reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

František Fait, Channel Application Engineer Intelu

Karel Polívka (1485)|10.3.2008 00:15
Máme tu další rozhovor ze série Ptáme se za vás, v němž můžete pokládat otázky přímo vy - čtenáři Světa hardware. Tentokrát je ve znamení společnosti Intel.

Tímto dáváme úvodem prostor, aby se pan František Fait, Channel Application Engineer společnosti Intel, několika vlastními slovy představil.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

František Fait se představuje

"Ve společnosti Intel se zaměřuji se na školení zákazníků a implementaci nových produktů a technologií do nabídky našich partnerů. V poslední době se jedná například o technologie vPro v oblasti managementu počítačů či Multiflex technologie použité pro konstrukci serverů. Zároveň jsem vedoucím organizační složky Intel Czech Tradings Inc. naší pražské pobočky. Pro Intel pracuji na různých pozicích již deset let. Měl jsem možnost spolupracovat s mnoha partnery jak v Česku tak i v celém regionu CEE, kooperovat s ministerstvy školství na implementaci vzdělávacích programů a soutěží pro učitele a studenty i řídit prodej v jižní části CEE regionu. Ve volném čase se kromě rodiny věnuji leteckému modelářství a objevování zajímavých míst spolu s geocachingem.


František Fait, Channel Application Engineer společnosti Intel


Intel je největším celosvětovým výrobcem procesorových technologií. Čipy Intelu lze najít v řadě zařízení: serverech a stolních počítačích začínaje notebooky, smartphony a dalšími přenosnými zařízeními konče. Intel každoročně přichází s řadou novinek, které posouvají možnosti výpočetní techniky mílovými kroky dopředu. Letošními trendy jsou maximální mobilita, pohodlný přístup k internetu a rychlé zpracování multimedií výkonnými, ale přitom energeticky efektivními procesory.

Novinkou posledních dnů je představení nové rodiny úsporných procesorů Intel Atom a procesorové technologie Intel Centrino Atom (kódově označené Menlow) určené pro ultramobilní zařízení a přenosné počítače. Jde o nejmenší procesor z dílny Intelu vyrobený speciálně pro přenosná zařízení a pro jednoduché, cenově dostupné počítače. Procesor je navržen tak, aby spotřebovával co nejméně energie a umožnil připojení k internetu kdykoli a odkudkoli.

Rok 2008 je a bude ve znamení 45nm výrobní technologie, kterou Intel uvedl - jako vůbec první na světě - v závěru loňského roku. Její masové uplatnění je nejrychlejší v historii – v rekordně krátké době již bylo vyrobeno přes 4 miliony nových procesorů a počítáme celkem s uvedením 72 různých modelů do konce března. Serverové a desktopové čipy začátkem roku doplnily i procesory pro notebooky. Nová 45nm výrobní technologie bude procesorům vládnout celý rok 2008 – ještě v první polovině uvedeme novou procesorovou technologii Centrino 2, která dále vylepší výkon a mobilitu pro notebooky. V druhé polovině roku se pak můžeme těšit na zbrusu novou architekturu Nehalem, která přinese celou řadu novinek, ale o tom vás SHW již jistě informoval.
"

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak pokládat otázky?

Po dalších 7 dní můžete psát své otázky (zobrazí se v tomto tématu). Musí být dodržováno pravidlo 1 příspěvek = 1 otázka. Pokud máte otázek více, vytvořte každou zvlášť.

Abyste byli s odpovědí spokojení, bude záležet na:

  • co nejpřesnější formulaci otázky a jejím vztahu k zaměření rozhovoru
  • zda jde o informaci, kterou lze zveřejnit (v dané době)
  • zda jde o informaci, která je k dispozici (otázky týkající se budoucnosti)

Příspěvky odbíhající od zaměření rozhovoru nebo porušující pravidla fóra jsou mazány.

Po týdnu bude téma uzamčeno, redakce vybere 10 nejzajímavějších otázek (případně přidá vlastní) a zašle je k zodpovězení. Po obdržení odpovědí je zpracujeme a typicky další pátek rozhovor zveřejníme v magazínu jako nový článek.
mech13 (5526)|10.3.2008 11:32
Jméno tazatele: mech13

Znění otázky:
Je mozne ocekavat nasazeni Intel Atom v beznych mini-ITX nebo micro-ATX deskach? Jsou znamy nejake detajlnejsi informace o planovanem chipsetu (jako napriklad pritomnost PCI-E linek)? Bude mozne na teto architekture postavit multimedialni PC?

