Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

bootání, padání

David a* (53)|9.12.2007 19:37
Zdravím.
Mám novou sestavu a zhruba po několika dnech fungování mi při zapnutí pc těsně po zobrazení údajů o základní desce naběhne černé okno a nahoře mám napsáno:
soubor boot.ini je neplatný
probíhá spouštění z c:\windows\
potom naběhne sytém a vše běží normálně, ale silně mě to znepokojuje a rád bych tento problém odstranil, aniž bych musel znovu instalovat winy. Jinak disk mám rozdělen na 3 oddíly, přičemž v prvním z nich, právě to "c" mám systém. Díky za radu..
druhý problém je ten, že třeba jednou ze tří zapnutí pc mi těsně po naběhnutí systému skočí modré okno s tím že systém může být ohrožen a pc se restartuje, pak už je to ok. Faktem je, že IDE kabel který jsem dostal k sestavě byl krátký a já musel koupit tu nejdelší verzi 90cm. v obchodě mě upozorňovali, že mi může padat disk, když bude moc dlouhý tak nevím jestli je to tím a nebo jestli ty 2 problémy co tu píšu spolu nějak souvisejí. Díky moc za rady jak problémy odstranit, ale vzhledem k tomu, že komponenty nemůžu dát blíže k sobě, tak aby to spojil krátký IDE kabel, uvažuju, že bych jím propojil disk s deskou a koupil novou DVD mechaniku s jiným druhem napojení na desku, ale navím jakým. ještě jednou díky, díky díky..
johny__g (6387)|9.12.2007 19:45
Zkus udělat ne novou instalaci Win ale nechat opravit tu stávající. DVD mechanika záleží na tom, jakou máš desku. Jestli můžeš použít SATA verzi. Ale mám dojem že SATA kabel může být jen půl metru dlouhý (?). Napiš zbytek sestavy, a pokud můžeš dej sem fotku vnitřku, nejde mně do hlavy co máš za case, že potřebuješ skoro metrový kabel k disku.
David a* (53)|9.12.2007 20:23
Jak to myslíš opravit winy, nějakej tip jak to udělat? :-)

Sestava je taková:

MB Gigabyte P35-DS3, s775, iP35, D.DDR2, SATA2, GL
RAM A-DATA 2x1GB DDR2 PC800 Extreme Edition
CPU Intel Core2 Duo E6750, 2.66GHz,1333FSB,4MB Cache,LGA775
HDD Seagate Barracuda 7200.10 ST3320620A - 320GB UATA,16MB
CASE COOLERMASTER Elite 331 RC-331-KKN1-GP
VGA Sapphire ATI HD 3870 512 MB GDDR4, 256 bit, PCI-E, TV/Du
Zdroj Chieftec 500W 12cm fan 20/24 pin PFC
ATi Radeon HD3870 512MB

Ono, z desky do disku je asi 10-15cm, ale z disku do mechaniky je takovej 40 a ten prostredni vystup je v polovine kabelu, ti padem mam pod diskem asi 30cm kabelu k nicemu... sestavu jsem objednal bez dvd, mel jsem jednu asi 3 mesice starou dvd mechaniku, tak jsem ji tam hodil. mam ale moznost ji utopit, tak muzu koupit novou, deska ma myslim SATA výystup. Fotka nebude :-(
Intri (3490)|9.12.2007 20:32
Normálně hoď instalační CD/DVD ( nenapsal jsi systém ) do mechaniky a nech z něj nabootovat. Pak bys měl někde vidět nabídku na opravu systému.
Pavel Boček (4169)|9.12.2007 20:42
Opravu můžeš udělat vždycky. Otevři si ten soubor boot.ini, je nevyditelnej, ale nachází se na instalačním oddílu, takže do průzkumníka napiš C:\boot.ini, mělo by tam být něco jako
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

řádek "multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect"
se opakuje podle toho, kolik instalací Windows máš, vždycky se to pak liší v partition(n), kde n je číslo oddílu (0, 1, 2...) a k tomu je tam jedna volba u instalace, na které je "kurzor" a ze které se bootoju jako z první. Pokud ti tohle chybí, ulož si to tak jak to tu máš na plochu a pak soubor přetáhni do C:\ a dej že ho chceš přepsat (standardně nejde ukládat z notepadu přímo), pak si otevři start>spustit>msconfig, najeď na boot.ini a dej zkontrolovat cesty, plus můžeš nastavit to pořadí atd.

To že systém může být ohrožen...co přesně to dělá ? Máš systém čistej ? Může to bejt nějakej nekalej SW...to by odpovídalo tomu, že mohl přepsat/smazat boot.ini.
David a* (53)|9.12.2007 21:11
Sakra složitější to být nemohlo? Mám win xp service pack 2..
pcmaker (354)|9.12.2007 21:20
Kup si montážní plechy pro uchycení HDD 3.5" do pozice 5.25". Treba tady:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Pevny disk namontuj do 5,25" pozice pod mechaniku a pouzij kratky ATA kabel.
David a* (53)|9.12.2007 21:27
zadnej boot.ini na c me to nenaslo.. jak to myslis co to dela? po te modre obrazovce se restartuje pocitac a po tom boot.ini normalne bezi systém, ale mít to tam nechci. nekalej software nevim. mam plno programu z netu jestli ma s na mysli tohle. treba prehravace hudby videa atd
Pavel Boček (4169)|9.12.2007 23:26
[QUOTE=David a*;70211]zadnej boot.ini na c me to nenaslo.. jak to myslis co to dela? po te modre obrazovce se restartuje pocitac a po tom boot.ini normalne bezi systém, ale mít to tam nechci. nekalej software nevim. mam plno programu z netu jestli ma s na mysli tohle. treba prehravace hudby videa atd[/QUOTE]

To je možná ten problém. Tak otevři notepad, zkopči tam co tu je, ulož to jako boot.ini a hoď na C:\, třeba se to spraví :)