Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 45

Téma: Otestování stability počítače programem Prime95

Starousedlík SHW Avatar uživatele trodas
    Registrace
    Oct 2007

Prime95 stabilní počítač je základ. Bez tohoto testu nemá cenu se do ničeho dalšího pouštět. Pokud Prime nehodí na těchto třech testech s nastavením jak je ukázano chybu, je počítač stabilní - alespoň co se základní desky týče a jejího napájení při zátěži CPU. Jinak ne.

Test CPU

Test pamětí

(test pamětí je vhodné zadat - jak je ukázáno - od velikosti FFT 1792 - tak se nečeká na chybu dlouho a do kolonky memory in use je dobré zadat o 150MB méně než je fyzické paměti v počítačí (méně také množství paměti vyhrazené třeba pro grafiku u desek s integrovanou grafikou) v případě WinXP. Optimalizovaným Win2000 stačí 90MB aby neswapovaly (občas 80...) ale třeba Vistě nevím-nevím kolik bude stačit )

Test PWM (napájeni boardu)

Všechny testy je rozumné nechat běžet nejdříve rychle, jen 20 až 30 min každý, a pokud nebude žádná chyba, tak pak 8 hodin každý. Pokud ani poté nedojde k žádné chybě, tak je počítač stabilní. Pokud k chybě dojde, no - pak je to jasné - nestabilní počítač. Nutný zásah do hardware. Podle testu při kterém došlo k chybě bude jasné, kde je problém.

U CPU pomůže snížit rychlost (overclock) CPU či zvýšit Vcore - ale bacha na chlazení.
    U pamětí jsou buď vadné, nebo je honíte moc rychle a je třeba dát jim menší frekvenci a pomalejší časování.
    U chyby při PWM testu je jasná nedostatečnost stability napájení - takže šnížit frekvenci a napěti do CPU a poohlédnout se po lepším zdroji/desce či zkontrolovat kondenzátory jenž zvláště na starých mainboardech nejsou ani kvalitní, ani spolehlivé.
    Připojené soubory Připojené soubory
    Odpovídat lze po přihlášení

Obyvatel SHW
    Registrace
    May 2006

To je pekne. Ale za chvili prijde leto. Teplotu doma budes mit najednou z 23 na 33 a muzes testovat znova. Pretaktovani nedelam, je to niceni komponent, ktere uz tak dostavaji zabrat. Vyrobce asi moc dobre vi, proc jeho komponenty maji nastavene nejake parametry. Pro test noveho PC (bez pretaktovani) staci jeden cyklus memtestu, test HD Tune a 2 cykly v 3DMarku. Tak to delam uz dlouho a postup se mi osvedcil.

Registrace
    Oct 2007

To je pravda, nicmene mas mit rozum a nehnat overclock tak na hranu, aby se to pri otepleni nestihalo chladit, ze jo

Jinak Prime 95 v testu vypada takto:

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od pcmaker Zobrazit příspěvek
    To je pekne. Ale za chvili prijde leto. Teplotu doma budes mit najednou z 23 na 33 a muzes testovat znova. Pretaktovani nedelam, je to niceni komponent, ktere uz tak dostavaji zabrat. Vyrobce asi moc dobre vi, proc jeho komponenty maji nastavene nejake parametry. Pro test noveho PC (bez pretaktovani) staci jeden cyklus memtestu, test HD Tune a 2 cykly v 3DMarku. Tak to delam uz dlouho a postup se mi osvedcil.
    OC je vec konkretneho kusu HW, je dobre prebehnut dake recenzie nanete a potom skusat podobne frekvencie ako sa dosiahli v testoch, samozrejme nezabudunt na adekvatne chladenie/napajanie. Ja u noveho PC pouzivam najskor 3D/PC Mark a ak vsetko prebehne ok, skusim este Everesta a tym koncim, ak sa vyskitnu problemy potom idem po komponentoch.. Memtest, Prime 95 ... OC je dobra vec, ktora prida vykon zdarma, ale vsetko musi byt riesene z rozumom... Prime95 je velmi dobry test pre CPU aj pamet a da sa tym vela ziskat o stave PC

