Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Non-stop provoz notebooku

lukasg (11)|27.5.2008 12:50
Chci se zeptat, mám notebook puštěný nepřetržitě, stahuju věci z netu apod., má to nějak vliv na nižší životnost, když ho na noc nevypíná, nebo těch dejme tomu 8 hodin odpočinku je pro něj zanedbatelné. Co tak vím z teorie, tak pro každý motor apod. je nejhorší stav, kdy se má rozjet, kdy odebírá větší proud.
johny__g (6387)|27.5.2008 13:57
Máš zapnuté šetřící funkce? Jestli ano, tak notebook jede (skoro) s pasivním chlazením, takže větráčky netrpí, adaptér se taky nepřehřívá, disku by to vadit nemělo. Určitě nech vypínat podsvětlení LCD, to totiž časem stárne.
Jestli ale na notebooku jede nějaký folding apod., tak to není ideální, notebook na tohle vhodný není. Co je to vlastně za značku a typ?
Trippax (154)|27.5.2008 19:05
- hlavne treba pozriet teploty (nech to priliš nehreje) a dobre nastaviť setriace režimy... samozrejme pokial to nepotrebujes tak vypinať monitor
- myslim že ideálne riešenie aj na sťahovanie...
napr. Laptop T5500/1GB RAM/160GB HDD/integr.VGA/DVDRW] ma v idle so zap. monitorom iba 38W
alebo Laptop [PIII 800MHz/128MB RAM/120GB HDD/CDRW] ma v idle so zap. monitorom dokonca iba 19W
KEOSAN (958)|27.5.2008 19:20
Problem je, ze notebooky nie su stavane na trvalu prevadzku 24hod/365 a pokial sa neprepne do nejakeho setriaceho rezimu, bude sa prehrievat. Co neprispeje velmi k jeho zivotnosti. Naviac vetraciky v notebookoch byvaju prtave a neni problem, ze sa zaseknu. Aj taka malickost moze byt problemom so servisom. A po zaruke sa servis uz vacsinou nevyplaca...

Mozno by nebolo zle pouvazoval nad nejakym HTPC, nejake nenarocne PC, ako napr. doska Intel Little Valey, alebo ine s integrovanou VGA a malo hrejucim cipsetom /nieco od SIS/, taktie Celerony s nizkym TDP 35W, alebo Athlony BE /TDP tusim 65W/ a s nastavenim CPU pre setriaci rezim, kde bude znizovat frekvenciu pri mensej aktivite.

Alebo nejaky stary laptop, ktory nebude skoda, keby sa aj znicil :D
Marty363 (115)|27.5.2008 20:49
Tak co ja sem měl notebook od Aceru a v pohodě, když sem si s tim pohral (sniženi vykonu, vypnuti obrazovky atd.) tak se buď vypli nebo se tak spomalili že ani nešli slyšet ventilatory spotřeba minimalni a všechno vpohodě.. snad jen že sem k tomu měl jakysi jiny rezervni(stary original byl dle meho nazoru malo odovny vuči narazum) zdroj ktery přehaně moc svitil ale to je asi tak všechno
kamil2268 (111)|27.5.2008 21:33
neviděl bych v tom problém, mam xps a 4 měsíce cca. průměrně 20 hodin denně a v pohodě, jen bych se bál smartu disku, proto ho pořád kontroluji, protože disk je asi náchylný na trvalejší provoz, ale neměl by s tím mít problém
lukasg (11)|29.5.2008 10:29
tak mně už jede 5 měsíc§ neprétržitě. Mám chladící podložku od Zalmanu a procesor má kolem 46°C. Tak uvidíme aspoň to vyzkouším.
mstejska (2912)|29.5.2008 13:12
Pokud nebudes zatezovat cpu na 100% tak to nevadi. Zapni setrici funkce, sniz napeti na cpu na kolik to pujde a ofukuj zespodu harddisk.
crasher.km (919)|29.5.2008 15:24
stačí jenom na noc zapnout šetř. funkce :) před den klidně dech 100% výon ... nejlepší je na noc to stáhnout jenom na zákl. funkce tak, aby se nevypl a nehřál a stahoval :)
j1rka (154)|29.5.2008 16:13
mohu se zeptat kde se zapínají ty šetřící funkce?
crasher.km (919)|29.5.2008 16:33
podle toho co máš za notas a OS ,ale tak většinou to je dole u hodin ,jak máš ikonku se stavem nabíjení a baterky... tam to jde nastavit ;)

EDIT: jestli máš Vistu a zájem,tak napiša hodím ti screeny,jak by to mohlo být nastavený ;)
Pavel Boček (4169)|29.5.2008 21:15
Nejvíce bych se také bál o disk, mj. proto, že žádné šetřící funkce to nejdou, když to stahuje :mistake Když se pak vpone větrání :runaway...takže sledovat teplotu disku a ten SMART.
lukasg (11)|30.5.2008 00:33
[QUOTE=crasher.km;127347]podle toho co máš za notas a OS ,ale tak většinou to je dole u hodin ,jak máš ikonku se stavem nabíjení a baterky... tam to jde nastavit ;)

EDIT: jestli máš Vistu a zájem,tak napiša hodím ti screeny,jak by to mohlo být nastavený ;)[/QUOTE]

mám vistu, tak by se mi nějaký ten návodek od tebe dost hodil.
j1rka (154)|1.6.2008 13:14
crasher.km: jj...mam visty takže ty screeny by se mi hodily.
RadiusXE (6)|8.6.2008 01:12
me jede buk nonstop 4 roky a jediny co se stalo, tak disk mel najeto x desitek hodin, proto jsme preventivne 4GB disk vymenil za 80GB bratra... ale na jeho obranu 8lety disk IBM je doposud bez zavad, ted tam mam Hitachi a uvidime co udela za par let (pokud uz buka teda nevyhodim)