Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Budoucnost CPU a VGA - nová konkurence nebo monopol?

Karel Polívka (1485)|28.3.2008 02:21
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Budoucnost CPU a VGA - nová konkurence nebo monopol?

Jak vidíte blízkou budoucnost procesorů, čipsetů a grafických karet? V současnosti je vývoj osobních počítačů určován společnostmi AMD/ATI, Intel a NVIDIA. Myslíte si, že je ještě vůbec možné doufat ve vznik dalšho rovnocenného konkurenta těchto tří společností? Mohou ještě nějakou významnější roli sehrát společnosti S3, SiS, VIA nebo Matrox? Ať už jsou Vaše názory jakékoli - vyjádřete je, zapojte se s ostatními do diskuze!


Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
boboco (1987)|28.3.2008 02:28
V současné době je situace na trhu taková, že pokud si někdo vybírá komponenty pro nový počítač, obvykle narazí pouze na produkty s logy společností AMD/ATI, Intel a NVIDIA. Tento trojúhleník si vzájemně konkuruje, což je pro nás - potenciální zákazníky, jedině dobře, ovšem nepřijde vám výběr poněkud malý? Vývoj mikroprocesorů pro běžné PC určují společnosti AMD a Intel. V případě čipových sad se setkáváme ještě s NVIDIÍ, která je zároveň konkurentem společnosti ATI (kterou vlastní AMD) na poli grafických karet. Umíte si představit, že by se mohla objevit nová firma, která by přinesla konkurenceschopné procesory nebo grafiky? Je to po technologické stránce vůbec možné, když návrhy čipů jsou stále složitější a za současnými produkty výše jmenovaných společností stojí mnohaletý vývoj a zkušenosti?

Určitou roli by snad ještě mohly sehrát společnosti jako SiS nebo VIA. Přestože to někomu může připadat jako sci-fi, stále je to dle mého názoru více reálné než vznik nové společnosti. Učitě by se to ale neobešlo bez nějakého sloučení společností atp. Ono zmíněné slučování je ale zároveň hrozbou, protože se může lehce stát (v minulosti se tak ostatně mnohokrát stalo), že velká společnost pohltí menší a rázem je o konkurenta méně. O to se ostatně v současnosti pokouší společnosti NVIDIA, která má zřejmě vážný zájem o společnost VIA. V oblasti procesorů pro běžná PC by tedy žádný další konkurent nebyl a co se čipsetů týče, zbývá už jen společnost SiS, jejíž portfolio zahrnuje pouze čipsety pro Low-End.

U grafických karet by situace mohla být alespoň o trochu růžovější. Kromě ATI a NVIDIE totiž můžeme občas narazit i na grafikcé karty Matrox a také S3. Matrox se vždy specializoval spíše na profesionální grafiky, těžko tedy odhadovat, zda by se někdy mohl pustit do rudozeleného boje s ATI a NVIDIÍ. Společnost S3 nedávno představila úsporné DX10 kompatibilní grafické karty - že by zde bylo ono pomyslné světélko naděje? Určitou roli může sehrát i společnost Intel, která plánuje výrobu vlastních grafických karet, prozatím ukrytou pod kódovým označením "Larrabee". Ještě si ale zhruba rok musíme počkat na to, co se Intelu v této oblasti povede - ovšem tím si z našeho trojúhelníku AMD/ATI vs. Intel vs. NVIDIA stále nepomůžeme.