Čestný člen Avatar uživatele mech13
    Registrace
    May 2006

husky14 me pozadal, jestli bych nemohl vyzkouset programek OCCT a porovnat ho s Orthosem a TAT... takze:
    Kód:
    Co 		CoreTemp	Spotreba
    Idle		30		91

Orthos
    Small FFT	58		150
    Large		55		153
    Blend		52		149

TAT		61		164

OCCT
    2minuty		51		148
    4:30		56		153
    5minut		51		148
    nemel jsem nejak moc casu, ale moc me ten program nepresvedcil. kdyz se to po monitorovaci minute rozjelo, tak se to drzelo na 51 stupnich, po dalsi chvilce to skocilo na 56, pak to zase spadlo... dyl nez 10 minut mi to nebezelo (test na jednu hodinu) takze jestli to nekdo zkousel a pak prijde nejaka opravdova bomba, tak to asi bude lepsi nez orthos, ale jestli se to porad opakuje tak radsi pouzivat orthos

u orthosu jsem zkousel i StressCPU - Gromacs core, ale bida - porad paging, teplota i spotreba slabota

Sestava:
    Pentium dual-core E2160 + AC Freezer 7 Pro @ 333*9 = 3GHz 1,45V (kvuli vetsi spotrebe)
    Gigabyte GA-965P-DS3P
    GeForce 6600GT 128MB + Accelero S2
    A-DATA Vitesta EE 800+ 2x1GB
    Samsung HM060II (2,5'' SATA 5400rpm OS)
    Samsung HD501LJ (3,5'' SATA 7200rpm Data)
    Fortron FX500-A

92mm Procesor autoregulace (cca 1200-2300)
    120mm VGA 1000rpm
    50mm Chipset 4000rpm
    200mm Case 400rpm
    Naposledy upraveno uživatelem mech13: 20-04-2008 v 04:51

Banned Avatar uživatele Pavel Boček
    Registrace
    Apr 2007

Citace Původně odesláno od pcmaker Zobrazit příspěvek
    ...
    Proč sis tedy kupoval 5000+ BE když netaktuješ

Jinak já raději Stress Prime 2004/Orthos, Prime 95 je prostě starý a ne zřídka nachází chyby tam, kde nejsou. Pro klid duše to nechávám tři hodiny, ale obvykle pokud se chyba neukáže do půl hodiny, všechno je OK.

Čestný člen Avatar uživatele husky14
    Registrace
    Jun 2007

Citace Původně odesláno od mech13 Zobrazit příspěvek
    husky14 me pozadal....
    Ty skoky teploty budou asi tím, že to testuje střídavě CPU a ramky, aspoň si myslím....

Možná bys moh ještě zkusit nastavit test "Vlastní (Nekonečno)" a místo Mix zvolit jen CPU.

Každopádně dík za otestování, vypadá to, že TAT je pořád nejlepší. Bohužel mi na 45nm CPU nejede

Posílám k+
    Naposledy upraveno uživatelem husky14: 20-04-2008 v 16:20

Registrace
    Apr 2007

Já bych spíše řekl, že narozdíl od prime 95, což je prehistorický program na "testování" hrubé výpočetní síly, tak TAT od Intelu využije všechno, co CPU umí (např. další instrukce apod.), naplno využije cache a RAM.

Registrace
    Oct 2007

Aha, oblibene...

Prime 95 je prostě starý a ne zřídka nachází chyby tam, kde nejsou

To je, prosimte, desna kravina. Ze Prime95 vytezuje masinu vic nez jine testery a tak tu chybu najde neni zadne "nachazeni chyb tam, kde nejsou" ale nestabilne pretakteny pocal, vime?

Ze i Prime nestable pocal muze jet roky aniz by si BU neceho vsiml je vec druha - staci mu spravne a poradne pokourit a chyba se projevi...

Obyvatel SHW Avatar uživatele OdMajkla
    Registrace
    Jan 2008

Citace Původně odesláno od Pavel Boček Zobrazit příspěvek
    Proč sis tedy kupoval 5000+ BE když netaktuješ

Jinak já raději Stress Prime 2004/Orthos, Prime 95 je prostě starý a ne zřídka nachází chyby tam, kde nejsou. P
    Jak někdo může vědět, že Prime najde chybu TAM KDE NENÍ ? Neni tohle trochu kravina ??? Takže Pavle Ty asi zřejmě víš lépe než program kde je chyba že ?

