reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Neznačková-Gigabyte FX5200 karta s G-Luxon kondíky

trodas (1753)|2.4.2008 11:17
Gigabyte se k ní prostě nezná :)

Kdysi dávno jsem měl GeForce2Ti kartu, pasivně chlazenou VELKÝMI přilepenými chladiči jenž běžela na GPU/ramky 268/240Mhz stabilně. Ale jednoho dne jsem se rozhodl že odříznu zdánlivě nepoužívanou část karty abych měl lepší průtok vzduchu v kejse. Na vrchním pravém rohu karty nebyla žádná součástka... Karta poté stále ještě fungovala, ale nyní měla jen polovinu - 32MB - paměti a hra Return to the Castle Wolfenstain začala škubat protože najednou nebylo dost videopaměti pro textury...
Takže jsem chtěl nějaké rychlé řešení a koupil jsem tedy levnou FX5200 kartu a okamžitě jsem toho litoval, protože byla znatelně pomalejší než ta stará GF2Ti i když jsem ji dokázal přetaktovat z 250/166 na 295/205Mhz... Toto zklamání vedlo ke koupi Radeon 9100 karty což vedlo k ještě většímu zklamání s rychlostí a driver problémy v SoF2 hře - v té době mé favorizované hře. Ale to je na delší a jiný příběh.

Takže tak se ta karta dostala ke mě. Občas jsem ji používal na testování a podobně, i když ten Zalman heatpajpový chladič se ukázal často limitující v tom smyslu, že se karta všude nevleze. Ale na to se podívám a možná nějaký jiný chladič pořídím - alespoň na testování - později ;) (pokud vůbec, lol)

Takhle celá ta karta vypadá:



Teď během OCW souteže sponzorované ECS o dosažení nejnižšího 3DMark 2005 výsledku ( http://my.ocworkbench.com/bbs/showthread.php?t=62120 ) jsem si řekl že bych tuto pomalou kartu mohl využít k získání nejnižšího skóre. Spolu v VIA C3 procíkem by to mohlo dat světový rekord, když to nacpu do Abit BX133-Raid desky na které jsem nedávno vyměnil kondíky ;)
Ovšem při pořádném podtaktování se karta stala nestabilní. Samozřejmě očividným viníkem jsou G-Luxon kondíky. Tady je máme:



Karta používá tyhle kondíky:
Gigabyte FX5200
---------------
5x 1000uF 6,3V d10 G-Luxon
1x 510uF 4V d8 Sanyo Os-con
1x 100uF 10V d5 Nichicon VR



Je jasné, že Os-con polymerový kondík je skvělý a protože zatím nemám větší/lepší polymer tak zůstává. Očividně je použit pro filtrování napětí pro GPU.



Proto asi můžu podtaktovat GPU tak nízko jako na 8Mhz a stále ješťe funguje dobře v 3D :D Paměť je ovšem jinej příběh. S podtaktováním na 66Mhz to nikdy nedalo celý 3DMark (trvalo to tak 12 - 16 hodin na pořádně zatížené mašince, takže si to vemte...) a na 60Mhz to nedokázalo ani iniciovat 3D! ;) S G-Luxony, samo.

Teď s Samxony GC:



Dokáže zvládnout celý 3DMark na 50Mhz! A možná to půjde i níž, nezkoušel jsem to ještě ale snad by mohlo... Uvidíme. Nicméně je jasný, že změny pro lepší overclock/underclock jsou v podstatě ty samý! Oba dva případy prostě jen hodně stresují napěťové regulátory ;)



Použil jsem 1500uF Samxon GC d10 kondíky což navýšilo trošku kapacitu protože věřím že to dost pomůže při podtaktování. Ale design karty je prapodivný. Nejdříve ze všeho je třeba říci, že má obráceně udanou polaritu kondíků na tištěném spoji. Všechny ostatní základní desky/grafiky/zvukovky označují bíle vybarvenou polovinou kruhu na desce "minus" polaritu. Na této kartě (a na Gigabite FX5600XT kartě, podívejte se zde: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=14441 ) je polarita OBRÁCENA!
A to není vše. Všimněte si jak daleko (první fotografie) jsou kondenzátory od ramek! To není moc dobré. Kondenzátory mají podporovat a filtrovat napětí co nejblíže k místu kde je "spotřebováváno". Mít je na druhém konci desky není zrovna dobrý návrh grafiky. Možná proto se Gigabyte k té kartě nezná? ;) Budou se za ten design asi stydět a že mají proč! :p



Vidíte to? Někdo si uvědomil že ty ramky vyžadují přidání podpory přímo k nim, takže připravil místo pro přidání dalšího podpůrného kondíku, ale pro cenové optimalizace se na něj asi nikdy nedostalo. To samozřejmě volá pro přidání nějakého pěkného SMD d8 polymeru aby podpořil filtrování napětí do ramek a umožnil tak lepší overclock/underclock :D
Alespoň tak něco kolem 470uF by mělo určitě pomoci. To umístění je přímo paralelne spojeno s jedním z Samxon GC 1500uF kondíků (s tím vpravo nahoře na první fotce), takže...



Tak alespoň že jsem jádro té karty pořádně vylapoval ;)



A teď pojdme zkusit pořádně, pořádně tvrdě jak nízké scére z karty dostanu! :D


Tohle mě dostalo na skóre 31 bodů a to je jen začátek!

Poté jsem dosáhl scóre [color=Red]6[/color] bodů v 3DMarku 2005! :D

Samxon kondíky jsou super! Teď je načase otestovat 4Mhz takt jádra grafiky... ;)

Abit BX133-Raid, VIA C3 Nehemiah 66 x 9
Gigabyte(?) FX5200 8/50Mhz



3DMark 2005 6 3D marks / 8 CPU marks, GPU at 8/50 :D
http://service.futuremark.com/compare?3dm05=2985939
(link se stane neplatným jakmile postnu lepší - nižší - skóre ;) )

Škoda jen, že poté, co jsem vypnul nějaké ty nVidia zmatky a službu nVidia Display Driver Service jenž jen zdržují a obtěžují, se WHQL 93.71 přestaly v 3DMarku 05 hlásit jako WHQL drivery, což me diskvalifikovalo ze soutěže... :o