku používal a zkoušel OC, protože nezresetuje celej bios a člověk nemusí přemejšlet, co tam vlastně naposled měl).

Jinak teď jsem koukal že by to mělo jít i z diskety (třeba když chci "opravovat" na novější bios), ta cesta s orig. driver CD vypadá jako nejjistější (pokud ovšem bude schopnej přistoupit na CD). Pak je ještě varianta si udělat bootovací disketu a do autoexec.bat dát "afudos /i" (nutno nahrát samozřejmě utilitu afudos a soubor biosu na tu disketu) a spustit pc, pokud nabootuje z diskety tak by se to mělo spustit a updatovat, opět bez nutnosti funkce obrazu.
Aubrecht (4)|18.11.2007 18:58
Zdravím, zkoušel jsem nastartovat PC jak z CD tak USB (disketovku nemá ) PC startuje ale po 10 vteřinách samo vypne. Toto se opakuje stále dokola. Mám ještě jeden dotaz, stejný MB nebo poradíte jiný do 3K.
Díky
mech13 (5526)|19.11.2007 01:12
pokud zadny postup nepomaha, tak bych se podival po GB deskach

GA-P35-DS3/DS3R/DS3P - podle vkusu a financi
Pavel Boček (4169)|19.11.2007 01:40
Pokavaď je v záruce, zkus reklamovat. [SIZE="1"]Pokud ne, mohl bys někde zkusit sehnat jinou vadnou desku, koupit tady člověku nickem - HoNy - nějaký nádobíčko a on ti to přepájí :D Pokud nechceš a budeš se té desky zbavovat, já bych si ji za poštu vzal...ať mám taky něco novějšího ve sbírce...[/SIZE]
Styryx (351)|19.11.2007 10:13
Hmmm ... nejde si tu disketovku někde půjčit? Jestli je špatnej Bios, tak je možný, že s CD a USB má problémy, ale z disketovky by to třeba rozjel. Jo a udělal jsi reset Biosu? (sice je špatnej, ale jestli jsi tam měl vypnutý bootování z CD nebo diskety, tak by to třeba nemuselo jít kvůli tomu, i když to recovery teda asi nebootuje). Ale samozřejmě, tyhle recovery postupy jsou vždycky nouzový řešení, a záleží asi na konkrétní situaci, jestli to bude fungovat nebo ne, já to třeba ještě nikdy nedělal.

Každopádně v prodejně nebo někde (GM apod.) by měli umět ten Bios znova přeflashnout za nějakej rozumnej poplatek, pokud by se to nepovedlo vyřešit jinak, třeba tou reklamací. Ono Bios se může zrušit ledacjak, takže prostě tam člověk přinese desku, že šla a najednou nejde, a asi težko dokážou, že to člověk zrušil zrovna flashováním biosu (navíc náprava je poměrně snadná, stačí to znova přeflashovat).
johny__g (6387)|19.11.2007 20:53
[QUOTE=Aubrecht;64282]Zdravím, zkoušel jsem nastartovat PC jak z CD tak USB (disketovku nemá ) PC startuje ale po 10 vteřinách samo vypne. Toto se opakuje stále dokola. Mám ještě jeden dotaz, stejný MB nebo poradíte jiný do 3K.
Díky[/QUOTE]

Jen pro jistotu, zdroj je OK? Mě se nezdá to s tím vypnutím, deska s vadným BIOSem se spíš tváří jako mrtvá - rozjedou se jen větráčky a konec. Jinak asi bych zkusil reklamovat, tohle není normální chování, pokud se při flashování nestane že třeba vypadne elektrika nebo něco, a flashuješ správný BIOS, tak se nemá co pokazit. Takže třeba ta deska odešla z jiného důvodu ...
odb (505)|20.11.2007 08:31
[QUOTE=johny__g;64549]Jen pro jistotu, zdroj je OK? Mě se nezdá to s tím vypnutím, deska s vadným BIOSem se spíš tváří jako mrtvá - rozjedou se jen větráčky a konec. Jinak asi bych zkusil reklamovat, tohle není normální chování, pokud se při flashování nestane že třeba vypadne elektrika nebo něco, a flashuješ správný BIOS, tak se nemá co pokazit. Takže třeba ta deska odešla z jiného důvodu ...[/QUOTE]

Mne sa to tiež nezdá. Ak ti MB po 10s sama vypne, tak to nebude také jednoduché a jednoznačné. Táto MB má utilitu CRASHFREEE BIOS3, ktorá pri zistení problémov s BIOSom spustí automaticky BIOS recovery a hľadá súbor s BIOSom na CD, USB alebo disketovej mechanike a preflashuje ním zlý BIOS. To by som cítil na vážnejší problém

Určite ju máš v záruke, ja by som ju reklamoval, bez problémov ti ju vyreklamujú.
Aubrecht (4)|6.12.2007 19:12
Díky všem za rady, reklamce vyšla.
Tonda