Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): Problém s vytížením procesoru

Neregistrovaný (0)|11.4.2008 16:27
Jméno tazatele: Jirka

Znění dotazu:
Ahoj,

mám problém s výkonem procesoru - pokazila se mi stará (unknown) deska a tak jsem koupil novou (ASROCK), která podporuje starší procesory od AMD do SocketuA (462), protože jsem nechtěl moc do přestavby investovat Jenže když jsem vše zapojil a spustil, zdálo se nejdřív, že to běží v pohodě, ale při spuštění jakékoli "náročnější" aktivity jdou hodnoty vytížení procesoru hned do 100% (stačí si ve webovém prohlížeči spustit video přes flash player.. nebo i jen surfovat). Přijde mi, že vše ukazuje na špatnou funkčnost procesoru, ale nechce se mi moc riskovat, že koupím nějaký nový z bazaru a bude to stejné.. Nevíte někdo, čím by to mohlo být?

Díky

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
deska: ASROCK K7S41GX, procesor Athlon 1000MHz, RAM 1GB Kingston 333, VGA GForce2 MX400 a pak klasické komponenty
mech13 (5526)|11.4.2008 16:42
procesorem to nebude, to by se ani nerozbehly windows

nejspis problem s ovladaci
byla provedena cista instalace systemu? jestli se jedna o win XP, maji zaintegrovan SP2? jsou nainstalovany vsechny ovladace k zakladni desce a grafice?
Neregistrovaný (0)|11.4.2008 16:54
Windowsy jsou kompletně nově nainstalované i s SP2. Ovladače k desce jsou taktéž kompletně nainstalované. Grafiku si Windowsy našli a nainstalovaly sami.. Právě to mi je divný - vše proběhlo v naprostém pořádku a když jsem si chtěl spustit filmeček, tak to vůbec ani nešlo - seká se i ten flashplayer..
r34ktor (7477)|11.4.2008 16:59
Stáhni si Process Explorer a zjisti, jaký proces CPU tak vytěžuje. Lze použít i Správce souborů, jež je součástí OS, ale ten nedisponuje pokročilými možnostmi diagnostiky, které možná budou v další fázi potřeba.
Neregistrovaný (0)|11.4.2008 17:07
Ok, díky moc za radu - zkusím podrobnější zkoumání. Bohužel až doma - teď jsem v práci.. Ale co jsem tak zběžně koukal, přes správce úloh, tak to vytížení bylo největší právě na spuštěné aplikaci tzn. třeba firefox.. Ale nechci střílet odboku - mrknu na to a napíšu výsledky.

Díky!
r34ktor (7477)|11.4.2008 17:17
Ještě mě napadá, jestli ti jede procesor vůbec na správné frekvenci. AMD Athlon Thunderbird 1000 se dělal s FSB 100MHz (model B) i FSB 133MHz (model C). Pokud máš novější, mohla deska nesprávně nastavit FSB na 100, čímž vlastně běží podtaktovaný. Zkontroluješ to pomocí CPU-Z.
Pabler (425)|11.4.2008 18:09
Este ma napada ohladom tych ovladacov, mne ich tiez Win natiahne a vyzera ze vsetko ide OK, no stací ak chcem posunut okno s obsahom (napr. tento PC) a ide to ako slideshow
po nainstalovaní ovladacov GPU od vyrobcu to uz ide ako ma ...
tak ak na nic neprides, give it a try...
husky14 (4214)|11.4.2008 18:13
[QUOTE=Pabler;111072]Este ma napada ohladom tych ovladacov, mne ich tiez Win natiahne a vyzera ze vsetko ide OK, no stací ak chcem posunut okno s obsahom (napr. tento PC) a ide to ako slideshow
po nainstalovaní ovladacov GPU od vyrobcu to uz ide ako ma ...
tak ak na nic neprides, give it a try...[/QUOTE]Winy ti nainstalovaly jen základní VGA drivery, s těma nic nerozchodíš.... proto to slideshow.
Neregistrovaný (0)|12.4.2008 14:07
Tak jsem zatím zjistil, že procesor je Duron 1000MHz (trišku jsem se na začátku mýlil :-) Každopádně FSB frekvence je 200MHz a na desce jsou jumpery nastaveny taktéž na 200MHz. Co se týče těch procesů, tak nejvíce žere, jak už jsem psal, daná probíhající aplikace např. firefox. Mimoto se tam docela často objevují vyšší hodnoty u položky Interrupts.

Zkusím ještě teda přeinstalovat ty ovladače na origoš..
r34ktor (7477)|12.4.2008 14:17
[QUOTE=Neregistrovaný;111346]Mimoto se tam docela často objevují vyšší hodnoty u položky Interrupts.[/QUOTE]
To bude, řekl bych, klíčové. Stáhni si DPC Latency Checker a spusť monitorování. Dostávají se při práci s PC hodnoty do červených čísel?
Neregistrovaný (0)|12.4.2008 14:52
Při stahování mi hodně žere vsmon.exe od Zonelabs (mezi 20 a 40%) a taky ashServ.exe od Avastu tak kolem 15%.. firefox.exe bere při činnosti v rozmezí od minimálních hodnot do 80%.. A dost se na vytížení taktéž podílí ty HW Interrupts
Neregistrovaný (0)|12.4.2008 14:54
Teď na to koukám - dost často tak kolem 8000mikroS
r34ktor (7477)|12.4.2008 14:55
Nevím, jestli jsme si rozuměly, ale měl jsem na mysli monitorování DPC Latency Checkerem.
Neregistrovaný (0)|12.4.2008 14:58
jj, textový výstup: "Some device drivers on this machine behave bad and will probably cause drop-outs in real-time audio and/or video streams. To isolate the misbehaving driver use Device Manager and disable/re-enable various devices, one at a time. Try network and W-LAN adapters, modems, internal sound devices, USB host controllers, etc." Zkusím se zachovat podle doporučení... A hodím sem výsledky. Jen nevím, jestli to stihunu ještě teď. Kdyžtak až večer.

Díky!
r34ktor (7477)|12.4.2008 15:12
Po odeslaní výtky jsem zjistil, že už jsi to doplnil. ;)

Ano, postupuješ tak, že ve Správci zařízení vypínáš jednotlivá zařízení a sleduješ, jestli to pomohlo.

Při vypínání je doporučeno postupovat následovně:
- síťové adaptéry
- interní modemy
- interní zvukové karty
- další rozšiřující karty (TV, FireWire apod.)

Pravděpodobně půjde o konflikt zařízení, nebo chybný ovladač.
Neregistrovaný (0)|13.4.2008 17:48
Zdravim!

Tak musím všem, co se účastnili na konzultaci mého problému, strašně moc poděkovat. Vše už nyní funguje, jak má. Měl jsem sice pár problémů při eneable/disable jednotlivých komponent a nakonec jsem musel znovu reinstalovat windows ale po totmto kroku se již vše snáší v pořádku a DPC Latency Checker hlásí jen:"This machine should be able to handle real-time streaming of audio and/or video data without drop-outs." a hodnoty se pohybují max kolem žlutých hodnot (1000mikroS) při streamingu jinak nepřekročí zelenou hranici 500 (předtím jsem měl klíďo 16000).. Takže ještě jednou díky moc - ušetřili jste mi dost času a peněz.

Díky. Mějte se.

Jirka

PS: Hlavně teda děkuju uživateli r34ktor - díky jeho radám jsem problém vyřešil a nešel koupit novej proc, což by vlastně vůbec nepomohlo.. :-)