Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BIOS v Grafice...

Hammy (12)|30.11.2007 00:40
Takže problém je takový, že sem chtěl Flashnout BIOS sví VGA přes ATIwinFlash, ale napsalo to něco jako "BIOS erase Error"... tak sem zkusil znovu uložit BIOS Grafiky (mam zálohu) někde bokem a má 0bajtu :) čiže nic... v ten moment sem byl napnut a nechápavě si říkám: proč to udělalo takovou chybu, když BIOS byl od ti samí Grafiky... po restartu samozřejmě Grafika chcípla (prostě nemá BIOS v sobě). tak se ptám: dá se nějak původní BIOS Flashnout zpátky? prosím hlavně o rady a návody (2mb Grafiku mam do PCI pro případ) a pokud někoho zajímá proč sem Flashoval BIOS Grafiky, tak jednoduše sem chtěl kámošovy ukázat, jak dokáže byt Flashovani jednoduché ( a tady to mám :D )… Grafika už byla jednou Flashnuta, a jde konkrétně o Sapphire X1800GTO
Intri (3490)|30.11.2007 00:53
Nějaký jumper pro reset nebo resetovací piny k dispozici nejsou? Nevím, nikdy jsem to nedělal, tak jen hádám. Jen vím, že je flashování dost nebezpečné, když se něco pokazí.
Wlcek (379)|30.11.2007 01:21
Na GK jumpery pro reset biosu nebyvaj. Jediny co mě napadá je nechat tam obě karty a zkusit to flešnout znovu. Pokud to bude možny. Ale netušim jak se bude system chovat když tam nechaš obě karty.
Intri (3490)|30.11.2007 01:24
No, z pohledu softwaru bych řekl, že to systém vezme celkem v pohodě, prostě je obě nainstaluje a bude nabízet jejich výstupy na monitor pro rozšíření plochy. Ale zase, ne moje osobní zkušenost. Každopádně tady za zkoušku není co dát, když to nepojede, prostě se jedna z karet odstraní.
Wlcek (379)|30.11.2007 01:33
Myslel sem jak se bude chovat, když tam bude mit jako primarni kartu tu v PCI (tzn. že asi bude muset nastavit prioritu v BIOSu a tak bude AGP "odpojeny") a že v systemu tam tu druhou kartu neuvidi. Ovšem je možny že automaticky bude fungovat jako primarni karta v PCI a ta v AGP by pak mohla byt v systemu viditelna, pak by možná šel znovu flashnout BOIS.
mech13 (5526)|30.11.2007 02:18
nastesti jsem to zatim nepotreboval, ale domnivam se ze by to melo jit takto (jak uz se k tomu predemnou dopracovali):
dat jinou grafiku do PCI
v biosu nastavit PCI jako prioritni
pridat spatnou grafiku
a pak skusit flash

snad to tak funguje
Hammy (12)|30.11.2007 09:56
No a v tom je ten problém… sem si taky myslel že zapojím PCI Graf. Kartu a potom jednoduše Flashnu přes ten ATIwinFlash znovu ji, ale vůbec ji nevidí… proste neExistuje. BIOS ji nemá jak přiřadit adresu na PCIexpress když nemá žádnou odezvu z ji strany… prostě ji zapojím, ale chová se jakdyby tam vůbec nebyla (větrák se toči naplno a PC pipá že v ni není Grafická karta... a to je jednoduše vysvětlitelné: není v ní BIOS)… tak by to možná šlo přes nějakou DOS (nebo jinou bootovací) Flashovací utilitku v které by šlo natvrdo nastavit konkrétní Slot, a pak dat doň Flashnout BIOS… jen nevím či takoví něco existuje a kdyby jo, tak asi by sem nevěděl s tím dělat. Proto by sem chtěl nějaké návody, rady...
pas!k (3765)|30.11.2007 10:03
No mech ti radi z eto prvne nastartujes pres jinou grafiku a pak vymenis
Wlcek (379)|30.11.2007 10:07
[QUOTE=PCT Forum]vem jakoukoli PCI grafarnu,vytahni tu tvoji,najed BIOS, NAJDI polozku firs toot PCI\AGP ,nastav na PCI vraž tam tu tvoji puvodni AGP kartu(nech tam i to PCI), VGA konektor dej do PCI karty... spusti flash program a naflashni tam puvodni ci nejaky bios o kterem vis ze jede... vytahni PCI kartu a jeto! muzes to delat i polsepu bez PCI kary ale pokud neis co a jak tak s tou PCI karou je to pohodlne a prakticke[/QUOTE]

