reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co nejtišší disk

vitekv (59)|19.2.2008 22:55
[FONT=Verdana]Ještě minulý týden měli ty staré - [/FONT][FONT=Verdana]WD3200AAKS-00VYA0[/FONT][FONT=Verdana] - datum výroby 26 dec 2007.[/FONT]
boboco (1987)|19.2.2008 23:11
Ještě včera - v pondělí jsem měl ze Softcomu taky starý, stejně tak minulý týden Asbis a Agem. Myslím ale, že se zásoby rychle vyprodají.
ICEBOSS (3435)|20.2.2008 10:26
Zkusil jsi i jiny zdroj? Svyho casu byla popularni piskaci kombinace Seagate + Fortron :)

Jinak pokud se zda nekomu hlucny P7K500, tak uz nevim... asi jenom dat PC do jine mistnosti...
schali (118)|20.2.2008 15:20
[QUOTE=vitekv;92129]Tak to je docela smutná zpráva, myslel jsem, že bude tišší.

Mám to zmiňované Hitachi 500GB a taky to zrovna tichošlápek není. Vibrace úplně stejné jako předchozí T7K250. Sice tak nebzučí, ale dost výrazně "sviští" (tření rotujících ploten o vzduch?). Takže příště jedině WD GP.
Ještě jej nemám v Silentmaxxu, třeba se to zlepší, ale zatím žádné extra nadšení. Nejspíš se fakt nevyhnu oblepování skříně nějakou tlumící hmotou.[/QUOTE]


to je divny, jako mam T7K500 320gb a nesvisti, ma stejnej pocet ploten i hlavicek, chtel jsem koupit na video P7K, ale tohle je teda zklamani
johny__g (6387)|20.2.2008 15:27
[QUOTE=ICEBOSS;92524]Zkusil jsi i jiny zdroj? Svyho casu byla popularni piskaci kombinace Seagate + Fortron :)

Jinak pokud se zda nekomu hlucny P7K500, tak uz nevim... asi jenom dat PC do jine mistnosti...[/QUOTE]

Proto jsem se ptal jestli to dělal i v jiném PC, myslím že někde pár postů nad tím boboco psal že to dělal všude. Právě na tu kombinaci Fortron + Segate jsem si taky vzpomněl. Nebyla tam ještě nějaká kombinace s MSI deskami? Já měl svého času vše - MSI + Seagate + Fortron ale naštěstí jsem problémy neměl.


Jinak dnes jdu do Softcomu, tak jestli tam nebude nával tak se zkusím zeptat jestli by mi ten disk neukázali. Uvidíme co mají.
boboco (1987)|20.2.2008 16:12
[QUOTE=ICEBOSS;92524]Zkusil jsi i jiny zdroj? Svyho casu byla popularni piskaci kombinace Seagate + Fortron :)

Jinak pokud se zda nekomu hlucny P7K500, tak uz nevim... asi jenom dat PC do jine mistnosti...[/QUOTE]

No, říkal jsem, že to dělal všude, ale já tu mám ve všech sestavách Modecomy FEEL III 400W:turtle
Já bych objednal další kus abych se přesvědčil jestli bude pískat nebo ne, ale zrovna ho nepotřebuju, možná příští týden:shut
vitekv (59)|21.2.2008 02:18
[quote=schali;92661]to je divny, jako mam T7K500 320gb a nesvisti, ma stejnej pocet ploten i hlavicek, chtel jsem koupit na video P7K, ale tohle je teda zklamani[/quote]
Nechci tu vyvolávat žádnou paniku. Ten disk rozhodně není hlučný. Očekávám, že až jej dám do Silentmaxxu (asi až příští týden, teď se chystám na hory), tak zmizí ty vibrace a bude v pohodě. Svištění je sice slyšet, ale se starým WD1200JB se to rozhodně srovnávat nedá. Seek je taky kultivovaný (ještě aby ne s přístupovou dobou 18ms).

Pouze jsem měl přehnaná očekávání, která bohužel nesplnil. Ale ještě jednou: rozhodně to není hlučný disk, pouze není super tichý. Méně náročnému netopýrovi, než jsem já, bude myslím vyhovovat.
boboco (1987)|22.2.2008 14:46
Eh, tak dnes mi přišel další WD3200AAKS z Abacusu, tak jsem si brousil zuby na to jak ho otestuju, ale přišla opět stará série:eek::shut Myslel jsem si, že disky staré série vyprodali, ale koukám, že nic není jisté:runaway
Zoidik (1405)|25.2.2008 07:02
O víkendu jsem měl rozdělanej komp a měnil jsem tam disky. Když jsem byl u kompu, tak se ozývalo takový hnusný cvakání, tak jsem kolikovi řikakl že má v p**i disk, pak jsem se pořádně zaposlouchal a ejhle on to byl ten muj WD3200AAKS. Dost mě to překvapilo co se dělo. Uvidim za čas co to udělá, jenže obsah nemam kam zálohovat.
vitekv (59)|4.3.2008 00:30
Tak se musím svému disku omluvit. Poté, co jsem jej dal do Silentmaxxu, tak vibrace zmizely úplně :) U předchozího disku T7K250 se sice zmenšily, ale pořád to ve skříni trochu dunělo. S novým modelem je fakt klid a slyším jen svištění ploten. Je to ale opravdu slaboučký zvuk a vůbec nevadí.

