reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Není čas přehodnotit autorské poplatky?

Zdeněk Michálek (19)|16.3.2008 13:45
A to možná ještě nevíte, že (české) autorské poplatky se musejí platit i za to, když si do společné televizní antény ve svém baráku pustíte signál třeba z německého (free) satelitního programu. Neuvěřitelný..
Neregistrovaný kuře (0)|16.3.2008 18:55
[QUOTE=aumirek;100557]No ono je to ještě horší Na dědině je obecní rozhlas před každým hlášením pustí kousek písničky za to musí platit OSE je to bordel ale pochopím to.Občan teda složil znělku at obec ušetří a i za tuto znělku musí platit i když je prokazatelné že ji složil a daroval obci.[/QUOTE]

taky OT: celkově OSA používá víceméně zločinecké praktiky... hraju ve vesnické kapele a ti pičmu*di vysloveně hází klacky pod nohy samotným "umělcům" ... fakt děsné
- když si chcete uspořádat vlastní akci, kde budete hrát vlastní písničky, tak ji stejně musíte nahlásit OSA jinak riskujete pokutu
- jako zastupovaný umělec bych při vlastním mnou organizovaném koncertě musel OSA platit také!! a to natvrdo, žádné výmluvy, na koncertě se bude hrát hudba zastupovaných autorů (moje) takže se poplatkům člověk nevyhne... naprosto padlé na hlavu!!!
Mara4cz (22)|18.3.2008 15:36
Ja uz asi 7 mesicu studuju v USA high school a situace v tomto ohledu je tu (jak vsichni vite) daleko lepsi. Prakticky nikdo tu nepirati, proc taky, kdyz jsou tu nova cd do $15 a nova dvd do $20, po par mesicich se da vsechno koupit i levneji (oboje $10, hudba pada mene). Pri dnesnim smesnem kurzu dolaru <16Kc je to velice prijatelna cena. Nase ceny vsech dvd a cd jsou pekne prasarny, pokud nemate (hodne) dobre placene zamestnani (nebo zadne, kdyz studujete :/), tak si rozhodne nemuzete dovolit vyhodit 500Kc za cd a 1000Kc za dvd, ale samozrejme se toho dobrovolne nevzdate a nakonec si to stahnete z internetu. Potom uz musi jenom vymyslet dalsi prasarnu jako dan na vsechna media...
Kdyby snizili cenu vseho na 1/3, tak bych se vsadil ze by prodali MINIMALNE 5x vice, cimz by vydelali vice i kdyz pocitate naklady na vyrobu a zaroven by snizili miru piratstvi.
Dalsi kapitola jsou velke investice do ochran na dvd, ktere jsou stejne vzdycky prolomeny a jenom dale zvysuji ceny...
Souhlasite?
Crazy Horse (3)|19.3.2008 11:26
to sa neda nesuhlasit :)
ked som si pred par rokmi chcel kupit jednu hru, tak som hned vyuzil fakt ze moj brat ide na chvilu do USA. to co u nas stalo 2000SK! mi tam kupil za nejakych 15-17 dolarov. vtedy stal 36Sk.
takze je to jasne.
poznam ludi co zasadne nekupuju hudobne cd doma za tie premrstene ceny, ale radsej stravia nejaku tu hodinku na internete aby si objednali zo zahranicia. to potom tie cd vychadzaju tak na polovicnu cenu :(
Intri (3490)|19.3.2008 12:06
Na tohle se dá říct snad jen známý vtip:

"Proč mám platit autorské poplatky, když nejsem pirát?"
"Protože máte nástroj."
"Aha, tak to mě zavřete za to, že jsem zabil sousedku."
"Vy jste zabil sousedku?"
"Ne, ale mám nástroj."