Ještě takové zamyšlení - nějakou dobu se spekulovalo o finančních problémech společnosti AMD/ATI (někteří spekulují stále). Nyní si představmei (ač si to určitě nikdo z nás nepřeje), že by AMD/ATI zkrachovala a nám tu zůstaly pouze Intel a NVIDIA. Přestože současná situace není ideální, stále je to konkurenční prostředí, které je pro nás výhodné. Pokud by se ale trojúhleník AMD/ATI, Intel a NVIDIA narušil, konkurence by tu najednou nebyla a jedna společnost by určovala vývoj i ceny v oblasti procesorů a základních desek (čipsetů), druhá společnosti potom totéž v oblasti grafických karet. Neznamenalo by to konec počítačů tak, jak je dnes známe? Možná trochu silná slova, ale jak jsem se již zmínil - je to na zamyšlení :-).
thomas.007 (43)|28.3.2008 05:52
Myslím si, že sloučení CPU a VGA na jeden čip, je dnes díky pokročilé technologii dost možné a možná i výhodné. Nevím jak u desktopů, ale u notebooků bych tohle integrované řešení bral určitě! Co se týče konkurentů tří velkých společností (AMD, Intel a NVidia), tak VIA, SiS, S3 (škoda 3DFx, Transmety a jiných již padlých) atd., jim bohužel můžou konkurovat snad jen cenou a spotřebou jak se to povedlo S3 s grafickou kartou, která sice neoslní výkonem, ale spotřeba na výkon je krásná, což u mobilních zařízení může přijít víc jak vhod.
Těžko říct, jestli je ta správná chvíle na vydání CPU a VGA na jednom čipu, společnost Cyrix se svým multimediálním procesorem "CYRIX Media-GX" se o to samé snažil před cca. 10 lety a neuspěl. Toto riziko si nejspíš uvědomují všechny společnosti, ale také možný náskok, pokud tenhle risk vyjde ;-)
Pokud budu optimista, řekl bych, že se těchto čipů u mobilních zařízení můžem dočkat cca do 2 let, u desktopů to vidím na mnohem delší dobu (cca. 5 let), protože tam se na spotřebu zas až tak nehledí a uchladit 100W z CPU a 100W z VGA na jednom čipu bude určitě dost obtížné.
Jinak fandím především těm menšinovým firmám :-)
james008 (47)|28.3.2008 08:09
Krátce... vidím to podobne jak je zde zminovano.....

Vidim neustaly boj dvou gigantu amd/ati nvidi/intel jak na poli
gpu tak cpu.. rozhodne jsem presvedcen ze slouceni gpu s cpu
nenastane, jelikoz se obe oblasti vyvojove hodne lisi
a ubiraji se ponekud odlisnymi smery. (vyjma projektu jako je tesla atd..)
U gpu bych videl integraci jednotky ci jednotek na vypocet fyziky
a dale kvuli pokrocilemu raytracingu take asi nejake spec jednotky
na vypocet svetelnych odrazu .. ne nejak silene jako spec cip
ale jako v mionulosti byl vertex a pixel shader tak treba light shadrer.
U cpu je to ponekud jinde... soucasne technologie jsou ponekud
prehistoricke a tak cekam kdy soudruzi z ndr..resp jinych koncin "narazi na atom"
tedy presneji na limity.. vecne slepovat jadra a podobne silenosti neni prilis dobrou cestou
a nativni vicejadra nejaky sileny vykonostni narust taky neprinesly.
Takze konecne procitnuti vyvojaru by mohlo smerovat k architekture
"dospelych" procesoru sun ci ibm..... ktere uz pred casem meli 48jader
a nechvastaly se multicorem ale ukazovaly flopsy :-) (samozrejme
ze musim dodat ze tyto procesory by musely projit znacnou modifikaci
nebo by musel byt vyprojektovan novy typ na jejich bazi aby dobre
infiltrovali prostor uziti klasickeho home usera)

Jako dodatek bych rek ze u techto sdruzeni cpu a gpu vyrobcu bych videl
jako vizi ze by neco moh zacit vyvijet i creative s nekym.

Jasna je asi fuze via s nekym (ale ac mam sklerozu tak si vzpominam
ze jsem ted nekde cet nejakou novinku ze uz s nekym o fuzi snad jedna nebo co)
a tak sestavovani cpu i gpu ale nemyslim ze na tak vykonostni urovni
jako dva nejvyssi ..proto pokud nastavi dobre ceny
mohli by zaujmout media center bedny nebo low end do kancelare za rozumnych podminek.

Matrox.... ten ma sve nemocnice, dtp, strizny.. to je segment v kterem lehce sundava
i reseni quadro ci firegl od konkurence uz diky brilantnimu obrazu ve 2d na vysokem rozliseni
tak diky supportu multimonitoringu triple head, atd...Tam myslim i zustane
neb je kategorie kralem, a tim padem neni treba se zabyvat klasickym domacim uzivatelem.
Zde nevidim kladne ani spojeni s nekym.

