Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zahada:spomalil sa pocitac

xsustek (6)|18.12.2007 09:36
Caute,

prosim vas, mohol by mi niekto vysvetlit nasledujuci jav?

Mam na byte jeden pocitac, je to PIII, 1000Mhz, 256 MB Ram WinXp. Pred pol rokom na nom isli mormalne filmy, za nejaky ten cas, zacali sekat. Tak som spravil to, ze som preinstaloval cele XP odznova, ale vobec nic sa nestalo. Takisto pamat som uvolnil, do miery akej sa len dalo. Filmy stale sekaju. Mohol by mi niekto vysvetlit, ako je to mozne. Od coho zavysi to sekanie. Pripadne ako by som to mohol dat dokopy.

Dik
husky14 (4214)|18.12.2007 09:43
Par otazek pro kristalovou kouli.... :rolleyes: Jaky filmy (format)? Jaky pouzivas kodeky? Jaky prehravace?
xsustek (6)|18.12.2007 09:46
Kodeky, nejaky Codec Pack, neviem verziu ale nejaka z poslednych. MV2 Player, Gom Player, to su kt. som skusal, A format seka hlavne XVID. Ale hlavne vsetky tieto veci tam boli aj predtym. Takze v tomto to asi nebude.
husky14 (4214)|18.12.2007 09:50
Stejne vyzkousej jiny kodeky, treba k-Lite. Jakou mas VGA? Mas k ni nainstaleny spravny drivery? Je ten komp pripojenej k siti?
xsustek (6)|18.12.2007 09:58
VGA je tam nejaka na doske, ale tam by asi problem byt nemal, pozeral som spravcu zariadeni a nevidel som ze by tam nerozoznal nieco, alebo ze by tam bola nejaka VGA(noname) :). Ine kodeky som neskusal, ale myslim, ze to nebude v tom, pretoze ako som povedal ze som ho preinstaloval a ten problem pretrval a to sekanie je uplne totozne. Ale teda neviem, budem vdacny za kazdu radu.
mech13 (5526)|18.12.2007 10:06
a zkousis ty same filmy nebo nejake jine? protoze nove filmy jsou ve stale vetsi a vetsi kvalite a mozna proto ti komp nestiha... skus nejaky stary ktery ti predtim zarucene jel OK
husky14 (4214)|18.12.2007 10:16
S tebou to asi nebude jednoduchy:[QUOTE=xsustek;72994]Takze v tomto to asi nebude.[/QUOTE][QUOTE=xsustek;72994]ale tam by asi problem byt nemal[/QUOTE][QUOTE=xsustek;72994]ale myslim, ze to nebude v tom[/QUOTE]....

Ale nekde asi problem bude, takze bys mel zacit neco zkouset, jestli to chces rozchodit :rolleyes: Integrovana VGA taky potrebuje drivery, mas je nainstalovany?
xsustek (6)|18.12.2007 10:34
No boli to priatelia. A ti boli ti isty. Ale nevies, co je dolezite pri prehravani filmov, ake veci. Myslim ci pamat, alebo priepustnost grafiky alebo co
xsustek (6)|18.12.2007 10:58
No ja viem, ze to asi niecom bude. A viem, ze som to moc neupresnil, ale to je prave ten problem, ze IMHO sa mi zda, ze vsetko by malo byt ok. Este je to cersto nainstalovane. Preto nemam ani potuchy v com by to moholo byt.

No a neviete, co su hlavne veci od ktorych zavisi prehravanie filmov, napr. Pamat, alebo CPU, alebo nieco ine.

A BTW mozte mi niekto vysvetlit jednu zahadu, nad ktorou sa pozastavujem uz dost dlho. Preco sa windows casom spomaluje? Ja tomu vazne nerozumiem. Videl som naistalvoany linux 3,5 roka a bol docela v poriadku a ziadna extrena zmena tam nebola. A windows proste, podla mna sa objektivne casom zpomaluje.

Dik
johny__g (6387)|18.12.2007 11:11
Pro filmy je důležitý výkon CPU (PIII 1 GHz musí stačit) a grafická karta - hlavně pokud má HW podporu pro přehrávání videa, nepíšeš jakou tam máš takže nevím.

Kodek packy doufám neinstaluješ bezhlavě jeden za druhým, vždy se musí používat jen jeden, jinak se to může bít.

Windows se zpomalují hlavně proto, že si tam BFU nainstalují spoustu hovadin, různých vizuálních vylepšení, animované kursory a jiné ptákoviny, zaneřádí si počítač spoustou věcí z netu, nedefragmentují disk, nepoužívají při odstraňování programů uninstall ale jen je mažou atd ... Já osobně reinstaluju win jen v případě nějaké zásadní změny v HW (deska), což je tak jednou za rok až dva, žádně zpomalení nepozoruju.
husky14 (4214)|18.12.2007 11:11
[QUOTE=xsustek;73010]A BTW mozte mi niekto vysvetlit jednu zahadu, nad ktorou sa pozastavujem uz dost dlho. Preco sa windows casom spomaluje?[/QUOTE]Pouzivas takovy veci jako defragmentace disku nebo treba cistic registru? Jestli je komp v siti, pouzivas kvalitni FW a Antivir?
pcmaker (354)|18.12.2007 11:16
Tezko rict. Jedu na Keleron 1000MHz a zadneho zpomalovani jsem si nevsiml ve Win98 ani ve Win2000. Prehravas to z mechaniky nebo z HDD? DVDcka jedou OK? Mrkni do systemu, jestli mas vsude DMA. Nelitaji ti tam nejake viry? Testni rychlost HDD (HD-Tune) atd.
xsustek (6)|18.12.2007 11:27
Ok, diky ludia, ja to asi teda asi zacnem hladat niekde tu chybu. :)
Demogorgon123 (9)|19.12.2007 04:03
Píšeš, že jsi přeinstaloval XP. Formátoval jsi při tom i HDD? Máš oddělená data od systému (oddíly nebo více disků)?

Píšeš, že jsi přeinstaloval kodeky. Odebral jsi je předtím, nebo jsi použil pouze re-instal? Doporučuji codec pack CCCP nebo raději rovnou mplayer :). (Právě tady bych viděl řešení tvých problémů)

Ovladače k desce (čili i k GPU) určitě přeinstaluj!
Při přehrávání filmů je opravdu nejvíce zainteresovaný procesor (V případě PIII instrukční sady MMX, SSE a SSE2) ale bez kloudných ovladačů na grafiku to taky nepojede.

Postup důkladné debordelizace:
1. Formát a instalace W
2. Instalace předem staženého WIN SP2 a aktuálního antiviru
3. Připojení do sítě (do tohoto bodu není síť připojena!!!) a stažení VŠECH ovladačů z webu výrobce
4. Instalace CCCP kodeků, případně i mplayeru ale měl by stačit i klasický WMPlayer
5. Pokud nepomůže, sežeň větší RAM. Na XP je 256MB žalostně málo