Doplňující komentář:
Soucasne desky Little Valley si s prehravanim HD videa bohuzel neporadi, verze s s-video je u nas nesehnatelna a moznost osadit desku moderni grafickou kartou ktera by se o prehravani videa starala neni... Pritom by takove desky byly idealni do HTPC.
mech13 (5526)|10.3.2008 14:49
Jméno tazatele: mech13

Znění otázky:
Co brani intelu v uvedeni jeste mnohem uspornejsich CPU s nizsim Vcore? Je jasne, ze musi byt u kazdeho CPU rezerva kvuli stabilite i "slabsich" kousku a taky ne kazda zakladni deska dava presne takove Vcore jake by mela, ale neni rezerva cca 0,3V zbytecne moc? Zvlast pokud by se prodavali "normalni" a usporne (vybrane) modely.

Doplňující komentář:
E8400
3240 MHz ... 1.06V
3600 MHz ... 1.16V
3800 MHz ... 1.21V
4010 MHz ... 1.32V

vetsina Pentii-M
default Vcore 1,0V-1,3V (min a max nasobic pri speedstep)
stabilni 0,7-1,0V

v priloze je E2140 - v grafu je naznaceno minimalni stabilni Vcore a defaultni (1,6GHz 1,325V)
Návštěvník (184)|11.3.2008 00:02
Jméno tazatele: Martin Vařečka

Znění otázky:
Dobrý den,

oceňuji snahu Intelu o snížení spotřeby procesorů. Stále mi ale vrtá hlavou, proč tyto aktivity realizujete v tak malém rozsahu? Vaše procesory pro notebooky mají úsporné režimy až C6 a přitom v desktopu toto stále chybí. Proč? Také bych rád věděl, proč se při snižování spotřeby nezaměřujete i na základní desky. Vaše konkurence nyní produkuje čipsety s podobnou výbavou, ale mnohem menší spotřebou. V kombinaci se speciálními verzemi procesorů se sníženým napětím je schopná stáhnout spotřebu celé platformy dolů. Dle mého je ještě velký prostor pro snížení klidového odběru počítače pod hranici dejme tomu 40 W.

Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Doplňující komentář:
Návštěvník (184)|11.3.2008 00:06
Jméno tazatele: barbar Conan :D

Znění otázky:
Jak vnimate svoji spolupraci s AMD tady v CR? Nekde jsem zaslechl, ze vase firmy se vyslovene nesnasi. Neutrpelo ceske AMD odchodem Igora Stanka k NVIDII?

Doplňující komentář:
Návštěvník (184)|11.3.2008 00:21
Jméno tazatele: Martin Holba

Znění otázky:
Co si myslite o perspektive architektury x86? Je jasne, ze je na ni zavisle velke mnozstvi sw. Nebylo by rozumne pomalu premyslet o nejakem modernim nastupci? Namisto procesoru s vice stejnymi jadry by jste treba mohli uvest takovy, kde budou jadra nove architektury a pak treba jendo na provadení x86. Proste takovy hybrid. Casem by se jadro zajistujici kompatiblitu s x86 zcela odstranilo a kompatibilita uz by se jen emulovala na novych jadrech softwarove.

Doplňující komentář:
Návštěvník (184)|11.3.2008 00:21
Jméno tazatele: Veronika Beránková

Znění otázky:
Dobry den,

Intel uz ted pracuje na 32nm procesu. Jsou nejake realne fyzikalni limity, kam az pujde zmensovat? Blizite se hranici nekolika atomu. Co bude dal, az limitu dosahnete? Nezbzdi technologicky rozvoj stale odkladane prijeti EUV litografie?


Dekuji

Doplňující komentář:
CommanderZ (512)|11.3.2008 20:42
Jméno tazatele: CommanderZ

Znění otázky: Jaky je uvnitr Intelu nazor na AMD? Jak moc je vnimano jako konkurent/souper v technologickem zavode? Byl byste treba vy ochotny postavit svemu synovi/znamemu/... pocitac s procesorem od teto znacky, nebo byste za vsech okolnosti preferoval Intel?
Návštěvník (184)|12.3.2008 12:52
Jméno tazatele: Justin

Znění otázky:
Stále více se prodávají multijádrové procesory a to i díky masivní marketingové podpoře Intelu. Oficiální prohlášení Intelu se nesou v tom smyslu, že budoucnost je v desítkách až stovkách jader a to i specializovaných. Na druhou stranu samotný Intel uznává, že vývoj software, který by tyto procesory využil (včetně i současných dvoujádrových) je velmi pomalý. Jeden z vašich zaměstnanců dokonce veřejně prohlásil, že počet programátorů s nějakou zkušeností s paralelním programováním je přinejlepším asi 1 %, přičemž těch, kteří umí udělat kvalitní paralelní programy, je ještě asi 10x nebo 100x méně. Nevidíte toto jako skutečnou překážku aplikace multijádrových procesorů? Dá se sice předpokládat, že programátoři budou nuceni se tento styl naučit, ale přesto hlasy odborníků říkají, že obtížnost paralelního programování je ještě mnohem větší než obtížnost jazyka C. A jak známo, klasických C programátorů je velmi málo - o několik řádů méně než třeba programátorů Visual Basicu. A asi není tajemstvím, že většina komerčního software, pokud už to není něco velice drahého pro masy typu Photoshop nebo AutoCAD, se dělá spíš v oněch jednodušších jazycích než C.