Rozhodne bych take videl vyjma matroxu ze nebudou existovat pouze vyrobci grafik cipsetu a cpu
zvlast ale budou to celky ktere budou produkovat platformy, a to i nove firmy ktere
by mohly na trh prijit nekde ze skrytu vyvojarskych sklepeni :-) ;-)
funda (3)|28.3.2008 08:44
Všechno jde cestou miniaturizace a integrace a proto bychom si v souvislosti "CPU+GPU v jednom" neměli klást otázku "zda vůbec?", ale spíš "kdy?"
Záležet bude především na nejvýznamnějších hráčích. AMD má k dispozici konkurenceschopné grafiky a (snad konkurenceschopné) procesory a určitě se bude o prosazení all-in-one řešení snažit (a už se i snaží) ze všech sil, protože by tím mohlo obrovsky získat na obou trzích. Pokud se jim to podaří zvládnout technologicky, s čímž mají bohužel poslední dobou občas problémy, tak to bude jejích eso v rukávu.
Intel má procesory a very low-end grafiky, ale vzhledem k tomu, že 90% zákazníků jsou BFU, kteří nemají ponětí o tom, že v počítači nějaká grafická karta vůbec je, a vzhledem k tomu, že dobrej marketing prodá cokoliv, tak do toho určitě půjde taky.
Otázkou je nVidia, která v současné době nemá procesory. Buď by mohli zkusit koupit VIA, jak už tady bylo naznačeno, nebo vsadí na silový řešení a budou se snažit shodit celý koncept integrovaného CPU+GPU, nejspíš tvrzením typu "grafika v CPU nikdy nebude mít takový výkon jako samostatná karta". Pak už bude záležet skutečně jen na tom, zda výkon integrovaných CPU+GPU bude po grafické stránce dostatečný, jestli je půjde rozumně uchladit a jestli to bude cenově výhodnější (což nejspíš bude). Potom je možný, že samostatný grafiky skončí podobně, jako to dneska vidíme se samostatnýma zvukovkama.

