reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mrtvé PC

CommanderZ (512)|2.1.2008 23:25
PC (viz podpis) se poprvé samo od sebe vyplopo několika hodinách používání a cca 50 minutách hraní UT 2004. Myslel jsem, že se jednalo o nějaký problém s elektřinou, takže jsem ho znovu zapnul (i když napoprvé to nešlo, podařilo se to až po vypnutí a zapnutí zdroje) a pokračoval v hraní UT. Teplotu ničeho jsem nekontroloval (jen pro orientaci - v klidu to PC mělo (ehm...mívalo?) na procesoru tak 65-75 °C, po delším hraní i přes 80 °C, chadič je box, vše bylo dost zanešené prachem).

Po cca 20 minutách hraní se PC vyplo znovu. Bez resetu zdroje nereagovalo vůbec, po resetu vydalo jedno dost krátké pípnutí. Další pípnutí bylo ochotné vydat až po dalšim resetu zdroje, jinak nereagovalo. Kromě pípnutí žádná známka života, jen zroj při zapnutém přivodu proudu při přiložení ucha při úplném tichu lehounce šustí (nikdy dřiv jsem to neslyšel, ale to bylo asi tím že jsem se to ani nesnažil slyšet). Na netu jsem si našel že tento signál biosu (je to AWARD) znamená chybu RAM, takže jsem ji zkusil vyměnit. Nic se nezměnilo, i ta moje v jiném počítači jde bez problému. Pak padlo podezření na desku a procesor, tady bohužel nemám materiál na to, abych mohl něco ověřit - nemám žádný procesor na Socket A ani desku s procesorem, do které by šly dát mé komponenty (400 mhz DDR RAM, AGP graf.). pípnutí přetrvává i při odpojení všech kšand periferií od desky. Zkusil jsem to tedy alespoň celé demontovat a vyndat procesor, bez něj to nedělá vůbec nic.

Taky mě napadlo zkontrolovat zdroj. S elektrikou nemám vůbec zkušenosti, takže moje měření mohou být chybná. Našel jsem si tohle a všechno to kontroloval podle toho návodu. Živá byla asi tak polovina z těch měření, zbytek byl 0, hodnoty které to ukazovalo ale moc posoudit neumím...vžycky kdž to ukazovalo, tajk to ukazovalo tak 0.15 při pásmu DCV 20...

Pak mě ale napadlo, že by se to asi mělo měřit se zapnutým počítačem, a já to měřil v kompletně vykuchaném kompu. A obávám se že zapnutý počítač nejsem schopen zajistit. Sám absolutně netuším, jestli se zdroj chová jinak při zapnutém a při vypnutém počítači.

Dokážete někdo z tohoto popisu identifikovat v čem je problém? Nebo mě alespoň navést k tomu co mám dál zkontrolovat...

Btw, ja si chci do měsiíce kupovat mašinu novou, ale tenhle budu (pro)dávat sestře, takže bych ho rád měl s co nejmenšími náklady funkční.

Díky
Intri (3490)|2.1.2008 23:28
Ten zdroj neměř, vyzkoušej jiný. Ten současný raději v jiném PC nezkoušej, pokud je vadný, mohl by zničit komponenty.
Pavel Boček (4169)|2.1.2008 23:31
No EC je dost mimo, ale rozhodně všechno rozeber, pročisti a zase slož. Hlavně sundej z chladiče procesoru ventilátor, klidně pasiv promyj (hlavně ne na desce :D) a slož to (na starou pastu vezmi např. technický benzín nebo líh). Když víš, že je tam hromada prachu a má to 80 stupňů, tak to vymyji hned, ne...? A zkusil bych jestli to jde jiný zdroj, přinejhorším, když úklid nepomůže, tak až přijdou nové komponenty.
Klingacikx (1545)|2.1.2008 23:36
Možno budú aj vytečené kondíky. Pri tom zdroji by to nebolo nič výnimočné.
CommanderZ (512)|2.1.2008 23:45
Valecky po cele desce jsem kontroloval. Dukadne vycisteni bylo prvni cos jsem pri etch problemech delal (po tom co se mi to uz nepodarilo zapnout). A...ja vedel, ze tam je prach, ale vubec jsem netusil, kolik ho tam je. Kdyz jsem to otevrel, tak jsem byl docela v soku, ja uz se v tom dva roky nehrabal.
Intri (3490)|2.1.2008 23:48
Vyzkoušej hlavně vyměnit ten zdroj. Pokud to nebude on, viděl bych to na základní desku.
Sieben (513)|2.1.2008 23:52
jak psali nademnou, celej kompl pročisti a zbav prachu - vysaj vysavačem, bacha abys nevysál nějakej jumper, chladič z CPU sundej, demontuj ventilátor a klidně ho umyj vodou abys ho pořádně vyčistil, lopatky ventilátoru očisti třeba papíráčkem..a vysavačem, zkontroluj jak se točí, popřípadě mu namaž ložiska(přinejhorším i kuch. stolní olej), vyčisti deksu aby na ní nebyly nánosy prachu - např antistatickým štětečkem, ale pochybuju že ho máš doma, tak vysavačem ale BACHA NA STATICKOU ELEKTŘINU!!!
taky vyčisti chladič a ventilátor na grafice.
a pak to slož..nemusíš to montovat do skříně..stačí na stole s nějakou podložkou(postačí i papír-izolace)

