Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pojistka ?

tomkis (7)|15.12.2007 15:42
Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli by nebyla možnost spájení nějáké pojistky na zdroj, která by např zamezila přístupu proudu k desce při nějáké anomálii v zdroji :) prostě aby když už zdroj umírá nevzal s sebou komponenty ;) kdyby tady měl někdo nějáké schéma byl bych velice vděčný
Intri (3490)|15.12.2007 15:44
Daleko moudřejší je si koupit některou z kvalitnějších desek, které takové ochrany mají. Nechci podceňovat tvoji zručnost, ale svépomocí moc dobrého výsledku asi nedosáhneš.
tomkis (7)|15.12.2007 15:49
to by asi můj problém moc nevyřešilo jelikož bych tohle chtěl zavést na PC bez záruký a koupí nové desky bych si moc nepomohl.
odb (505)|15.12.2007 18:33
Ked chces predist anomalii v zdroji kup si znackovy zdroj :) To, co chces nieje mozne previest na existujucom zdroji. Dobre urobeny zdroj ma rozne ochrany a je pri nich, co najviac eliminovana moznost aby pri nejakej anomalii poslal do komponentov to, co nema. Najdi si specifikacie nejakeho lepsieho zdroja a uvidis, s cim vsetkym sa dokaze vysporiadat. Investicia do kvalitneho zdroja sa urcite oplati.

Ak chces si byt uplne isty, tak pouzivaj namiesto PC gulickove pocitadlo :)
tomkis (7)|15.12.2007 18:36
[QUOTE=odb;72131]Ked chces predist anomalii v zdroji kup si znackovy zdroj :) To, co chces nieje mozne previest na existujucom zdroji. Dobre urobeny zdroj ma rozne ochrany a je pri nich, co najviac eliminovana moznost aby pri nejakej anomalii poslal do komponentov to, co nema. Najdi si specifikacie nejakeho lepsieho zdroja a uvidis, s cim vsetkym sa dokaze vysporiadat. Investicia do kvalitneho zdroja sa urcite oplati.

Ak chces si byt uplne isty, tak pouzivaj namiesto PC gulickove pocitadlo :)[/QUOTE]jde o to že některé desky tuhle ochranu mají a proto jsem se ptal jestli by ta možnost udělat si to sám byla.
Martin Šejnoha (255)|15.12.2007 19:52
Žádná deska se nedokáže ubránit špičkám a přepětí ze zdroje. Maximálně je možno doosadit na jednotlivé větvé transily a varistory. Sice nezabrání všemu ale nějakou mírnější havárii zdroje by to mohlo udržet.
johny__g (6387)|15.12.2007 20:06
Kvalitní zdroj + kvalitní UPS, to je asi maximum co můžeš v domácích podmínkách udělat. Něco bastlit na koleně podle mě nemá smysl.
Pavel Boček (4169)|16.12.2007 03:34
No, právě si plánuju dělat filtrace s transily a předřazenými pojistkami :notsure jen prozatím pouze pro disky apod., na ATX konektoru je víc kontaktů :D
Martin Šejnoha (255)|16.12.2007 10:35
Ty pojistky bych raději pustil z hlavy, zbytečně zvyšují vnitřní odpor napájecích větví což je velmi nežádoucí. U CD-ROM a HDD by to asi ještě šlo při důkladném zablokování větším elektrolytem hned u zařízení+cca 100n keramika, ale do napájení základní desky si takové jištění absolutně nedovedu představit
Pavel Boček (4169)|17.12.2007 02:47
[QUOTE=Martin Šejnoha;72300]Ty pojistky bych raději pustil z hlavy, zbytečně zvyšují vnitřní odpor napájecích větví což je velmi nežádoucí. U CD-ROM a HDD by to asi ještě šlo při důkladném zablokování větším elektrolytem hned u zařízení+cca 100n keramika, ale do napájení základní desky si takové jištění absolutně nedovedu představit[/QUOTE]

Však pro mě např. je nereálná i představa, že bych něco takovýho pájel, takže to je stejně jedno. U mě by byly mnohem větší problémy se studenými spoji apod. než s odporem pojistek :D