btw: bylo by dobrý, aby SHW třeba za dva roky tuhle diskusi vytáhl, abychom si to mohli znovu přečíst. Pak uvidíme, jestli tady jen žvástáme nesmysly nebo jestli jsme vizionáři :-D
Milan Šurkala (160)|28.3.2008 12:14
Osobně by se mi líbila situace tří výrobců procesorů. Intel a AMD je jasné, VIA pak s novou architekturou Isaiah má našlápnuto celkem dobře, chce to ale ještě trochu vyhnat frekvence a zejména si dobýt jméno na poli procesorů. Nemusí pokrýt celý segment až po high-end, vždyť dnešní high-end AMD (Athlon X2 6400+, Phenom 9850) se výkonem i cenou rovná spíše jen vyšším mainstreamovým procesorům Intel. Kdyby VIA byla schopna procesory dostat někam přes 2,5GHz, myslím, že by mohla docela získat, otázkou je, zda by si to uživatelé kupovali, přeci jen třetí platforma.
Spojení s NVIDIÍ by nebylo dle mého názoru až tak na škodu, na poli chipsetů VIA většinou příliš nekralovala (hodně populární byly aspoň sady VIA KT133 pro AMD). Dnes se zmítá jen v low-endu. Intel, AMD a NVIDIA jako výrobci čipových sad by taky mohly stačit, zde bych trochu fandil SISu, ale ten se dle mého názoru už moc nevyšvihne.
Na poli grafických karet má podle mě Matrox místo. Vždyť v minulosti to byl rovnocenný konkurent a kdyby nenastavil cenu někdejší Parhelie na vskutku profesionální úroveň, mohli jsme mít dneska v počítačích Parheliu 5. Myslím, že Matrox má na to, aby vedle profesionálních produktů nabízel i slušné grafické karty pro běžný lid. Jen by musel chtít. S3 má rovněž trochu potenciál, ale musí zapracovat na ovladačích, výkonu i marketingu. Tedy, zkusit na své low-endové karty dát 128-bitovou sběrnici (rázem bude mít Radeon HD 3850, GeForce 8400GS, 8500GT výrazně výkonnější konkurenci), zajistit si nějakou značku, která jim je bude vyrábět (např. Asus, Gigabyte, MSI) a hned by se v low-endu mohlo začít něco dít. Postupně by se možná propracovali i výše.
Dnes to však hodně spěje ke spojování CPU+GPU. Toto řešení má sice své výhody, mi osobně ale připadá nynější situace trochu lepší. Na druhou stranu spojení CPU+GPU bude mít hlavní výhodu ve spotřebě, bude to nutit výrobce snižovat spotřebu, aby to byli schopni uchladit.
Tomik_one (1)|28.3.2008 12:15
Nová konkurence na poli CPU Chipsetů a Grafiky se mi zdá dost nereálná, ale fandím tomu. Už mnoho společností se pokoušelo o průlom v oblasti grafik. Jako největší problém vidím v ovladačích a jejich implementaci do již tak mnohotvárného PC hardware. Slučování tu jistě bude NVidia a VIA by bylo jistě zajímavé. Co se týče implementace grafiky a zvukovky a fyzikálních výpočtů týče, je jasné že vývoj k tomu směřuje. Nicméně je to běh na dlouhou trať a pochybuju že se plné integrace dočkáme do 10ti let. První vlaštovky bude implementace zvukových a síťových karet a chipsetů do CPU. Paměti asi i nadále budou externí věcí. Grafické karty začnou také implementovat zvukové chipsety a chipsety na výpočet fyziky nicméně jen do doby kdy přejdou plně pod CPU. Vidím to na základní desku kde budou dvě patice jedna na CPU a druhá na GPU ? Později se to spojí do jednoho. Co se sběrnice týká, vidím to jako přežitek do budoucna, možná že vydržíme až do konce s PCIe sběrnicí. Co se frekvence týče pochybuji, že bude nějak zázračně stoupat jako na začátku tisíciletí. Bude se jistě zvyšovat počet jader, jak na GPU tak i CPU, bude se asi i dělat více vrstev než doposud, návrhy budou již v 3D rozměru. Tvar jader a CPU se změní z hranatých na kulaté, a chlazení bude nadále vzduchové i když mnohem sofistikovanější. Možná se dočkáme i oboustranného chlazení jádra na procesoru. Také si myslím, že již nebude trvat 20 let (jako u 32bit) než-li přejdeme z 64bit architektury na 128bit. Také šířka paměťové sběrnice bude stoupat. Tak to vidím já ?
Gzur (0)|28.3.2008 14:28
Ja myslím, že spoločne NVIDIA a VIA Technologies môžu zamiešať karty a skúsim priblížiť prečo:

Básnicky sa dá povedať, že v segmente CPU je Intel ,,Goliáš,, a AMD ,,Dávid,,.
Nvidia a ATI sa preťahujú v segmente GPU.
Z uvedeného je vidieť, že ak nastupuje CPU+GPU ako budúcnosť v HW tak Intel a AMD/ATI majú sily rozložené nateraz fifty-fifty. Na druhej strane sú tu údajne najnovšie správy, že Intel a AMD/ATI si budú pomáhať pri prepínanej grafike pre v platformu Centrino. Teda je zrejmé, že Nvidia je podľa toho out a preto aj jej údajne najnovšie správy hovoria o tom, že každý nový chipset Nvidie bude mať grafické jadro.

Zdroj: http://www.tgdaily.com/content/view/36646/135/

SIS je low-end a pri všetkej úcte k nemu pravdepodobne si nenájde svoje miesto a jej licencie a ľudia budú pohltený jednou z menovaných spoločností.