jo a taky rozeber zdroj, pokud z něj vyklepeš nějaký částečky...asi to bude nějakej kondík...a vyčisti i zdroj, ALE NEZAPOMEN HO ODPOJIT ZE SÍTĚ. pak ho zase slož.
není na tom nic těžkého.

pak uvidíš, jeslti se to rozjede....
ale nejlepší by bylo ten zdroj radši nezapojovat a sehnat si jinej.
pokud si z brna, můžu ti poskytnout měřák zdroju na PC a taky tlakem ti vyčistit ty komponenty...

Jiank postup:
jinej zdroj,
paměti víš že sou ok,
zkusit CPU jeslti není mrtvý -mohlo se přehřát -podle těch teplot cos psal...to mohla deska párkrát zachránit včasným vypnutím..ale pak už to asi nezvládla...
zkusit grafiku -ale to by pípala jinak(většinou by pípala furt)

písni jak to dopadlo
speedsnail (4876)|3.1.2008 00:09
Athlony XP neměly teplotní ochranu. Při teplotě přes 80-90 stupnu mohl klidně zasyčet. Když ho vyndáš z pc tak z blízka by mohl být cítit spáleninou, případně ze zadní strany mezi nožičkama by mohl být lehce zahnědlý. Tak nějak byla cítit a vypadá moje spálená 1800+ (nepřežila sundání chladiče když ještě vypínaly XPčka)
Pavel Boček (4169)|3.1.2008 00:15
[QUOTE=Sieben;77662]...chladič z CPU sundej, demontuj ventilátor a klidně ho umyj vodou abys ho pořádně vyčistil, lopatky ventilátoru očisti třeba papíráčkem..[/QUOTE]

Já též promývám ventilátory vodou, 12V se nevyzkratuje a když ho pustím venku mimo skříň, vždycky hned vyschne :) O statiku bych se moc nebál, zatím se mi nikdy nic nestalo a to se doma nikdy nezemním.

[SIZE="1"]Čištění tlakem...óóó...já si musím vystačit se svým dechem na to hrubé (a vysavačem, no příště možná vezmu M10, ta je lehčí :p) a pak pěkně rozebrat a štetečkem...[/SIZE]
laden (6)|3.1.2008 08:55
při demontáži chladiče z CPU je třeba davat tež pozor aby jsi neolamal jadro CPU!!!setkal jsem se už s dost šikovnýma lidma kterým se to povedlo:)na athlonech býval zespodu papítrek s EAN kodem a na něm se spalení dalo poznat paradně bo zhnědnul:)

S tím zdrojem jak radí předemnou vymenit za jiný a vyzkoušet.

teplota 80stř je už hodně pro CPU. Jestli se ti to povede rozjet tak bych pak koupil jiný chladič který to uchladí alespon na 50st.Některé Athlony 2500+ mely problémy s chlazením s box chladiči proto jsem radši nedaval boxované ,lale bral jsem bez chdiče a chladič zvlášť.S chladičem ti poradí v každé dobré prodejne HW.
Klingacikx (1545)|3.1.2008 09:53
Myslím, že ten box chladič bude stačiť, autor písal, že bol dosť zaprášený tak tomu odpovedali aj teploty:D
Sieben (513)|3.1.2008 12:12
[QUOTE=speedsnail;77667]Athlony XP neměly teplotní ochranu. [/QUOTE]

možná né CPU ale na deskách byla..teda aspon co si vzpomínám na deskách so byly u mě...tak v biosu sem nastavoval teplotu...ale možná se pletu:)