Seek je tak tichý, až jsem z toho překvapený. Je sice pomalý (AAM Disabled) a díky tomu je např. start OS pomalejší o 10%, než u T7K250, ale běžná práce je v pohodě. On T7K250 měl sice 12,8ms, ale bylo to, jak když se mlátí do skříně kladivem. Teď jsem někde na 18ms, ale se skříní to nehne a jen se zevnitř ozývá takové slabé škrkání.

Takže nakonec jsem spokojen a jdu odstraňovat další zdroje hluku.
vitekv (59)|4.3.2008 00:38
[quote=Zoidik;94205]... tak se ozývalo takový hnusný cvakání, tak jsem kolikovi řikakl že má v p**i disk, pak jsem se pořádně zaposlouchal a ejhle on to byl ten muj WD3200AAKS...[/quote]
Přesně tímto způsobem odchází elektronika disku. Okamžitě zazálohuj (třeba na kamarádův disk), stáhni si originál diagnostiku od WD a pořádně jej proklepni. Pokud nenahlásí chybu, můžeš být klidnější. Držím palce.
Zoidik (1405)|4.3.2008 06:23
Chlape, tak to jsi mě moc teda nepotěšil... mam ho skoro po okraj narvanej filmama ( volynho mista jen 25G ) a nemám to kam zálohovat, tot ten problém, žádnej kámoš nemá tolik volnyho mista.... Ten soft určitě sosnu... Přišel jsem ale na to náhodou, že jsem měl shozenou bočnici.... Mno pánbuh se mnou a zlé pryč...
ICEBOSS (3435)|4.3.2008 12:39
WD odchazi tak, za se tvari naprosto zdrave a pak zdechnou z niceho nic. Nicmene pokud cvaka, muze to byt i blbym konektorem nebo zdrojem.
Zoidik (1405)|4.3.2008 12:42
Na zdroj to netipuju mam fortrona Epsilon 600GLN, tím konektorem myslíš co? Na kabelu, na desce, nebo na disku?
ICEBOSS (3435)|5.3.2008 12:15
vetsinou na konektoru zdroje... byva treba nektery kontakt v molexu roztazeny a moc nedrzi.
Zoidik (1405)|5.3.2008 13:12
Používám satové napájení pro disky. Včera vydával zase nějaké zvuky jako by hlavičky škrábaly o plotny.... ale na všechno jsem se dostal.
johny__g (6387)|5.3.2008 14:44
Hlavičky o plotny určitě neškrábají, ale nevěřil bych mu. Asi bys měl investovat pár stovek a to péčko :D nebo co tam máš si vypálit. Než o něj přijdeš.
Zoidik (1405)|6.3.2008 06:43
[QUOTE=johny__g;97147]Asi bys měl investovat pár stovek a to péčko :D nebo co tam máš si vypálit.[/QUOTE]

A nejen to...

Jakmile naběhnou wokna se vším všudy co se spouští při startu tak to přestane.... jsem z toho jelen. Zásobu placek mám, ale nechce se mi u toho trávit tolik času, bych z toho zešílel asi. Asi zainvestuju do nějaké pětistovky a všechno na ni přetáhnu.
trodas (1753)|6.3.2008 10:58
Me tuhle cvakaly uz druhy Maxtor a opet ho stacilo je rozebrat a napruzit ty packy co vedou k motoru a hlavicce do disku a problem zmizel...

Nicmene je to docela trapny problem a potrebujes na nej malinky tezko sehnatelny hvezdicovy sroubovak a znacnou davku zrucnosti...