Tohle, ač je to vtip, má hodně hlubokou myšlenku. Nepročítal jsem celou diskuzi, tak nevím, jestli to už někdo řekl, ale autorský poplatek sdost hrubě porušuje presumpci neviny. Prostě všichni jste piráti, tak budete za to platit. Ať mi to nejdříve dokážou, že jsem pirát, a pak ať mě nutí platit poplatky.
Neregistrovaný (0)|2.6.2008 07:17
Dobry den

domnivam se, ze tyto autorske poplatky defacto legalizuji nelegalni data na takovem nosici.

Podivejte se na to takhle:

Pokud si ponechate fakturu za disk, tak uz muzete mit na disku hudebni soubory kohokoliv,
kdo je ziven pres OSA. Podle mne uz jste za to zaplatil a dokonce na to mate i stvrzenku.

Fakt je ten, ze pokud chcete disk trba jen na fotografie, tak to pekne nasere. Nyni musim
kuppovat dva disky na tunu fotografii z cestovani a divam ze, ze za kazdy disk dam
tak 45kc tem vydriduchum, ktere stejne neposloucham a jejichz SW nepouzivam.

Ale to je stejne se vsim v tomto state - no co uz, kdo to jeste neudelal, mel by myslet na to
jak zaridit aby platil dane pro jiny stat.

Mejte se hezky
Gianelle (20)|6.6.2008 11:55
Z těch poplatků podle mě vyplývá jediné - Máme předplaceno, můžem pirátit.
Co se cen filmových a hudebních nosičů týče, jenom bych se opakovala a rozčilovala, ale například ty novinové edice filmů na DVD jsou důkazem toho, že to jde i jinak.
Neskutečně mě ale dere že na těch poplatcích škubou i lidi, který nemají s pirátěním nic společného.
Tatík digitalizuje diapozitivy, a že jich má. Ukládá to na HDD, pálí si z toho slideshow na DVDčka. Nic nestahuje, zaprvé ho filmy/hudba nezajímá, za druhé to neumí.
Na HDD na svém compu nemám ani náznak nelegálního obsahu. Fotím digitálem, na paměťovou kartu, ukládám fotky na HDD, zálohuju je a distribuuju na optických discích všeho druhu a když je potřebuju na papíře, nesu je do fotolabu na flashdisku.
A ze všeho platím desátek jedné pirátské organizaci, které nejde ani tak o potlačení pirátství, ale o vlastní kapsu. Tak z toho je mi už ale vážně blujno.
Logout (4018)|6.6.2008 17:18
Oficiální stanovisko je, že ten poplatek je za možnost kopírovat autorská díla pro osobní potřebu. Proto taky data "nelegálně zkopírovaná" vlastně neexistují - zkopírovat si může kdo chce co chce. V ČR je nelegální pouze distribuce autorských děl. Bohužel stahování přes P2P sítě je v drtivý většině případů zároveň distribuce.
To nic nemění na tom, že je to hodně nemravnej byznis postavenej na zastaralym principu, kterej se jaksi do elektronickýho světa nehodí....
Nicméně ta myšlenka založit si vlastní autorskej svaz není špatná. Koneckoncůl každej z nás fotí digitálem a tak je autorem a měl by dostat zpátky ty poplatky, který dal za zakoupení SD a CF karet... :-D
The_derava_bota (83)|9.6.2008 23:06
Co se všichni tak rozčilujete, autorský poplatek je jeden z formy "daně".

Např: Koupíš CD, zaplatíš poplatky 4:
1) DPH
2) Autorský
3) výrobci který také odvádí daně
4) recyklační
Logout (4018)|10.6.2008 01:09
bota: Je to rozdíl. Cena zboží je cena zboží - za tu mám zboží. Daně se platěj státu, ten ty peníze "vrací" formou důchodů, silnic atd.... Recyklační poplatek je podobná věc jako záloha za lahev - platim předem za to, že mam pak kam věc vyhodit. Co mám ale z autorskýho poplatku???
The_derava_bota (83)|10.6.2008 10:46
Logout: Tak tohle se snad učil každý v 1.třídě základní školy :D :D :D, jenže je to hezká pohádka, na co máš "daně" silniční, dálniční, z pohoných hmot aj. ? Vše jde přímo a nebo nepřímo přes stát, a na podporu "umělé zaměstnanosti" se musí vymýšlet spousty a spousty forem dílčích daní které přispějou k zaměstnanosti a tím i státu, vše je jako uzavřená kružnice.

