reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zynet HD-D2-U2FW

Pavel Boček (4169)|16.12.2007 00:21
[SIZE="3"]Přenos dat: jaké jsou možnosti ?[/SIZE]

Nároky na úložnou kapacitu rostou takřka den ode dne a týká se to jak kapacity interní, tak externí. Ačkoliv ideální pro přenos i uložení dat je Internet, z praxe víme, jak to s připojením a poskytováním prostoru na Internetu je. CD jsou díky svým neduhům (kapacita, záznamová vrstva na povrchu polykarbonátu) již přežitá, kapacita Flash disků se nyní z 16 - 32 GB za nekřesťasnké peníze v blízké budoucnosti nikam nepohne. Možností je vytvořit si "Flash disk" z DVD, ale kdo to dnes dělá ? Proto jedinou schudnou cestou jsou externí pevné disky.

[SIZE="3"]Externí disky[/SIZE]

Externích pevných disků je celá řada, jak klasických 3,5'' a notebookových 2,5'', tak pomalu se objevujících 1,8'', nabízející mnohem větší kapacitu než Flash, ale za stále nižší poměr ceny za gigabajt; vzácně se objevují i 1'' disky, ale kapacity nejsou moc velké a cena za GB vychází podobně nevýhodně jako u Flash. Poslední dvě skupiny (resp. tři, pokud bereme v potaz i 1'' disky s rozměry podobnými Flash klíčenkám) jsou navíc poměrně skladné a zpravidla nevyžadují externí napájení, jelikož jejich spotřeba není vyšší než 2,5 W, které nabídne USB; 3,5'' disky mají externí napájení vždy. Druhou otázkou je připojení, kromě tradičního a skoro samozřejmého USB se stále častěji ve velké míře setkáváme i s FireWire (IEEE 1394) a pomalu nastupuje externí SATA (eSATA). Kromě těchto potíží do hry vstupuje ještě otázka, zda si zakoupit jen disk a box na něj nebo rovnou kompletní balení. Druhá možnost je obvykle dražší, nicméně je zde nabízena podpora pro plnou funkčnost a obvykle i nějaký ten software navíc. Naopak samostatný box nemusí být nijak vybaven, stejně jako disk. Ale lze nalézt jak nevybavené komplety, tak nadstandartně vybavené boxy pro disky. Co si tedy vybrat ? Je nejlepší propátrat, co komu vyhovuje, někomu stačí retailový box a retailový disk, někdo potřebuje bulk komplet i se softwarem. Test kompletního řešení udělal ICEBOSS (Western Digital My Book Essential Edition), já se podívám na řešení box + disk.

[SIZE="3"]Zynet HD-D2-U2FW[/SIZE]

Do rukou se mi dostal box Zynet HD-D2-U2FW, rovnou osazený diskem (již podle zvuku po vypnutí to byl jasný Seagate 7200.10, konkrétně 320GB model).Bohužel jsem k němu dostal jen USB kabel, napájecí trafo s kabely a stojan, ačkoli dle výrobce má být součástí balení i FireWire kabel, manuály a případné ovladače; zřejmě byl zakoupen jako nějaká bulková verze (tedy beze všeho, co není nutně potřebné pro použití).
Jedná se o box v provedení hliník-plast; plastová je konstrukce, hliníkové pak dva "poklopy" boxu. Montáž je vskutku snadná, stačí disk uchytit dvěma až čtyřmi šrouby, jako je to na fotografii, poté poklopy z jedné strany nasunout a z druhé uchytit vždy dvěma malinkatými vruty. Hotovo.Box se osazuje disky s IDE rozhraním, uvnitř se nachází jen krátký kabel, ještě rozřezaný.detail


Zvenčí je vidět LED dioda (jestli si pamatuji, tak zelená), indikující stav - bliká při práci disku, jinak trvale svítí; konektory USB-B a dva FireWire-A, napájecí konektor a kolébkový vypínač.Všechno je ještě popsáno, kdyby někomu nebylo něco jasné.[SIZE="3"]Testy[/SIZE]

Testy mohou být značně kontraproduktivní, jelikož box dnes nemá kvůli limitům rozhraní prakticky omezující vliv, snad u eSATA, ale to zde není. Proto spíš větší váhu budu klást na testy, které opravdu záleží na boxu - tedy teploty disku a trafa, hluk, odolnost.

Nicméně, kvůli uspokojení všech, testy probíhaly na následující sestavě:

CPU: AMD Athlon X2 4800+ (2,4 @ 2,52 GHz, 2 x 1 MB)
MB: ASUS A8N-E (nForce 4 Ultra)
RAM: 2 x 1 GB DDR-400 SDRAM (400 @ 420 MHz, 3-4-4-8-16-2T @ 2,5-3-3-5-11-1T)
GPU: Sapphire Radeon X800 GTO (podtaktovaný na 200 MHz jádro a 500 MHz paměti), 115 MHz PCIe
HDD: NVIDIA STRIPE 465.77G (Seagate ST3250823AS+ST3250820AS (8MB,SATA150/300,7200ot.))
Zdroj: Seasonic SS500-ET-S3

V boxu byl 320GB IDE disk Seagate Barracuda 7200.10 (ST3320620A).

