Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

IBM ThinkPad T42p

Arny_CZ (146)|20.5.2008 12:33
Zkoušel jsem marně hledat na netu nějaký návod, kde je popsaný postup rozebrání tohoto notebooku. Nevíte někdo o nějakých takovýchto stránkách. Třeba to rozebrání nebude nijak složité, ale raději bych měl po ruce nějaký návod, kdybych se "zadrhl".

P.S.: údajně je u tohoto notebooku vadný invertor-nevíte náhodou, zda se nachází přímo někde "ve skříni" notebooku nebo je ten invertor zabudovaný někde v panelu displaye? U tohoto noťase totiž nefunguje podsvětlení displaye, ale to může být i trubicí a tu nevím, jestli seženu. Každopádně bych se pro jistotu mrknul na ten invertor.
Logout (4018)|20.5.2008 13:09
Ahoj,
no navod nemam, ale brachovi jsem ho rozebral a slozil bez problemu (polil si ho cajem). Na zadku ntb mas sroubky, u kterejch je oznaceny, k cemu slouzej (napr. pro demontaz klavesnice musis odsroubovat vsechny sroubky s ikonou klavesnice).
Ale kdyz uz jsme u Thinkpadu - bracha to bohuzel zapnul a odpalil si AGP - nemate nahodou nekdo motherboard z thinkpadu T4x. Myslim, ze bracha by ho pomerne rad odkoupil :-) (no, i když nevim, jestli se mam na to ptát, určitě bude chtít po mě, bych mu to namontoval :-D :-D).
Dík, Matyáš

PS: Kdybys kupoval šrotovej thinkpad na díly s deskou, tak se ozvy, brácha by do toho šel určitě napůl, kdybys měl zájem :-)
hl.hl (1387)|20.5.2008 13:56
Invertory byvaji u displeje. Tak je to alespon u ACERu a u HP.
johny__g (6387)|20.5.2008 14:09
Děláš si srandu? Thinkpady mají jedny z nejlepších manuálů, opravdu se podle toho dají rozebrat do šroubku. Jen nebýt línej a stáhnout si manuál a to zcela překvapivě ze stránek IBM, kde najdeš i další věci. :rolleyes:

Edit: A invertor je pod rámečkem displeje dole, už sem ho kuchal několikrát.
Arny_CZ (146)|20.5.2008 14:40
to johny_g
Díky za odkazy. Na stránkách IBM jsem to samozřejmě hledat zkoušel, ale je tam toho tolik, že jsem se v té angličtině za chvíli začal ztrácet. Navíc jsem si nevšiml těch pdf souborů ke stažení :-(
Takže líný nejsem, jen jsem byl trochu zmatený.
Díky moc za ty odkazy.
johny__g (6387)|20.5.2008 14:48
Teď sem si dočetl do konce první příspěvek - stalo se mo něco podobného u T21. Nešlo podsvícení, moje domněnka že je KO invertor, kabel k němu nebo výbojka bylo mylné. Nakonec stačilo vyměnit ten plochý kabel co vede od grafiky k LCD. Ten původní byl někde zlomený, zjistil jsem to metodou pokus-omyl.
Arny_CZ (146)|20.5.2008 15:18
Čteš mi myšlenky :-) Dnes dopoledne jsem volal do servisu, kde prodávají náhradní díly na IBM a informoval jsem se na dostupnost tohoto plochého kabelu-taky mě napadlo, že by to mohlo být tím.
Ten notebook jsem ještě neměl možnost vyzkoušet, takže se jen teoreticky připravuji.
Kamarád, který tento notebook má ale říkal, že podsvícení fungovalo, ale třeba jen 10 minut po zapnutí a pak display ztmavl. Teď už prý nesvítí ani bezprostředně po zapnutí. Čili bych si asi nedělal marné naděje, že to bude jen káblíkem-každopádně je to nejjednodušší možnost, jak začít s hledáním problému.
johny__g (6387)|20.5.2008 15:44
Pokud je špatné opravdu jen podsvícení, tak při vhodném úhlu a osvětlení je obraz vidět i bez něj. Tak to pak zkus. Aspoň u mě to tak bylo.
Arny_CZ (146)|21.5.2008 08:12
Tak jsem měl včera možnost už ten vadný notebook otestovat. Vidět už na něm není vůbec nic, ani pod různými úhly a s různým osvětlením. Zkoušel jsem i připojit externí monitor a neměl signál, takže nevím, zda nebude špatná grafika. Měl by normálně ten výstup na monitor fungovat nebo je potřeba jej třeba nejprve aktivovat v BIOSu či při funkčních Windows jako druhý monitor? Ještě dnes zkusím napojit televizi do výstupu S-Video na notebooku a uvidíme.
Taky mě zarazilo, že třeba nelze vůbec aktivovat např. tu LED diodu, co má osvětlovat klávesnici-ta má fungovat kdykoli nebo je tato funkce dostupná až po nastavení ve Windows.
Jen tak narychlo jsem mrknul do displaye, kde je ta deska kontrolek a invertoru. Ten má na výstupu dva káblíky (černý a bílý)-to bude určitě napájení toho podsvětlení, že? Nevíte náhodou, jaké má být na výstupu invertoru napětí?
johny__g (6387)|21.5.2008 08:25
Výstupy na monitor/tv se přepínají pomocí fn + Fněco. Ta dioda by měla fungovat nezávisle na OS, ale pokud je vadný právě ten plochý kabel tak nesvítí, napájení k ní je vedeno přes něj. Napětí na výstupu invertoru je tuším kolem 1000 V? Ale ruku do ohně za to nedám.
Arny_CZ (146)|21.5.2008 10:09
To, že nesvítí ta osvětlovací dioda skutečně poukazuje na vadný plochý kabel, už jsem to včera zkoumal. Jen jsem si nebyl jistý, zda stlačuji správnou kombinaci kláves (návod jsem si včera z netu stáhl, ale zapoměl jsem ho uložený na disku v práci-doma internet nemám). Ohledně toho přepínání obrazového výstupu: tušil jsem, že to bude nějaká klávesa, ale až dnes podle toho návodu jsem se dočetl, že by to mělo být FN+F7, takže tvá rada je správná.
A co ten S-Video výstup: nevíš, zda ten funguje stále nebo se také musí aktivovat pomocí nějaké kombinace kláves?
johny__g (6387)|21.5.2008 10:25
Přiznám se že nevím, já to přepínal právě tím Fn + F7 ale s pomocí IBM utility až ve windows, kde si člověk nastaví přesně profil a pak ho jen zvolí, třeba LCD + TVout (včetně rozlišení atd), takže jestli jede TVout i bez windows to nevím. Ale pokud by byl vadný ten plochý kabel, tak bude fungovat d-sub výstup na monitor, to mám vyzkoušené.
Arny_CZ (146)|21.5.2008 10:37
Konektor D-SUB ale tuším tento noťas nemá.
Zkusím to ještě jednou napojit na monitor za pomocí té kombinace kláves. To stejné vyzkouším přes S-Video.
Dnes jsem si psal dotaz do servisu ohledně toho plochého kabelu. Vyšel by asi na necelých 500,-Kč.
