Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Obnova dat z HDD, ke kterému WinXP nemá přístup

Gumboslav (1)|21.1.2008 11:26
Zdravím,

mám problém s jedním HDD (Maxtor 160 GB PATA). Disk z ničeho nic "zmizel" - WinXP z něj nenabootovaly, počítač se resetoval. Při pokusu o novou instalaci WinXP instalační program disk sice zobrazil, ale zároveň napsal, že nemá k disku přístup. Zapojil jsem disk do počítače s nainstalovaným systémem WinXP. V exploreru disk nebyl zobrazen, ve správci zařízení HW ano. Zkusil jsem několik nástrojů (Partition magic, Active partition recovery, Partition find and mount ...) V těchto nástrojích byly všechny oddíly disku viditelné, po pár restartech se disk objevil i ve Windows exploreru.

Problém je v tom, že některé soubory jsou zřejmě poškozené, pokud se je pokusím zkopírovat, dostanu hlášku o chybě při čtení sektoru. Chkdisk hlásí, že na disku nejsou žádné chyby.

Existuje nějaký podobný nástroj jako chkdisk, který by zjistil, které soubory (nikoliv sektory) jsou poškozené, případně ty soubory uměl opravit, přinejhorším automaticky vymazat?

Potřebuji disk naformátovat. Chtěl jsem proto přesunout zdravé soubory na jiný disk. Jakmile se ale objeví chyba se čtením sektoru, kopírování celého adresáře, resp. celého zbytku disku, skončí. Kopírovat po jednom souboru a čekat, jestli se chyba objeví nebo ne, se mi nechce.

Zajímalo by mě,
1. lze prověřit disk a dostat seznam souborů, které nepůjdou při kopírování přečíst?
2. lze zjištěné nečitelné soubory opravit nebo naráz odstranit?
3. lze kopírovat celé adresáře, ve kterých jsou nečitelné soubory tak, aby kopírování pokračovalo na dalším čitelném souboru a abych měl k dispozici seznam nečitelných a nezkopírovaných souborů?

Díky předem za tipy
johny__g (6387)|21.1.2008 11:36
Existují programy jako Get data back které by možná uměly dostat z disku i ty poškozené soubory. Co se týče kopírování - nekopírovat ve Win Exploreru ale třeba v Total Commanderu, ten umí nečitelné soubory přeskočit.
Zoidik (1405)|21.1.2008 12:43
Mno sobně bych zkusil disk naformátovat a pak data obnovit pomocí jednoho nástroje který mam doma. Je v celku šikovnej a už mi jednou krásně pomohl. ale je to celkem risk, kdyby jsi to chtěl zkusit napiš a pošlu ti název nástroje popř pošlu mejlm, myslim že neni velkej
johny__g (6387)|21.1.2008 13:06
Jen to ne, čím víc formátů/přepisů dat za sebou (přes ty původní soubory co chceš obnovit) tím menší šance že je v pořádku získáš!
tequilla (1015)|21.1.2008 15:43
Na obnovu souboru doporucuji File Scavenger nebo Get Data Back - s obouma mam dobre zkusenosti, ovsem nejsou zdarma. Kopirovani potom Total Commander, to je jasna volba.
Janyk1 (997)|21.1.2008 16:01
Ja mam zkusenosti s Easy Recovery , obnovil data i z naformátovanýho disku
program se bootuje z diskety(teda já ho tak spouštím)
cryo69 (6)|22.1.2008 17:38
Stalo se mi to samé s tím samým diskem a to už několikrát.Po několika pokusech se mi podařilo obnovit většinu souborů programem Easy Recovery,nicméně dost jich bylo poškozeno natolik,že byly nefunkční.Disk jsem projel low level formátem,zkontroloval Hdd scanem a zjistil jsem,že celý disk má cca 320mil clusterů a zhruba od 280mil se začínají objevovat chybné sektory,takže nová partition a ze 160GB mám zhruba 130GB,zatím to jede,používám ho už jen na přenášení dat.