Co se tyce tichosti disku, tak si nemuzu vynachvalit Maxtory a Hitachi disky. Seagate take nejsou nejhorsi, kdyz nemaji tu STIR "featuru" ... Nejvic hlucne jsu WD disky, a logicky specialne Raptory... :) Ale tam je to vykoupene vykonen... stejne jako u spickovych Ultra Wide SCSI 15k RPM disku Cheetah a pod.
Take jsem ho kdysi mel :)

A skoro kazdy disk se sklidni a ztichne v mekkem gumovem zaveseni ;)
johny__g (6387)|6.3.2008 12:14
[QUOTE=trodas;97380]Nicmene je to docela trapny problem a potrebujes na nej malinky tezko sehnatelny hvezdicovy sroubovak a znacnou davku zrucnosti...[/QUOTE]

Torx šroubováky jsem koupil [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] (ještě když stály 70 Kč, koukám podražily) a zatím sem rozmontoval každý disk. Není to na každodenní práci (čínská "ocel") ale když je potřebuju jen občas tak to stačí.
johny__g (6387)|5.4.2008 12:56
Tak jsem pořídil WD 6400AAKS, jak nainstaluju systém tak se podělím o poznatky.
Ale mám následijící problém: Vytvořil jsem si disketu se SATA ovladači, v BIOSu zapnu podporu AHCI pro SATA (jsou to dvě položky, u první je AHCI Enable/Disable, u druhé se myslím volí IDE/AHCI/RAID, takže já dám Enable a AHCI). V BIOSu a při inicializaci řadiče je disk vidět. Nabootuju z CD, dám F6, pak zvolím "S" a z diskety vyberu AHCI/RAID Controller GBB36x pro WinXP/2003. Všechny ostatní položky jsou pro win 2k (aspoň se to u nich píše).
Ovladač se načte, ale když mám začít instalovat win, disk to stejně nenajde. Kde dělám chybu? Manuál sem četl, disketu s ovladači mám nejnovější s webu. Instaluji z ATAPI mechaniky, vadí to? Mám ještě jednu SATA (ta je taky při inicializaci řadiče rozpoznána). Díky za rady.
mech13 (5526)|5.4.2008 13:44
zkousel jsi to na obou radicich? tedy primo v southbridge i na GSATA?
johny__g (6387)|5.4.2008 14:31
Zkoušel jsem jen na jednom (žlutý - asi southbridge), ale ještě mě napadlo, že jsem ten disk už předtím rozdělil na partition, jednu primární a další logickou, a asi ta primární není nastavena jako aktivní. Tak to ještě zkusím změnit, nebo raději úplně vše zrušit a formátovat až před instalací. To s tím jiným portem taky zkusím, teď mám disk na SATA0. Díky.

EDIT: Tak na GSATA (fialový konektor) to jede v pohodě, doufám že výkonově je to jedno. Asi už vím proč to nejelo, ten ovladač co jsem tam cpal (F6) je pro ten přídavný řadič, který obsluhuje tyhle dva porty a PATA. Když bych chtěl mít disk na žlutém, byl by potřeba ovladač pro řadič v ICH9. Je to tak?
mech13 (5526)|5.4.2008 18:34
johny__g: ano, bude to tak:) dva radice, dva ruzne ovladace. ten GSATA je obycejny jmicron ktery se dava prakticky vsude kde je PATA na novsim ICH, takze kdyby stal za prd, pouzivalo by se neco jinyho

na zluty potrebujes driver pro intelacky southbridge
HFX9 (276)|7.4.2008 13:00
asi trosku OT, ale k cemu je ten AHCI mod dobrej?
mech13 (5526)|7.4.2008 13:04
je to nativni SATA mod, ktery umoznuje pouzivat vsechny vlastnosti SATA - bez neho se totiz SATA chova jako klasicka PATA
http://en.wikipedia.org/wiki/AHCI
johny__g (6387)|7.4.2008 13:04
HFX9 (276)|7.4.2008 13:16
Jo uz jsem si o tom neco precetl, ale vetsinou je zaver takovej ze na domacim pc to nema smysl zapinat, tak proto se ptam jestli to je opravdu k necemu dobre, jestli to nejak poznam na rychlosti nebo mensim hrabani z disku atd.
Logout (4018)|7.4.2008 13:27
Ahoj,
no, výkonově je na tom myslim ten JMicron trochu hůř, protože narozdíl od toho ICH8 je připojenej přes PCI, takže brzda. Nicméně ti nic nebrání nainstalovat AHCI ovladače pro ten druhej řadič a disk přehodit.
Matyáš
Logout (4018)|7.4.2008 13:31
Ahoj,
režim IDE je emulace, takže ti tam nepůjdou nějaký fíčurky (vesměs na desktopu vcelku na nic jako např. NCQ, nejpoužitelnější by moh bejt HotPlug). Druhá nevýhoda je, že je to emulace ide a tedy je myslím (ale jistej si tím úplně nejsem, jak je to udělaný, říkám jen co jsem slyšel) omezená na 100MB/s, což může bejt někdy brzda - ale v podstatě to člověk nepozná, spíš je to pro dobrej pocit....
Matyáš
skawagon (104)|7.4.2008 13:49
AHCI mod se hodí, třeba když chceš připojovat a odpojovat externí disky připojedé přes e-SATA za chodu počítače.
johny__g (6387)|7.4.2008 14:34
[QUOTE=Logout;109355]Ahoj,
režim IDE je emulace, takže ti tam nepůjdou nějaký fíčurky (vesměs na desktopu vcelku na nic jako např. NCQ, nejpoužitelnější by moh bejt HotPlug). Druhá nevýhoda je, že je to emulace ide a tedy je myslím (ale jistej si tím úplně nejsem, jak je to udělaný, říkám jen co jsem slyšel) omezená na 100MB/s, což může bejt někdy brzda - ale v podstatě to člověk nepozná, spíš je to pro dobrej pocit....
Matyáš[/QUOTE]