Invertor stojí zhruba 300,-Kč. Píši to jen tak pro zajímavost-čekal jsem, že to bude dražší.
johny__g (6387)|21.5.2008 10:42
D-SUB = ten 15 pin konektor pro monitor ;)
Arny_CZ (146)|21.5.2008 10:47
Jóóó tááák.
Vím, že je tam samozřejmě konektor pro externí monitor (vždyť jsem ho i včera použil), jen jsem nevěděl, že jeho odborné označení je D-SUB. Sorry, stydím se :-)
Arny_CZ (146)|22.5.2008 08:05
Tak jsem zkoušel včera NB připojit jak za pomocí D-SUB :-) k ext. monitoru, tak za pomocí S-Video k TV a ani při kombinaci kláves FN+F7 to nic nezobrazovalo. Bavil jsem se s kamarádem, který má na svém NB tlačítko FN také a ten mi říkal, že má na 90% tušení, že tyto funkce jsou dostupné až v závislosti na operačním systému. Disk v mém NB je ale zformátovaný, takže tam operační systém nemám, tudíž asi nemám ani šanci pomocí FN+F7 obrazovky přepnout. :-(
johny__g (6387)|22.5.2008 08:26
Co nějaká live distribuce linuxu? Disk třeba úplně odpoj, připoj monitor a dej CD do mechaniky, snad z ní notebook nabootuje. I když na monitoru nic neuvidíš, tak po 30 sekundách by měl začít najíždět linux a měl by najet bez nějakého zásahu (může to trvat i 5 minut). Třeba by tam podpora více monitorů fungovala a šlo by to přepnout? Já bohužel už T42 nemám, jen T23, tak to nemám jak vyzkoušet. U té T23 přepínání výstupů funguje i bez přídavného softwaru.
Arny_CZ (146)|22.5.2008 09:47
To by stálo za pokus. Jen mám ještě zásadní problém-mechanika v tomto NB nefunguje, má špatný laser. Zkusil bych si někde půjčit jinou.
hl.hl (1387)|22.5.2008 10:41
Zkousel jsem testovaci IBM R60 s holyma Windows a tam ty klavesy vubec nereagovaly ani ve Windows. Takze je pravdepodobne, ze k tomu musi byt nainstalovan i nejaky ovladac.
Jinak mechaniku budes muset mit na 99% zase z IBM. Protoze jsem se jednou pokousel vymenit v IBM notasu (nevim uz presne typ) mechaniku za novou a u IBM pacholci maji na desce mechaniky napajen (naletovan) svuj konektor. U jinych vyrobcu (Acer) je tam standartni univerzalni mechanika plus oddelavaci prechodka na jejich konektor.
Arny_CZ (146)|22.5.2008 15:31
Dalo by se nějak vyzkoušet, zda invertor s displaye funguje správně? Nemám možnost ho napojit v jiném NB stejného typu.
Arny_CZ (146)|23.5.2008 15:44
Ještě mám dotaz ohledně mechaniky (CD-ROM nebo DVD-ROM) do tohoto NB: bude v tomto NB fungovat jakákoliv mechanika, která do něj bude pasovat rozměrově nebo se ještě mechaniky liší třeba typem konektoru?
xmarek (1676)|25.5.2008 19:08
Ne. Tyto notebooky mají tzv. Slim mechaniku a pasuje tam pouze originál IBM. http://www.svetnotebooku.cz/testy-a-recenze/ibm-thinkpad-t42-a-t42p-sila-v-eleganci
Arny_CZ (146)|27.5.2008 14:04
No to mám tedy radost ..... ty jsou pěkně drahý :-(
xmarek (1676)|27.5.2008 18:31
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] Žádná levná sranda to není, ale vzhledem k tomu kolik ten notebook v minulosti stál. :D
Jen tak na okraj. Ten notebook má IPS panel? Rozlišení 1600x1200?
Arny_CZ (146)|28.5.2008 08:11
Měl by mít 15" display s rozlišením 1600x1200, typ UXGA.
"IPS" panel je co?
Logout (4018)|28.5.2008 11:39
IPS je technologie LCD panelů, lepší než lowendová TN i lepší [S-](P|M)VA. IPS displeje od IBM byly ty nejlep39, co se kdy do ntb dávaly.
xmarek (1676)|28.5.2008 18:29
Tak to gratuluji. Přesně tak, IPS FlexView byly nejlepší LCD co Lenovo vs. IBM do notebooku dávalo. Dnes se bohužel nevyrábějí. Já mám poslední Lenovo s IPS panelem viz. podpis a neprodal bych ho za nic na světě. Taky stál balík. :D
Arny_CZ (146)|2.6.2008 14:11
Koupil jsem nový invertor a nepomohlo to. Za pomocí jiného (externího) invertoru jsem si odzkoušel trubici v LCD a ta funguje-svítí. Plochý kabel propojující základní desku/LCD/invertor jsem si proměřil pin po pinu pípákem a vypadá, že je v pořádku. Takže nejspíše bude nějaká závada na základní desce. Pokusím se ji vyhledat (ale moc nadějně to nevidím) a kdyby se mi nepodařilo NB zprovoznit, rozprodám ho na náhradní díly.