A z autorskýho poplatku máš to že si můžeš nahrát z rádia starou Vondráčkovou a pouštět si jí do tý doby než Tě odvezou :D
Logout (4018)|10.6.2008 11:30
Tak znova - daně platim státu. Autorský poplatky jdou nějaký samozvaný organizaci. To je dost podstatnej rozdíl. Stát "můžu" kontrolovat, co s mejma penězma dělá, OSU nikoli.
Spotřební daň je pořád jen daň, i když selektivně na určitý věci - on zas člověk co jezdí autem daleko víc využvá silnice, člověk co kouří zdravotnictví a obtěžuje lidi okolo atd.... - ale to je vedlejší, podstatný je, že je to daň státu - teda potažmo mě, ne soukromý organizaci.
Navíc za ty poplatky nic nemam. Kdybych neplatil státu daně, tak třeba nemam kam chodit do školy. Kdybychom přestal platit OSU, tak vonráčková bohužel bude zpívat dál.

Autorský právo je dobrý do tý míry, do který "chrání investice" - tj. umožňuje výrobcům SW, hudebníkům atd... provozovat svoje zaměstnání. Bohužel v současný podobě (v oblasti audia) naopak hází drobnějším producentům klacky pod nohy (když někde uděláš koncert, tak i když hraješ vlastní věci, musíš zaplatit poplatek OSE), zatimco umělcům, jejichž náklady jsou nepoměrný s výdělkama nahrává ještě další peníze
a to zcela v nemravný výši.
The_derava_bota (83)|10.6.2008 12:27
Tak ještě jednou a jinak, Logoute Ty seš ale hádavej :D
Žádná samozvaná organizace nemá nikde ve světě podporu pokuď nebude jednat v zájmu státu, tj. především odvod poplatků státu, tj. daně. Kontrolovat daně ??? No to si mě dostal :D :D :D Jak toho chceš dosáhnout ? Snad si nemyslíž že Ti to někdo usnadní a vůbec dovolí :D Opak je pravdou ...

Kdybys neplatil daně a chudák stát :D :D :D by neměl na provoz škol tak bys chodil do škloly soukromé za svoje a přímo, proč já bych podle tebe měl platit za nějakou školu formou daně když do žádný nechodím a chodit už nebudu. A zase ta škola by odváděla prašulky státu takže vůbec není nutný provoz státních škol.

Dále sme zase u toho - jestli hudebník chce ze sebe něco "vydrncat" jinde než ve sklepě svého domu tak musí zaplati za pronájem a za ostatní služby někomu který zase odvádí daně státu aby se zviditelnil či aby dále mohl "rejžovat", vše je o pěnězích a né o tom zda někdo něco umí ...

Takže je to jedna dílčí daň pro stát, kdyby nebylo tohoto poplatku musel by se vymyslet jiný ...
The_derava_bota (83)|10.6.2008 15:12
Logoute, mě je jenom divný proč se mě ztrácej reputační body vždy když Ti při hádání semnou dojde dech ... Představ si kdyby se diskutovalo jenom "digitálně", -100, -10, +3 a 0000000001111 atp. to by byla debata asi nezábavná že ??? A nebo né ??? :D :D :D
mech13 (5526)|10.6.2008 15:24
[QUOTE=The_derava_bota;130986]Logoute, mě je jenom divný proč se mě ztrácej reputační body vždy když Ti při hádání semnou dojde dech ... Představ si kdyby se diskutovalo jenom "digitálně", -100, -10, +3 a 0000000001111 atp. to by byla debata asi nezábavná že ??? A nebo né ??? :D :D :D[/QUOTE]