Ale vráťme sa k Nvidii takže koho hľadá? No toho kto má skúsenosti a licenciu x86. Teda odpoveď je veľmi jednoduchá, nakoľko licenciu má VIA Technologies.
Kto to je v súčastnosti VIA Technologies? Mnohí pamätajú na chipsety pre AMD, Intel. Tie nechajme tak, nakoľko politikou konkurencie v konkurenčnom boji na relevantnom trhu, nebolo už koncom roka 2006 nové chipsety možné dostať na trh. /PT960, PM960 (S3/VIA Chrome9 HD IGP) VIA KT900 MultiChrome, KT960, KM960 (S3/VIA Chrome9 HD IGP).
Avšak čo je nutné podoktnúť, že pokiaľ v minulosti bola VIA prevažne chipsetová spoločnosť, ktorej sa darilo tak našťastie /vzhľadom na súčasnosť/ strategicky investovala. Ešte v čase svojej najväčšej slávy /charakterizoval by som to ako je teraz Nvidia/, teda koncom 90-tych rokov kúpila dve spoločnosti, z ktorých poskladala tím pre výrobu x86 procesorov. Boli to Centaur Technology /IDT WinChip4/ a divíziu Cyrix x86 od National Semicondactor a nákup dovŕšila prevzatím spoločnosti S3 Graphics.
V podstate sa dá povedať, že VIA Technologies má všetko čo potrebuje na výrobu samostatnej platformy vo svojom segmente trhu tak ako Intel vo všetkých segmentoch. /od x86 CPU, cez chipsety, grafické jadrá, zvukové jadrá, sieťové a iné periférie, vlastné základné dosky atď./.
Má novú procesorovú architektúru VIA/Centaur Isaiah, má nové grafické karty S3 Chrome 400-série s podporou DirectX 10.1, shaderovú architektúru (SM 4.1), OpenGL 2.1 s akceleráciou H.264, MPEG-2, MPEG-4, VC-1, WMV-HD,AVS a true HD kvalite (1080p) z diskov Blu-ray a HD DVD.

A navyše ako bolo spomenuté S3/VIA Chrome9 HD IGP sa na platforme Intel a AMD sériovo neobjavil pričom v sebe integroval podporu HDMI (vč. HDCP, samozrejme) a s akceleráciou MPEG2/4, WMV9, VC-1 a H.264 s jadrom bežiacom na 450 Mhz. S najväčšou pravdepodobnosťou sa v chipsetoch procesorov VIA neobjaví, pretože s novými S3 Chrome 400 rady bude toto IGP-čko preskočené a pravdepodobne sa bude volať S3/VIA Chrome 410 HD IGP alebo tak dajak s podporou DirectX 10.1, shaderovú architektúru (SM 4.1), OpenGL 2.1 s akceleráciou H.264, MPEG-2, MPEG-4, VC-1, WMV-HD,AVS a true HD kvalite (1080p) z diskov Blu-ray a HD DVD.
Výkon tohto grafického jadra by mohol byť na úrovni AMD/ATI 3200 HD s integrovaného chipsetu AMD780G !!!

Dôkaz sily S3 Chrome rady 400 prezentuje nová low-end grafická karta S3 Chrome 430 GT, ktorá je výkonovo na úrovni AMD Radeon HD 3450.

Zdroj: http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fdiy.yesky.com%2Fvga%2F484%2F8040484.shtml&langpair=zh%7Cen&hl=en&ie=UTF-8

Zdroj: http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=6462&Itemid=1

Najnovšie správy sú také, že VIA predstaví koncom tohto roku /resp. reálnejšie začiatkom budúceho/ roka 2 jadrový VIA CN Isaiah a novinkou je tiež správa, že Nvidia pripravuje chipsety s integrovanou grafickou kartou aj pre nové VIA CN Isaiah procesory.

Zdroj: http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=6486&Itemid=1
Zdroj: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Zdroj: http://techreport.com/discussions.x/14434

S príchodom chipsetov Nvidia pre VIA procesory budú ich produkty rozšírené v obrovskom počte, čím sa zostavy stanú cenovo ešte dostupnejšími a pre Nvidiu to bude samozrejme znamenať prípadný zisk, ale hlavne zoznámenie sa x86 VIA CPU pred prípadným následným odkúpením alebo fúziou a kto vie možno aj skryto pripravovaným CPU-GPU, ktorá bude vychádzať z CPU architektúry VIA/Centaur Isaiah a GPU Nvidia...

Takže viacjadrové CPU+GPU je podľa mňa budúcnosť lebo neviem si predstaviť o 2-3 roky mamutie grafické karty vo Full-atx skrinkách, ale skôr zmienené vo flex, mini, nano, pico, mobile -ITX skrinkách, UMPC zariadeniach a samozrejme notebookoch všetkých možných rozmerov.

