Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Noctua NH-U12P - "nesrovnalosti v návodu"

happymaster23 (117)|24.12.2007 12:32
Zdravím,

pustil jsem se do instalace chladiče Noctua NH-U12P, ale zarazily mě dvě věci v návodu. Zaprvé - že se nemá sloupávat ta bílá ochranná vrstva na backplatu LGA775 (což není takový problém, ale nechápu to), ale spíš nechápu, proč se v návodu dále píše, že mám sloupnout ochranný film z heatsinku, já jsem si s tím hrál tak čtvrt hodiny a žádný jsem tam nenašel...

Může mi to nějaký informovanější majitel tohoto chladiče nějak objasnit?

Díky moc!
Pavel Boček (4169)|24.12.2007 13:40
Mělo by to být na základně. Pokud tam není, buď je tam asi pasta nebo nic a pastu si naneseš sám...asi chyba návodu/překladu, na žebra se igelit nedává :)
Zeli (397)|24.12.2007 21:26
Ta folie tam asi nebude proto, protoze k teto verzi chladice davaji i tu novou teplovodivou pastu a nechtel se jim prepisovat navod od starsich verzi, kde ta pasta nebyla. Je to ale jen muj odhad, jeste sem to na vlastni oci nevidel.
robky (3195)|25.12.2007 08:51
No ten ochranný film je vlastne samolepka na medenej základni, ktorá sa prikladá na CPU. Ak si ho tam nemal, zdá sa že niekto s tým chladičom manipuloval. Preto pri osadení radšej dobre odmasti tú základňu. A k tomu návodu : v balení mojej NH-U9F bol nejaký univerzálny návod, ktorý bol navyše pre NH-U12. Ale spôsob osadenia je totožný. A k tomu backplate : napr. na mojej MB bol osadený backplate úplne rovnaký ako ten od Noctua, tak som ho vôbec nemenil.
Sinpa (11)|31.12.2007 16:09
Já tam tu folii neměl taky (Noctua NH-U12P) :-)
stavik (54)|17.1.2008 23:49
Dnes jsem tento vyborny chladic (nh-u12p) montoval a taky jsem hledal folii, zkousel opalit zapalovacem a zadna tam neni.
stavik (54)|20.1.2008 19:29
Zeptam se zde. Obcas se mi neroztoci ventilator na noctua nh-u12p. Mam desku asus M2r32-mvp, chladic zapojeny pres ulna redukci (tu modrou, dodavanou k chladici) a po startu pc mi to hlasi Cpu fan error a ventilator se netoci. Zkousel jsem to se zaplym qfanem v biosu, vyplym. S nastavenim DC, s nastavenim PWM. Obcas se rozjede, jindy mu musim pomoct. Jako by mu deska davala male napeti s kterym se nerozjede. Jak to spravne nastavit v biosu? Kolik napeti davaji jednotlive mody silent, optimal a performance?
Janyk1 (997)|20.1.2008 20:07
nemáš nastavený aby se roztočil až při určité teplotě?třeba se roztoči až se CPU víc zahřeje.
Zeli (397)|20.1.2008 20:12
[QUOTE=stavik;82808]...Obcas se mi neroztoci ventilator ... Obcas se rozjede, jindy mu musim pomoct. Jako by mu deska davala male napeti s kterym se nerozjede. ...[/QUOTE]

Presne to samy mi dela deska Intel D865PERL, mam ten pocit ze tam sou tri konektory pro vetraky a z nich jde normalne jen jeden, zbyvajici blbnou. Je dost mozny, ze je to tim, ze se mi omylem povedlo za chodu zkratovat jeden konektor. Zadnej error to ale nehlasi, jen se neroztocej vetraky...
robky (3195)|20.1.2008 20:16
Skús tú ulna redukciu vymeniť za lna. PWM alebo DC - to záleží od typu ventilátora (4-pin-PWM ....3-pin-DC). A koľko dáva doska som nemeral, tipujem že menej ako 7V asi nie (možno 5V pri silent) - mnoho ventilátorov by sa ani nerozbehlo. Ak však ešte použiješ ulna redukciu na doskou zregulovaný výstup - potom sa už ani kvalitnejšie fany nemusia roztočiť. Myslím, že vzhľadom na hluk nie je ulna redukcia bezpodmienečne potrebná.
stavik (54)|20.1.2008 20:57
(Ventilator tam bohuzel davaji jen 2 pinovy, coz povazuji za nedostatek tohoto chladice) No prave, ze jsem ocekaval, ze ten vychvalovany ventilator na tom chladici bude tizssi. Mozna je tichy a dela to vzduch narazejici na chladic nebo mam jinou predstavu o tichosti chladice cpu tak vychvalovaneho za 1400. Takze bych chtel at jede bud 900 nebo 1100 otacek. Jaky je rozdil mezi ulna a lna??
stavik (54)|20.1.2008 21:14
[QUOTE=Janyk1;82831]nemáš nastavený aby se roztočil až při určité teplotě?třeba se roztoči až se CPU víc zahřeje.[/QUOTE]

Jen pro ujasneni: uz pri najizdeni pocitace, programy pro regulaci ventilatoru ovlivnuji jejich chod? Zkusim si projit programy, ktere mam instalovany, ale mam problemy jak se Speedfan, kde se mi nezobrazuji ventilatoty (ani s predchozim chladici s 3pin a 4pin s pwm- verze 4.33) a kdyz kliknu na "+" pro zobrazeni v configure, tak jedine co se stane je, ze to + zmizne. Pcprobe mi zacalo fungovat jen jednou po kazdem instalovani-znovu instalovani.
robky (3195)|20.1.2008 21:20
lna = low noise adapter
ulna = ultra low noise adapter
Rozdiel medzi nimi je len vo veľkosti (hodnote) odporu