Registrace
    Apr 2007

No, Stress prime 2004 chybu nenašel, další testy také ne a měsíce mašina jede s 85% zatížením v BOINCu. Nikdy žádná chyba, žádný pád, žádná nedokončená úloha v BOINCu, žadný BSOD. Tak že by

Btw pokud někdo chce nechávat běžet Prime 95 nebo cokoliv jiného přes noc, jeho věc, ale mám ověřeno, že když to člověk přežene, chyba se objeví buď okamžitě nebo do deseti minut. Obvykle to nechávám tak 2-3 hodiny, ale i to je ztráta času...přes noc bych byl blázen Nepotřebuji mít PC takové, že nevyhodí nikdy a nikde, za žádných okolností chybu (i kdybych to v troubě pekl ). Stačí mi, že je stabilní v běžném provozu. A k tomu opravdu není nutné nechávat to běžet noc nebo dny a noci...pravděpodobnost, že se taková chyba objeví, je 00 nic.

Starousedlík SHW Avatar uživatele cool.user
    Registrace
    May 2006

Btw pokud někdo chce nechávat běžet Prime 95 nebo cokoliv jiného přes noc, jeho věc, ale mám ověřeno, že když to člověk přežene, chyba se objeví buď okamžitě nebo do deseti minut. Obvykle to nechávám tak 2-3 hodiny, ale i to je ztráta času...přes noc bych byl blázen
    A jeje, zase zavery delane ze zkusenosti s jednou sestavou...

Ja se setkal s athlon 64 newcastlem kterej pri testovani hodil chybu v prime95 az po 8-12 hodinach. A stejne jako u tebe, bylo podle majitele vse stabilni, az na HL2, kterej sletel do 15 minut. Takze bych se doopravdy hezky zasmal az ti za nejakej cas sleti nejaka aplikace a ty nebudes naprosto tusit cim to je, vzdyt prece cpu ti nemuze hodit chybu...

Nepotřebuji mít PC takové, že nevyhodí nikdy a nikde, za žádných okolností chybu (i kdybych to v troubě pekl ). Stačí mi, že je stabilní v běžném provozu. A k tomu opravdu není nutné nechávat to běžet noc nebo dny a noci...pravděpodobnost, že se taková chyba objeví, je 00 nic.
    Rozumnej clovek radsi obetuje par mhz na jadre nez aby riskoval ze mu nekdy system sleti a zpusobi nejakou skodu (ted se nebavim o HW skode).

Registrace
    Apr 2007

No, zase to jsou závěry z několika sestav...

Prosím, neříkám, že taková věc nikdy nenastane, ale já striktně odmítám plýtvat svým časem a elektřinou na to, aby mi PC jelo zbytečně 12 hodin. Navíc pokaždé změně znovu testovat OC a stabilitu -> to už vyplýtvám několik dní, no nejsem blázen U mě na sestavách nikdy žádná chyba nenastala (a např. na své sestavě jsem hrál skoro všechno a totéž). Kdyby nastala, tak hned vím, čím to je a budu adekvátně reagovat. Spíše si ale seženu vodní chlazení a např. z toho svého Athlonu XP, na kterém jsem teď, vytáhnu těch 2,5 GHz třeba násilím, než se poddat a OC snížit (těch ubohých 100 MHz, které tam mám teď, nehodlám obětovat NIKDY).

Starousedlík SHW Avatar uživatele cool.user
    Registrace
    May 2006

No, zase to jsou závěry z několika sestav...
    ze dvou?

Prosím, neříkám, že taková věc nikdy nenastane, ale já striktně odmítám plýtvat svým časem a elektřinou na to, aby mi PC jelo zbytečně 12 hodin.
    To je sice hezke ze ty odmitas, ale to neznamena ze clovek kterej tohle podstoupi je blbec .
    Rekneme ze prumerne pc je zapnute 3 hodiny denne, vydrzi cca 2 roky. To mame zhruba 2190hodin pracovniho casu, hmmm ano, to se doopravdy nevyplati investovat par hodin do 100% overeni kvality cpu.