Takže podľa mňa máme sa na čo tešiť :o)
mech13 (5526)|28.3.2008 15:35
podle me se neco semele, neco se blizi. nevim co, mozna nVidia koupi VIU mozna neco jineho. ale situace se mi zda napjata, jako by se neco melo stat

co se tyka CPU + GPU, tak je to skvely napad, ale jinde nez v office nebo noteboocich to dlouho nebude mit sanci. samostatne grafiky tu jeste dlouho budou
pegy (757)|28.3.2008 23:36
[QUOTE=Karel Polívka;105439]
Budoucnost CPU a VGA - nová konkurence nebo monopol?
[/QUOTE]
No s vyvojom novych vyrobnych technologii to ide coraz viac do prachov a urcite aj do ludskych zdrojov....S monopolom sa mozme stretnu v podobe Intelu a to v pripade, ked
AMD/ATi uz nebude moct vrazit prachy na vyvoj (je mozne ze im pomoze IBM, ale dokedy????) u CPU to na najblizsi rok vidim na jasnu jednicku v podobe Intelu a AMD bude hrat druhe husle, vaznejsiu konkurencie zo strany AMD vidim az po doladeni vyrobnych technologii (sami sme videli co dokazali na 90 nm..;) ). Ja pevne verim, ze AMD vydrzi aspon v pozicii dvojky a mohlo by sa dostat do ciernych cisel, aby nekrachlo, popripade aby ho neodkupila ina firma, aj ked by to mohlo byt plus.... VIA ako vyrobcovi CPU nedavam velku sancu, lebo sa v tomto segmente zacal roztahovat Intel, ale cert vie :D

U VGA to vidim uz ruzovejsie a bude zaujimave sledovat boj medzi zelenymi a cervenymi, hlavne po prichode jadier vo verzii A12. Tu by som to videl tak na 40% ATi a 60% nVIDIA v najblizsom roku ;) U cipsetov to bude zaujimave, ale myslim, ze tu bude nVIDIA stracat "podu pod nohami" pretoze kazdy kto nechce SLI si k Intelu zoberie Intel cipset a ADM-deckari si k AMD zoberu nove AMD cipsety, ktore sa podarili po vsetkych strankach. S prichodom Fusionu a novych Turionou to vidim aj v Notebookoch pre nVIDIU bledo... SIS je podla mna out a z low-edndu sa uz nevytiahne a casom bude but niekym pohltena (odkupena) alebo zkrachuje....S3 je taka nahrada low-endu, ale tym tiez "vela vody na mlyn nedavam..."
uvidime co vymysli Intel a AMD s fusionom (osobne tu vidim vetcsiu sancu ako u Intelu s Larabee...), tot moje nazory, uvidime ako to dopadne ;)
Pavel Boček (4169)|29.3.2008 12:32
Skvěle to srhnul Gzur.

AMD i Intel směřují k vlastnímu, kompletnímu řešení v podobě procesorů, grafických karet i čipových sad. NVIDIA bude mít tedy těžkou situaci, jelikož pro využívání věcí jako SLI bude třeba mít jejich čipovou sadu, ale proč to dělat, když lepší bude použít sadu od výrobce procesoru a k tomu jeho grafickou kartu ?

NVIDIA tedy ani nemá jinou možnost, než se spojit s VIA Technologies. TO této společnosti může poskytnout rozhodující impuls (finanční, marketingový, výrobní), aby naplno nastoupila třetí platforma (ona už tu dávno je, ale jen pro levná, úsporná, kancelářská PC).

Spojování CPU s GPU je jak bylo řečeno vhodné do oblasti laptopů, do (herních) desktopů se to dostane později, jelikož to, co bude ve Fusionu, bude low-endové grafické jádro, které je jinak v severním můstku. Takové jádro RV670 by už ale na druhou stranu nebylo možné uchladit a navíc by narazilo na pomalé paměti. Fusion bude také sloužit pro GPGPU nasazení...