to je zvlastni, ze se ti ty body ztraceji odeme. skus taky vnimat to co nekdo pise, a ne jen tahat za slovicka, rypat do dvojsmyslu a porad mlet dokola to samy

logout jasne nekolikrat psal, ze to neni dan pro stat, ale ciste prachy ktery konci v kapsach "umelcu"
crasher.km (919)|10.6.2008 15:31
Naprosto souhlasím s kane.shw ... kdyby se hry neprodávali za 1500 ,ale za 500 ,tak si to lidi koupí ,protož by to mohli hrát po netu a bavilo by je to .Jenže dneska za 1500 rapishare na rok :D Kdyby to dali na polovinu ,tak sice vyplatí investice o pár měsíců později,al profit by měli tisíckrát větší :)
Krásný příklad je pan Got. Dal své CD do tuším blesku za 50 a vrátilo se mu to mnohonásobně,protože kdyby to dal do shopu za 400 (Kája je blbej příklad,protože toho by si koupilo dost důchodců),tak by jich prodal pár na vánoce a konec.
Toť můj názor na autor. poplatky.
A rada na závěr-chcete prodat předraženou hru za 1500-2000 ? tak dobře,ale dejte nám za to reklami ve 4 ráno s Horstem Fuksem :)

edit k daním : Daně byli,jsou a budou. Jen mě štve,že já pracuju -odvádím daně-pomyslně stát za to vyrobí něco-prodá to velkoskladu-velkosklad to prodá maloskladu a já si to koupím s tím,že je tam už 4krát započítáná daň,takže místo 19% platím JÁ 76% ceny produktu jako daň... bohužel. Nemluvě o spotřební dani ,to je ....
Logout (4018)|10.6.2008 15:53
Asi je to zbytečný, ale pokusim se odpovědět.
Pokud děláš veřejnou produkci, musíš za to zaplatit OSE. I když to bude nevýdělečná (=žádné daně) a budu ji provozovat na svý vlastní zahradě a budu hrát pouze vlastní tvorbu.

Daně samozřejmě kontrolovat můžeš prostřednictvím svých volených zástupců. Samozřejmě že v reálu je to možnost spíše teoretická, ale je. Je rozdíl mezi tim, když odvedu nějaký peníze do společný kasy, ze který se pak přispívá (aspoň teoreticky) na obecný blaho a o který můžu (standardní metodou zastupitelské demokracie) rozhodovat, a když musim odvádět nesmyslný poplatky nějaký "samozvaný" organizaci, která si s těma penězma dělá co chce.

Co se týče reputačních bodů, sebral jsem Ti postupně dva, nikoli v této diskusi - a pokaždé za příspěvek, který byl dle mého názoru (daleko) za hranicí slušnosti.

crasher:
Tak to úplně není - jestli myslíš DPH, tak to je právě DPH - čili daň z přidané hodnoty. Takže každej těch subjektů (pokud je vůbec plátce DPH) zaplatí daň pouze z provedeného navýšení ceny - to je ta přidaná hodnota.
Ale je pravda, že to navýšení ceny provedli vždy nějací zaměstnanci, kteří dostávaj plat a z něj odvedli daně, a ty zaměstnance platíš v rámci navíšení, takže reálně z toho navíšení přitče státu ne 19%, ale víc....
Navíc člověk sám ze svých příjmů také odvádí daně, takže je to zas vlastně ještě víc.

