reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

router 2 PC

adolfik (236)|16.1.2008 16:09
Zdravím
potřeboval bych poradit s výběrem routeru a taky vysvětlit pár věcí ohledně veřejné IP.
Poraďte prosím při výběru na http://www.softcom.cz/kategorie/sitove-prvky/routry-firewall/?PN=Price. Maximálně do 1500 Kč, aby to podporovalo takové ty srandičky jako jsou limity a omezování apod. Mám bezdrát. Má se na to připojit 2 PC a zároveň chci vyřvat u providera veřejnou IP, kterou jsem dříve měl, ale po nějaké "nehodě" mě hodili za router (jeden port) a připojuju se na DHCP. Teď, ale nevím jestli mám žádat 2 veřejné IP pro každý počítač nebo jednu pro celou tuto malou síť. Prosím poraďte a vysvětlete.
ICEBOSS (3435)|16.1.2008 16:22
kdyz dostanes 2 verejny IP (coz trosku pochybuju), tak ti bude stacit i switch :)
nejspis dostanes 1, takze si koupis router... kterej ti ale neporadim, ja vzdycky daval lidem ty levny asusy... :(
Loli (226)|16.1.2008 21:28
Vono je to v tech levnych docela jedno zejo ... pouziva se par atmelu a par dalsich, pak je linksys a pak zacinaj kvalitni veci :)
eraser (0)|17.1.2008 20:03
[quote=Loli;81754]Vono je to v tech levnych docela jedno zejo ... pouziva se par atmelu a par dalsich, pak je linksys a pak zacinaj kvalitni veci :)[/quote]Konkretizuj...
adolfik (236)|17.1.2008 21:18
Lidičky. Já, co se týče síťí jsem uplnej ... Ten router mi nastaví kamarád, ale neřekl mi typ, co mám koupit. Takže to je na mě:( Nechci nic profesionálního, ale taky nějakého šmejda. Vyberte mi prosím něco, který není těžké nastavit. Mě jde jenom o to, abych to podporovalo limitování rychlosti nebo vlastní FUP.
pas!k (3765)|19.1.2008 13:49
Hlavne neposlouchej loliho .. linksys je jedna z vubec nejkvalitnejsich znacek co s etyce sitovejch veci .. dobre zkusenosti mam i se smc ... (az na jeden wifirouter) Co s etyce konfigurace je to vesmes vsechno na jedno brdo podobny..
adolfik (236)|20.1.2008 19:27
prosim vas tak i neco vyberte? :D
ze softcomu nejakej cenove kolem 1000. Podpora staticke IP, NAT,uPnP, DHCP, limitovani atd....
eraser (0)|20.1.2008 21:15
mech13 (5526)|21.1.2008 01:53
tim limitovanim bych rekl ze chce omezovat trafik na jednotlivych IP/mac adresach
neco takoveho bohuzel bezne routery nemaji, jediny rozumny zpusob jak shapovat je napriklad pomoci pfSense (viz jeden FAQ v sitich) nebo napriklad pomoci linuxu. tak ci tak to chce nejaky vybehovy komp (cca P2-P3) jako servrik
eraser (0)|21.1.2008 09:40
Alebo kúpiť router s linuxom, potom je shaping prístupný.
adolfik (236)|21.1.2008 16:05
Co byste řekli na router edimax br-6204wg nebo něco podobného pro to co plánuju mít?
eraser (0)|21.1.2008 21:04
Chceš router alebo wifi router?
adolfik (236)|21.1.2008 21:58
normal router, i kdyz wifiaplet to ma (mozna pro budoucnost)
eraser (0)|22.1.2008 22:08
Si dokúpiš APčko a potom budeš mať novú normu a ďaleko viac spôsobov pre nastavenie a možno i potencionálny upgrade. :)
Aisicek (54)|23.1.2008 07:55
Najlepsia volba je router Linksys WRT54GL a k tomu firmware DD-WRT. Nastavit sa tam da takmer vsetko, ma pekne prehladne rozhranie a stabilita je 100%. Linksys sa da zohnat za cca 1700Kc napriklad tu http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34778
Vyhodou tohto Linksysu je ze ma dost velku flash a RAM takze nie je problem nahravat iny firmware a co je najdolezitejsie tak wifi u tohto linksysu je 100% kompatibilna takmer s kazdou wifi-kartou. U lacnych routeroch sa casto stava ze wifi je menej kompatibilna a casto spojenie medzi PC a routerom pada.
Firmware DD-WRT sa da stiahnut tu http://www.dd-wrt.com Je to upraveny OpenWRT vhodnejsi aj pre zaciatocnikov. A vdaka tomu ze je to vlastne obycajny Linux tak sa daju funkcie rozsirovat skriptami alebo normalne skompilovanymi programami pre Linux (musia byt kompilovane nie pre x86 ale pre MIPS procesory).
Posledna release candidate V24 je perfektne stabilna.
adolfik (236)|25.1.2008 10:45
nechápu proč by se měl router napojit na ještě jeden-ten původní (psal jsem providerovi). To je z důvodu kompatibility s kabelem od antény nebo něco s heslem do jejich sítě?
Aisicek (54)|30.1.2008 08:08
Konkretizuj co mas? Access point? Modem? Klasicky router bez wifi?

Ak mas Access point klienta alebo modem tak ten router potrebujes. Ak uz mas nejaky router tak teoreticky staci pripojit switch. Na druhu stranu ak potrebujes pripojit len dva pocitace a od providera mas 2 IP a Access point tak nic viac nepotrebujes. Chce to viac informacii, co mas uz doma