Doplňující komentář:
Neměl by se hardware přizpůsobovat požadavkům software než naopak? Napřed přece musím vědět, co dělám za činnosti a pak tyto činnosti optimalizovat a ne napřed vytvářet podmínky pro práci, abych pak zjistil, že něco v těch podmínkách funguje dobře a něco špatně.
Návštěvník (184)|12.3.2008 13:03
Jméno tazatele: Justin

Znění otázky:
Možná to není nejvhodnější otázka na vás jakožto Intel, přesto se zeptám. Kdysi jste experimentovali s firmou Rambus, ale trh chtěl něco jiného a museli jste ustoupit. Teď je trh v koncích, zatím není vůbec jasné, co bude následovat po DDR3 a přitom ty už se prodávají. Snaha protlačit sériové FB-DIMMy se taky moc nevyplatila. Co plánuje Intel podpořit v následujících letech za typ pamětí k nahrazení DDR3? Půjdete cestou tlaku třeba k XDR nebo necháte trh, ať si to vyřeší sám?

Doplňující komentář:
Návštěvník (184)|13.3.2008 14:37
Jméno tazatele: Cimi

Znění otázky:
Zdarvím, chtěl jsem se zeptat zda-li společnost Intel plánuje v budoucnu snížit cenu Intel Core 2 Duo se systémovou sběrnicí 1066 MHz? Jelikož v součastné době je cena, vzhledem k novějším modelům, příliš vysoká.

Diky za odpověď

Doplňující komentář:
mech13 (5526)|13.3.2008 18:33
[QUOTE=Neregistrovaný;99880] Jméno tazatele: Cimi

Zdarvím, chtěl jsem se zeptat zda-li společnost Intel plánuje v budoucnu snížit cenu Intel Core 2 Duo se systémovou sběrnicí 1066 MHz? Jelikož v součastné době je cena, vzhledem k novějším modelům, příliš vysoká.[/QUOTE]

na to bych si troufnul odpoevdet i ja: cena se nesnizi. intel zpravidla ve velke mire neslevnuje, ale uvadi nove modely za nizsi ceny. takze bud bazar, nebo pockat na samotny konec prodeje architektury core - P4 a P-D sli s cenou dolu taky az byly davno nevyhodne i po snizeni ceny
Návštěvník (184)|14.3.2008 11:12
Jméno tazatele: Strooky

Znění otázky:
Dobre dopoledne,

Na co nejvic slysi cesky zakaznik? Je to cena nebo uzitna hodnota nebo neco jineho (marketing)? Pozorujete, ze by se nejak menil v CR podil Intelu vuci AMD v dobe, kdy ma cenovou nebo vykonostni prevahu Intel a naopak? Prodá se více těch opravdu levných procesorů nebo spíše těch, které mají nejlepší poměr cena/výkon?

Dekuji

Doplňující komentář:
Návštěvník (184)|14.3.2008 12:07
Jméno tazatele: Antimonopolní úřad

Znění otázky:
Dopadne podle vás Intel stejně jako AT&T, pokud AMD zkrachuje?

Doplňující komentář:
Návštěvník (184)|14.3.2008 13:04
Jméno tazatele: Kamil Nedbal

Znění otázky:
Vážený pane Faite,

nebylo možné konečně něco udělat s ovladači Intelu na RAID? Používám RAID 1 pole (mirroring), které umožňuje čtení z obou disků současně. Vaše ovladače pro ICH9R toto ale nevyužívají, a tak zbytečně degradují potenciál. Nebylo by možné navrhnout vašemu vývojovému oddělení, aby toto zapracoval? Lidí, kteří si pořizují RAID 1, je čím dál tím více. Věřím, že by onen nezanedbatelný nárůst výkonu ocenili.


S pozdravem,

Kamil Nedbal

Doplňující komentář:
Druhá věc, na které by mohl Intel zapracovat, jsou ovladače pro grafické karty. Jsou s nimi často i ve 2D neuvěřitelné potíže. Třeba nefungují některé programy, protože hlásí nedostatek paměti grafické karty.
flanker (1579)|21.3.2008 22:37
Jméno tazatele: Michal Šimonek

Znění otázky:
Dobrý den,
následující architektura Intel Nehalem se velmi podobá již existujícímu produktu K10-AMD Phenom. Jak Intel došel zrovna až k tak "náhodně" podobnému řešení? Nechal se částečně inspirovat právě konkurencí, např již používaný paměťový integrovaný řadič u K8 a HT sběrnice? Děkuji za odpověď.
PS: k dosahovaným taktům Nehalemu se mi nejspíš asi nevyjádříte :)... (budou předpokládám o něco nižší než u současných "slepených" 4-jader)