Co se týče toho, že pokud by zlevnili, tak by možná vydělali víc souhlasim. Třeba na to časem přijdou :-D
The_derava_bota (83)|10.6.2008 21:39
[QUOTE=mech13;130989]to je zvlastni, ze se ti ty body ztraceji odeme. skus taky vnimat to co nekdo pise, a ne jen tahat za slovicka, rypat do dvojsmyslu a porad mlet dokola to samy

logout jasne nekolikrat psal, ze to neni dan pro stat, ale ciste prachy ktery konci v kapsach "umelcu"[/QUOTE]

No vidiš jakou máš zábavu ve ztrácení bodů :( Co se vůbec do mě verbuješ, reaguju já na Ty tvoje debilní průpovídky o právnících a řečech puberťáka jak "zbořit" osu ??? Že né ??? Tak si to pro příště "mech" na doma, alespoň já na to nejsem zvědavej, říkám tady svůj názor a alespoň od tebe umím psát česky a né ---skus---, víš co to je ?? To je nějaká zubní vada nebo có ???
Takže se napřed nauč chování adekvátnímu Tvým blábolům a pak se do někoho ser... Nezapomínej nato že když si hrál v uhláku na horníka někdo už věděl víc ...

Logout at si píše co chce, ale ti umělci spíš platěj než hrabou (pomocí OSY), Ty si zase nečet co sem psal já ... :(

A kdo neumí počítat že 1+1 jsou 2 tak ať se vyblbne na "svethardvare" v diskuzi :D :D :D

crasher.km: 76 % daň to je hodně málo :D Ale Logout Ti to vysvětlil :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
The_derava_bota (83)|10.6.2008 23:06
Nj. tak mě to začíná docházet ... Registrace MECHA13 je May 2006 a registrace LOGOUT je May 2006 ..

To je ale halda internetových připopjení :D
The_derava_bota (83)|10.6.2008 23:09
A navrhoval bych The_bota nejméně mínus 10 bodů :D :D :D
Logout (4018)|11.6.2008 00:47
Boto, boto: to uz je jak z toho vtipu vsichni jste blazni, jen ja jsem letadlo. To Ti sem mame dat s mechem (a dalsima, ktery ti dali minusbody) naskenovat občanky, abys pochopil, že Tvoje chovani je prostě neslušný a lidi Tě podle toho oceňujou?

PS: Jen pro informaci, jsem z Prahy, zatimco Mech je (dle jeho profilu) z Moravy a naprosto se neznáme. Na todle fórum jsem se sice zaregistroval před dvěma roky kvůli jednomu postu, ale aktivnějc jsem na něm narozdíl od Mecha pár měsíců...
The_derava_bota (83)|11.6.2008 21:53
Logoute, Logoute, Letadlo ...

Už je mě vše jasný, mě to napadlo už ze začátku, jenže sem si nebyl jistý. Ale stejně to nemáš tu moc zajištěný, kdyby tomu tak bylo tak mám ještě menší počet bodů než teď :D :D :D Takže zviditelnit a zlepšit osobní reklamu, ať to vědí všichni, ale jen jestli se necítiš již dost otlučený na zádech :D :D :D
mech13 (5526)|12.6.2008 13:32
[QUOTE=The_derava_bota;131090][SIZE="1"]No vidiš jakou máš zábavu ve ztrácení bodů :( Co se vůbec do mě verbuješ, reaguju já na Ty tvoje debilní průpovídky o právnících a řečech puberťáka jak "zbořit" osu ??? Že né ??? Tak si to pro příště "mech" na doma, alespoň já na to nejsem zvědavej, říkám tady svůj názor a alespoň od tebe umím psát česky a né ---skus---, víš co to je ?? To je nějaká zubní vada nebo có ???
Takže se napřed nauč chování adekvátnímu Tvým blábolům a pak se do někoho ser... Nezapomínej nato že když si hrál v uhláku na horníka někdo už věděl víc ...[/SIZE][/QUOTE]
[OT]
zacnu necim z pravidel:
1.2 - Příspěvky ani další obsah zadaný uživatelem (např. podpis nebo avatar) nesmí zahrnovat:
1.2.2 - Obsah (nebo odkazy na něj) vulgární, osočující, urážlivý, rasistický či jinak pobuřující, odporující zákonným normám a nařízením (warez apod.) nebo dobrým mravům.