Těma 100 MB/s si moc jistý nejsem, ale chci si udělat malý testík na toto téma, tak uvidíme. Jinak souhlas, u domácího PC se to hodí pokud máš eSATA.
mech13 (5526)|7.4.2008 17:41
Logout: ono to ani s tim hotplugem neni uplne pravda, na svoji desce AHCI zaple nemam a pritom muzu vklidu pripojovat SATA disky za provozu:) neptejte se jak, ale funguje to:)

a na 100MB to taky moc orezany nebude, minilane 130 nebo 150 to urcite dava - a vzhledem k sekvencniu cteni dnesnich disku to ma porad rezervu
ICEBOSS (3435)|7.4.2008 20:14
na ASUSu P5K v biosu nejde zapnout nic jinyho nez IDE (radic ICH)... nicmene ve woknech to vykonostne jede dobre/spatne (burst = 180MB/s => SATA 2), hlasi se jako UDMA-5 :-D.
Styryx (351)|9.4.2008 10:42
No, já teď zrovna nedávno testoval přes h2benchw, protože mě docela štve, že když mám zapnutý AHCI na svojí desce GA-P35-DQ6, tak naběhnutí trvá děsnou dobu, protože se pokaždý spouští nějaká Intel detekce disků a trvá tak 30s od zapnutí počítače, než se vůbec spustí bootování systému :(.
Což je celkem zvláštní, protože na předchozí desce od Asusu se stejným řadičem to tuhle dlouhou detekci v AHCI modu nespouštělo a nabíhalo to pěkně svižně.

A jaký bylo moje překvapení, když mi vyšlo, že v IDE Compatibility modu je čtení/zápis disku celkem výrazně rychlejší než při AHCI. Takže vzhledem k tomu, že teď budu přeinstalovávat, vypínám AHCI a pojedu v IDE emulaci, protože to je a) rychlejší, b) nepotřebuju F6 drivery, c) vyhnu se dlouhý detekci při každým zapnutí. e-SATA a hotplug nepoužívám, a když bych chtěl, je tam ještě jeden řadič a na tom můžu nechat zapnutý AHCI.
Styryx (351)|9.4.2008 11:11
Jinak co se týče disků, zrovna taky řeším problém s nejspíš vadným diskem - zničehonic mi taky začal hnusně cvakat (jako když se vypíná a zapíná), ale ne furt, jenom při čtení určitých dat, a pokaždý se pak zaseknul systém (jednou dokonce napsal, že nelze zapsat na C:, tzn. se odpojil systémovej disk).

Takže jsem nainstaloval na druhej disk Linux, připojil špatnej disk RO a kopíroval data na druhej. Všechno šlo zkopírovat úplně v pohodě, kromě pár souborů, u kterých při pokusu přístupu začal opět cvakat a Linux vypsal že na nich nelze udělat "stat", to asi cca znamená že nelze o nich načíst data o velikosti, datumu apod. (takže tipuju vadnej sektor v MFT nebo něco takovýho), a u jednoho velkýho souboru (cca 1,5 GB) zkopíroval jenom 17%, pak začal cvakat a opět chyba že nemůže číst. Tenhle jeden soubor jsem pak zkopíroval file scavengerem, kterej ho zkopíroval celej, ale v části odpovídající zhruba myslím jednomu sektoru jsou místo dat nuly. Předtím při spouštění Win taky vždycky začal cvakat a vypnul se až ve chvíli, kdy jsem začal něco dělat na disku (a systém naběhnul OK celej), takže tipuju že v připojení kabelů problém není, ale nějaký vadný sektory.

Včera jsem to dokopíroval, udělal Low Level Format a prohnal to HD Tune, ten neobjevil žádnej vadnej sektor (po LLF) a disk zatim funguje a už ani necvakal. Ale zvýšil se Reallocated Sector Count ze 6 na 9. Takže nejspíš jenom vadný sektory, ale je mi divný, že tak cvakal.

Každopádně mu nějak moc nevěřim. Takže s disky Samsung zatim teda negativní zkušenosti, jeden jsem reklamoval hned po koupi, protože se vypínal při zátěži, a tenhle druhej možná odchází po půlroce taky, no jsem na něj zvědavej.