Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC ruší wifi signál?

MaSve (3)|16.11.2007 14:04
Ahoj, mám v pracovně (3x3m) vedle stolu na zdi wifi router ASUS WL-520G, z něj je přes UTP kabel na druhé straně stolu (cca 1.2m) připojené PC, a asi 8-15m vzdušnou čarou přes 3-4 zdi notebook který jede přes tu wifinu. Pokud je PC vypnuté tak notebook má signál na přiměřené úrovni a bezproblémovou odezvu. Jakmile ale zapnu PC vedle stolu, tak signál na notebooku klesá k hranici použitelnosti, vypadává připojení a často notebook vůbec wifi AP nenajde. Po vypnutí PC se zase signál na notebooku vrací k normálu.

Je to normální že PC tímhle způsobem ruší wifinu, dá se s tím něco dělat?

Sestava PC je C2D E6600 2.4GHz, Gigabyte P35-DS4, GeForce 8600GT, 2 Seagaty disky, zdroj Fortron 350W GLN, všechno zavřené v kovové case. Zkoušel jsem na stejné místo dát i staré PC co mám doma ale to signál nijak nerušilo, takže problém je v té sestavě. Podezříval bych zdroj protože GLN prý občas ruší rádio, frekvenci wifi by zase z laickýho pohledu "odpovídalo" těch 2.4GHz na kterých jede CPU, ale neočekával bych že se něco z toho dostane mimo case.

Co si o tom myslíte a co byste mi doporučili za řešení? Jasně, nejlepší by asi bylo přesunout ten router co nejdál od PC. Ale to si nechávám jako poslední variantu, vzhledem k rozměrům pracovny bych musel natahat x metrů UTP kabelu do jiné místnosti a zase zpátky, a zhoršil by se fyzický přístup k routeru.
pavel_p (993)|16.11.2007 16:53
Zajímavé, s tímto problémem jsem se nesetkal ani v budově kde jsou desítky PC a pár AP.
Jinak mám nejistý pocit, že teorie ohledně stínění je trochu složitější, např. jsem zkusil hodit mobil do ešusu a dovolat se na něj někdy dalo. Kov někdy funguje jako anténa, vlny přijme a vyšle dál, a pro magnetické pole je třeba takový hliníku v podstatě jako vzduch. Snad o tom někdo bude vědět víc, už ten zdroj by třeba teoreticky měl být také odrušen železným krytem.
eraser (0)|16.11.2007 17:03
Zameral by som sa na UTP kábel, ktorý prepojuje AP a PC, skús ho odpojiť, či sa signál nezlepší v prípade, že je PC stále zapnuté, ak áno, potom je jasné, že pokiaľ je aktívne sieťové prepojenie AP-PC, tak prichádza zrejme k odoberaniu energie, ktorá sa inak presúva na silu transmisie. V takomto prípade sa dá použiť, ak to AP dovoľuje, zvýšenie power level.

Ak by to vplyv nemalo, potom bude zrejme problém vo vzájomnom rušení, skúsil by som eliminovať elektrické tak, že dotiahneš predlžovačku a AP na ňu zapojíš. Treba jednoducho skúšať, nechce sa mi zdať, aby bolo rušenie vyvolané vzduchovým signálom, ktorý vysiela nejaká súčiastka v PC. Ja mám doma tiež 2.4 GHz procesor a AP je od PC vzdialené asi meter a problémy so signálom nemám.

Ak by nič nepomáhalo, kúp si prípadne silnejšiu anténu, ak potrebuješ pokryť len určitý uhol, resp. plochu, tak sa pozri po nejakej sektorovke, ktorá je ďaleko silnejšia, než originálne 2 decibelky.