reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nelze bootovat z SATA DVD mechaniky

martin1961 (4)|15.4.2008 21:11
Dobrý den,
koupil jsem si novou DVD mechaniku LG GH20LS10 (SATA) a zadělal jsem si o problémy s mojí starší základní deskou Asus A8V Deluxe. Po prvním restartu nebyla mechanika vidět ve Windows (XP). Aktualizoval jsem ovladače (BIOS) desky i SATA řadičů. Výsledek je kladný, windows ji přijala a funguje v pořádku. Když PC startuje, tak při skenování řadiče se načtou obě zařízení, jak disk, tak DVD mechanika. Nelze ale z ní bootovat. V nastavení BIOSu chybí v seznamu bootovacích zařízení. V nabídce zůstal jen disk (SATA). Na desce jsou dva řadiče SATA. Promise PDC20378, ten nepoužívám protože nedokáže DVD mechaniku identifikovat a druhý řadič (ten používám) je integrovaný do chipsetu VIA VT8237. K tomuto řadiči je připojen i disk. Obě zařízení jsou načtená jako master. V utilitě "VIA V-Raid Utility" ve windows je DVD mechanika viděna také správně. Zkrátka všechno je v pořádku, "pouze" nelze z DVD mechaniky bootovat.
pegy (757)|15.4.2008 23:05
[QUOTE=martin1961;112775]Dobrý den,
koupil jsem si novou DVD mechaniku LG GH20LS10 (SATA) a zadělal jsem si o problémy s mojí starší základní deskou Asus A8V Deluxe. Po prvním restartu nebyla mechanika vidět ve Windows (XP). Aktualizoval jsem ovladače (BIOS) desky i SATA řadičů. Výsledek je kladný, windows ji přijala a funguje v pořádku. Když PC startuje, tak při skenování řadiče se načtou obě zařízení, jak disk, tak DVD mechanika. Nelze ale z ní bootovat. V nastavení BIOSu chybí v seznamu bootovacích zařízení. V nabídce zůstal jen disk (SATA). Na desce jsou dva řadiče SATA. Promise PDC20378, ten nepoužívám protože nedokáže DVD mechaniku identifikovat a druhý řadič (ten používám) je integrovaný do chipsetu VIA VT8237. K tomuto řadiči je připojen i disk. Obě zařízení jsou načtená jako master. V utilitě "VIA V-Raid Utility" ve windows je DVD mechanika viděna také správně. Zkrátka všechno je v pořádku, "pouze" nelze z DVD mechaniky bootovat.[/QUOTE]
No ako nahle som sa docital, ze je to VIA, tak mi bolo vsetko jasne, mal som podobny problem a mne BIOS SATA mechaniku ani nevedel rozpoznat tiez na cipsete VIA a nerozbehal som to ani po vyskusani vsetkeho mozneho... Nakoniec som to vyriesil vymenom DVD za IDEckovu :( Fakt netusim ako ti v tomto pomoct, snad sa najde niekto ci cipsety VIA+SATA pozna lepsie ;)
hippouss (246)|16.4.2008 15:54
Presne tohle jsme resili s kamosem taky na VIA chipsetu a bohuzel jsme s tim nehnuli, takze to tu budu sledovat jak ostriz jeslti s tim nekdo hne ;)
johny__g (6387)|16.4.2008 16:04
Není v možnostech bootování něco jako SCSI zařízení?
hippouss (246)|16.4.2008 16:09
[QUOTE=johny__g;112999]Není v možnostech bootování něco jako SCSI zařízení?[/QUOTE]
takhle sem bootoval na svym starym aušusu A7V600 muj SATA disk, kdy jeste DVD SATA mechaniky nebyli, ale na ty desce, co ma kamos tuhle moznost nema...
Ste mi nasadili brouka do hlavy, musim zjistit co ma presne za desku a jeste na to cihnout ;)
pegy (757)|16.4.2008 21:16
Dalsia moznost, JA mam dosku MSI a pri bootovani mi ponuka moznost stlacit lacidlo F11 a tam si vyberiem s coho chcem botovat... A ked nastavis postupnost botovanych zariadeni FDD/CDROM/HDD ani tak sa nechyti?
martin1961 (4)|16.4.2008 22:34
[QUOTE=johny__g;112999]Není v možnostech bootování něco jako SCSI zařízení?[/QUOTE]
V BIOSu této desky není v nastavení bootu seznam možných zařízeni jako například FDD, CD-ROM, SCSI, Disk0...atd., ale přímo typ nalezených zařízení. Můj disk tedy není označen jako Disk0, ale přímo ST316082. Jelikož jsem FD mechaniku zrušil, DVD SATA mechanika není vidět, tak ten disk je jediné zařízení v seznamu bootovacích zařízení.
martin1961 (4)|19.4.2008 10:43
Na co vlastně potřebuji bootovací mechaniku, když mám skvělý, stabilní OS Windows XP!?! Za celou dobu provozu XPček zkolaboval asi třikrát do modré smrti, ale sám provedl restart a běžel zase dál. Je fakt, že jsem několikrát OS přeinstalovávál, ale důvodem byla chyba obsluhy, tedy mne (oops). Navíc při těch neustálých restartech mně připadá, že s tou SATA DVD mechanikou PC nabýhá o kousek rychleji. Jestli je to mechanikou, nebo tím, že se netestují IDE zařízení, nevím. Mám novou vypalovačku, PC rychleji nabíhá, co si můžu přát víc?
Tímto ukončuji tuto debatu a děkuji všem účastníkům za projevený zájem.
pegy (757)|19.4.2008 14:20
[QUOTE=martin1961;114143]Na co vlastně potřebuji bootovací mechaniku, když mám skvělý, stabilní OS Windows XP!?! Za celou dobu provozu XPček zkolaboval asi třikrát do modré smrti, ale sám provedl restart a běžel zase dál. Je fakt, že jsem několikrát OS přeinstalovávál, ale důvodem byla chyba obsluhy, tedy mne (oops). Navíc při těch neustálých restartech mně připadá, že s tou SATA DVD mechanikou PC nabýhá o kousek rychleji. Jestli je to mechanikou, nebo tím, že se netestují IDE zařízení, nevím. Mám novou vypalovačku, PC rychleji nabíhá, co si můžu přát víc?
Tímto ukončuji tuto debatu a děkuji všem účastníkům za projevený zájem.[/QUOTE]
Naco ti je botovacia mechanika??? To zistis az v tedy, ked ti umrie XP tak, ze ho uz nebudes moct zapnut a budes musiet instalovat widli... ;) Ok tak vela zdaru pri nezniceni XP (ak cvhces aby ti dlho vydrzalo XP, uz donho nic neinstaluj :))