Navíc pokaždé změně znovu testovat OC a stabilitu -> to už vyplýtvám několik dní, no nejsem blázen
    Aha, takze clovek kterej chce mit stabilni pc je blazen? Tak to je hezke ze takhle urazis vetsinu zdejsiho fora.

Overeni totalni stability pc po oc je vetsinou prace na 2-3 dny maximalne, z cehoz vetsinu casu u toho nemusis vubec byt, prakticky staci zkontrolovat pc jednou za par hodin a mas klid, to je doopravdy velka obet....

Ono totiz existuje jednoduchej postup, podle kteryho muzes od oka urcit o kolik ses pri oc sekl, podle toho kdy ti sleti prime, ale cit pro tohle neziskas pretaktovanim dvou sestav.

U mě na sestavách nikdy žádná chyba nenastala (a např. na své sestavě jsem hrál skoro všechno a totéž). Kdyby nastala, tak hned vím, čím to je a budu adekvátně reagovat.
    A jak to muzes vedet kdyz prece tve cpu niiiiiiiiiiiiiiiiikdy, ale niiiiiiiiiiikdy nevyhodi chybu?

Spíše si ale seženu vodní chlazení a např. z toho svého Athlonu XP, na kterém jsem teď, vytáhnu těch 2,5 GHz třeba násilím, než se poddat a OC snížit (těch ubohých 100 MHz, které tam mám teď, nehodlám obětovat NIKDY).
    Skvely napad. Radsi se hnat za o 4% vyssim vykonem a riskovat potencionalni nestabilitu, nez mit o 5 bodu min v 3dmarku99, ale zato stabilni sestavu na kterou se muzes spolehnout...

Mimochodem, to ze ti cpu hodi chybu az po 8 hodinach prime neznamena ze ti nemuze hodit chybu i behem bezneho idlovani

Starousedlík SHW Avatar uživatele -HoNY-
    Registrace
    May 2006

Tak jsem si dnes zkusil léty "ověřené" a "pokrokové metody" PB.

Taktování probíhalo následovně:

- hmmmm E4300 to zní nadějně... 9*200 tak zvedneme na dvojnásobek -> @9*400 trošku ohulíme vcore.
    - P5K Deluxe je přece dobrá deska, recapovanej Ener 430W a dvanáct OSCONů na vcore - to určitě vydrží.
    - A-data Vitesta 2x512MB 800+ 5-5-5-18, zkusíme 4-4-4-12, radši trošku osolíme na 2.1V, aby dali 1T.

Instalace Windows XP SP3 proběhla bez problémů, potom jsem doinstaloval akorát ovladače chipsetu a marvella (Gb LAN). Pustil jsem windows update (cca 10 záplat). Reset. Doinstaloval Prime, HDtach, Everest. Pustím Prime a současně pročítám maily. Po 30ti minutách uznávám, že je sestava dostatečně stabilní zkontroluju teploty, projedu disk hdtachem, změril jsme prostupnost paměti. Potom následuje START -> VYPNOUT a hle!

Kde se vzal, tu se vzal, nečekaně a bez pozvání na mě ze zálohy vyskočil BSOD
    Pře
    kvapen a takříkajíc lapaje po podechu - jsem zarmoucen. V krátký okamžik soudicevši, že není jiné volby a velkoryse vzhlížím k tlačítku reset. A chtě nechtě ho po hluboké úvaze stisknuvše.

Dokáže mi tu někdo vysvětlit, proč to někdo považuje jako dostatečný etalon overclockingu? Přesvědčil jsem se na vlastní oči a nevidím jediný rozumný důvod, proč tuto metodu PB obhajovat.

"Honit se za nemožným je šílenství; nemožné však je, aby špatní nejednali špatně" --- Marcus Aurelius
    Naposledy upraveno uživatelem eraser: 15-06-2008 v 00:52 Důvod: Na žiadosť HoNYho príspevky boli zlúčené.

Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Otestování stability PC
    Od Rosta43 v sekci Problémy s PC (HW/SW) a řešení
    Reakcí: 37
    Poslední příspěvek: 20-11-2010, 15:05
  2. Zásek u Prime95
    Od durib v sekci Problémy s PC (HW/SW) a řešení
    Reakcí: 17
    Poslední příspěvek: 31-03-2010, 20:44
  3. Nová sestava - doporučte programy pro otestování