Nevim jesli to funguje i pro PCI-E.
Vypada to že ji budeš muset vymněnit za chodu, jesli sem to dobře pochopil. Ale moc se mito nezdá.
Lax (97)|30.11.2007 11:12
Pokud karta nemá bios, tak se v systému nehlásí a on ji nevidí, spuštění flashe ohlásí, že tam žádná karta k flashování není.
IMHO pokud je bios GK v tom hlavním chipu, tak jsi o ni přišel.
Smeli (2302)|30.11.2007 11:14
Nu, s AGP kartou mám podobnou zkušenost, následné nové flashnutí musí jít přes DOS (imho příkazový řádek nebo tak nějak) s tím, že nějaký flashovací prográmek ti vypíše kde vidí jakou kartu a následně při flashování zadáš parametr dané karty (nechtějte abych to zkoušel znova, původně sem totiž nedopatřením flashnu do GK bios z MB a opravu sem dělal z 80% po tmě).
pas!k (3765)|30.11.2007 11:17
[QUOTE=Smeli;67380] (nechtějte abych to zkoušel znova, původně sem totiž nedopatřením flashnu do GK bios z MB a opravu sem dělal z 80% po tmě).[/QUOTE]


ROFL ..
Smeli (2302)|30.11.2007 12:15
[QUOTE=pas!k;67382]ROFL ..[/QUOTE]

Nebyla moje chyba... možná, za to nemůžu že v tom Sapphire měl bordel a nechal mě to stáhnout a winflash nacpat... :D
pcmaker (354)|30.11.2007 19:14
odb (505)|30.11.2007 21:32
Vyzera, ze si prisiel o GK. Ak ti ju system nevidi (pipa ako keby mu chybala GK), tak mas smolu. Neexistuje ziaden dostupny nastroj ako do GK dostat BIOS, to tak mozno jedine vyrobca GK by to zvladol. Flashovacie utility potrebuju vediet co maju flashovat a ked ti ju system nevidi, tak nemaju co flashovat, nevedia sa dostat k cipu, kde bol nahrany pred tym BIOS :) a to uz ci v DOSe alebo win.
Skusil by som este jednu vec a to spustit PC s PCI grafikou, tou zlou ale nie s win alebo DOSom ale s Linuxom. Pri bootovani ti lunux vypisuje vsetok HW, co nasiel v PC a aj to uklada do suboru, ktory sa da precitat prikazom -> dmesg . Ak ju v tom vypise neuvidis, alebo aspon nejake unknown device , tak si ju mozes zavesit nad postel a bude ti pripominat krasne chvile tvojho zivota :)
Wlcek (379)|1.12.2007 13:43
Nevim jak funguje atiflash, ale mělo by i v dosu. Tahle utilita tu kartu taky nevidi??

Sry za OT jestli to tady už bylo.

EDIT: Ještě mě napadá, co zkusit něco na zpusob vymněny eprom za chodu u fleshovani biosu u desky. Teda pokud někdo zapujči svoji x1800gto. Jako že by si vzal druhou kartu a přepojit čip s biosem na tvoji.
Hammy (12)|1.12.2007 18:23
To ODB: nj máš pravdu, ale to vše sem psal výše… prostě ji nedetekuje BIOS, takže pochybuji, že by nějaký operační systém něco zjistil, když BIOS bere PCIexpress jako volný…