Čili jestli se objeví i herní Fusiony / Larabee, tak opravdu za dlouho. Ono se musí počítat s tím, že pokud se CPU jádra x86 obohatí o několik specializovaných jader, tak je to pořád hodně daleko od toho, jak vypadají současné grafické karty.
skawagon (104)|29.3.2008 12:42
Intel prodá cokoli kdykoli pokud chce. Takže jestli se on přikloní k CPU a GPU na jednom kousku křemíku, tak má vlastně AMD/ATi vyhráno, protože touhle cestou nepůjdou sami. Chudinka nVidia nemá kam by své karty strčila.... Nebo že by??? Všechny tyhle řešení jdou hlavně na ruku notebookům a kancelářským Pc. Opravdu si nemyslím, že AMD či Intel předpokládají, že Fusion se uchytí (prozačátek) někde jinde než v noteboocích. A i tam bude u výkonějších kusů podpora corssfire či něčeho podobného mezi čipem v procesoru a druhým, "plnohodnotným notebookovým" čipem. A tady je to špatné pro nVidii, protože s ní AMD ani Intel moc nepočítají. AMD a hlavně sekce ATi by měli silně přehodnotit svůj postoj k ovladačům a podpoře vývoje programů a her. Jasně, teď na to asi nemají penízky. Na druhou stranu je tu vždycky ještě něco.
Ono o ty procesory až tak nejde. Vždyť ony jsou dneska celkem výkonné. Pokud VIA poladí své řešení, a přměje někoho (MSI, ASUS, Gigabyte, Acer ?) své ntb vyrábět, tzn. Isiah + S3 Chrome + Chipset hend se jí povede líp. A pro výkonější stroje může pořád nastoupit ta nVidia která přidá své know-how a vlastně se tím v NTB sekci zachrání protože AMD ani Intel ji nechcou. (což je asi hlavní důvod proč předpokládám úspěch procesorů Isiah)

Takže ponaučení zní: Kupte si drobátko akcií společnosti VIA a určitě vyděláte
DJ4U (4)|29.3.2008 13:45
Novou konkurenci můžeme očekávat stěží. Trh spěje k monopolizaci. Jestli nVidia koupí Viu, tak by zde vznikl mnohem konkurenceschopnější firma, která už by mohla nalézt mezery na trhu a hlavně by měla dobrou pověst.
Pokud se podíváme blíže jen na trh s notebooky a HTCP:
HTCP je na vzestupu a trh bude chtít daleko více mobilních počítačů s větší výdrží, kde by nVidia mohla uspět s procesory Via a dejme tomu vlastními úspornými grafickými kartami něco nabídnout. A hlavně na to má investiční kapitál. Ale jestliže chtěla nVidia koupit Viu, tak už by to udělala (ale akcie nVidie klesají a klesají). Bohužel když se podíváme na politiku Intelu (řešení vše v jednom - čipset, procesor, gpu), se kterým Intel ukazuje, že běžní uživatelé dají více na marketingem osvědčenou značku, než cokoliv jiného(přeci jenom BFU nepotřebuje integrované grafické jádro s vyladěnými ovladačemi tak jako my, nás je bohužel relativně o hodně méně), chce jen, aby mu to fungovalo. Přeci jenom je to trh, kdo rozhoduje, co se bude vyrábět. Tento obrovský počet prodaných kusů snižuje náklady na výrobu i na vývoj a ostatní firmy tak drží v šachu, neboť jim nedovolí větší marži.

Jinak spojení CPU + VGA je smýšleno pouze jako úspora nákladů a spotřeby (opět originální myšlenka AMD, kde Intel jen kopíruje) a bude vždy představovat low-end.

Závěrem tedy vyplívá, že Via, Sis, S3 ani Matrox nebudou samostatně schopny vydobýt většího významu v tomto odvětví. Změna by se mohla konat pouze se silným partnerem.

