reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Barevná teplota

B.Gen.Jack.O.Neill (165)|28.12.2007 14:13
Ahoj, donedávna jsem ani nevěděl že něco jako barevná zeplota existuje, ale pak jsem se hrozně divil, když na stejné konfiguraci detailů měl kamarád při hraní jakoby "hezčí" barvy. Po chvilce pídění jsem se dostal až k pojmu teplota bervy, sice jsem nenašel co to tak teplota je, každopádně jsem si přepnul CRT monitor na 6500K, a barvy byly hned stejné jako kamarádovo LCD. Jen by mě tak zajímalo, chápu že to asi bude subjektivní, ale které nastavení (6500K, 9300K) preferujete vy, popřípadě které se více blíží realitě. Obávám se že to nepoznám. Jediný jasně viditelný rozdíl je ten, že na 6300 je jakoby nažloutlý obraz, při 9300 jakoby bleděmodrý. Pakliže jeden je nažloutlý a jeden bleděmodrý, tak je nějaký "opravdový", při kterém ěci vypadají jako ve skutečnosti?
pavel_p (993)|28.12.2007 14:39
Ještě bývá volba user config, kde lze hýbat s červenou a modrou barvou proti zelené a pokud chceš věrné barvy tak je to celkem problém, protože jejich optimální nastavení je docela subjektivní.
B.Gen.Jack.O.Neill (165)|28.12.2007 14:45
Jo, toho jsem se bál. User Config mám taky, ale myslím že volby 6500 a 9300 jsou asi nejběžnější, tak proto jsem to vztáhnul k nim. Co se vlastně děje při nastavení větší teploty barev? Myslím, to se změní poměr složek, kontrastu atd, nebo něco jiného? Jaké nastavení používáš? Mě se na filmy a hry líbí 6500K, ale na práci mi přijde děsně žluté, prostě není to ta "bílá", oproti tomu ve hře právě "ta bílá" působí méně věrohodně. A pořád mezi nimi přepínat se mi taky nechce. Kdyby tak v 6500 byla bílá bíla, takhle mi nezbývá než použít Lanzu :) , :(
Pabler (425)|28.12.2007 14:53
9300 K - na bezne pouzivanie
6500 K - na obrazky a pod,
zaklad to ma niekde vo vyzarovaní cierneho zdroja, Fyzika Gympl asi 4 rocnik
---
to preco sa ti zda ze obraz vyzera "prirodzenejsie" na 6500 K je preto ze toto je teplota farieb pri dennom osvetlení...
daco pekne o tom pisu tu:
[code]http://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature[/code]

------
Inak bezne sa pouziva 9300K
----------
EDIT: Jo mení sa zastupenie RGB, s nicim inaksím ani monitor nepracuje, snad len s velkostou prepustaneho svetla (LCD) / prepustanych elektronov z katody (CRT) cim sa reguluje svetelnost bodu
johny__g (6387)|28.12.2007 14:58
Kdyby to šlo nastavit jen jednou "aby bílá byla furt bílá" tak by se v OSD tahle položka ani nevyskytovala, ale protože to právě nejde tak tam je, a kdo chce tak si to ladí podle chuti nebo podle toho co zrovna dělá. Ocituji z jednoho článku to, co tě asi nejvíce zajímá:

Jak je to vlastně s tou teplotou a barvou.

Již Max Planck zjistil, že spektrum světla, které vyzařuje těleso, je ovlivněno jeho teplotou. Proto se často barva světla vyjadřuje právě teplotou, na kterou je absolutně černé těleso třeba zahřát, aby vyzařovalo právě hledanou barvu. Absolutně černým tělesem se nemá na mysli nic složitějšího, než že těleso žádné záření neodráží – jen samo svítí. Teplota světla se potom dá měřit v Kelvinech (?C = K - 273).

Teplota v K Typický zdroj světla
1200-1500 Svíčka
2500-3200 Běžná žárovka (40-200W)
3000-4000 Východ a západ slunce
4000-5000 Zářivka
5000-6000 Sluneční světlo (slunný den), fotografický blesk
6000-7000 Zamračený a mlhavý den
7000-8000 Fotografie ve stínu slunce
8000-11000 Modré nebe bez slunce (hory)
B.Gen.Jack.O.Neill (165)|28.12.2007 17:02
Hm, chápu. Takže je to tak, že mě v tom obrázky připadají realističtější, protože je tak vidím každý den, zatímco plocha monitoru a aplikace ne, protože jsem zvyklý za ty roky na 9300K ? Ještě, sice to tam asi je, ale já to nepřeložím. Znamená to tedy, že bílé světlo, tedy to co vnímáme jako bílou je při teplotě okolo těch 5-6 000 K ? V hodnotách okolo 9300K už není bílá barva tak jak ji vnímáme?