Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SCSI disky

johnny1985 (8)|2.4.2008 14:33
Ahoj,

koupil jsem si dva starší SCSI disky:

1. Seagate Cheetah ST136403FC (na obrázku s menším konektorem)
2. Quantum Atlas V U160 SCSI (na obrázku s tím větším konektorem)

Takže SCSI disk mám v ruce poprvé v životě, takže budou mé otázky možná stupidní... :crazy:
,ale co mě první zarazilo byla absence klasického napájecího konektoru. Na disku jsou jen konektory pro datový přenos a to ještě každý jiný. Takže bych byl rád kdyby mi někto poradil jaký použít řadič, jak se to napájí a pro jaké je to přesně rozhraní. Jeden je U160 SCSI, ale ten druhý nevím.


+ přidávám fotky:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]


díky moc všem
slowak1982 (134)|2.4.2008 14:46
[QUOTE=johnny1985;107381]Ahoj,

koupil jsem si dva starší SCSI disky:

1. Seagate Cheetah ST136403FC (na obrázku s menším konektorem)
2. Quantum Atlas V U160 SCSI (na obrázku s tím větším konektorem)

Takže SCSI disk mám v ruce poprvé v životě, takže budou mé otázky možná stupidní... :crazy:
,ale co mě první zarazilo byla absence klasického napájecího konektoru. Na disku jsou jen konektory pro datový přenos a to ještě každý jiný. Takže bych byl rád kdyby mi někto poradil jaký použít řadič, jak se to napájí a pro jaké je to přesně rozhraní. Jeden je U160 SCSI, ale ten druhý nevím.


+ přidávám fotky:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]


díky moc všem[/QUOTE]

Ten vetsi konektor je SCA 80pin. Aby se to dalo pripojit na 68pin SCSI LVD kabel je nutne pouzit redukci, viz. [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Pak to pripojis na nejaky U160 radic, napr. Adaptec 29160N nebo Mylex AcceleRAID 170 jako mam ja. Radicu se da v bazarech sehnat dost. Ja ten adaptec koupil za 100Kc.

Ten mensi je 40pin FC-AL, coz je Fibre Channel.
johny__g (6387)|2.4.2008 14:48
Ten první disk je pro rozhraní [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] (to FC na konci). Je to speciální rozhraní pro serverové disky. Řadič asi bude pěkně drahý a nevím jestli se dělá vůbec s rozhraním PCI 32bit, spíše to PCI-X nebo PCI-E.

Ten druhý nevím, obrázky se mi nějak nechcou stáhnout, ale jestli nemá klasický molex konektor na napájení, tak to bude 80 pin SCSI rozhraní. Jestli máš jen 68 pin kabel/řadič, potřebuješ redukci 68/80 pin, napájení i data jdou přes ten jeden konektor.

Edit: takže ano, je to ten 80 pin konektor.
Na co ty disky chceš použít?
johnny1985 (8)|3.4.2008 15:25
a řadič přímo pro 80-pin SCA se asi nevyrábí, nebo jo?? Takže si seženu řadič + tu redukci jak mi radíte.


a co se týče toho druhého 40-pin tak na to můžu asi rovnou zapomenout...nebo by šel také přes nějakou redukci na klasický řadič?


Jinak použít je chci na svůj osobní PC s Linuxem...původně to měli být klasické IDE disky, ale blbou domluvou mám nakonec SCSI.
johny__g (6387)|3.4.2008 15:34
No řadič + kabel + redukce to tě vyjde tak na 300 - 500 Kč, záleží kde seženeš. Za tu cenu koupíš 80 - 120 GB IDE disk, navíc ti odpadnou starosti s ovladači pro řadič pod linuxem.
johnny1985 (8)|3.4.2008 15:44
takže jako řadič bych použil Adaptec AHA-2940 ten by měl být ok a snad by neměli být třeba ani žádné další ovladače(Debian 4).

Když už ten disk mám tak ho zprovozním i když to bude trochu dražší, s SCSI rozhraním jsem ještě nedělal, tak mi to dá alespoň nějaké zkušenosti ...
johnny1985 (8)|3.4.2008 15:48
a jinak bych potřeboval doporučit nějaký obchod, kde koupím redukci i kabel zároveň.

PS: tu redukci připojím přímo na disk a pak odvedu 68-pin konektorem na řaďič?
johny__g (6387)|3.4.2008 17:03
Nene, redukci připojíš k disku a do ní 68 pinový kabel od řadiče a napájení molexem. Redukci i kabel bych zkusil po bazarech. Jednu tu mám i s tím kabelem, ale zatím ji používám v PC, který chcu prodat, ať už s diskem nebo bez.
slowak1982 (134)|4.4.2008 12:13
[QUOTE=johnny1985;107886]takže jako řadič bych použil Adaptec AHA-2940 ten by měl být ok a snad by neměli být třeba ani žádné další ovladače(Debian 4).

Když už ten disk mám tak ho zprovozním i když to bude trochu dražší, s SCSI rozhraním jsem ještě nedělal, tak mi to dá alespoň nějaké zkušenosti ...[/QUOTE]

Dej si tedy pozor, ktery model radice sezenes. 2940 je siroky pojem, muze mit prenosovou rychlost od 10-80MB/s, disk s U160 ma teoretickou max. 160MB/s, rychlost PCI sbernice je max 133MB/s. Aby radic zbytecne nebrzdil.

Redukce jsem bral nove ze softcom.cz, protoze je dovezli i na prodejnu v Ostrave. Kabel nejlepe v bazaru.

Ja jsem s Adaptec radici nemel na linuxu problem (mandriva, ubuntu).
johnny1985 (8)|4.4.2008 14:46
[QUOTE=johny__g;107921]Nene, redukci připojíš k disku a do ní 68 pinový kabel od řadiče a napájení molexem. Redukci i kabel bych zkusil po bazarech. Jednu tu mám i s tím kabelem, ale zatím ji používám v PC, který chcu prodat, ať už s diskem nebo bez.[/QUOTE]

takže kdybych nic nesehnal mohli bysme se pak spolu domluvit na nějaké ceně, kdybys teda chtěl prodat jen tu redukci a kabel??

-----------------------------

jinak ten přesný typ řadiče si zjistím... jinak tu mám ještě Adaptec 29160, ten by byl asi lepší a AHA 2940UW

-----------------------------

a dále tu mám tři fotky kabelů, ale nepoznám jestli je nějaký z nich 68-pin,všechny by měli být na SCSI alespoň to píší jejich prodejci...tak mi je prosím skoukněte.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
johny__g (6387)|4.4.2008 16:10
Dám kdyžtak vědět v bazaru, jestli PC prodám.

Ten Adaptec 29160 - není náhodu do 64 bit PCI sběrnice? 2940UW by měl stačit bohatě.

Obrázky se nějak nechcou stáhnout, s tím uloz.to mám vždycky problémy, nevím proč.

Edit: 68 pin disk s kabelem máš tady a ten konektor na PCB redukce je právě ten 80 pin.
johnny1985 (8)|4.4.2008 18:25
koukám, že na té tvé redukci je 80-pin konektor male a na mém disku je taky male...to maj některý konektor male a n. zase female, nebo je to jen ilustační fotka??