To Wlcek: ta Grafika má Flash (BIOS) natvrdo připajkován…

Jinač sem si přečetl ( http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleid=1633&page=1 ) a fakt pěkný postup. Ale asi je pro mne pozdě, protože mne to nechtělo Flashovat ani opakovaně, tak sem dal Reset a samozřejmě nic… tak sem si mrkl ještě postup s tou PCI kartou, ale jak sem napsal: BIOS ji nevidí, tím pádem nemá zařazenou adresu jako nějaké zařízení (čiže mi ji nenajde ani jako neznámé zařízení), tím pádem potřebuji zadávat adresy PCIexpressů ručně, a nevím či takové něco je. Tak docela pochybuji že to půjde bez toho… nicméně dik za tipy…
Wlcek (379)|1.12.2007 18:57
A co to propojit přimo na druhou kartu?? přichitit tam pajkou jen lehce dratky a napojit to na tu druhou kartu. Vim že to zni hodně amatersky, ale učel by to mohlo splnit.
Hammy (12)|1.12.2007 20:10
nj je pravda že by to mělo fungovat! :)
škoda jen že nepoznám nikoho kdo by měl takovou kartu… a stejně by asi nechtěl podstoupit takovej Experiment, což já by to zkusil hned! (když nemam co ztratit :D) ale jaksi sem si zvykl na PCI Grafiku co má jen 2MB… celkem to de, jen těch 800x600 mě štve ( asi sem Masochista xD )
Wlcek (379)|1.12.2007 20:33
Lol, ntj. ja chci taky PCI GK :-) (ne vuli masochismu ale do staryho PC).
Ono by v podstatě stačilo jen hodně podobnou kartu (něco ez serie X1800), nedival sem se ted na specifikace ostatnich X1x00 -)z hlavy je nevim) ale možna by šla i jina, a ta tvoje by se pak chovala jako ta z ktere by si to nahral.
Hammy (12)|1.12.2007 21:44
Jaks napsal... bylo by lepší je "amatérsky" propojit drátkama, a nejlépe stejné Tipy. Pak Flashnout BIOS (Flashlo by je pravděpodobně obě) a teoreticky by to mělo jít (pokud to neodrovna obě xD )... stejně mi to jaksi neva... teďka nedávno sem si dal dohromady jedno staré PC na old Gamesky a nemůžu se jich uhrát xD ... DOOM1,DOOM2,Duke3D,ShadowWarrior, Blood, Heretic, Heretic2, Hexen, Hexen2, Quake, Outlaws, RedneckRampage... Tyrian, Raptor, Abuse, AlienRampage, Jazz 1,2,3... Settlers2,Transport Tycoon Deluxe, DungeonKeeper, StarCraft, Anno 1602... BaldursGate1,2+D.D., IceWindDale1+D.D.,2, Fallout1,2, PlanetScapeTorment (jen hra "Z" mi nejde což je škoda :( )... hodně těchto Her sem vůbec nedohrál, a některé mi nešli na novém PC kvůli Zvukovce… DOSbox pro mne byl dost nespolehlivý, tak sem si něco poskládal z odpadu ;) ...mrzí mne ta Grafika, ale co už… stejně šla dávno do důchodu... čas na novou, a hned na taktovaní xD (asi HD3870)
Wlcek (379)|1.12.2007 22:38
Ne, ty potřebuješ mit připojenej ten druhej BIOS jen aby si nastartoval, až budeš ve winech tak tu druhou mužeš klidně odpojit a mužeš flashovat.

Btw, taky tu mam stary PC na hry:-) jen mam problem se siťovima pařbama, maloco z toho fakči pod xp:-(
Smeli (2302)|2.12.2007 08:19
Probůh, tohle nikdy nezvládnete, tohle není MB, tohle je GK :D
Wlcek (379)|2.12.2007 10:27
To sice je, ale bios funguje uplně stejně, ne?? :-)
A jestli ji bude moct po koupi nove GK prodat nebo ji bude muset hodit do popelnice, v tom je dost velkej rozdil.
Smeli (2302)|2.12.2007 11:29
[QUOTE=Wlcek;67777]To sice je, ale bios funguje uplně stejně, ne?? :-)
A jestli ji bude moct po koupi nove GK prodat nebo ji bude muset hodit do popelnice, v tom je dost velkej rozdil.[/QUOTE]

Do popelnice vyhodí obě až to zkusí :D
Hammy (12)|2.12.2007 11:34
jj vlastně jo… mi až teďka svitlo ;) …stejně nikdo nic podobného v mém okolí nemá a pochybuji že by to podstoupil… jop staré Gamesky nejdou skoro vůbec po TCP/IP siti… možná u některých IPX (StarCraft mě tak jen šel) a pak už něco ještě staršího…
Wlcek (379)|2.12.2007 12:28
[SIZE="1"]Nj, jenže stara ja zrovna nemam :'([/SIZE]

@ Smeli: Pokud nebude opatrnej tak jo :-)
xxviktor (406)|3.12.2007 01:29
No jestli ji máš v záruce, tak by měla jít vyreklamovat. S vybavením je to jednoduchej proces na dvě minuty:)
Klingacikx (1545)|3.12.2007 06:33
[quote=xxviktor;68037]No jestli ji máš v záruce, tak by měla jít vyreklamovat. S vybavením je to jednoduchej proces na dvě minuty:)[/quote]
O tom dosť pochybujem. Chyba výrobcu nieje ak si zle flasneš BIOS.:D
xxviktor (406)|3.12.2007 12:35
No to jim nemusíš říkat, sami na to možná nepřijdou:) Když jsem spravoval základní desky v GB tak špatně flashnutej bios tvořil pomalu půlku oprav:)

BTW nejsem si jistej, jestli by fungovalo napálení jiného biosu drátkama na původní. Pokud už se dělalo něco podobného, tak byl v tom nástavci nějaký tišťák, rozhodně neriskovat.