Pavel Boček -když budeš hodnej...třeba tě pozvu k sobě do práce na čištění PC:) před tak 1/2 roku sme dělal komplet čištění všech pc a perif..to bylo něco..ty nejstarší kousky...nikdy nečištěný...uaaa jak píšečná bouře..spíše prachová:)
kam se hrabe dech a vysavač... a štěteček nemám:(
pas!k (3765)|3.1.2008 13:47
[QUOTE=Sieben;77782]možná né CPU ale na deskách byla..teda aspon co si vzpomínám na deskách so byly u mě...tak v biosu sem nastavoval teplotu...ale možná se pletu:)

Pavel Boček -když budeš hodnej...třeba tě pozvu k sobě do práce na čištění PC:) před tak 1/2 roku sme dělal komplet čištění všech pc a perif..to bylo něco..ty nejstarší kousky...nikdy nečištěný...uaaa jak píšečná bouře..spíše prachová:)
kam se hrabe dech a vysavač... a štěteček nemám:([/QUOTE]

Nekdy vam sem hodim fotky pc z vyroby treba po 6 mesisich provozu:)
Pavel Boček (4169)|3.1.2008 23:38
Já právě dostal pár hnusně zaprášených...ale dusím se vždycky prachem z chladiče procesoru :D Zbytek není tak jemný...
CommanderZ (512)|5.1.2008 11:40
Uff, uz se mi povedlo sehnat dalsi zdroj. Ted...rikali jste neco o paste. Opravdu to pak zase muzu slozit bez pasty, aniz by se to behem chvile upeklo? Je pravda, ze ta stara uz je taky pekne jeta - takova kamenna.
husky14 (4214)|5.1.2008 11:43
Proc bez pasty? Kup nejakou a pouzij ji....
CommanderZ (512)|5.1.2008 12:09
A opravdu to bez ni nemuze vubec byt? Me jde ted o to zjistit, kde je zavada a jestli to bylo zrojem. Takze kdyz to PC nabehne to biosu, tak budu stastnej jako blecha.
husky14 (4214)|5.1.2008 12:23
No na tuhle rychlou zkousku to asi pujde, a v BIOSu se da teplota CPU taky sledovat.
mech13 (5526)|5.1.2008 12:55
bez pasty rozhodne ne! staci trochu prohle IHS nebo nerovnost na chladici a CPU se ti upece. kdybys mel lapovane CPU i chladic a vedel ze jsou rovne, tak klidne ale bez toho bych neriskoval.

klidne kup nejakou potvoru za 10-20Kc jestli chces jenom skusit ozivit. i mizerna pasta je mnohonasobne lepsi nez pasta zadna
CommanderZ (512)|7.1.2008 15:36
Tak uz jsem to sestavil i s pastou a tim vymenenym zdrojem. Kdyz ted ale pocitac zapnu (bez zapojene DVD ROM a vsech externich komponent vyjma monitoru), tak se rozjedou vetraky a speaker zacne vydavat dlouhe (nekonecne) pipnuti. Na monitoru zadny obraz. Nevite co se mi tim zvukem snazi rict?
Estez (176)|7.1.2008 15:56
zvukove signaly se ti sdeluji, ze je neco chybne...v lepsim pripade je jen neco spatne zapojene ( pokud mas k zakladni desce manual, tak se podivej na zadni stranu, tam byvaji popisky se zvukovumi-chybovovymi hlasenimi).
CommanderZ (512)|7.1.2008 16:02
To ze je neco spatne je mi jasne :) Ale v manualu nic neni, ten jsem projel horem dolem. Deska je Soltek 75FRN3-L s AWARD biosem.
husky14 (4214)|7.1.2008 16:27
[QUOTE=CommanderZ;78983]To ze je neco spatne je mi jasne :) Ale v manualu nic neni, ten jsem projel horem dolem. Deska je Soltek 75FRN3-L s AWARD biosem.[/QUOTE]Tipuju to na problem s CPU, ale vyhledej si pres Google "Beep code" a ujisti se.... ;)
CommanderZ (512)|7.1.2008 16:49
Hmm, pro "Repeating (Endless loop)", coz odpovida to je pry "Memory error - Bad memory or bad connection". Problem je v tom, ze pamet jsem zkousel v jinym pocitaci a jede.
Estez (176)|7.1.2008 16:55
jine sloty jsi zkousel? ...
husky14 (4214)|7.1.2008 16:59
Jj asi to opravdu bude problem s ramkou.... ocisti kontakty, vyzkousej v jinym slotu, proste si s ni pohraj ;)