4.1 - Pokud Vás nějaký příspěvek zaujme, ať už v pozitivním nebo negativním směru, můžete za něj jeho autorovi přidat nebo odebrat reputační body

takze priste budu zacinat [thread=6486]cervenyma kartama[/thread]

kde jsi prisel na to, ze se s tebou nekdo musi hadat aby ti mohl pridat nebo odebrat reputacni body? a urcite jsem nebyl s logoutem sam, ja ti odebral 5 a logout urcite 7 bodu odebrat nemuze. reputace proste slouzi k tomu, aby se uzivatele hodnotili. (a po tomto tvem prispevku lituji toho, ze to bylo jen 5)

jestli se ti nelibi me de****i prupovidky o pravnicich, tak mi za ne bud odeber reputaci, nebo napis proc to je blbost, nebo si to nech pro sebe a soupej nohama.

i presto ze "neumim" cesky ma reputace svedci o tom, ze vim jak se chovat, radim, mam dost znalosti a jsem uzitecny - neco, co se o tobe rozhodne rict neda

tvuj pokus naznacit ze jsem uhrovity teenager nebudu komentovat, ani sam zakladatel teto cinnosti RH se zde tak nevyjadruje

a tve fantasmagorie o nekolikanasobne registraci a dalsi konspiracni teorie muzes prezentovat tak nekde na srazu pratel UFO - 9. kvetna 2006 se totiz toto forum spoustelo. nebo mi chces rict ze tu mam 630 registraci, nekolik desitek tisic prispevku, zaroven delam vsechny moderatory i s adminem?
[/OT]
The_derava_bota (83)|12.6.2008 16:22
Na mě je to moc dlouhý, zatím sem si přečetl jen tohle: """radim, mam dost znalosti a jsem uzitecny""" Myslím že to stačí ale stejně bejt Tebou tak bych ještě přidal "prostě sem tak dobrej a proto sem i moderátor.

JInak tady nejsem abych se tu dohadoval s kdejakým "náfukou a chytrákem", přivedlo mě sem pár odkazů když jsem hledal řešení pro PC a Visty a monitor. Bohužel sem se ani tady nic nedověděl krom toho že si tady "cvrnkáte" kuličky do vlastních důlků.
mech13 (5526)|12.6.2008 17:49
to ze jsu dobre snad vyplynulo z toho co jsem napsal ne?:D

my tady taky nejsme od toho aby jsme se dohadovali s kdejakým "náfukou a chytrákem", my tady jsme od toho, aby jsme probirali veci kolem IT, zjistovali nove informace, radili tem, kteri maji s necim problem atd. jenze kdyz se podivam zpetne do temat do kterych si prispival, tak jsi se proste musel vzdy do nekoho navazet, pohrdat a delal "chytaka a nafuku". nikoho tady (verim ze ani tebe) nebavi se hadat. zkus se prosim prizpusobit, byt mene konfliktni a vecne argumentovat. kdyz ti nekdo neporadi uplne presne, muzes proste naspat ze nema pravdu a slusne naznacit proc. vsem nam tu bude lip.
hudy12 (8)|14.6.2008 13:17
To co je nejhorsi je, ze za absurdni poplatky se vybere opravdu silene mnozstvi penez za rok. Nedokazu to presne spocitat, ale to budou stovky milionu. Protoze jen nase firma denne prefakturuje nejmene za 700 Kc autorskych poplatku, z toho 90% je absurdnich - napr. jak bylo vyse uvedeno treba DVD-ROM mechaniky, ale podle me treba i pevny disk, protoze copak ho chci na hudbu? Chci ho do server, na zalohy, na vlastni fotky atd.. A co tiskarny? Tisknu na tiskarne POUZE a jenom POUZE faktury. Nekopiruju na ni zadne knihy apod.
hudy12 (8)|14.6.2008 13:24
ono je to podobne s recyklacnimi poplatky, ktere se vybiraji treba i na pametech a na flashdiscich, ktere jsou nerozbitne a maji dozivotni zaruku, tzn. ze je pravdepodobne nikdy nebudete posilat na ekologickou likvidaci. Jsou to sice jenom halire, ale vynasobte si je miliony kusu, ktere se v CR prodaji.
Dojigiri (1629)|14.6.2008 22:41
No tak recyklační poplatky u pamětí apod. i celkem chápu, ono jednak tzv. "doživotní záruka" občas neznamená záruku skutečně do konce života, ale nějakou relativně opravdu dlouhou dobu, po které už tak jako tak dané paměti nebude s největší pravděpodobností nikdo používat (tj. spíše něco ve zmyslu morální životnosti produktu). Takže jednou tyhle věci prostě už nebudou použitelný a bude je potřeba vyhodit.