Keď to zapojíš bez tej redukcie šlape to v pohode? Respektíve by som ju ani nezapojoval a v biose zapnúť q-fan na silent, mohol by sa odvaľovať cca 700-800 otáčkami.
stavik (54)|20.1.2008 21:26
[QUOTE=robky;82868]lna = low noise adapter
ulna = ultra low noise adapter
Rozdiel medzi nimi je len vo veľkosti (hodnote) odporu

Keď to zapojíš bez tej redukcie šlape to v pohode? Respektíve by som ju ani nezapojoval a v biose zapnúť q-fan na silent, mohol by sa odvaľovať cca 700-800 otáčkami.[/QUOTE]

Pred chvili me to napadlo. Zkousel jsem to i s tou cernou redukci, ale nepamatuji se s jakym nastavenim. Je tam vazne rezistor? Neni tam zenerova dioda?

Edit: Bez redukce OK. Kdyz mam zaply fan, toci se okolo 1400rpm. Myslim ze to bude tim, ze je jen 2pin.
robky (3195)|20.1.2008 21:38
[QUOTE=stavik;82870]Pred chvili me to napadlo. Zkousel jsem to i s tou cernou redukci, ale nepamatuji se s jakym nastavenim. Je tam vazne rezistor? Neni tam zenerova dioda?

Edit: Bez redukce OK. Kdyz mam zaply fan, toci se okolo 1400rpm. Myslim ze to bude tim, ze je jen 2pin.[/QUOTE]

Neviem čo dávajú k NH-12, ja som k svojej NH9 dostal dve redukcie (lna a ulna) a v nich sú rezistory.

To že ti točí full otáčky znamená, že doska ho nereguluje. Na reguláciu stačí aj 2pin, ten tretí pin je na sledovanie otáčok, máš tú reguláciu zapnutú v biose?
speedsnail (4876)|20.1.2008 22:02
Je možný že ta deska bez sledování otáček nemá zpětnou vazbu pro regulaci.. Já osobně bych veškerou regulaci desky vypnul a přes obě redukce to nechal běžet na 900 (nebo tak aby to nedělalo hluk)
robky (3195)|20.1.2008 22:13
To ako chceš povedať, že doska nereguluje bez tretieho drôtika do fanu? A spätná väzba na reguláciu - to akože rozpozná fan a otáčky, na ktoré je vyrobený?

Mne doska ( mimochodom tiež od Asusu) reguluje aj 2pin fan, ju nezaujíma čo je tam zapojené - proste nastaví nejakú úroveň napätia.

stavik@: spomínal si druhú (čiernu) redukciu - čo to robí s ňou?
speedsnail (4876)|20.1.2008 22:20
Hm mas pravdu s tema otackama to nemuze souviset, tak chytra ta deska neni..
stavik (54)|21.1.2008 15:25
[QUOTE=robky;82878]To ako chceš povedať, že doska nereguluje bez tretieho drôtika do fanu? A spätná väzba na reguláciu - to akože rozpozná fan a otáčky, na ktoré je vyrobený?

Mne doska ( mimochodom tiež od Asusu) reguluje aj 2pin fan, ju nezaujíma čo je tam zapojené - proste nastaví nejakú úroveň napätia.

stavik@: spomínal si druhú (čiernu) redukciu - čo to robí s ňou?[/QUOTE]

Jestli tou zaplou regulaci myslis Qfan co maj asusky, tak s tou jsem to zkousel. Z tou cernou jsem tolik neexperimentoval, protoze bych chtel jet na tu modrou=900rpm kvuli hluku. Asi budu muset vyzkouset...
robky (3195)|21.1.2008 19:16
No skúšal som u mňa - redukcia ulna a Qfan na silent - ventilátor na cca. 300otáčkach ale rozbehol sa bez problémov. Nebudeš mať ten fan vadný? Noctua nerobí hlučné venťáky, a redukcie by nedávalala keby sa z nimi nemal ten fan rozbehnúť.
stavik (54)|22.1.2008 10:11
Zkousel jsem zatim vsechny kombinace s modrou redukci (900rpm) se zaplym Qfanem. Vypadalo to, ze na DC + performance to jede, ale obcas se nerozjede. Zkusit to jeste s tou druhou.
stavik (54)|23.1.2008 00:18
S druhou redukci to zatim nedela problemy, ale rad bych doladil kombinaci s prvni redukci.
s3icc0 (30)|19.2.2008 07:22
Můžete mi někdo poradit, zda se dá NH-U12P řídit přes regulátor otáček např. AKASA AK- teď nevim co je to za číslo:-)?????????????????? Rád bych si ho koupil do nového PC a chci si kompletně regulovat otáčky sám ručně... Budu to mít ve skříni AeroCool AeroEngine II - tzn že bych chtěl regulovat i větráčky co jsou ve skříni.
Díky moc za odpovědi a názory...
Klingacikx (1545)|19.2.2008 13:36
Určte sa bude dať regulovať.
s3icc0 (30)|19.2.2008 13:53
už jsem na to přišel.... oni to u něj nepsali, protože větráček k němu jakoby nepatří, takže když jsem se podíval na samotný větráček tak u něj byl třípin napsaný:-), ale díky
Klingacikx (1545)|19.2.2008 13:59
Aj keby tam trojpin nebol vždy sa dá niečo vymyslieť;) tak aby to fungovalo