BTW díky za pěkné téma a zamyšlení
Komando (0)|29.3.2008 23:11
Proces monopolizacie odvetvi je viditelny nielen medzi PC firmamy ale deje sa v kazdom odvetvi hospodarstva. Ak je firma smerujuca k vitazstvu dostatocne silna, tak nepomozu ziadne protimonopolne urady ani nic podobne, prachy to prevalcuju. Ale ako to uz byva, vitazny moloch casom zlenivie takym sposobom, ze lava ruka nebude vediet co robi prava a to da prilezitost mensim, novovzniknutym 'virus' firmam. :-) VIA, Matrox a spol. v sucasnosti takmer nemaju sancu zamiesat kartami AMDcku, Intelu a NVidii. Jednak su technologicky pozadu a dobehnut ich by stalo majland (ak ma AMD problem drzat krok s Intelom, preco by to zrazu malo byt lahke pre VIU). A potom a hlavne, je tu otazka vnimania zakaznika. Ludia su uz tak opantani reklamou a PR tychto firiem, ze pri obhajovani svojho 'milasika' slintaju ako male vodopady. O boji AMD/ATI/Intel/NVidia vie doslova kazdy skolak na ZS. A toto naucit zakaznika, vytvorit takuto zakaznicku 'vernost' a povedomie o znacke, stalo tieto firmy nemale peniaze.

Sucasny stav vidim tak, ze na odstrel je hlavne NVidia a/alebo AMD/ATI. Myslim ze sefom grafickych oddeleni tychto firiem zacalo a trva mrazenie na chrbte ked sa dopoculi o Larrabee. Skutocne jedina sanca na poriadnu grafiku je v masivnej paralelizacii a v raytracingu. To znamena tisice velmi jednoduchych programovatelnych jadier s malou cache a par instrukciami. Najskor to budu projekty typu Fusion/Larrabee, takze x86 procesory tam este budu. Tipujem ze x86 technologia sa dostane niekde na 64 jadier, 24 nm a radovo 5Ghz. Dalej to uz ale nepojde a bude to aj zbytocne, pretoze dvoj-troj rozmerne polia procesorov, povodne urcene na raytracing budu x86 v pohode emulovat. Cize ostane len to, co Intel v sucasnosti nazyva Larrabee. (ak som to spravne pochopil :-( )

Predstavujem si to asi tak, ze zakaznik si kupi zakladovku s priestorom napr. 50x50 pozicii malickych par-pinovych konektorov/patic a do sacku 20 deka cipov. :-) V jednom cipe bude pole napr. 16x16 = 256 mini jadierok, ktore budu ovela primitivnejsie ako sucasne x86 (nieco na sposob SPU v Cell SBE od Sony (PS3) ). Zakaznik si napicha do zakladovky napr. 10 tychto cipov co mu da 2560 jadierok. V BIOSe si potom nastavi ze 512 jadierok mu bude emulovat napr. 4 jadrovy Phenom (aby si mohol otvorit vela Wordovskych a Excelovskych okien) a zvysok jadierok bude mat za ulohu raytracing v gamesach. Pripadne si to rozdelenie uloh pre 'masu' nastavi az v systeme.

AMD ma vacsiu sancu zachytit trend a myslim ze prvu vlnu este prezije. NVidia ma podla mna problem. Na spajanie sa s VIOu je uz pomerne neskoro a casy samostatnych GK sa pomaly koncia. Navyse su tu dalsi hraci, ktory by si radi odhryzli z mainstreamoveho kolaca, a to firmy okolo Cell-u - IBM a Sony. Sony to s PS3 smeruje jednoznacne od konzol k pocitacom a to je firma ktora ma iny kapital ako AMD/ATI. Necudoval by som sa, keby sa Sony rozhodne zamiesalo do PC businessu kupou NVidie alebo AMD/ATI.
mech13 (5526)|30.3.2008 03:42
Komando: to co pises zni sice pekne, ale ma to takovy problemek... zapominas na software. paralerizace neni nic co by se dalo zvladnout nejakym algoritlmem, takze zadnych nekolik set jadyrek ti nikdy nemuze emulovat jader min. neni problem aby se neco tvarilo jako jader vic, ale min nikdy.

docela se mi libi myslenka ze GPU skonci, a vse bude delat jen procesor pres raytracing.
sany3000 (3)|1.4.2008 17:16
Podle mě bude docela zajímavé sledovat nabídku CPU s GPU uvnitř. Nabízí se pro každý jeden druh CPU kombinovat různé druhy GPU. Na tohle jsem opravdu zvědav. Taky by mě zajímalo co to udělá s trhem "externích" grafik .... Já mám AMD 690G či jak se to jmenuje a úplně mi to stačí .... ok, nadá se na to hrát, resp. pod Wine má CSko jen 17fps....