reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Neni lepsi zvazit LINUX ?

Intri (3490)|20.3.2008 22:09
[quote=Xaim;102698]Castecne bych souhlasil, tj ze by mel Linux byt lepe zpravovatelny pouze pomoci dialogu. Vzdy jde vse nastavit konfiguraci patricnich souboru, bohuzel pro zacatecniky je to naprostro odlisny zpusob nezli v Windows. Nekdy problemy doprovazi spatna nebo spise neuplna dokumentace konfiguracnich souboru. [/quote]

Jenže já tomu právě nerozumím. Proč bych se měl učit, že tohle nastavení můžu provést v tom a v tom souboru, když kvalitní GUI mi umožní toto všechno pustit z hlavy a prostě si ten soubor dohledat pomocí nabídek nastavení a soubor editovat v přehledných tabulkách a strukturovaných výpisech, než natvrdo otevřít konfigurační soubor jako texťák a nemít ihned po ruce ani pořádnou nápovědu.

Na to je prostá otázka. Proč? Proč bych si měl tyto zcela zbytečné informace ( jméno souboru, jeho umístění apod. ) cpát do hlavy?

[quote=pavel_p;102721]Pokud Linux má driver k síťovce, tak by neměl být problém. Problém je, že Linux moc nezná různé Gbit Realteky a Intely, pokud se nejedná o brutálně novou distribuci s posledním jádrem. Takže takové rok staré, jinak dobré, livecd Knoppix je na dnešních počítačích a notebocích nepoužitelné :-(.[/QUOTE]

Což pro Linux bohužel zrovna moc nehovoří, když s dnešními síťovkami nemá problém ani 7 let staré XP.
Matajon (125)|20.3.2008 22:53
[QUOTE=mech13;102719]me nevadi nastavovani pres konfiguraky (na win bych to leckdy uvital), me vadi jakym zpusobem jsou vedeny/komentovay. ty open software helpy fakt nemusim. proc delat strucny a prehledny popis toho co se casto pouziva a pak nekde nakonec popsat vsemozne i nemozne volby, kdyz muzu vsechno zahuhnat dosebe aby se v tom clovek musel tri hodiny orientovat... proste jsem k tem linuxackym heplum nejak neprirostl a u rad ohledne liuxu jsem alergicky na odkazy na manual[/QUOTE]
U konfiguráků bych zmínil ještě jeden problém kromě komentování. Bohužel pro ně neexistuje žádná standardní forma a tak si každý vývojář dělá formát podle svého uvážení. Ve výsledku je spousta formátů konfigurace a kdo se pak má vyznat jestli se parametry zapisují jako "-parametr hodnota", "parametr:hodnota" nebo něco úplně jiného. Prostě každý pes jiná ves ...
Intri (3490)|20.3.2008 22:55
Což je další slabina vyplývající z nepřeberného množství distribucí. V tom je zřejmě celý problém Linuxu - naprostá decentralizace, anarchie v jeho vývoji.
pavel_p (993)|20.3.2008 23:59
Textová konfigurace není standardizovaná, ale aspoň se ta konfigurace dá zazálohovat a nějakým diffem porovnat s originálem nebo se do ní dají psát komentáře. Děsím se toho,že bych měl někdy vytvářet 10 skupin a 70 účtů při reinstalaci w2003, i když to možná nějak zálohovat jde, jen nevím jak. Stejně tak DNS. Registry a active directory jsou v tomto směru zlo. Jediná možnost jak něco nastavit 2x stejně je vedení velmi důkladného deníčku (je to sice dobré i u Linuxu, ale ne nezbytné).
Pokračování na srazu, dobrou noc ...
Matajon (125)|21.3.2008 00:25
[QUOTE=pavel_p;102762]Děsím se toho,že bych měl někdy vytvářet 10 skupin a 70 účtů při reinstalaci w2003, i když to možná nějak zálohovat jde, jen nevím jak. Stejně tak DNS. Registry a active directory jsou v tomto směru zlo.[/QUOTE]
Tak zrovna toho bych se nebál, na to by měl stačit ntbackup, ať už v GUI nebo konzolové podobě. Takže by mělo stačit například -
[CODE]ntbackup backup systemstate /J "Moje zálohovací úloha" /F "D:\zaloha.bkf"[/CODE]
Přičemž v tom .bkf souboru bude záloha celého System State, tzn. - Bootovací soubory, registry, SYSVOL (Skupinové politiky a logon skripty), Active Directory (doménové řadiče) a úložiště certifikátů.

//edit: http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb727048.aspx
Xaim (29)|21.3.2008 07:05
[quote=Intri;102728]Na to je prostá otázka. Proč? Proč bych si měl tyto zcela zbytečné informace ( jméno souboru, jeho umístění apod. ) cpát do hlavy?[/quote]

Tak prave todle naprosto chapu (jak jsem psal), proto rikam ze by svechna konfigurace mela byt i formou dialogu a vyjmecne nutnost editovat konfiguracni soubor.

To je proste vec, ktera pak odrazuje nove uzivatele. Samozdrejme tak jako i ve Windows neco jde udelat jen pomoci editovani registru, tak by vzdy neco slo jen delat pomoci upravou konfiguracnich souboru. Neni realne predelat absolutne vse do GUI, ale mela by byt dostuna vetsina moznosti. Predevsim jako alternativa pro nove uzivatele, kdo si rad edituje soubory by si je mohl editovat snadno i nadale rucne.
joachimwedel (56)|24.3.2008 22:08
Neda se nez souhlasit ale pro priste radeji prejdi na nejaky linux web nez sem.Tady je moc windows zaslepencu.
cool.user (2822)|24.3.2008 22:54
[QUOTE=joachimwedel;104222]Tady je moc windows zaslepencu.[/QUOTE]

nastesti 95% sou windows zaslepenci. Tak me napada, to asi nebude nahoda co? ;)
aumirek (166)|25.3.2008 16:28
[QUOTE=cool.user;104247]nastesti 95% sou windows zaslepenci. Tak me napada, to asi nebude nahoda co? ;)[/QUOTE]

no já teda také nevím 90 procent uživatelu používá okna a to i přesto alespon ti slušní že si je musej zaplatit to je nějaké divné a mimo moje chápáni osobně proti linuxu nic nemám pokud někomu vyhovuje prosim ale že by byl kvalitnější to snad nikdo ani vážně nemyslí
Intri (3490)|25.3.2008 16:33
[quote=joachimwedel;104222]Tady je moc windows zaslepencu.[/quote]

Spíš bych tvrdil, že je tady moc lidí, kteří chtějí s operačním systémem pracovat, ne jej konfigurovat a pak ještě kompilovat programy pro dané jádro, kdykoliv je jádro aktualizované... To pardon, ale osobně doopravdy nemám zájem ztrácet desítky hodin času jen proto, abych používal Linux.
billy_86 (160)|25.3.2008 23:08
...tak sem tuto diskuzi na rychlo pročetl a podle mě není co řešit.. 99 % vyrostlo na mrkvosoftu a linux je trochu víc jiná realita a jak se říká starý pes se novým kouskům nenaučí :) a jak už tady někdo řekl ztrácet desítky a desítky hodin aby ovládl a (pochopil) linux na to fakt nemám chuť ani čas.. (sotva jsem tak z 10 % ovládl vokna :-) ) . Taky jsem chvíli bloudil v Linuxu a připadal jsem si jako Alenka v říši divů.Každopádně kdybych vyrostl na Linuxu tak bych třeba nadával na nějaký vokna ale to se nestalo.