Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows/installer

xxviktor (406)|22.5.2008 23:45
Přítelkyni se ve složce windows (má xpčka) objevila složka installer s velikostí 9.3GB, je plná souborů tmp, smp, sem tam nějaké exe apod. Myslím ,že ta složka je absolutně nepotřebná a že se může smazat, ale jistý si nejsem, protože jsem ji ještě neviděl. Chci od vás potvrzení, případně co udělat, aby se po smazání znova neobjevila.
Intri (3490)|23.5.2008 03:02
Já tuto složku ve svém XP ani nemám... Nemá přítelkyně v PC náhodou nějaký malware, který jí na disk stahuje takovéto srandy? .msp je instalační soubor, často patch pro Windows, ale člověk nikdy nemůže vědět, co se vlastně nainstaluje.

Zkusil bych to projet Ad-Awarem, jen tak pro zichr.
Lax (97)|23.5.2008 10:40
Zkus to co radí Intri. A pokud se bojíš něco smazat, tak stačí tu složku jen přejmenovat. Pokud dál systém bude fungovat normálně, tak ji můžeš smazat, pokud ne, tak ji jen přejmenuješ zpátky.
IXOXI (145)|23.5.2008 11:59
Uvnitř této složky jsou uloženy instalační infomace pro různé dříve instalované aplikace. Normálně je skrytá, pokud ji chcete vidět, tak změňte nastavení v možnostech složky. Pokud chcete vědět, co by tam mělo být a co už ne, tak na jednotlivé soubory .msi klikněte pravým tlačítkem myši -> souhrn a přečtěte si od čeho daný soubor je. Věci, které jste už odinstaloval, tak můžete s klidem smazat. Soubory .tmp můžete smazat také. Upozornil bych jen na různé aktualizace např. pro office atd. Co máte v počítače, tak nemažte - nešlo by to odinstalovat, opravit atd. Toto je vlastnost Windows Installeru.
xxviktor (406)|23.5.2008 12:32
Děkuju za rady, každopádně proč ji tam má ona, ale já ne (ani skrytou)? A *.msp nechat všechny?
IXOXI (145)|23.5.2008 13:14
Důvod proč ji někdo má a někdo nemá, je v tom, že každý má pravděpodobně nainstalované jiné aplikace. Každá aplikace má jiný instalační program. Tato složka je v podstatě obdoba "Program Files\InstallShield Installation Information", třeba pravě vy budete mít více souborů zde.

Jak je to s .msp nevím, na PC je mám taky, bohužel nepoznám který je od čeho.
xxviktor (406)|23.5.2008 14:28
Ano, tuto složku mám, ale zaráží mě ta ohromná velikost 9.3GB. Program Files\InstallShield Installation Information u mě má necelých 24MB.
kikloop (140)|23.5.2008 14:33
premenuj zlozku, restartuj komp vyskusaj vsetky programy. Ak vsetko bezi tak to vymaz.. ak nieco nebude fungovat tak to premenuj zase na povodny nazov a budes musiet hladat co mozes vymazat a co nie.. Ale vidim to tak ze vymazes vsetko :D
xxviktor (406)|23.5.2008 15:39
No nebojí sem, že by ta složka měla vliv na funkčnost jakyhokoliv programu, spíš, jak psal IXOXI, že pak budou dělat problémy reinstalce apod.
Čárls (179)|8.6.2008 17:20
Klikni si pravým na soubor a vlastnosti podívej se k čemu patří jednotlivý instalace problém muže nastat při odinstalaci programů a pod jak bylo již napsáno výše
Signum (8)|8.6.2008 18:53
Odinstalace/reinstalace bude v případě výmazu týhle složky jenom v tom, že když budete chtít něco odinstalovat, tak pak budete potřebovat soubor, kterým jste to původně nainstalovali (neboli zahlásí nejspíš něco ve smyslu "zadejte umístění souboru XXXX.msi" apod.). Já jí tu mám taky, smazal jsem jenom ty největší instalátory (např. 80 MB install Javy apod. nějak mi kvůli tomu začlo docházet místo na disku :D).

Na funkčnost nainstalovaných programů to nebude mít vliv.

Pozor jen na to, že pokud budete chtít nainstalovat novou verzi programu, v určitých případech pak budete potřebovat původní instalátor starý verze (takže ten nemazat) jinak to třeba nepude odinstalovat a pak nainstalovat novou verzi (to platí u programů, který si před instalací nový verze nejdřív odinstalovávaj starou, ale u většiny programů je možný novou verzi přemasit přes starou).
astec (1823)|8.6.2008 21:40
V kařdém adresáři je soubor setup.ini. Ten když zobrazíš, tak hned a jednodušeji (ve většině případů) se zjistí co je to za program.
Sikil79 (429)|9.6.2008 00:10
Toto je moje složka INSTALLER. Zkoušel jsem spustit soubory *.msp a je to nějaký odkaz na instalaci
Microsoft .NET Framework, kdeždo soubory *.msi jsou od jednotlivých programů co mám nainstalované.
Je v ní necelých 170MB.
nový-2.jpg
JonnyC (124)|9.6.2008 09:04
[QUOTE=Signum;130520]
Na funkčnost nainstalovaných programů to nebude mít vliv.
[/QUOTE]

Ne tak docela. Taky se mi stalo, ze po smazani (tech vetsich) spubpru z teto slozky zmizely ikony techto programu. (Pouze obrazek, byl nahrazen defaultni ikonou aplikace.) No technicky na funkcnost to vliv mit nebude, ale nekomu by to mohlo vadit :-)

Samozrejme to jde pak naklikat zpatky, protoze ikony byvaji integrovane v binarce, nicmene je to otrava.
pinc (85)|19.6.2008 09:23
[QUOTE=xxviktor;125121]Ano, tuto složku mám, ale zaráží mě ta ohromná velikost 9.3GB. Program Files\InstallShield Installation Information u mě má necelých 24MB.[/QUOTE]

Je to nejspíše tím, že ona přítelkyně tu instalaci má nejméně již od r.2006 a často instaluje různé aplikace a jejich aktualizace,
a neuklízí .tmp soubory na disku. Určitě toho bude více...

Já mám na pracovních PC průměrně 0,5 -2,5 GB, podle počtu a typu používaných aplikací. Aktualizujemme všude :-)

Pokud to něčemu vadí tak nejdříve smažte všechany dočasné soubory a pak to přesuňte na záložní disk, (tj ten na který zálohujete :-) )

Dobrá praxe je udělat po instalaci Image disku s odladěnou instalací, jako instalační zálohu a tu čas od času z aktualizovat,
Většinou instalace Windowsů neopravujeme ale nahrazujeme čistou instalací z image.
Doporučuji to dělat i u domácích pc. Oddělovat program a data od sebe, nejlépe na jiný disk.
Reinstalace po závadě pak není takový opruz. A instalace po opravě z Image je 100% v pořádku, což po opravě většiny chyb, ve Windows aplikacích, kdy oprava je prováděna běžným způsobem, tak ještě něco zkusíme...... může říct s jistotou jen málokdo.