HD Tach

Proběhly dva testy, s fragmentovanýma defragmentovaným diskem.H2benchW

Neprve testy aplikačnía poté syntetické.Praktické testy

Praktické testy spočívaly v kopírování DVD image o velikosti 6,29 GB a instalace o velikosti 1,69 GB a 30779 souborech. Nejprve se kopírovalo na externí diska následně z něj.Teploty

Bohužel jsem se nepodíval na teploty samotného disku v boxu :mistake Předpokládám ale, že nebudou moc vysoké; vrchní hliníkový kryt se disku dotýká a tak odvádí teplo. Teploty byly měřeny po testech, v místnosti v okolí disku bylo 20 stupňů. Disk ležel naplocho na dřevotřískovém stole, trafo na papírové krabici; stojan jsem nikdy nepoužil, připadá mi pro disk přirozenější orientace vodorovně (na hlavičky nepůsobí gravitace a nevychyluje je ze stop), stejně se nehřeje tak, aby se to projevilo.Trafo se však hřeje dost, přestupu tepla brání podložka, díky čemuž se zejména na spodní části dosti zahřívá. Ideální tedy je (zejména pro delší provoz) si pohlídat jeho orientaci (nejlepší je, když leží na boku) a umístění (rozhodně by nemělo být položené na koberci).

Spotřeba disku

Měřena ve wattech; po vypnutí je dobré disk odpojit od sítě, trafo se tak šetří a ušetříte i proud. Hodnota při rozběhu byla maximální naměřená, naskočila jen na chvíli.[SIZE="3"]Zhodnocení[/SIZE]

Na začátek pro zopakování informace:

Rozměry: 190 x 108 x 32 mm
Připojení: USB, 2 x FireWire
Připojení disku: IDE
Obsah balení (retail): box, šroubky, stojan, ovladače, trafo, kabely (zásuvka-trafo, trafo-disk, USB, FireWire), mohou být manuály
Obsah balení (bulk): box, stojan, šroubky, trafo, kabely (zásuvka-trafo, trafo-disk, USB)
Cena (orientační): 500,- Kč

Co tedy o něm říct ? Díky malé ceně je vhodný pro uživatele typu udělej-si-sám, pak se dá použít na všechno, s malými rozměry je celkem snadno přenosný, okraje jsou žebrované, díky čemuž z ruky také jen tak nevypadne. Mírným neduhem je trafo, které je sice velké a těžké, ale díky teplotě a hrozivé spotřebě i při nicnedělání zřejmě nebude kvalitní, navíc kdo se s ním a těmi všemi kabely má tahat. Každopádně vcelku dobře utlumí obsažený disk, nehřeje se, nevibruje a dosahuje maximálních možných rychlostí USB.

[SIZE="1"]Testy s FireWire kabelem dodám, jakmile bude potřebný kabel zakoupen.[/SIZE]

[SIZE="3"]
Zapůjčil studentský klub Smažítko.
[/SIZE]
Karel Polívka (1485)|17.12.2007 10:29
Článek byl dokončen a zařazen mezi hotové.
Intri (3490)|17.12.2007 11:33
Článek je to dobrý, jen by se mi líbilo, kdyby bylo v testech porovnání připojení disku přes box a přímo k základní desce. Aby se tak dal srovnat vliv boxu na rychlost přenosu apod.
Pavel Boček (4169)|17.12.2007 18:00
[QUOTE=Intri;72672]Článek je to dobrý, jen by se mi líbilo, kdyby bylo v testech porovnání připojení disku přes box a přímo k základní desce. Aby se tak dal srovnat vliv boxu na rychlost přenosu apod.[/QUOTE]

Nechápu dotaz. Jasně má vliv na všechno to, že je box připojen přes USB. Tenthle disk na 99 % procent je v testech na SHW, tak se mrkni jakou má přenosovou rychlost přes IDE. Věřím že TY to zvládneš ;)
johny__g (6387)|19.12.2007 07:54
Dovolím si malé rýpnutí, ve větě "zřejmě byl zakoupen jako nějaká retailová verze (tedy beze všeho, co není nutně potřebné pro použití)." asi bylo myšleno BULK balení, protože RETAIL je právě ona krabice, s manuálem, více či méně užitečnými doplňky, lízátkem ... atd. BULK nebo OEM je naopak jen pytlík s produktem a když se zadaří tak základními ovladači. I v odstavci předtím je to myslím přehozené.
Pavel Boček (4169)|19.12.2007 13:18
Díky, vdžycky to domotám :mistake no, chybami se člověk učí, teď už si to budu pamatovat :rolleyes:

ADD// opraveno
johny__g (6387)|19.12.2007 14:19
Nejsi sám kdo si to plete. Čím si je měřil, bezdotykový IR teploměr?
Pavel Boček (4169)|19.12.2007 20:05
Použil jsem klasiku dotykový (Peltier) od multimetru. Ty teploty pak taktéž dodám jak bude FireWire (rozpočet klubu je podivná záležitost, takže netuším kdy to bude :D).