Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s procesorem prosím help

Kemot (7)|30.3.2008 22:13
mam prob nejak se mi podělal procák... z niceho nic.. prijel sem z francie a zapnu PC psalo to pri nacitani nakej eror s 80 conductor cabel nebo co.. a ukazovalo se mi misto 2500 mhz jen 1100 mhz a dela mi to tak furt.. i ve winech to pise 1100 vubec nevim co s tim slysel sem ze se nejak resetuje procak nebo co. .nevite nekdo jak se to dela?
robky (3195)|30.3.2008 22:28
Znamená to, že máš s najväčšou pravdepodobnosťou slabú baterku, ktorá zálohuje nastavenia v BIOS-e. Prípadne je potrebné vstúpiť pri štarte PC do BIOS-u a nastaviť správne parametre. K tomu erorru 80 conductor cabel - znamená to, že tvoj HDD je pripojený len 40-žilovým signálovým káblom a pre plnohodnotnú podporovanú prenosovú rýchlosť HDD je potrebné zakúpiť 80-žilový kábel.
Kemot (7)|30.3.2008 22:35
no já ho tam možná ten kabel mam ale nevim kerej tam mam zapojit.. sou nejak ty kable popsany? a jak mam presne nastavit ty paramety v biosu?
pegy (757)|30.3.2008 22:35
[QUOTE=Kemot;106327]mam prob nejak se mi podělal procák... z niceho nic.. prijel sem z francie a zapnu PC psalo to pri nacitani nakej eror s 80 conductor cabel nebo co.. a ukazovalo se mi misto 2500 mhz jen 1100 mhz a dela mi to tak furt.. i ve winech to pise 1100 vubec nevim co s tim slysel sem ze se nejak resetuje procak nebo co. .nevite nekdo jak se to dela?[/QUOTE]
No to co pise s tym "80 conductor kabel" je to, ze HDD (hardisk) je spojeny s MB (maticnou doskou) 80 "zilovym" kablom, cize je mozne, ze sa ten kabel povytiahol a teda BIOS ho zle detekuje, alebo ti dakto v PC ten kabel vymenil za starsi/menej zilovy, takze si to skontroluj, ci ti spravne dolieha tento kabel do MB alebo HDD (80 "zilovy" kabel, ma take male akoby rurky pri sebe a maju rozmer asi pol milimetra a musi ich byt strasne vela pri sebe. Starsie verzie tychto kablov mali hrubsie "rurky"). K tomu CPU, mozno je zle nastavena frekvencia v BIOSe, ak si bol dlksie prec a PC bolo vytiahnute z napajania alebo mas uz vybitu bateriu na MB, tak sa mohli hodnoty v BIOSe prestavit. Ak chces dat hodnoty BIOSu do normalnej podoby, musis ho resetnut alebo v BIOSE nastavit hodnoty na vychodzie "reset default seting". K resetu BIOSu, na novsich MB sa to robi Jumperom a v popise k MB si musis najst kde sa to na doske robi, zvycajne to byvaju 3 nozicky spojene jumperom (2 nozicky su spojene jumperom a jedna je volna) a musis tento jumper vytiahnut a spojit tu jednu volnu nozicku zo strednou, vytiahnut jumper a dat ho do povodnej pozicie pred resetom BIOSU, musis vytiahnut zdroj PC z elektrickej siete.
Pr. normalny stav: mas 3 nozicky, jumper su spojene nozicky 1 a 2
Reset BIOSU: Jumper vytiahnes a spojis nozicky 2 a 3
Zapnutie PC: Jumper vytiahnes, zapojis na nozicky 1 a 2, zapojis elektricky kabel do siete a zapnes PC ;)
pegy (757)|30.3.2008 22:37
[QUOTE=Kemot;106337]no já ho tam možná ten kabel mam ale nevim kerej tam mam zapojit.. sou nejak ty kable popsany? a jak mam presne nastavit ty paramety v biosu?[/QUOTE]
Je to taky obrovsky kabel a ma obdlznikovy tvar na strane MB a taky isty tvar na strane HDD ;)
robky (3195)|30.3.2008 22:44
Rozdiel medzi 80 a 40 žilovým káblom spoznáš na prvý pohľad
80-40.jpg
Kemot (7)|30.3.2008 22:55
dik moc chlapi :) už to šlape
robky (3195)|30.3.2008 22:59
Tak to je super - a kde bol problém?
Kemot (7)|30.3.2008 23:09
no hodil sem to default v biosu a ty kable sem prepojil.. kamos se mi v tom totiz nedavno vrtal a nejak to zprehazel :)