reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nastavení digitálního výstupu zvuku

martini_cz (5)|16.11.2007 15:58
Dobrý den, chci ve Windows XP nastavit digitální výstup zvuku, aby mě šel digitálně zvuk z PC do zesilovače. Našel jsem návody ve smyslu: Master Volume a zde že by to mělo jít nastavit Možnosti - Upřenit nastavení. Tuto položku mám však ve stavu, kdy na něj nemohu vůbec kliknout... Nevíte někdo jak nastavím toto ve Win XP jinak?
Intri (3490)|16.11.2007 16:01
Co přes ovladače zvukové karty? Měly by být přístupné z Ovládacích panelů.
martini_cz (5)|16.11.2007 16:13
Jenomže tam se všechno tváří že je ok, že pracuje správně, ale nikde tam nemám políčko, kde bych mohl přepnout digitální a analogový výstup zvuku z PC, čili teď mám defaultně analogový, ale chci to nějak přepnout na digitální... a nevím jak jinak než přes to royšířené nastavení zvuku, na který nemůžu kliknout protože je šedivý :-(
Intri (3490)|16.11.2007 16:16
A jsi si jistý, že to tvoje zvukovka umí?
martini_cz (5)|16.11.2007 16:44
Je to takový ten počítač stolní k LCD televizi, má to tam na to normálně konektor jak na coax tak i na optiku, chci to hnát tím coaxem, což by logicky mělo z tohohle "PC pro přehrávání filmů" jít...
Intri (3490)|16.11.2007 16:59
No, ono je potřeba vědět, co v PC je, než ho koupím. Marketing ti klidně řekne, že toto PC je to nejideálnější na hry, na přehrávání filmů atd. Přehrávání filmů, BTW, zvládneš dneska s jakýmkoliv PC.

Zkus zjistit typ zvukové karty, nejlíp nějakým diagnostickým nástrojem, třeba Everestem.
martini_cz (5)|17.11.2007 10:57
Je to Spectra HTPC. Zvukovka je integrovaná na základní desce, k ní je připojen RCA rozbočovač, který má výstup buď na optický kabel nebo na coax. Jinde jsem se tady dočetl https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=2239 že tam asi bude nějaký konflikt s ovladačem Realtek HD Audio Driver, který je k tomu dodáván. Nejsem teď u toho PC, až se k němu dostanu, tak s tím zase ještě něco vyzkouším přeinstalovat ten ovladač, třeba to pomůže, když tak se pak ještě ozvu. Díky zatím za inspiraci.
Lapak_oldd (68)|18.11.2007 12:13
preisntalvoat ovladace, najit novy apod. je to vec prevazne tech ovladacu, xpcka samy tohle asi nezvladnou
martini_cz (5)|18.11.2007 18:49
Takže zvuk už mě ze SPDIF už jede, problém byl v tom, že uvnitř toho HTPC to bylo propojené na výstup optikou a ne coaxem, ale bohužel teď hraje jenom stereo, takže bych ještě potřeboval nějakou podnětnou radu, jak nastavit, aby to hrálo 5.1.
Ovladače mám ty nejnovější, ale v diagnostickém nástroji zvukové karty, kde se zkouší jednotlivé reproduktory mě vždy hrají jen ty dva přední. Pokud ten zvuk rozkládám na 5.1 pomocí receiveru, tak mě to funguje, čili v zapojení reproduktorů problém není... Nějaká rada na správné nastavení 5.1? Děkuji za podněty.
Ritchie83 (369)|19.11.2007 11:18
[QUOTE=martini_cz;64277]Ale bohužel teď hraje jenom stereo, takže bych ještě potřeboval nějakou podnětnou radu, jak nastavit, aby to hrálo 5.1.[/QUOTE]
V rozhraní IEC958 (S/PDIF) se musí správně nastavit non-audio bit, který signalizuje data jako třeba DTS namísto PCM-stereo. Obvykle to umí rovnou aplikace či ovladač.

Vím, že používáte Windows, nicméně kdyby zde někdo hledal radu pro Linux, tak pro ruční nastavení bitů IEC958 rozhraní lze použít příkaz iecset z balíku alsa-utils.