Btw. psals ze se ti podarilo sehnat jinej zdroj, co je to zac?
CommanderZ (512)|7.1.2008 17:00
Tam mam jenom dva sloty (RAM modul mam jeden), ale zkousel. Bohuzel nic.
Estez (176)|7.1.2008 17:13
ja radi Husky, zkus sloty poradne procistit. Zrejme si budes muset sehnat jiny DDR modul na odzkouseni...bud jsou sloty RAM v haji, anebo proste ti tvoje deska nepodporuje stavajici pametovy modul.
btw jsi si jisty, ze nahradni zdroj je OK?
CommanderZ (512)|7.1.2008 17:32
Zkousel sjem tam dat jeste jinou ramku a stejne to nepomaha. Zkousel jsem to taky pustit bez grafiky a to vyda normalni signal pro vadu grafiky (piiii pi pi pip). Kdyz to pustim i bez ramky, tak to vyda takove piiii piiiii piiii (podle te tabulky je to nejbliz vade CPU).

Ten zdroj je EC 300W, funkcni, ten stro ze ktereho jsem ho vzal bezi normalne. A oproti tomu stavu pred vymenou zdroje ten komp dela alespon neco.

Muj nazor je, ze ten zdroj opravdu odesel a vzal sebou i CPU nebo desku :(
husky14 (4214)|7.1.2008 18:40
Vim, ze se ted do BIOSu nedostanes, ale mas aktualni verzi? Mas ho na default?

Jinak bych ti silne doporucoval pujcit si nekde poradnej zdroj a zkusit to. Jestli to nepojede ani tak, bude nejspis mrtva deska nebo ten CPU....
CommanderZ (512)|7.1.2008 21:20
Tak je to vyreseno.

Zkusil jsem vymeni board i s CPU a ono to delalo to same - to dlouhe nekonecne pipnuti. Tak jsem v navalu zoufalstvi vyndal i grafickou kartu a vymenil ji za starou Inni GF2 MX...a hle: ono to jelo! A po dukladne prohlidce me GF6200 jsem si vsiml jedne veci: ja uplne zapomnel na jeji externi napajeni. Po to co jsem ji dal zpatky a pripojil napajeni tak fungovala. Takze jsem dal zpatky svuj boar, pripojil napajeni ke karte a jede to.

Takze vysledek - puvodcem vseho nestest byl jen ten zdroj (ktery co nejdrive poleti do popelnice). Uz jsem si v CZC objednal 300W Fortron.

Diky vsem za pomoc a trpelivost, + Rep vsem
mech13 (5526)|8.1.2008 03:00
mozna ted budu vypadat za barbara, ale co ma 6200 za pridavny napajeni? vzdyt ta karta zere 00nic
nebo se delala nejaka ultra OC hyper AGP edice s kyblem pameti a turbinou ktera potrebovala prikrmit?

jinak stesti ze to dopadlo takto dobre, s fortronem jsi chybu rozhodne neudelal
husky14 (4214)|8.1.2008 06:12
6200 ma spotrebu kolem 30-35W, takze u AGP uz by se pridavny napajeni dalo ocekavat....
Estez (176)|8.1.2008 08:25
tak to by mne take nenapadlo :idea, ze 6200 bude mit pridavne napajeni...drive jsem mel 7600gt, ktera zadne externi napajko nema.
husky14 (4214)|8.1.2008 08:49
[QUOTE=Estez;79217]...drive jsem mel 7600gt, ktera zadne externi napajko nema.[/QUOTE]Prave ze jo, kdyz jde o AGP verze. Neni to tak dlouho, co sem to s kamosem taky resil a neveril sem mu. On mi ji ukazal na vlastni oci.... treba tady je to taky videt.

A protoze ma 6200 a 7600 podobnou spotrebu, da se to ocekavat.... ;)
speedsnail (4876)|8.1.2008 14:14
Potvrzuji, moje MSI 6200 AGP má přídavné napájení (konektor jako floppy).
Sieben (513)|8.1.2008 14:26
a zdroj v žádném případě neházej do popelnice..ale odvez dones..dojdi s ním do ekodvora...a tam ho dej..a nebo hodej firmě od které kupuješ novej zdroj..mám takový dojem, že by to měli brát zpátky a pak dát na ekol.likvidaci...:)
CommanderZ (512)|8.1.2008 16:20
Me vadi spis to, ze nikde nepisou, ze takovy pipani muze znamenat nezapojene napaseni do karty. Me to nikdy driv nenapadlo poustet bez napajeni, takze jsem to nevedel. Zil jsem v iluzi, ze ta kata bez pridavneho napajeni normalne naskoci, pojede ale v nejakem slabsim rezimu.

Jinak, procisteni toho chaldice od CPU a pouziti nove pasty zpusibilo stabilni snizeni teplot na procesoru o cca 30-35 °C :D