reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Režim JBOD

cml11 (112)|15.1.2008 12:02
Zdravím. V PC jsem chtěl docílit konfiguraci jednoho systémového disku a dvou datových v RAID0 pomocí řadiče na desce (MSI Neo2-Digital - ATI690G). Při instalaci jsem si potřebná data z těchto tří disků zazálohoval na další. Po přepnutí režimu řadiče na RAID v BIOSu jsem systémový disk musel nastavit na režim JBOD, jinak jsem ho při instalaci systému vůbec viděl. DVD mechanika se v konfiguraci řadiče nezobrazuje vůbec, přesto je zcela funkční a dostupná i pro boot. Po instalci PC jsem chtěl přetáhnout data ze zálohového disku. Jenže si teď nejsem jist, co s ním řadič udělá, když ho připojím místo DVD mechaniky? Bude mi na něj nutit taky režim JBOD? Pokud ano, nedojde touto konfigurací k zápisu na disk a zničení dat? Jak moc jsou režimy JBOD a klasický SATA kompatibilní? Dostal bych se na systémový disk kdybych ho připojil v jiném PC jako normální SATA?
mech13 (5526)|15.1.2008 12:28
no hlavne a predevsim: jaky pouzivas operacni system? JBOD je neco uplne jineho nez RAID, JBOD ti proste spoji vsechny pevne disky na jeden velky.

nepomohlo by ti pri instalaci XP nahodit ovladac z diskety? (pokud jedes na XP)
cml11 (112)|16.1.2008 06:20
[QUOTE=mech13;81291]no hlavne a predevsim: jaky pouzivas operacni system? JBOD je neco uplne jineho nez RAID, JBOD ti proste spoji vsechny pevne disky na jeden velky.

nepomohlo by ti pri instalaci XP nahodit ovladac z diskety? (pokud jedes na XP)[/QUOTE]


Zkoušel jsem tam dávat Vistu, ovladač do ní zadat šel, ale disk bez přiřazení JBOD přinejmenším pro instalaci vidět nebyl. Nakonec jsem na ten stroj instaloval XP, nicméně tam jsem to bez přiřazení ani nezkoušel. Je mi jasné že JBOD není zrovna klasický RAID režim. Spíš jsem chtěl vědět, jak moc se liší od normálního SATA a jestli můžu disk zformátovaný pro normální SATA nějak připojit k řadiči přepnutému do RAID režimu (třeba právě pomocí JBOD) tak, aby byla vidět data na něm a nedošlo k jejich poškození. Prostě jen potřebuju na to vytvořené diskové pole přetáhnout data ze zálohy prostřednictvím jednoho řadiče pokud to půjde. A nemůžu si dovolit riskovat důležitá data tím že to prostě zkusím. V takovém případě bych viděl řešení jedině v přetažení přes jiné PC, nebo ještě jednu bezpečnostní zálohu jinde než by se to zkusilo.