Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ukazka vyriesenia hlucneho chladenia GK za "babku"

odb (505)|1.12.2007 14:08
Pred necelými dvoma rokmi som skladal „bežné“ PC pre kamarátku, s externou GK ASUS ATI Radeon 1300Pro a nemilo ma prekvapila hlučnosť chladiča ASUS. Rozmýšľal som ako to vyriešiť, otáčky ventilátora sa nedali regulovať cez GK, tak som rozmýšľal nad novým tichším chladičom ale bol tu problém navýšenia ceny a to som príliš nechcel. Ako som prehrabával moje zásoby rôznych ventilátorov a chladičov sa mi do ruky dostal ventilátor do záslepky, ktorý vyfukoval teplý vzduch zo skrinky. Bol to starý TITAN, ktorý nebol použiteľný pre moje účely ale napadlo ma pri ňom vyrobiť niečo podobné, ktoré by vyriešilo môj problém a stálo by ma to len trochu môjho času. Všetko potrebné so mal doma, tak som sa do toho pustil a na priložených obrázkoch si môžete pozrieť, čo z toho vzniklo. Nevyzerá to príliš profesionálne, je to prototyp, bol robený „na kolene“, ktorý ale perfektne funguje. Ďalšie kusy už vyzerajú lepšie ale nám ich fotky. Bolo to výborné riešenie, ktoré rapídne znížilo hlučnosť PC (hluk ventilátora je nepočuteľný a najväčší hluk robí teraz ventilátor v zdroji). S teplotou nebol problém ani pri orig. chladiči a nezmenilo sa to ani s týmto :) . Už som to tu chcel dať oveľa skôr ale chcelo to trochu času, nemal som fotky a až pred pár dňami som zobral fotoaparát, navštívil kamarátku a je to tu. Môže to byť dobrá inšpirácia pre druhých ľudí s podobným problémom :)
0.jpg 1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg
husky14 (4214)|1.12.2007 14:31
Kdysi sem mel chvili Asus 73gt s uplne stejnym chladicem jako ty, takze vim, o cem mluvis.... ten 4cm vrtulnicek dela neskutecnej bordel, odhadem tak na 3000rpm a navic to ten Asus ani neumoznoval regulovat :angry

Ad. tvy reseni:
1. kdyz uz se s tim vyrabet, urcite by bylo lepsi pouzit 120mm fan a ofukovat co nejvetsi plochu PCB (pameti, regulatory...)
2. prichazis o vsechny PCI sloty, coz je pro hodne lidi podstatny
3. provedeni vubec neni spatny, jde o funkci, ne o krasu ;)

Ja tenkrat tu 73gt resil timhle [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] zregulovanym na 5V a rozhodne to tahle sranda za 3kila uchladila potichu a daleko lip nez orig. chladic.
Tenhle silenec se Asusu fakt poved :stupid
Klingacikx (1545)|1.12.2007 15:05
Podobne som chladil moju pasívnu GF 5200 len ja som mal 8cm vetrák hneť pod grafikou čiže chladenie mi zaberalo "len" jeden slot
odb (505)|1.12.2007 16:12
jj ja som tu GK kupoval s vierou v tiche aktivne chladenie a akosi sa nepodarilo
ad
1. 120cm sa mi zdal uz trochu velky na tuto triedu GK
2. u tohto PC sa nepredpokladalo a ani nepredpoklada pouzitie dalsej rozsirujucej karty, tak preto taketo riesenie.

Nad tym promecoolerom som aj ja rozmyslal ale potreboval som rychle riesenie. Kamenne obchody v okoli poznali len "supermarketovske" komponenty (o alternativnych chladicoch ani len netusili) a cez e-shop by to trvalo dlho a s postovnym by ta cena stupla o polovicu :). Celkovo 2 hodiny práce a bolo to na svete.
husky14 (4214)|1.12.2007 16:31
Jj rozumim a dost dobre te chapu (ten puvodni chladic se fakt nedal).... napad dobrej a provedeni v pohode ;)

Btw. ted mam v kompu pasivni 76gt a mam pod ni taky vetrak (taky nepotrebuju PCI jako tvoje kamoska). Jenze jsem nevyrabel zadnou "kartu", na dno casu sem oboustranou lepenkou prilepil starou krabicku od CPU, vyriz par der a na ni prilepil 120mm fan, kterej toci 600rpm. Neni to krasny, ale kartu na 640/1720MHz sem jeste nedostal pres 60°C v burn, a o to jde ;)
odb (505)|1.12.2007 21:57
[QUOTE=husky14;67572]Jj rozumim a dost dobre te chapu (ten puvodni chladic se fakt nedal).... napad dobrej a provedeni v pohode ;)

Btw. ted mam v kompu pasivni 76gt a mam pod ni taky vetrak (taky nepotrebuju PCI jako tvoje kamoska). Jenze jsem nevyrabel zadnou "kartu", na dno casu sem oboustranou lepenkou prilepil starou krabicku od CPU, vyriz par der a na ni prilepil 120mm fan, kterej toci 600rpm. Neni to krasny, ale kartu na 640/1720MHz sem jeste nedostal pres 60°C v burn, a o to jde ;)[/QUOTE]

zaujimave riešenie :) a hlavne funkcne

zaujimaju ma taketo netradičné riešenia a aj preto som sem dal ten môj
Pavel Boček (4169)|2.12.2007 00:20
[QUOTE=odb;67649]zaujimave riešenie :) a hlavne funkcne

zaujimaju ma taketo netradičné riešenia a aj preto som sem dal ten môj[/QUOTE]

Obvyklý řešení je taky často vrazit na to starší BOX. Pokud je volen dostatečně velkej (ale na zase moc) pasiv s normálním větráčkem (ne 60x60x10 mm na 4,5k otáček), taky to jde. Tady konkrétně bych necpal nic do PCI, prostě bych větráku do otvorů nacpal po třech špejlích popatlaných tou věcí z tavné pistole, napatlal bych to i na grafiku a bylo by :) Držela by na "nožkách", sundat by to šlo, maximálně by tam zůstala trocha té hmoty :p
mech13 (5526)|2.12.2007 03:07
co se tech netradicnich reseni tyka, tak na starsi netopici karty davam misto urvanych vetracku pasiv na chipset za kilo od primecooler, pokud to nestaci tak nejakym zpusobem stahovacima paskama pripevnim 80mm vetrak na neco pasivniho c se najde - stary chladic CPU, vykuchany puvodni chladic grafiky...

to PB: co chlazeni te X800? porad jede v nezmenene podobe nebo jsi "upgradoval"?:D staci tomu 5V nebo tomu musis poustet vic?
Pavel Boček (4169)|2.12.2007 09:51
[QUOTE=mech13;67744]...[/QUOTE]

Já to neslyším ani naplno :) Nechal sem to tam, molex už se mi přepájet nechtělo...(zajímavý je, že když to zapojím do větráčkovýho konektoru, tak se neroztočí :notsure). Maximálně sem do toho pasivu strčil čidlo z displeje :) Teď sem spíš trochu tunil case, jak sem říkal, tak už je vyřezaná díra i vpředu, na zadní AC Arctic Fan 8 sem dal ještě po dvou 10? rezistorech, na přední AC Fan Pro 2L TC šel jeden, chlazení je +- stejný (pže sem taky vyperforoval vzadu všechny dírky) ale hluk šel :) Ještě se dívám po ventilátorech s opačnou rotací, ale spíš asi po nové skříni...[SIZE="1"](co OS :D)[/SIZE]