Ale s těmi autorskými poplatky za některé věci je to opravdu absurdní - např. u tiskárny, pochybuju, že někdo si bude tisknout nějaký autorský dílo (třeba knihu), protože by to hlavně IMHO vyšlo podstatně dráž než si to dílo zakoupit.
U DVD-ROM je to taky poměrně absurdní.

Ve finále to dopadá skutečně tak, že když už člověk ty poplatky platí, tak toho taky začne náležitě využívat. Mám množství originálek CD i filmů, který jsem zakoupil před platností tohodle "zákona" (spíš paskvilu), po jeho platnosti již žádné, když si platím za "pirátství". A vzhledem k platnému autorskému zákonu a vybírání poplatků ani nemůžu mít jakékoliv výčitky svědomí. Kupodivu, od té doby v žádném filmu nemám upozornění na to, že "krást filmy je špatné, áááno?". Naopak téměř ve všech tzv. "legálně" zakoupených filmech podobné upozornění je, přestože je z logiky věci zcela jasné, že tu originálku jsem zakoupil, a tudíž takové nařčení není relevantní (ty klipy bývají povětšinou velmi agresivní a zcela přímo uživatele obviňují z krádeže - přímo ukázkový je klip "Ukradli byste auto? ... atd.").


A velký povzdech na závěr - zákon, který je nemorální, je sice stále zákonem, ale jeho dodržování logicky není morální (prostě nikdy nemůže být). Toť dilema, zdali se chovat nezákonně, nebo nemorálně :(
Logout (4018)|15.6.2008 12:01
dojigiri: No zrovna tady pro ženu tisknu jednu knížku.... Ale jsou to vědecký skripta, pochybuju, že by prof. Panevová by z OSY někdy něco dostala....
Hansol58231 (25)|9.3.2010 13:21
Stačí že mnohdy DPH pomalu převišuje cenu výrobku(někdy dph vychází až na 1000Kč.samozřejmně u velké elektroniky) no a ještě ktomu se musí platit autorskej poplatek a recyklační poplatek(tenhle má aspoň smysl).

Ale ty autorský poplatky jsou blbost.

Koupim si paměťovou kartu do vlastního foťáku a na kterou budu ukládat vlastní fotky mnou vyfocené a to vše pro vlastní účely a ještě mám zato platit nějakej poplatek :-(
Richmond (8084)|9.3.2010 13:40
[quote=Hansol58231;357144]
Koupim si paměťovou kartu do vlastního foťáku a na kterou budu ukládat vlastní fotky mnou vyfocené a to vše pro vlastní účely a ještě mám zato platit nějakej poplatek :-([/quote]
Ano, je to nespravedlive ovsem ta desetikoruna (na karte za tisicovku) te urcite nezabije. Na druhou stranu si na oplatku muzes stahovat filmy takze za nejakych 300,- rocne to neni zas tak spatne ;) Mam pocit, ze se ted poplatky o neco snizily (DVD-R stale vedou - tedy vzhledem k pomeru GB/Kc)