Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zahřívání notebooku

edenboy (13)|17.12.2007 08:09
Ahoj,
koupil jsem si notebook ASUS F3KE. Jsem celkem spokojen, ale trošku mě zaráží velké zahřívání. Zahřívá se jak adaptér při připojení do zásuvky, tak spodní část noteeboku. NB probe mi u procesou ukazuje teplotu CPU normal, Everest ukazuje teplotu CPU 51°C a 58°C (jedná se o Athlon 64 X2) a HDD cca 42°C. Jsou takové hodnoty v normě?
mech13 (5526)|17.12.2007 08:16
pro asus bohuzel v norme jsou... asus miva mizerne resene chlazeni a takove teploty jsou "bezne"
pro procesor ta teplota je vpohode, ale mnohem vic by reklo kam az se teplota vysplha po zatizeni procesoru a grafiky. stahni si ORTHOS (SP2004 beta) a nechej ho chvili bezet a uvidis...

pro disk uz je tech 42 docela dost, ale jeste to neni problematicky. pokud se to i po nejakem delsim kopirovani a instalovani neprehoupne pres 50 tak je to OK
johny__g (6387)|17.12.2007 08:24
Nedávno jsem měl v ruce nějaký ACER, disk měl sice v klidu taky 42 stupňů, ale po chvíli zátěže (defragmentace) to šlo na 50. A to nechcu vědět, kolik by to bylo kdyby se současně zatížil i CPU a GPU .. ten disk navíc měl jen 4200 otáček, stejně se přehříval. Pokud bys notebook často takhle zatěžoval, tak je asi lepší koupit nějakou chladící podložku. Máš dobře nastavený powermanagement pro CPU a aktivované ATi Power Play v ovladačích grafiky?
edenboy (13)|17.12.2007 08:29
[QUOTE=johny__g;72625]Nedávno jsem měl v ruce nějaký ACER, disk měl sice v klidu taky 42 stupňů, ale po chvíli zátěže (defragmentace) to šlo na 50. A to nechcu vědět, kolik by to bylo kdyby se současně zatížil i CPU a GPU .. ten disk navíc měl jen 4200 otáček, stejně se přehříval. Pokud bys notebook často takhle zatěžoval, tak je asi lepší koupit nějakou chladící podložku. Máš dobře nastavený powermanagement pro CPU a aktivované ATi Power Play v ovladačích grafiky?[/QUOTE]

Co znamená "dobře nastavený" power management? Na nastavování napájení je tam nějaká utilita Power 4 Gear a tam jsou asi 4 profily. U té grafiky se to nastavuje někde v Catalyst Centru?
edenboy (13)|17.12.2007 08:39
Poběží ta utilitka pod Vistama?
[QUOTE=mech13;72622]pro asus bohuzel v norme jsou... asus miva mizerne resene chlazeni a takove teploty jsou "bezne"
pro procesor ta teplota je vpohode, ale mnohem vic by reklo kam az se teplota vysplha po zatizeni procesoru a grafiky. stahni si ORTHOS (SP2004 beta) a nechej ho chvili bezet a uvidis...

pro disk uz je tech 42 docela dost, ale jeste to neni problematicky. pokud se to i po nejakem delsim kopirovani a instalovani neprehoupne pres 50 tak je to OK[/QUOTE]
mech13 (5526)|17.12.2007 08:46
"dobre nastaveny" - no ze ti porad nejede CPU naplno a mas zaple C&Q ze se ti CPU v klidu podtaktuje

jiste ze orthos jede pod vistou. stahni a uvidis

//kdyz mas vistu skus vypnout aero jestli to pomuze
johny__g (6387)|17.12.2007 08:50
[QUOTE=edenboy;72626]Co znamená "dobře nastavený" power management? Na nastavování napájení je tam nějaká utilita Power 4 Gear a tam jsou asi 4 profily. U té grafiky se to nastavuje někde v Catalyst Centru?[/QUOTE]

Já osobně mám power management nastavený tak, že na baterie mně jede CPU na min. rychlost (800 MHz) a při napájení ze sítě mám rychlost nastavenou na "adaptive", takže CPU jede v klidu stále na těch 800, a frekvence se zvyšuje jen v případě potřeby. Většinu času tak vetráček stojí a chladí se to pasivně (ale já mám Tualatina :-)). U AMD by takhle mělo fungovat PowerNow!. U grafiky nevím, protože CCC nepoužívám, mám klasický Control Panel nebo u notebooků Omegy. Pokud jsi s tím ale něco nedělal, tak defaultně by Power Play mělo být aktivní.
Intri (3490)|17.12.2007 11:06
Osobně se mi pro řízení spotřeby a výkony hodí dobře standardní profily ve Vistě. Upravil jsem si akorát nepoužívaný profil Balanced, který jsem nastavil tak, aby jelo vše na plný výkon ( kromě grafické karty ). Jinak běžně jedu na Power Saver, když jsu na programování nebo jiné výpočetně náročnější operace, zapnu upravený Balanced, když si jdu něco zahrát, dám High Performance.

Není to sice automatika, na druhou stranu člověk aspoň přesně ví, co se v tom notebooku děje.
ICEBOSS (3435)|17.12.2007 15:04
Chlapi, u notasu je 50°C na disku v zatezi pohoda (treba inspiron po 2 hodinach derfagmentace na stole)...

Posledni Acer Aspire co jsem opravoval mel v zatezi na disku 67°C. :)

Jinak viz co rikali ostatni :)
mech13 (5526)|17.12.2007 16:03
ja taky trochu porovnavam podle svojeho 7.2k ktery se mi zatim jen jednou podarilo dostat nekolikahodinovym kopirovanim malech souboru nad 40...